A3et

Ane Marie Henriksdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Henrich Olufsen 1755 Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 27.09.1818 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 11.04.1871 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Niels Andersen Ægtemand Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Brødre & søstre
Oluf Henrichsen Broder 1840
Anna Henrichsdatter Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Børn
Karen Nielsdatter Datter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Datter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Datter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Søn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Søn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Forældre
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Moder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Henrich Olufsen Fader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Oldebørn
Anders Christian Andersen Oldesøn
Anton Andersen Oldesøn
Knud Andersen Oldesøn
Niels Martinus Andersen Oldesøn
Otto Marinus Andersen Oldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tipoldebørn
Jens Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tipoldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tipoldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tipoldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tiptipoldebørn
Andersen Tiptipoldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tiptipoldedatter
Marianne Amstrup Tiptipoldedatter
LiselLotte Bangshåb Tiptipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tiptipoldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tiptipoldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tiptipoldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tiptipoldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tiptipoldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tiptipoldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tiptipoldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tiptipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tiptipoldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tiptipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tiptipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tiptipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tiptipoldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tiptipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tiptipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tiptipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tiptipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tiptipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tiptipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tiptipoldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tiptipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tiptipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tiptipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tiptipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tiptipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tiptipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tiptipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tiptipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tiptipoldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tiptipoldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tiptipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip3-oldebørn
Chatrine Hansen Tip3-oldedatter
Connie Pedersen Tip3-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip3-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip3-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip3-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip3-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip3-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip3-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip3-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip3-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip3-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip3-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip3-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip3-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip3-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip3-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip3-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip3-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip3-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip3-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip3-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip3-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip3-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip3-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip3-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip3-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip3-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip3-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip3-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip3-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip3-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip3-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip3-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip3-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip3-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip3-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip3-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip3-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip3-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip3-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip3-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip3-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip4-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip4-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip4-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip4-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip4-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip4-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip4-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip4-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip4-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Oluf Henrichsen Bedstefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Frands Christensen Mulvad Bedstefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Ane Marie Svendsdatter Bedstemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Kirsten Thomsadatter Bedstemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Oldeforældre
Christian Pedersen Mulvad Oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Tipoldeforældre
Peder Christensen Mulvad Tipoldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Tipoldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Tipoldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Tipoldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Tiptipoldeforældre
Christen Hansen Mulvad Tiptipoldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Tiptipoldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Tiptipoldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Tiptipoldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Tiptipoldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Tiptipoldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Tiptipoldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Tiptipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tip3-oldeforældre
Cathrine Rosenmeier Tip3-oldemoder 1662
Hans Christensen Tip3-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Tip3-oldefader
Lave Madsen Tip3-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Tip3-oldemoder
Peder Rosenmeier Tip3-oldefader
Jes Hansen Kjærgaard Tip3-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Tip3-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Tip3-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip3-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Søren Nielsen Tip3-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tip3-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tip4-oldeforældre
Niels Hansen Mulvad Tip4-oldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Tip4-oldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Tip4-oldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Tip4-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Tip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Tip4-oldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Tip4-oldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Niels Rasmussen Tip4-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tip4-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Tip5-oldeforældre
Anders Knudsen Tip5-oldefader
Hans Carlsen Tip5-oldefader
Hans Tygisen Tip5-oldefader Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Trane Tip5-oldefader
Christopher Hansen Bang Tip5-oldefader 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte Tip5-oldefader Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Jacob Jensen Holm Tip5-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt Tip5-oldemoder 1545
Karen Kjeldsdatter Trane Tip5-oldemoder Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk Tip5-oldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1559
Fjerne forfædre
Anne Joachimsdatter Flemming 10th great grandmother
Else Svendsdatter Udson 11th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 14th great grandfather
Jens Holm 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 9th great grandfather 29.04.1538
Johan Caisen Rantzau 14th great grandfather
Jomfru af Lunge 15th great grandmother
Karli Karlsen 9th great grandfather
Karli Severinsen 7th great grandfather
NN Godskesdatter 14th great grandmother
Severin Karlisen 8th great grandfather 14.03.1537
Svend Udson 12th great grandfather
Ukendt 12th great grandmother
