A3et

Kirsten Thomsadatter

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1743 Ca
Vielse 1665
Død 1816 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1806-1813

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Frands Christensen Mulvad Ægtemand Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Børn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Datter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Datter
Christen Frandsen Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Oldebørn
Karen Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Tipoldebørn
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tipoldesøn
Ane Pedersen Tipoldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tipoldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tipoldesøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tipoldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tipoldesøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tipoldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Tiptipoldebørn
Anders Christian Andersen Tiptipoldesøn
Anton Andersen Tiptipoldesøn
Knud Andersen Tiptipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tiptipoldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tiptipoldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tiptipoldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Arne kristian Nielsen Frandsen Tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Tip3-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip3-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip3-oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip4-oldedatter
Marianne Amstrup Tip4-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip4-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip4-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip4-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip4-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip4-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip4-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip4-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip5-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip5-oldersøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip5-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip5-oldersøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip5-oldersøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip5-oldersøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip5-oldersøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Svigerforældre
Christian Pedersen Mulvad Svigerfar Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Svigermor Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Svigersønner & -døtre
Henrich Olufsen Svigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Anne Jensdatter Svigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Svogre & svigerinder
Peder Christensen Mulvad Svoger Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Svoger 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Svigerinde Jelling, Vejle, Danmark 1730
Jes Christensen Mulvad Svoger Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Svigerbedsteforældre
Anders Knudsen Svigertip3-oldefader
Anne Joachimsdatter Flemming 8th great grandmother-in-law
Cathrine Rosenmeier Svigertipoldemoder 1662
Else Svendsdatter Udson 9th great grandmother-in-law
Erik Christoffersen Løvenbalk 12th great grandfather-in-law
Hans Carlsen Svigertip3-oldefader
Hans Christensen Svigertipoldefader
Hans Jensen Hagedorn Svigertipoldefader
Hans Tygisen Svigertip3-oldefader Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Holm Svigertip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 7th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Trane Svigertip3-oldefader
Johan Caisen Rantzau 12th great grandfather-in-law
Jomfru af Lunge 13th great grandmother-in-law
Karli Karlsen 7th great grandfather-in-law
Karli Severinsen Svigertip4-oldefader
Lave Madsen Svigertipoldefader Århus
Maria Carstensdatter Svigertipoldemoder
NN Godskesdatter 12th great grandmother-in-law
Peder Rosenmeier Svigertipoldefader
Severin Karlisen Svigertip5-oldefader 14.03.1537
Svend Udson 10th great grandfather-in-law
Ukendt 10th great grandmother-in-law
Erik Klippinge 14th great grandfather-in-law 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg 14th great grandmother-in-law 1257 1304
Konge Christoffer II 13th great grandfather-in-law 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 11th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 11th great grandmother-in-law Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 10th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 9th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 8th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 7th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Svigertip5-oldefader Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte Svigertip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane Svigertip4-oldefader Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt Svigertip4-oldemoder 1506
Anne Pedersdatter Svigertip5-oldemoder 1510
Christopher Hansen Bang Svigertip3-oldefader 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte Svigertip3-oldefader Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk Svigertip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm Svigertip3-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt Svigertip3-oldemoder 1545
Karen Kjeldsdatter Trane Svigertip3-oldemoder Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk Svigertip3-oldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard Svigertipoldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad Svigertiptipoldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Svigertiptipoldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Svigertiptiptipoldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Svigertiptiptipoldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Svigertiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Svigertiptiptipoldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Svigertiptipoldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Svigertipoldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Svigertipoldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Svigertipoldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Christen Hansen Mulvad Svigeroldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Svigeroldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Svigeroldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Svigeroldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Svigeroldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Svigeroldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Peder Christensen Mulvad Svigerbedstefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Svigerbedstemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Svigerbedstefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Svigerbedstemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Niels Rasmussen Svigertiptipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigertiptiptipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Søren Nielsen Svigertipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Svigertipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Byrgde Jørgensen Svigeroldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Svigeroldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Christen Christensen Sønne-/dattersøn 02.04.1826
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip4-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Jens Christensen Sønne-/dattersøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Sønne-/datterdatter
Laust Christian Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Marie Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tiptipoldesvigerdatter
Mette Poulsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Morten Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Hansen Danielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tiptipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Oluf Henrichsen Sønne-/dattersøn 1840
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Povel Geertsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Ukendt Datter-/Sønnesøns ægtefælle
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Ane Marie Henriksdatter Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Niels Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anna Henrichsdatter Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Peder Rasmussen Oldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Bodil Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Inger Kirstine Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Johanne Marie Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Mette Kirstine Nielsdatter Oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Oldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tipoldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen Oldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tipoldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tipoldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tiptipoldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tiptipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tiptipoldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip3-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip3-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip3-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tiptipoldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip3-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tiptipoldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip3-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tiptipoldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip3-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip3-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tiptipoldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip3-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip3-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip4-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip4-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-58.3) - 7.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-54.5) - 11.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-37.5) - 46.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-11.4) - 56.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-10.5) - 49.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 6.2 - 88.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 12.3 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 13.0 - 20.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 19.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 26.1 - 77.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 27.5 - 83.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 30.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 31.6 - 93.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 31.8 - 40.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 33.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 40.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 45.9 - 53.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 46.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 48.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 49.0 - 57.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 49.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 51.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 52.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 52.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 53.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 54.4 - 57.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 56.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 57.7 - 65.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 59.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 60.8 - 70.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 61.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 63.1 - 70.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 65.2 - 68.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 65.7 - 121.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 65.7 - 138.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 65.7 - 73.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 67.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 68.7 - 127.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 69.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 69.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 70.3 - 72.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 70.3 - 70.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 70.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 71.8 - 97.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 72.0 - 123.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 72.0 - 72.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 73.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 73.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin