Fader | Fødselsdato | Moder | Fødselsdato |
---|---|---|---|
Partner | Fødselsdato | Børn |
---|---|---|
Niels Lauritzen Graa | 1599 | Søn 3 Graa Datter 1 Graa C. Hans Nilsen Graa Datter 2 Graa Peder Nielsen Grå |
Navn | Art | Fødselssted | Fødselsdato | Dødssted | Dødsdato |
---|---|---|---|---|---|
Partner | |||||
Niels Lauritzen Graa | Mandlig partner eller ægtemand | 1599 | 07.10.1664 | ||
Børn | |||||
C. Hans Nilsen Graa | Søn | ||||
Datter 1 Graa | Datter | ||||
Datter 2 Graa | Datter | ||||
Søn 3 Graa | Søn | ||||
Peder Nielsen Grå | Søn | Ystad, Sverige | 1620 | 1693 | |
Oldebørn | |||||
Knud Jørgensen Graa | Oldesøn | 13.10.1689 | Svendborg | 16.08.1761 | |
Mads Jørgensen Graa | Oldesøn | 1691 | 1768 | ||
Peder Jørgensen Graa | Oldesøn | Svendborg | 1694 | Svendborg | 10.9.1763 |
Anna Jørgensen Graa | Oldedatter | 1696 | 1696 | ||
Anna Margaretha Jørgensen Graa | Oldedatter | 9.1697 | 12.1701 | ||
Anna Margaretha Jørgensen Graa | Oldedatter | 3.1704 | 12.1772 | ||
Tipoldebørn | |||||
Anne Katrine Graa | Tipoldedatter | 4.1.1711 | |||
Peder Knudsen Graa | Tipoldesøn | 29.12.1713 | 23.6.1761 | ||
Jørgen Knudsen Graa | Tipoldesøn | 23.2.1716 | 28.9.1739 | ||
Christian Knudsen Graa | Tipoldesøn | 15.01.1719 | 16.03.1769 | ||
Tiptipoldebørn | |||||
Gomme Christensen Graa | Tiptipoldesøn | 17.3.1744 | 17.11.1804 | ||
Mette Christiansen Graa | Tiptipoldedatter | Svendborg, Svendborg, Danmark | 12.04.1745 | Helligkildegaard, Thyholm, Danmark | 15.03.1800 |
Anna Christensdatter Graa | Tiptipoldedatter | 14.08.1746 | 24.05.1747 | ||
Knud Christensen Graa | Tiptipoldesøn | 13.12.1747 | 5.6.1786 | ||
Niels Christensen Graa | Tiptipoldesøn | 20.7.1749 | 10.12.1784 | ||
Anne Cathrine Christensdatter Graa | Tiptipoldedatter | 9.12.1750 | 21.03.1795 | ||
Christensdatter Sidsel Maria Graa | Tiptipoldedatter | 19.04.1754 | 13.05.1832 | ||
Anna Weigner Christensdatter Graa | Tiptipoldedatter | 7.12.1755 | 24.01.1765 | ||
Tip3-oldebørn | |||||
Anders Christiansen Spleth | Tip3-oldesøn | Skårup | 7.1769 | ||
Ane Margrethe Spleth | Tip3-oldedatter | Skårup Præstegård | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 19.2.1853 | |
Christian Christensen Spleth | Tip3-oldesøn | ||||
Anne Margrethe Christiansen Spleth | Tip3-oldedatter | Skårup | 16.07.1769 | 16.07.1769 | |
Anne Margrethe Charlotte Christiansen Spleth | Tip3-oldedatter | Skårup | 09.08.1773 | ||
Heinrich Spleth | Tip3-oldesøn | 1.1775 | |||
Anders Christiansen Spleth | Tip3-oldesøn | Skårup | 26.08.1776 | ||
Anders Spleth | Tip3-oldesøn | Skårup Præstegård | 26.8.1776 | 1856 | |
Tip4-oldebørn | |||||
Gomme Graa Nielsen | Tip4-oldesøn | ||||
Anne Margrethe Spleth | Tip4-oldedatter | Skårup Præstegård | 6.7.1769 | Skårup Præstegård | 6.7.1769 |
Anna Margretha Charlotte Spleth | Tip4-oldedatter | Skårup | 9.8.1773 | Skårup | 1.1775 |
Christian Nielsen | Tip4-oldesøn | Klingstrup, Skårup, Danmark | 25.02.1795 | 19.05.1844 | |
Catharina Hansdatter | Tip4-oldedatter | 1797 | |||
Johanne Katrine Hansdatter | Tip4-oldedatter | Klingstrup, Skårup, Danmark | 1797 | Hvidbjjerg | 11.07.1867 |
Niels Ernst Nielsen | Tip4-oldesøn | Heligkildegård Thyholm | 1803 | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 3.6.1885 |