Konge Christoffer II 15th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 13th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 13th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 12th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 11th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 10th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 9th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 8th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 7th great grandfather Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 7th great grandmother 1506
Anne Pedersdatter 8th great grandmother 1510
Peder Thøgersen Løvenbalk 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Svigerforældre
Anders Jensen Østergaard Svigerfar Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Karen Nielsdatter Svigermor Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Svigersønner & -døtre
Peder Rasmussen Svigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Mette Kirstine Nielsdatter Svigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Svigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Svogre & svigerinder
Anders Andersen Svoger Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark Stubkiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1840
Mette Poulsdatter Svigerinde
Ukendt Svigerinde
Jens Andersen Svoger Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1785
Anne Andersdatter Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.01.1789
Inger Malene Andersen Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1792
Karen Andersen Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.10.1795
Kirsten Andersen Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.10.1797
Anne Andersen Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1799
Helene Johanne Andersen Svigerinde Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.05.1803 19.02.1804
Johanne Andersen Svoger Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1805
Nevøer & niecer
Anders Jensen Svigernevø
Anders Kristensen Svigernevø
Berret Kjerstine Kristensen Svigerniece
Kjersten Jensdatter Svigerniece
Kjersten Jensdatter Svigerniece
Kristen Jensen Svigernevø
Kristen Kristensen Svigernevø
Mette Kirstine Jensdatter Svigerniece
Niels Kristensen Svigernevø
Maren Andersdatter Svigerniece Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.10.1811
Maren Andersdatter Svigerniece Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1815
Niels Kristensen Svigernevø Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.10.1816
Niels Andersen Svigernevø Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1818
Mette Andersdatter Svigerniece 10.06.1821
Birthe Kirstine Krsitensen Svigerniece Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822
Anders Andersen Svigernevø Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.04.1824
Onkler & tanter
Anne Kirstine Franddatter Tante
Christen Frandsen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Christen Olufsen Onkel Bankerød, Hvaler, Norge 1781 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.04.1835
Grandonkler & grandtanter
Peder Christensen Mulvad Grandonkel Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Grandonkel 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Grandtante Jelling, Vejle, Danmark 1730
Jes Christensen Mulvad Grandonkel Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Grand2-onkler & -tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Grand2-tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Bert Rosenmeyer Mulvad Grand2-onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Grand2-onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Grand3-onkler & -tanter
Hans Christense Riber Grand3-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grand3-onkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grand3-onkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grand3-onkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grand3-tante 1652
Maren Christensen Mulvad Grand3-tante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grand3-tante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grand3-tante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grand3-tante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand3-tante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grand3-tante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grand3-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand4-onkler & -tanter
Cordt Lades Rosenmeyer Grand4-onkel 15.05.1677
Johanne Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark
Niels Sørensen Grand4-onkel
Hans Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1621 1670
Mads Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1623
Peder Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1626 1693
Birgitte Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante 1630
Maren Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark 1640
Christian Nielsen Schytte Grand4-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Grand4-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Anne Nielsdatter Schytte Grand4-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Grand4-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Knud Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand4-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand5-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand5-onkel
Anne Nielsdatter Grand5-tante
Else Nielsdatter Grand5-tante
Helle Nielsen Grand5-tante
Johan Rosenmeyer Grand5-onkel
Johanne Nielsdatter Grand5-tante
Jørgen Nielsen Grand5-onkel
Karen Thøgersdatter Grand5-tante
Knud Nielsen Grand5-onkel
Maren Nielsdatter Grand5-tante
Niels Nielsen Grand5-onkel
Rasmus Nielsen Grand5-onkel
Hans Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1592 1662
Ingvard Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1594
Carl Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1596 1662
Christian ANdersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1604 1666
Hans Andersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1605 02.03.1681
Anne Thøgersdatter Grand5-tante Skyum, Thisted, Danmark 1607
Keld Andersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 02.06.1619
Carl Rosenmeyer Grand5-onkel 1630 1670
Grand6-onkler & -tanter
Offer Mulvad Grand6-onkel
Anne Christophersdatter Bang Grand6-tante Skyum, Thisted, Danmark 1567 1639
Maren Nielsdatter Schytte Grand6-tante Kobberup, Viborg, Danmark 1567
Jacob Jacobsen Holm Grand6-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Grand6-tante Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Grand6-tante Viborg, Viborg, Danmark 1591
Svigeronkler & -tanter
Anne Jensdatter Tante (indgiftet) Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Maren Christensdatter Tante (indgiftet) 1790 Ruskiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.12.1836
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund Grand4-tante (indgiftet)
Anne Margrethe Hansdatter Gradtante (indgiftet)
Anne Nielsdatter 7xGreat aunt-in-law
Anne Pedersdatter Bruun Grand3-tante (indgiftet)
Cathrine Hansdatter Tørslef Gradtante (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grand3-onkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grand3-onkel (indgiftet)
Ib Nielsen Grand4-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand3-tante (indgiftet)
Johan Andersen Grand3-onkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Grand3-tante (indgiftet)
Karen Christophersdatter Stub Grand2-tante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane 7xGreat aunt-in-law
Maren Nielsen Schytte 7xGreat aunt-in-law
Margrethe Jacobsdatter Grand5-tante (indgiftet)
Maria Nielsdatter Arctand Grand6-tante (indgiftet)
Mette Jensdatter Grand5-tante (indgiftet)
Niels Olesen Schytte 7xGreat aunt-in-law
Peder Jacobsen Holst Grand5-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen 7xGreat uncle-in-law
Rasmus Jensen Grand3-onkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange Grand6-onkel (indgiftet)
Søren Christensen Bhie Grand6-tante (indgiftet) Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane Grand6-onkel (indgiftet)
Thomas Christensen Mumme Grand6-onkel (indgiftet)
Ukendt Grand5-tante (indgiftet)
Zachris Wognsen Wagner Grand3-tante (indgiftet) 1699
Fætre/kusiner
Christen Christensen Fætter 02.04.1826
Jens Christensen Fætter 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Kusine
Bodil Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Fætter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Marie Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.07.1824
Kjersten Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.02.1826
Ane Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1828
Ole Christensen Fætter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.04.1831
Inger Kjerstine Christensen Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1834
Fjerne slægtninge
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Andre slægtninge
Anders Christian Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 14 times removed up (f) Vinstrup 1475
Anton Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 13 times removed up (f)
Knud Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 12 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 11 times removed up (m) 1505 1534
Peder Jacobsen Holm 1st cousin 7 times removed up (m) 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm 2nd cousin 6 times removed up (f) 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble 3rd cousin 5 times removed up (f) 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech 4th cousin 4 times removed up (f) 1677 1761
Rasmus Jensen Grand2-halvonkel Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Grand2-halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Grand2-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Grand2-halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Poul Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Jørgen Mikkel Hansen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Halvnevøer/niecer
Ane Kirstine Nielsen Halvniece Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Halvnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Halvnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Halv-gradnevøer/-niecer
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Halv-grandnevø
Niels Peder Nielsen Frandsen Halv-grandnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Halv-grand2-nevøer/-niecer
Arne kristian Nielsen Frandsen Halv-grand2-nevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Halv-grand2-niece Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Svigerbedsteforældre
