A3et

Axel Henrik Uhrskov Kristensen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Peter Urskov Kristensen 17.09.1881 Maren Kirstine Jensine Sørensen 29.10.1876

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 10.06.1906 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 04.07.1926

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Søster Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Broder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Søster Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Søster Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Broder Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Broder Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Broder Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Forældre
Maren Kirstine Jensine Sørensen Moder Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Peter Urskov Kristensen Fader Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Bedsteforældre
Ane Hansen Bedstemoder
Søren Kristian Sørensen Bedstefader
Henrik Kristensen Bedstefader Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Ane Kirstine Andersen Bedstemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Oldeforældre
Kresten Henriksen Oldefader
Mette Poulsdatter Oldemoder
Anders Poulsen Oldefader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Karen Rasmusdatter Oldemoder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Tipoldeforældre
Rasmus Jensen Tipoldefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Kirstine Nielsdatter Tipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Tipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Byrgdesdatter Tipoldemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Tiptipoldeforældre
Niels Jensen Ulfborg Tiptipoldefader 1720 1802
Jens Nielsen Tiptipoldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Anders Poulsen Tiptipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Tiptipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Tiptipoldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Tiptipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Tiptipoldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Ellen Sørensdatter Tiptipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tip3-oldeforældre
Fru Christensen Tip3-oldemoder
Povel Christensen Tip3-oldefader
Niels Sørensen Pathold Tip3-oldefader 1714
Maren Christensdatter Tip3-oldemoder 1715
Søren Nielsen Tip3-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tip3-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tip4-oldeforældre
Christen Povelsen Tip4-oldefader
Niels Rasmussen Tip4-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tip4-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
? Tip4-oldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Tip5-oldeforældre
Anders Knudsen Tip5-oldefader
Svogre & svigerinder
Inga Valborg Nielsen Svigerinde
Maria Kirstine Andersen Svigerinde
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Svigerinde
Selmer Viggo Jespersen Svoger
Otto Marinus Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Nevøer & niecer
Elly Marie Uhrskov Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Niece Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Else Uhrskov Andersen Niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Onkler & tanter
Ane Kathrine Kristensen Tante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Grandonkler & grandtanter
Poul Andersen Grandonkel Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Grandonkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Grandtante Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Grandtante Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Grandonkel 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Grandtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Niels Andersen Grandonkel Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Grandonkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Grandonkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Grand2-onkler & -tanter
Rasmus Jensen Grand2-onkel Snærild 26.04.1771
Niels Poulsen Grand2-onkel 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Grand2-tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Grand2-onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Knud Rasmussen Grand2-onkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Marianne Poulsen Grand2-tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Grand2-tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Knud Rasmussen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Maren Poulsen Grand2-tante 16.12.1810
Jens Rasmussen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Jørgen Rasmussen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Jens Rasmussen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Grand2-onkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Grand3-onkler & -tanter
Niels Jensen Grand3-onkel Snærild
Johanne Sørensdatter Grand3-tante Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
? Andersen Grand3-onkel 1746
? Andersen Grand3-onkel 1747
? Andersen Grand3-onkel 1748
Edel Andersen Grand3-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Grand3-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Grand3-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Anne Jensdatter Grand3-tante Snærild 05.01.1753
Hans Jensen Grand3-onkel Snærild 27.01.1754
Poul Andersen Grand3-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Grand3-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Søren Jensen Grand3-onkel Snærild 13.06.1756
Hans Jensen Grand3-onkel Snærild 25.09.1757
Anne Andersen Grand3-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Anne Jensdatter Grand3-tante Snærild 23.03.1760
Maren Nielsdatter Grand3-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Maren Jensdatter Grand3-onkel Snærild 24.01.1762
Peder Jensen Grand3-onkel Snærild 12.08.1764
Dorethe Marie Nielsdatter Grand3-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Jens Jensen Grand3-onkel Snærild 16.10.1768
Jens Nielsen Grand3-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Grand3-onkel 02.10.1774
Jens Nielsen Grand3-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Søren Byrgesen Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand3-tante 03.04.1780
Jørgen Byrgesen Grand3-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Mette Poulsen Grand3-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Grand3-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Gertrud Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand4-onkler & -tanter
Niels Sørensen Grand4-onkel
Søren Nielsen Grand4-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Grand4-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Knud Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand4-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand5-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand5-onkel
Anne Nielsdatter Grand5-tante
Else Nielsdatter Grand5-tante
Helle Nielsen Grand5-tante
Johanne Nielsdatter Grand5-tante
Jørgen Nielsen Grand5-onkel
Knud Nielsen Grand5-onkel
Maren Nielsdatter Grand5-tante
Niels Nielsen Grand5-onkel
Rasmus Nielsen Grand5-onkel
Svigeronkler & -tanter
Jens Madsen Onkel (indgiftet)
Fjerne svigeronkler & -tanter
Ane Nielsen Gradtante (indgiftet)
Inger Caroline Nielsen Gradtante (indgiftet)
Iver Boyskov Christensen Grand3-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand3-tante (indgiftet)
Mette Poulsdatter Grand3-tante (indgiftet)
Søren Christian Pedersen Gradtante (indgiftet)
Hans Frandsen Hagedorn Grand3-onkel (indgiftet) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Kristian Henriksen Grand2-onkel (indgiftet) Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Hans Jørgensen Grandonkel (indgiftet) Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Anne Marie Andersen Gradtante (indgiftet) Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Gradtante (indgiftet) Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Grandonkel (indgiftet) Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Fjerne slægtninge
Christen Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter
Oluf Henrichsen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Albert Henry Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Hulda Natalie Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Hjalmer Uhrskov Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Jens Kristian Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Peder Rudolf Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Agnes Margrethe Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Svend Børge Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Arthur Løvgren Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Jens Kristian Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Oda Kirstine Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Dagmar Viola Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Vagner Herløv Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Rosa Ketty Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Egon Lindegaard Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Karen Margrete Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Doris Irene Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Søren Åge Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Regner Højmark Madsen Tipoldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Hans Erik Andersen Halvfætter 22.8.1927
Ruth Olivia Madsen Tipoldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Gerda Elisabeth Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Halvfætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Halvfætter Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Andre slægtninge
Anders Christian Andersen Halvonkel
Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tiptipoldeforældres tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tiptipoldeforældres tipoldedatter
Anton Andersen Halvonkel
Chatrine Hansen Oldeforældres tiptipoldedatter
Christen Frandsen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Connie Pedersen Oldeforældres tiptipoldedatter
Ellen Margrethe Jensen Oldeforældres tipoldedatter
Knud Andersen Halvonkel
Niels Martinus Andersen Halvonkel
Otto Marinus Andersen Halvonkel
LiselLotte Bangshåb Oldeforældres tipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen Oldeforældres tiptipoldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Oldeforældres tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Oldeforældres tiptipoldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Oldeforældres tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn Århus 24.11.99
Ane Kirstine Hagedorn Grand2-halvtante Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Peder Christensen Mulvad Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Niels Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Knud Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Ellen Sørensdatter Grand2-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Kirsten Kristensdatter Grand-halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Pvel Christjan Kristensen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Povel Christjan Kristensen Grand-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Frands Kristensen Grand-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Frands Kristensen Grand-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Grand-halvtante Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Maren Sofie Laursen Tipoldeforældres sønne-/datterdater Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Jørgen Mikkel Hansen Halvonkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Halvonkel Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Halvonkel Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Halvonkel Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Poul Andersen Halvonkel Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Halvtante 25.09.1884
Ane Katrine Kristensen Tipoldeforældres sønne-/datterdater Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Ane Kirstine Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Halvtante 10.03.1892
Povlene Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Halvtante Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Lander Gulhammer Pedersen Oldeforældres tipoldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Oldeforældres tipoldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Oldeforældres tipoldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Oldeforældres tipoldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Oldeforældres tipoldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Oldeforældres tipoldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Oldeforældres tipoldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Oldeforældres tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Oldeforældres tipoldedatter 29.07.1944
Mona Skou Oldeforældres tipoldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Oldeforældres tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Oldeforældres tipoldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Oldeforældres tipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Oldeforældres tipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Oldeforældres tipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Oldeforældres tipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Oldeforældres tipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Oldeforældres tipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen Oldeforældres tiptipoldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Oldeforældres tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Oldeforældres tipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Oldeforældres tipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Oldeforældres tipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Oldeforældres tipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Oldeforældres tipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher Oldeforældres tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen Oldeforældres tiptipoldedatter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov Oldeforældres tipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Oldeforældres tipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Oldeforældres tipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Oldeforældres tipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Oldeforældres tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen Oldeforældres tipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen Oldeforældres tiptipoldedatter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen Oldeforældres tipoldedatter Durup 01.05.1967