Knud Graa Nielsen | Tip4-oldesøn | Helligkildegaard, Thyholm, Danmark | 12.12.1806 | ||
Mette Sophie Nielsdatter | Tip4-oldedatter | 07.10.1901 | |||
Tip5-oldebørn | |||||
Ane Margrethe Larsen | Tip5-oldedatter | ||||
Hans Christian Larsen | Tip5-oldersøn | ||||
Jens Larsen | Tip5-oldersøn | ||||
Lars Christian Larsen | Tip5-oldersøn | ||||
Marianne Larsen | Tip5-oldedatter | ||||
Else Margrethe Nielsen | Tip5-oldedatter | 1834 | |||
Hans Jes Kristian Nielsen | Tip5-oldersøn | 30.8.1835 | København | 30.11.1860 | |
Karen Nielsen | Tip5-oldedatter | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 13.8.1837 | ||
Anna Povline Vilhelmine Nielsen | Tip5-oldedatter | København | 7.1.1838 | København | 3/2/1839 |
Anna Povline Vilhelmine Nielsen | Tip5-oldedatter | 9.6.1839 | 29.6.1864 | ||
Niels Nielsen Laubjerg | Tip5-oldersøn | Semb Thyholm, Danmark | 30.01.1840 | 25.12.1900 | |
Julie Marie Skou Nielsen | Tip5-oldedatter | 4.5.1841 | 8.03.1877 | ||
Johanne Chatrine Nielsen | Tip5-oldedatter | 1842 | |||
Christian Nielsen | Tip5-oldersøn | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 28.2.1845 | Søndbjerg | 16.10.1922 |
Christian Ernst Nielsen | Tip5-oldersøn | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 28.9.1848 | ||
Ane Chatrine Maria Nielsen Nielsen | Tip5-oldedatter | 28.12.1850 | |||
Tip6-oldebørn | |||||
Johanne Katrine Larsen | Tip6-oldesøn | ||||
Anne Marie Laubjerg | Tip6-oldedatter | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 25.02.1875 | Teglbjerg Thyholm | 24.05.1882 |
Søren Nielsen Laubjerg | Tip6-oldesøn | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 27.02.1877 | ||
Niels Anton Laubjerg | Tip6-oldesøn | Teglbjerg Thyholm | 9.11.1881 | ||
Niels Anton Nielsen | Tip6-oldesøn | 1882 | |||
Graves Kristian Nielsen Laubjerg | Tip6-oldesøn | Teglbjerg Thyholm | 21.02.1884 | Hellerød Thyholm | 26.12.1967 |
Jens Kristen Nielsen | Tip6-oldesøn | 1884 | |||
Søren Kristen Nielsen | Tip6-oldesøn | 1886 | |||
Kristen Nielsen Laubjerg | Tip6-oldesøn | Teglbjerg Thyholm | 16.12.1886 | ||
Ane Nielsen | Tip6-oldedatter | 20.4.1888 | |||
Inger Marie Nielsen | Tip6-oldedatter | 26.9.1889 | |||
Kristen Langgren Nielsen | Tip6-oldesøn | 11.12.1892 | |||
Karen Nielsen | Tip6-oldedatter | 24.4.1895 | |||
Otto Peder Nielsen | Tip6-oldesøn | 22.3.1898 | |||
Fjern efterslægt | |||||
Ayo Reinkilde Laubjerg | 10th granddaughter | ||||
Camilla Laursen | 11th granddaughter | ||||
Catrine Laursen | 11th granddaughter | ||||
Ditte Laursen | 11th granddaughter | ||||
Henrik Laursen | 11th grandson | ||||
Ida Reinkilde Laubjerg | 10th granddaughter | ||||
Inge Elisabeth Laubjerg | 8th granddaughter | ||||
Kirstine Graugaard | 8th granddaughter | ||||
Kristian Laubjerg | 9th grandson | Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark | |||
Lars Odgaard | 10th grandson | ||||
Louise Odgaard | 10th granddaughter | ||||
Marie Odgaard | 10th granddaughter | ||||
Pernille Laursen | 11th granddaughter | ||||
Robin Laubjerg Olsen | 10th grandson | ||||
Soya Martini Revsbæk | 11th granddaughter | ||||
Tobias Odgaard | 11th grandson | ||||
Niels Laubjerg | 8th grandson | Teglbjerg Thyholm | 25.09.1909 | 12.5.1986 | |
Frederikke Margrethe Laubjerg | 8th granddaughter | Teglbjergvej, Danmark | 13.12.1912 | ||
Marie Laubjerg | 8th granddaughter | Teglbjerg Thyholm | 30.12.1914 | ||
Svend Jørgen Laubjerg | 8th grandson | Teglbjerg Thyholm | 2.3.1917 | 25.1.1998 | |
Erik Laubjerg | 8th grandson | Teglbjerg Thyholm | 1.1.1922 | ||
Kristian Ernst Laubjerg | 8th grandson | Teglværksvej 7, Hellerød | 18.06.1926 | 25.01.2015 | |
Hans Jørgen Laursen | 9th grandson | Havredalsvej 15, Uglev, Danmark | 13.7.1935 | ||
Valborg Laursen | 9th granddaughter | 29.07.1938 | |||
Birthe ( Bitten ) Laubjerg | 9th granddaughter | Svankjær, Hvidbjerg , V. Aa Sogn, Hassing Herred, Thisted Amt | 08.04.1939 | ||
Knud Laubjerg | 9th grandson | Svankjær, Hvidbjerg , V. Aa Sogn, Hassing Herred, Thisted Amt | 29.05.1941 | Hammel, Danmark | 27.05.1986 |
Anna Marie Laursen | 9th granddaughter | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 18.12.1941 | ||
Niels Ole Laursen | 9th grandson | 04.10.1942 | 05.01.2015 | ||
Lars Christian ( Lasse ) Laursen | 9th grandson | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 29.12.1943 | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 07.11.2002 |
Finn Laubjerg | 9th grandson | 24.06.1947 | 25.11.2014 | ||
Inger Laursen | 9th granddaughter | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 20.07.1947 | ||
Poul Henrik Laubjerg | 9th grandson | 27.03.1949 | |||
Else Elisabeth Riis Laursen | 9th granddaughter | 23.9.1949 | |||
Merete Hammer Laubjerg | 9th granddaughter | Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark | 18.11.1949 | ||
Anders Laubjerg | 9th grandson | Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark | 04.01.1952 | ||
Flemming Laubjerg | 9th grandson | 24.03.1952 | |||
Lisbeth Laubjerg | 9th granddaughter | Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark | 12.09.1953 | ||
Mogens Riis Laubjerg | 9th grandson | Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark | 11.11.1954 | ||
Lise Birgitte Laubjerg | 9th granddaughter | 06.08.1955 | |||
Søren Laubjerg | 9th grandson | Æ Brøj Tambohuse Hellerød, Danmark | 12.11.1957 | ||
Peter Laubjerg | 9th grandson | 24.06.1960 | |||
Birgitte Laursen | 10th granddaughter | 25.04.1962 | 05.09.1999 | ||
Christian Albert Lassen | 11th grandson | 25.7.1964 | |||
Peter Thinghus | 10th grandson | 14.08.1964 | |||
Lars Thinghus | 10th grandson | 30.12.1965 | |||
Lisbeth Laursen | 10th granddaughter | 24.02.1966 | |||
Henrik Munkholm | 10th grandson | 15.11.1967 | |||
Ulrik Laursen | 10th grandson | Havredalsvej 15, Uglev, Danmark | 15.01.1969 | ||
Marie Sunna Laubjerg Nüchel | 10th granddaughter | Korea | 5.5.1970 | ||
Heidi Munkholm | 10th granddaughter | 16.05.1970 | |||
Jens Thinghus | 10th grandson | 20.05.1970 | |||
Morten Odgaard | 10th grandson | 02.06.1970 | |||
Michael Laursen | 10th grandson | 15.06.1972 | |||
Anne Laubjerg Hegn | 10th granddaughter | Korea | 12.01.1973 | Ribe, Ribe, Danmark | 18.10.1997 |
Jesper Laubjerg | 10th grandson | 01.08.1973 | |||
Christian Laubjerg | 10th grandson | 6.1.1974 | |||
Jan Kasahun Laubjerg | 10th grandson | Etiopien | 29.01.1974 | ||
Anne Mette Odgaard | 10th granddaughter | 08.11.1974 | |||
Dorthe Egeriis Laursen | 10th granddaughter | 10.02.1975 | |||
Maria Laubjerg | 10th granddaughter | 26.01.1976 | |||
Jesper Laubjerg | 10th grandson | 1976 | |||
Line Revsbæk | 10th granddaughter | Illerupvej 24, 8200 Århus N | 16.03.1977 | ||
Lise Cecilie Laubjerg | 10th granddaughter | 12.11.1977 | |||
Susanne Odgaard | 10th granddaughter | 21.11.1977 | |||
Morten Laubjerg | 10th grandson | 15.12.1978 | 04.05.2002 | ||
Morten Revsbæk | 10th grandson | Illerupvej 24, 8200 Århus N | 20.07.1980 | ||
Johan Laubjerg | 10th grandson | Ringkøbing, Danmark | 23.05.1984 | ||
Kristian Laubjerg | 10th grandson | 30.06.1986 | |||
Asker Laubjerg | 10th grandson | Tybjerglille Bakker | 03.07.1987 | ||
Jens Laubjerg | 10th grandson | Ringkøbing, Danmark | 09.01.1989 | ||
Katrine Paola Gjedde Laubjerg | 10th grandson | Colombia | 07.05.1991 | ||
Casper Mirian Laubjerg | 10th grandson | Colombia | 12.02.1994 | ||
Alexander Egeriis | 11th grandson | 13.11.1994 | |||
Delwende Babette Laubjerg | 10th granddaughter | Burkina Faso | 29.11.1994 | ||
Camilla Munkholm | 11th granddaughter | 29.12.1994 | |||
Louise Lassen | 11th granddaughter | 10.7.1996 | |||
Kathrine Lassen | 11th granddaughter | 29.10.1999 | |||
Alexander Laursen | 10th grandson | 13.11.1999 | |||
Sofie Brøgger Laursen | 11th granddaughter | 20.01.2001 | |||
Mathias Egeriis | 11th grandson | 24.01.2002 | |||
Hekena Munkholm | 11th granddaughter | 10.06.2002 | |||
Mathilde Munkholm Schade Larsen | 11th granddaughter | 18.06.2002 | |||
Mads Brøgger Laursen | 11th grandson | 04.08.2002 | |||
Magnus Troldeskov Revsbæk | 11th grandson | Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark | 23.12.2007 | ||
Anna Nüchel | 11th granddaughter | 9.6.2009 | |||
Sarah Yasmine Laubjerg | 10th granddaughter | 10.02.2010 | |||
Ronja Revsbæk Troldeskov | 11th granddaughter | Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark | 31.5.2011 | ||
Kirsten Zita Laubjerg | 10th granddaughter | 09.12.2011 | |||
Sommer Sofie Ernlund | 11th granddaughter | København | 12.2012 | ||
Mille Helsinghoff Laubjerg | 11th granddaughter | 2015 | |||
Ella Christina Laubjerg | 11th granddaughter | 26.8.2016 | |||
Vester Martini Revsbæk | 11th grandson | Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark | 05.09.2017 | ||
Kayla Chan Laubjerg | 11th granddaughter | Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong | 15.6.2018 | ||
Børnebørn | |||||
Anders Pedersen Grå | Sønne-/dattersøn | 5.1731 | |||
Anna Pedersdatter Grå | Sønne-/datterdatter | 1731 | |||
Anna Rasmusdatter | Oldesvigerdatter | ||||
Anne Munch | Oldesvigerdatter | ||||
Anny Christensen | 9th granddaughter-in-law | ||||
Avis Viola Marshall | 9th granddaughter-in-law | Jamaica | |||
Christen Larsen | Tip4-oldesvigersøn | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 27.9.1861 | ||
Jens | 9th grandson-in-law | ||||
Jens Larsen | Tip4-oldesvigersøn | 1858 | |||
Lone Elisabeth Laubjerg | 9th granddaughter-in-law | ||||
Maren Pedersdatter Grå | Sønne-/datterdatter | 1731 | |||
Mette Kirstine Christensdatter | Oldesvigerdatter | ||||
Otto Werk | 9th grandson-in-law | ||||
Regina Sira Badiane | 9th granddaughter-in-law | ||||
Søren Troldeskov | 10th grandson-in-law | ||||
Thyra Caroline Hegelund | Tip6-oldesvigerdatter | ||||
Jørgen Pedersen Graa | Sønne-/dattersøn | 1659 | 26.08.1705 | ||
Jørgen Pedersen Grå | Sønne-/dattersøn | 10.1662 | 11.1703 | ||