Anne Christensdatter Svigerbedstemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Svigerbedstefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Niels Iversen Smed Svigerbedstefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Sørensdatter Svigerbedstemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Børnebørn
Åge Pedersen Tipoldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tiptipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tipoldesvigersøn
Erik Kelø Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tipoldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tiptipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Jensen Oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Oldesvigerdatter
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tipoldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tiptipoldesvigerdatter
Preben Pedersen Tiptipoldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tiptipoldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip3-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tiptipoldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tiptipoldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tiptipoldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Thomas Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Ane Pedersen Sønne-/datterdatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Sønne-/datterdatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Sønne-/dattersøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Nielsine Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Peder Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Sønne-/dattersøn 07.01.1868 27.01.1868
Ane Kirstine Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Ole Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Sønne-/dattersøn 18.08.1869
Ane Nielsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Sønne-/dattersøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Amalie Pedersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Jens Peter Nielsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Petrea Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tipoldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tipoldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tipoldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tipoldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tipoldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tipoldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tipoldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tipoldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tipoldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tiptipoldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tiptipoldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tipoldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tiptipoldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tiptipoldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tiptipoldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tiptipoldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tiptipoldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tiptipoldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip3-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tiptipoldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tiptipoldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tiptipoldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tiptipoldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tiptipoldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tiptipoldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip3-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-61.8) - 6.1 George Washingtons tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-44.3) - 38.3 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-24.3) - 27.5 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-23.0) - 33.4 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-18.9) - 42.6 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 (-4.6) - 3.3 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
1792 - 1800 (-1.4) - 6.6 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
1794 0.6 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 1.6 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 1.7 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 3.2 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 3.9 - 7.3 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 5.6 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 7.3 - 15.3 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 8.6 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 10.3 - 20.4 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 11.0 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 12.7 - 19.7 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 14.8 - 18.2 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 15.2 - 71.4 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 15.2 - 88.5 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 15.3 - 23.3 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 16.6 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 18.2 - 76.6 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 18.6 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 18.6 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 19.8 - 21.6 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 19.9 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 20.1 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 21.3 - 46.9 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 21.5 - 72.8 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 21.6 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 22.6 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 22.6 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 23.1 - 99.1 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 23.3 - 31.3 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 23.9 Wartburg festival Tyskland
1818 24.6 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 26.1 - 96.9 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 29.8 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 30.0 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 31.3 - 35.3 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 35.3 - 43.3 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 36.4 - 50.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 36.4 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 38.5 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 39.1 - 130.2 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 39.6 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 40.3 - 106.3 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 43.3 - 47.3 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 43.6 - 107.2 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 43.6 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 43.6 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 44.0 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 44.6 - 123.4 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 45.6 - 48.6 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 46.9 - 55.3 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 47.3 - 47.4 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 47.4 - 51.3 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 50.1 - 116.6 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 51.0 - 135.4 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 51.3 - 55.3 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 52.6 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 52.6 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 53.2 - 138.0 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 53.3 - 128.8 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 53.6 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 53.6 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 54.1 - 83.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 54.3 - 55.9 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 54.4 - 55.4 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 55.1 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 55.3 - 56.7 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 55.3 - 97.1 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 55.6 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 56.6 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 56.7 - 59.3 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 57.6 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 57.6 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 57.6 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 59.1 - 76.8 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 59.3 - 63.3 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 59.6 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 62.5 - 145.9 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 63.3 - 67.3 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 63.5 - 64.4 Utah-krigen Mormon-historie
1859 65.6 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 67.3 - 71.4 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 67.4 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 67.4 - 71.4 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 67.9 - 148.4 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 69.7 - 153.5 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 69.9 - 143.4 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 71.4 - 75.3 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 72.6 - 72.7 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 73.3 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 74.6 - 84.7 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 75.3 - 83.3 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 75.8 - 90.7 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 76.5 - 130.2 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 76.6 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 76.7 - 77.5 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 77.2 - 94.4 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland