A3et

Peder Jacobsen Holm

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Jacob Jensen Holm 1543 Else Pedersdatter 1559

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Gertrud Nielsdatter 1606 Anne Pedersdatter Holm

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1585
Død 1639

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Gertrud Nielsdatter Kvindelig partner eller ægtehustru 1606 1668
Børn
Anne Pedersdatter Holm Datter 1630 1677
Forældre
Jacob Jensen Holm Fader 1543 1609
Else Pedersdatter Moder 1559 1591
Oldebørn
Helvig Lauridsdatter Bech Oldedatter 1677 1761
Tipoldebørn
Ide Nielsdatter Lang Tipoldedatter 1710 1780
Tiptipoldebørn
Karen Sejrsdatter Leth Tiptipoldedatter 1737 1812
Tip3-oldebørn
Jens Madsen Filtenborg Tip3-oldesøn 1763 1825
Tip4-oldebørn
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg Tip4-oldedatter 1791 1868
Tip5-oldebørn
Christen Poulsen Dahlgaard Tip5-oldersøn 1818 1884
Tip6-oldebørn
Poul Christensen Dahlgaard Tip6-oldesøn Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Fjern efterslægt
Anne Rikke Dahlgaard 11th granddaughter
Carl 12th grandson
Gustav 12th grandson
Jacob Dahlgaad Dingel 12th grandson
Kristian Dahlgaard 11th grandson
Marianne Dahlgaard 11th granddaughter
Mikkeline Vastrup 12th granddaughter
Bertel Dahlgaard 8th grandson Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Poul Dahlgaard 9th grandson København 31.5.1915 1993
Lauge Dahlgaard 9th grandson 1.1.1919
Thyge Dahlgaard 9th grandson København 8.4.1921 København 20.12.1985
Klaus Dahlgaard 10th grandson 25.03.1942
Peter Dahlgaard 10th grandson 25.09.1944
Thomas Dahlgaard 10th grandson Hellerup 16.1.1945
Frank Dahlgaard 10th grandson 28.01.1946
Sofia (Sonia) Dahlgaard 10th granddaughter 12.09.1950
Trine Dahlgaard 10th granddaughter 28.05.1951
Tullia Tove Dahlgaard 10th granddaughter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Dorthe Dahlgaard Dingel 11th granddaughter 10.11.1967
Louise Lybye Dahlgaard 11th granddaughter 15.01.1969
Pernille Dahlgaard 11th granddaughter 16.02.1971
Søren Dahlgaard 11th grandson 29.12.1973
Jesper Dahlgaard 11th grandson 13.01.1976
Espen Dittmann 11th grandson 24.09.1976
Mikael Dahlgaard 11th grandson 14.10.1976
Niels Dittmann 11th grandson 27.01.1979
Martin Dahlgaard 11th grandson 12.6.1980
Poul Dittmann 11th grandson 05.11.1986
Asker Laubjerg 11th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Eskil Dahlgaard 12th grandson 1999
Emilie Dahlgaard 12th granddaughter 2003
Emma Dingel 12th granddaughter 2005
Mikkel Dahlgaard 12th grandson 2006
Noah 12th grandson 2006
Olau Dahlgaard 12th grandson 2008
Lucca 12th granddaughter 08/2009
Sophia 12th grandson 08/2009
Frederikke Vastrup 12th granddaughter 2010
Casandra Dahlgaard 12th granddaughter 27.03.2012
Malthe 12th grandson 2012
Hannah Dahlgaard 12th granddaughter 14.6.2016
Ella Christina Laubjerg 12th granddaughter 26.8.2016
Kayla Chan Laubjerg 12th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Peder Thøgersen Løvenbalk Bedstefader Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Margrethe Jensdatter Bedstemoder Viborg, Viborg, Danmark 02.01.1595 1603
Oldeforældre
Jens Hansen Oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1490 Viborg, Viborg, Danmark 1558
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Oldefader Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Anne Pedersdatter Oldemoder 1510
Maren Knudsdatter Bryning Oldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1510 1580
Tipoldeforældre
Jens Lauridsen Løvenbalk Tipoldefader 29.04.1538
Knud Nielsen Tipoldefader
Maren Brynild Tipoldemoder
Helen Pedersdatter Munk Tipoldemoder Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Tiptipoldeforældre
Anne Joachimsdatter Flemming Tiptipoldemoder
Laurids Mogensen Løvenbalk Tiptipoldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Tip3-oldeforældre
Else Svendsdatter Udson Tip3-oldemoder
Mogens Jensen Løvenbalk Tip3-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Tip4-oldeforældre
Svend Udson Tip4-oldefader
Ukendt Tip4-oldemoder
Jens Nielsen Løvenbalk Tip4-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Tip5-oldeforældre
Niels Eriksen Løvenbalk Tip5-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau Tip5-oldemoder Holsten 1335 1367
Fjerne forfædre
Adele of Normandy 14th great grandmother
Afonso I of Portugal 13th great grandfather
Agnes 15th great grandmother
Agnes af Loon 13th great grandmother
Agnes af Saarbrücken 14th great grandmother 1147
Albrecht II 11th great grandfather 1261
Alfonso VI of León and Castile Alfonse VI 15th great grandfather
Béatrice of Vermandois 15th great grandmother
Bodil 14th great grandmother
Count of Poitou William III Towhead 14th great grandfather
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 10th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 7th great grandfather
Frederik af Saarbrucken 15th great grandfather
Fyrste Volodar 13th great grandfather 1176
Gunhild Sveinsdatter 15th great grandmother
Hedwig of Saxony 14th great grandmother
Henry the Fowler 15th great grandfather
Henry, Count of Portuga 14th great grandfather
Hertuginde Judith 12th great grandmother
Hugh The Great 14th great grandfather
Inés of Barcelona 15th great grandmother
Ingeborg af Novgorod 13th great grandmother 18.1.1122
Johan Caisen Rantzau 7th great grandfather
Jomfru af Lunge 8th great grandmother
Kejser af Tyskland Otto den første 15th great grandfather
King Robert I of France 15th great grandfather
Konge af Portugal Sancho I 12th great grandfather 1211
Kristina Ingesdatter 14th great grandmother
Mahaut of Albon 14th great grandmother
Matilda of Ringelheim 15th great grandmother
Maud of Savoy 13th great grandmother
Mectide 10th great grandmother
Mectide af Meklenborg 11th great grandmother 23.11.1270
NN Godskesdatter 7th great grandmother
Otto I 13th great grandfather
Richia af Polen 13th great grandmother
Sofie af Bayern 12th great grandmother
Storfyrste af Kiev Mitislav I 14th great grandfather
Ximena Moniz 15th great grandmother
Rollo af Normandiet 15th great grandfather Fakse 846 Rouen, Fankrig 931
Gisela af Frankrig 15th great grandmother 911
Hugo Capet 13th great grandfather 940 996
Adelaide of Poitiers 13th great grandmother 945 1004
Hertug Boleslav III 14th great grandfather 965 1037
Konge Svend Estridsen 15th great grandfather 1020 28.04.1074
Guy II, Count of Albon 15th great grandfather 1025 1095
Henry, Duke of Burgundy 15th great grandfather 1035 1074
Sybil (Beatriz) of Barcelona 15th great grandmother 1035 1088
Frederik I 15th great grandfather 1050 1105
Storfyrste af Kiev Vladinar II Monomachos 15th great grandfather 1053 19.5.1125
Erik Ejegod 14th great grandfather 1056 1103
Theresa, Countess of Portugal 14th great grandmother 1080 1130
Hertug af Swabien Frederik II 14th great grandfather 1090 1147
Amadeus III of Savoy 14th great grandfather 1095 1148
Konge Knud Lavard 13th great grandfather 1096 1131
Greve Ludwig II 13th great grandfather 1128 Neunberg Castle 1172
Konge Valdemar I den Store Monomakh 12th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Judith af Hohenstaufen 13th great grandmother 1135 7.7.1191
Dronning Sofia af Minsk 12th great grandmother 1140 05.05.1198
Greve af Thuringen Herman den første 12th great grandfather 1155 25.4.1217
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 12th great grandfather 1160 1212
Valdemar II Sejr 11th great grandfather 1170 1241
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 12th great grandmother 1192 1198
Berengaria af Portugel 11th great grandmother 1195 1221
Agnes af Türingen 11th great grandmother 1206 1247
Sambor II 11th great grandfather 1211 1277
Johan I af Brandenburg 10th great grandfather 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I 10th great grandfather 1219 1259
Erik Klippinge 9th great grandfather 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg 9th great grandmother 1257 1304
Konge Christoffer II 8th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Svigersønner & -døtre
Rubech Christensen Humble Svigersøn 1610 1673
Onkler & tanter
Else Pedersdatter Løvenbalk Tante Viborg, Viborg, Danmark 1559
Grandonkler & grandtanter
Mette Mortensdatter Hvass Grandtante Viborg
Thøger Mortensen Hvass Grandonkel Sorte Brødre Kirke 1541
Mads Mortensen Hvass Grandonkel Viborg, Viborg, Danmark 1552
Grand3-onkler & -tanter
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Grand3-onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Grand3-onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Grand3-tante Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Grand3-onkel 1536
Grand5-onkler & -tanter
Ellen Jensdatter Grand5-tante
Erik Jensen Grand5-onkel Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Gjertrud Jensdatter Grand5-onkel
Maren Jensdatter Grand5-tante Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Margrethe Jensdatter Grand5-tante
Svigeronkler & -tanter
Jacob Jensen Holm Onkel (indgiftet) Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Fætre/kusiner
Thøger Jacobsen Holm Fætter Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Jacob Jacobsen Holm Fætter Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Kusine Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Kusine Viborg, Viborg, Danmark 1591
Andre slægtninge
Adeliza 4th cousin 12 times removed up (f)
Ælfred Ætheling 3rd cousin 13 times removed up (m)
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 7 times removed up (f) Vinstrup 1475
Edward the Confessor 3rd cousin 13 times removed up (m)
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 6 times removed up (f)
Emma 2nd cousin 14 times removed up (f)
Goda of England - Godgifu 3rd cousin 13 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 3rd cousin 13 times removed up (f)
Mauger 2nd cousin 14 times removed up (m)
Richard I of Normandie 1st cousin 15 times removed up (m)
Richard II 2nd cousin 14 times removed up (m)
Richard III 3rd cousin 13 times removed up (m)
Robert 2nd cousin 14 times removed up (m)
Robert The Magnificient 3rd cousin 13 times removed up (m)
Emma af Normandiet 2nd cousin 14 times removed up (f) 985 6.3.1052
Knud III Hardeknud 3rd cousin 13 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Wiliam The Conqueror 4th cousin 12 times removed up (m) 1028 1087
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 5 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 4 times removed up (m) 1505 1534
Halvnevøer/niecer
Karen Thøgersdatter Halvniece
Anne Thøgersdatter Halvniece Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Halvniece Skyum, Thisted, Danmark 1610
Halv-gradnevøer/-niecer
Christian Nielsen Schytte Halv-grandnevø Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Halv-grandnevø Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Halv-grandniece Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Halv-grandniece Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Halv-grandniece Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Halv-grand2-nevøer/-niecer
Hans Frandsen Hagedorn Halv-grand2-nevø Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Halv-grand2-niece Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Børnebørn
Ide Rubechsdatter Humble Sønne-/datterdatter 1650 1677
Mads Jensen Bodrum Filtenborg Tiptipoldesvigersøn 1718 1775
Kirsten Josephsdatter Tip3-oldesvigerdatter 1758 1833
Poul Christensen Dahlgaard Tip4-oldesvigersøn 1794 1833
Mette Thomasdatter Tip5-oldesvigerdatter 1820 1906
Johanne Pedersen Primdahl Tip6-oldesvigerdatter 1848 1933
Kristine Dorthea Poulsen 8th granddaughter-in-law Viborg 3.9.1885 1975
Johanne Marie Junker 9th granddaughter-in-law Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Tove Karen Jørgensen 9th granddaughter-in-law 13.03.1919 10.05.2013
Helga Lybye 10th granddaughter-in-law 09.10.1943
Karen 10th granddaughter-in-law 30.07.1945
Poul Sørensen 10th grandson-in-law Rakkeby ved Hjørring 31.01.1946
Ludvig Edvard Dittmann 10th grandson-in-law 22.02.1946
Mogens Riis Laubjerg 10th grandson-in-law Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Sabrina Ann Callaghan 11th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
CA 1540 - 28 Jan 1596 (-45.0) - 10.6 Sir Francis Drakes tidsalder Kendte personer
15 Feb 1564 - 8 Jan 1642 (-21.4) - 56.6 Galileo Galileis tidsalder Kendte personer
13 Apr 1598 12.8 Nantes-ediktet Frankrig
31 Dec 1600 15.5 Grundlæggelsen af 'British East India Company' Opdagelser & Kolonisering
CA 1601 16.0 William Gilbert's opdagelse af elektricitet Teknologi
1606 21.0 Opdagelsen af Australien Opdagelser & Kolonisering
23 May 1618 - 24 Oct 1648 32.9 - 63.4 Trediveårskrigen Tyskland
1618 - 1648 33.0 - 63.0 Trediveårskrigen Krige
1620 35.0 Puritanske pilgrimme lander med Mayflower og grundlægger Plymouth (Massachusetts) USA
1623 38.0 Bygningskonstruktionen af Versailles startes Monumenter
1626 41.0 Fransk bosætning i Senegal Opdagelser & Kolonisering