Chatrine Knudsdatter | Datter-/Sønnesøns ægtefælle | Svendborg | 28.12.1667 | 26.08.1705 | |
Anna Weigner | Oldesvigerdatter | 1703 | |||
Bodil Nielsdatter Tingbjerg | Tipoldesvigerdatter | 1710 | 13.11.1785 | ||
Mette Kristensdatter | Oldesvigerdatter | 12.02.1711 | 07.07.1733 | ||
Cristian Andersen Spleth | Tiptipoldesvigersøn | Naarup, Verninge, Fyn, Danmark | 4.12.1731 | 23.1.1794 | |
Hans Nicolai Nielsen | Tip3-oldesvigersøn | 1755 | 1840 | ||
Lars Madsen Bjørndal | Tip4-oldesvigersøn | Ørding, North Jutland, Morsø Kommune, Denmark | 14.5.1798 | ||
Ane Nielsdatter | Tip4-oldesvigerdatter | Søndbjerg | 10.12.1808 | Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark | 10.4.1888 |
Klara Pauline Marie Hansen | Tip4-oldesvigerdatter | 20.1.1809 | Sankt Hans Hospital | 10.11.1881 | |
Else Poulsdatter Nørgaard | Tip4-oldesvigerdatter | Serup | 1809 | 09.05.1831 | |
Sidsel Mortensen | Tip5-oldesvigerdatter | Hvidbjerggård | 1.10.1857 | ||
Marie Riis | Tip6-oldesvigerdatter | Thisted | 10.12.1881 | Hellerød Thyholm | 05.12.1967 |
Peder Josefsen Laursen | 8th grandson-in-law | 17.08.1907 | Siriusvej 10, Uglev, Danmark | 1994 | |
Vita Marie Nørgaard Christensen | 8th granddaughter-in-law | Bredgade 4, Lemvig | 08.07.1912 | Løkken Blokhus, Danmark | 26.05.1995 |
Erik Laursen | 8th grandson-in-law | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 17.03.1913 | Rockjær, Råkjærvej 7, Thyholm, Danmark | 1978 |
Kirsten Aase Marie Jensen | 8th granddaughter-in-law | 6.9.1925 | Dianalund, Danmark | 25.12.2011 | |
Kirsten Vera Hammer Thomsen | 8th granddaughter-in-law | Vindelbrohuset, Ringstedvej, Sorø, Danmark | 20.08.1926 | ||
Ella Andersen | 8th granddaughter-in-law | Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark | 18.4.1930 | Århus | 10.11.2002 |
Finn Thinghuus | 9th grandson-in-law | 18.07.1937 | |||
Mona Espersen | 9th granddaughter-in-law | 02.08.1943 | |||
Lene Mølbjerg | 9th granddaughter-in-law | 1.3.1947 | |||
Allan Revsbæk | 9th grandson-in-law | Illerupvej 24, 8200 Århus N | 09.11.1951 | ||
Martha Høj Toft | 9th granddaughter-in-law | 07.04.1954 | |||
Lensa Gjedde Olsen | 9th granddaughter-in-law | 27.02.1955 | |||
Tullia Tove Dahlgaard | 9th granddaughter-in-law | Frisersvej Gentofte | 06.10.1956 | ||
Sabrina Ann Callaghan | 10th granddaughter-in-law | Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland | 13.01.1987 |
Dato | Alder | Begivenhed | Kategori |
---|---|---|---|
CA 1540 - 28 Jan 1596 | (-54.0) - 1.6 | Sir Francis Drakes tidsalder | Kendte personer |
15 Feb 1564 - 8 Jan 1642 | (-30.4) - 47.6 | Galileo Galileis tidsalder | Kendte personer |
13 Apr 1598 | 3.8 | Nantes-ediktet | Frankrig |
31 Dec 1600 | 6.5 | Grundlæggelsen af 'British East India Company' | Opdagelser & Kolonisering |
CA 1601 | 7.0 | William Gilbert's opdagelse af elektricitet | Teknologi |
1606 | 12.0 | Opdagelsen af Australien | Opdagelser & Kolonisering |
23 May 1618 - 24 Oct 1648 | 23.9 - 54.4 | Trediveårskrigen | Tyskland |
1618 - 1648 | 24.0 - 54.0 | Trediveårskrigen | Krige |
1620 | 26.0 | Puritanske pilgrimme lander med Mayflower og grundlægger Plymouth (Massachusetts) | USA |
1623 | 29.0 | Bygningskonstruktionen af Versailles startes | Monumenter |
1626 | 32.0 | Fransk bosætning i Senegal | Opdagelser & Kolonisering |