Per Stær Nielsen Oldeforældres tiptipoldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen Oldeforældres tipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Oldeforældres tipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen Oldeforældres tiptipoldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Oldeforældres tiptipoldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Oldeforældres tiptipoldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Oldeforældres tiptipoldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Oldeforældres tiptipoldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Oldeforældres tiptipoldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Oldeforældres tiptipoldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Oldeforældres tiptipoldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Oldeforældres tiptipoldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Oldeforældres tiptipoldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Oldeforældres tiptipoldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Oldeforældres tiptipoldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Oldeforældres tiptipoldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Oldeforældres tiptipoldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Oldeforældres tiptipoldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Oldeforældres tiptipoldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Oldeforældres tiptipoldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Oldeforældres tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Oldeforældres tiptipoldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Oldeforældres tiptipoldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Oldeforældres tiptipoldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Oldeforældres tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Oldeforældres tiptipoldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Oldeforældres tiptipoldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Oldeforældres tiptipoldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Oldeforældres tiptipoldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Oldeforældres tiptipoldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Oldeforældres tiptipoldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Oldeforældres tiptipoldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Oldeforældres tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Oldeforældres tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Oldeforældres tiptipoldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Oldeforældres tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Oldeforældres tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Oldeforældres tiptipoldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Oldeforældres tiptipoldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Oldeforældres tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-73.5) - 17.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-68.0) - 10.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-62.5) - 4.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-61.6) - 22.8 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-59.4) - 25.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-59.3) - 16.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-50.1) - 33.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-44.7) - 35.8 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 (-42.9) - 40.9 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 (-42.7) - 30.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 (-36.2) - 17.6 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 (-31.5) - 58.7 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 (-30.4) - 60.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 (-27.3) - 48.9 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 (-24.9) - 48.8 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 (-22.4) - 57.5 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 (-18.0) - 12.4 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 (-17.1) - 38.9 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 (-15.7) - 62.8 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 (-15.6) - 42.3 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
22 Jan 1901 - 6 May 1910 (-5.4) - 3.9 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 (-4.7) - 2.7 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 (-4.6) - 12.5 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 (-4.5) - 60.6 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
1904 - 1908 (-1.9) - 2.1 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
1907 1.1 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 2.3 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 2.3 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 2.7 - 6.7 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 3.1 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 3.9 - 29.6 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 5.0 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 5.0 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 5.4 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 6.7 - 14.7 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 8.0 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 8.1 - 12.4 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 8.2 - 12.5 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 8.3 - 9.1 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 8.4 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 9.9 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 10.1 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 10.8 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 11.0 - 57.5 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 11.1 - 17.1 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 11.4 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 12.4 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 12.5 - 39.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 12.7 - 18.7 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 12.7 - 13.0 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 12.9 - 13.2 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 13.1 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 13.2 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 13.3 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 14.7 - 17.2 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 15.5 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 16.4 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 17.2 - 22.7 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 17.2 - 17.5 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 17.3 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 18.9 - 28.2 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland