A3et

Oluf Nielsen Schytte

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1502?
Vielse 1527 Viborg, Viborg, Danmark
Stilling Sognepræst
Død 1577 Viborg, Viborg, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ukendt Ægtehustru 1506
Børn
Peder Olesen Schytte Søn Viborg, Viborg, Danmark 1528
Niels Olsen Schytte Søn Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Christen Olesen Schytte Søn Viborg, Viborg, Danmark 1532
Anders Olesen Schytte Søn Viborg, Viborg, Danmark 1534 01.09.1592
Karen Olesdatter Schytte Datter 1536 23.12.1607
Oldebørn
Christian ANdersen Schytte Oldesøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1604 1666
Hans Andersen Schytte Oldesøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1605 02.03.1681
Niels Andersen Schytte Oldesøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Keld Andersen Schytte Oldesøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 02.06.1619
Tipoldebørn
Christian Nielsen Schytte Tipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Tiptipoldebørn
Hans Frandsen Hagedorn Tiptipoldesøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Tiptipoldedatter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Tip3-oldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Tip3-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Tip4-oldebørn
Peder Christensen Mulvad Tip4-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tip4-oldesøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tip4-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tip4-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tip4-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Tip5-oldebørn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tip5-oldedatter
Christen Frandsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Tip6-oldebørn
Christen Christensen Tip6-oldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tip6-oldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tip6-oldedatter
Oluf Henrichsen Tip6-oldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tip6-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tip6-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tip6-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tip6-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Fjern efterslægt
Anders Christian Andersen 10th grandson
Andersen 12th grandson
Anton Andersen 10th grandson
Chatrine Hansen 13th granddaughter
Connie Pedersen 13th granddaughter
Ellen Margrethe Jensen 12th granddaughter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen 9th grandson
Knud Andersen 10th grandson
Marianne Amstrup 12th granddaughter
Niels Martinus Andersen 10th grandson
Otto Marinus Andersen 10th grandson
Soya Martini Revsbæk 14th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 12th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 12th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 13th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 13th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 13th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 13th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 13th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 13th grandson Århus 24.11.99
Karen Nielsdatter 8th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter 8th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter 8th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen 8th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen 8th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen 8th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen 8th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen 8th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Ane Pedersen 9th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen 9th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen 9th grandson Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen 9th grandson 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen 9th grandson 18.08.1869
Ane Nielsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen 9th grandson 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen 9th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Carline Mette Kirstine Andersen 10th granddaughter 25.09.1884
Frederik Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen 10th granddaughter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Niels Peder Nielsen Frandsen 9th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Maren Andersen 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen 10th grandson Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen 10th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen 10th grandson Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen 10th granddaughter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen 10th granddaughter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen 10th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen 10th grandson Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Jens Kristian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Amalie Andersen 10th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Agnes Margrethe Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Poul Andersen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 11th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen 10th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Henny Alice Andersen 11th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 11th grandson 22.8.1927
Karl Jensen Fuglsang 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lilli Aase Stenholt Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 11th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 11th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Lander Gulhammer Pedersen 12th grandson 08.04.1933
Vagn Kristian Andersen 11th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Signe Marie Nielsen Frandsen 10th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Regner Klingenberg Nielsen 12th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 12th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Inger Lise Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 12th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Lissy Margit Andersen 11th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Annelis Rønnelin Sørensen 12th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Jenny Doris Andersen 11th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Arne Simonsen 12th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Randi Skou 12th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Frode Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 11th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Anne Lise Andersen 12th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 12th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Sonja Helene Pedersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Joan Guldhammer Pedersen 12th granddaughter 29.07.1944
Mona Skou 12th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 12th granddaughter Horsens 07.07.1945
Lindy Lindberg Pedersen 11th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Kurt Bøje Pedersen 12th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 12th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 12th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 12th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 12th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 12th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 12th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 12th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 12th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 12th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen 12th grandson Horsens 1.11.1951
Ove Bent Pedersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Robert Brian Hansen 12th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 12th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 12th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 12th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 12th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 12th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 12th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 12th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 12th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 12th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 12th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 13th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen 12th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 12th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 12th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 12th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 12th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 12th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 12th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 12th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen 12th granddaughter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen 13th granddaughter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov 12th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 12th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 12th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 12th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 12th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 12th grandson Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen 13th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen 12th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen 13th granddaughter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen 12th granddaughter Durup 01.05.1967
Per Stær Nielsen 13th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen 12th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 12th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen 13th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 13th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 13th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 13th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 13th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 13th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 13th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 13th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 13th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 13th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 13th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 13th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 13th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 13th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 13th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 13th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 13th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 13th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 13th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 13th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 13th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 13th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 13th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 13th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 13th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 13th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 13th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 13th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 13th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 13th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 13th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 13th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 13th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 13th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 13th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 13th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 13th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 13th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 13th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 13th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 13th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 13th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 13th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 13th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 13th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 13th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 13th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 13th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 13th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 13th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 13th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 13th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 14th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 14th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 14th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 14th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 14th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 14th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 14th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Anne Nielsdatter Svigerdatter
Maren Kjeldsdatter Trane Svigerdatter
Poul Ibsen Svigersøn
Børnebørn
Åge Pedersen 11th grandson-in-law
Anne Margrethe Hansdatter Tip4-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 12th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef Tip4-oldesvigerdatter
Ejner Andersen 11th grandson-in-law
Erik Kelø 12th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen 11th granddaughter-in-law
Hans Børge Hansen 12th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen 11th grandson-in-law
Helle Bundgaard Jensen 12th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen 12th granddaughter-in-law
Laust Christian Nielsen Tip6-oldesvigersøn
Marie Jensen 10th granddaughter-in-law
Marie Christine Pedersen 10th granddaughter-in-law
Mette Poulsdatter Tip6-oldesvigerdatter
Morten Nielsen Tip6-oldesvigersøn
Niels Hansen Danielsen Tip6-oldesvigersøn
Niels Jensen Nielsen Fuglsang 10th grandson-in-law
Oda Jensen Bangshåb 11th granddaughter-in-law
Pia Brandt Johansen 12th granddaughter-in-law
Povel Geertsen Tip6-oldesvigersøn
Preben Pedersen 12th grandson-in-law 7.1995
Søren Thagaard Jensen 12th grandson-in-law
Søren Troldeskov 13th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 12th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen 11th grandson-in-law
Thøger Kjeldsen Trane Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Ukendt Tip6-oldesvigerdatter
John Nielsen Lund 12th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 12th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen 12th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Anders Nielsen Schytte Sønne-/dattersøn Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Nielsdatter Schytte Sønne-/datterdatter Kobberup, Viborg, Danmark 1567
Maren Jensdatter Trane Datter-/Sønnesøns ægtefælle Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Chatrine Thøgersdatter Holm Oldesvigerdatter Skyum, Thisted, Danmark 1610
Frands Hansen Hagedorn Tipoldesvigersøn Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Johanne Sørensdatter Tiptipoldesvigerdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad Tip3-oldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Kirsten Thomsadatter Tip4-oldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen Tip5-oldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Anne Jensdatter Tip5-oldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Niels Andersen Tip6-oldesvigersøn Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen 8th grandson-in-law Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter Tip6-oldesvigerdatter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Kirstine Nielsdatter 8th granddaughter-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter 8th granddaughter-in-law Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen 9th grandson-in-law Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen 8th granddaughter-in-law Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen 9th granddaughter-in-law Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen 9th granddaughter-in-law Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen 9th granddaughter-in-law Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen 9th granddaughter-in-law Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby 10th grandson-in-law Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen 10th granddaughter-in-law 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann 10th grandson-in-law Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen 10th granddaughter-in-law Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen 10th grandson-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 11th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen 11th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen 11th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen 10th granddaughter-in-law Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou 11th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen 10th granddaughter-in-law 07.11.1912
Svend Oluf Olesen 11th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen 10th granddaughter-in-law Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 11th grandson-in-law 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen 11th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen 10th grandson-in-law Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 11th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 11th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg 11th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen 11th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov 11th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen 11th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen 11th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov 11th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen 12th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen 12th granddaughter-in-law 10.10.1939
Ulla Svendsen 11th granddaughter-in-law 26.09.1943
Kurt Fokdal 12th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders 12th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup 11th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk 12th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael 12th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden 12th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 12th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 13th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher 12th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen 12th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker 12th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen 12th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 12th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm 12th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen 12th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen 12th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 13th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Oluf eller Ole

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
10 Nov 1483 - 18 Feb 1546 (-16.6) - 45.7 Martin Luthers tidsalder Kendte personer
22 Aug 1485 - 21 Apr 1509 (-14.9) - 8.8 Engelske konger: Henry VII. Storbritannien
30 May 1498 - 25 Nov 1500 (-2.1) - 0.4 Columbus‘s tredie rejse Opdagelser & Kolonisering
11 May 1502 - 7 Nov 1504 1.9 - 4.4 Columbus‘s fjerde rejse Opdagelser & Kolonisering
1505 5.0 Portugal påbegynder oprettelse af støttepunkter på kysten i det østlige Afrika og i Indien Opdagelser & Kolonisering
10 Jul 1509 - 27 May 1564 9.0 - 64.0 Johannes Calvins tidsalder Kendte personer
31 Oct 1517 17.3 Luther slår sine 95 teser op på Allehelgenskirkedøren i Wittenberg Verden
6 May 1527 - 7 Jun 1527 26.9 - 27.0 Roms plyndring Italien
1535 - 1542 35.0 - 42.0 Unionslovene af 1535 Storbritannien
CA 1540 - 28 Jan 1596 40.0 - 95.6 Sir Francis Drakes tidsalder Kendte personer
23 Feb 1556 55.7 Det dødeligste registrerede jordskælv: Shaanxi-jordskælvet ('Jiajing jordskælv') Katastrofer
17 Nov 1558 - CA 1575 58.4 - 75.0 Engelske konger: Elizabeth I. Storbritannien
1562 62.0 Begyndelsen på Hugenot-krigene Frankrig
15 Feb 1564 - 8 Jan 1642 63.7 - 141.6 Galileo Galileis tidsalder Kendte personer
1565 65.0 St. Augustin grundlagt USA
26 Jul 1572 - 2 Aug 1572 72.1 Slaget ved Molodi Rusland