A3et

Maren Jensdatter

Persondiagram

Yderligere navne

Yderligere navne Navn
Giftenavn Dengsø

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Jens Nielsen Thorup Anne Christensdatter

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Niels Pedersen Dengsø 1703 Nielsen
Kirsten Nielsdatter
Abelone Nielsdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1698 Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark
Dåb 26.05.1698 Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark
Vielse 19.06.1729 Vester Velling, Viborg, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Niels Pedersen Dengsø Ægtemand Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Børn
Kirsten Nielsdatter Datter 24.06.1734
Nielsen Søn 11.1730
Abelone Nielsdatter Datter Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Forældre
Anne Christensdatter Moder
Jens Nielsen Thorup Fader
Oldebørn
Adam Würgler Jensen Oldesøn
Anders Christensen Oldesøn
Anders Christensen Oldesøn 25.04.1807
Anders Jensen Oldesøn 7.1792
Anders Jensen Oldesøn
Apolone Christensdatter Oldedatter
Christen Jensen Oldesøn
Christen Vilhelm Jensen Oldesøn
Jens Christensen Oldesøn
Jens Christensen Oldesøn
Maren Christensdatter Oldedatter
Maren Pind Oldedatter 09.05.1827
Mariane Christensdatter Oldedatter 18.06.1801
Mette Pind Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 22.01.1792 Fausing, Randers, Danmark 25.11.1849
Anders Jensen Oldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.07.1792 7.1792
Jørgen Pind Oldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 17.01.1794 12.11.1857
Christiane Pind Oldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1796 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 29.01.1855
Abelone Caroline Pind Oldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Christen Pind Oldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 29.01.1800 Løvenholm, Gjersing, Randers, Danmrk 11.11.1855
Anders Pind Oldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 19.02.1802 Thulstrup, Hørning, Århus, Danmark 25.06.1860
Mariane Pind Oldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 10.01.1804
Christine Jensdatter Pind Oldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 15.06.1806 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 27.01.1881
Elisabeth Bolette Pind Oldedatter 1813 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 18.11.1848
Tipoldebørn
Ane Jensmine Møller Tipoldedatter
Ane Johanne Pind Tipoldedatter
Ane Pind Tipoldedatter
Gertrud Anne Marie Pind Tipoldedatter
Hans Georg Faith Pind Tipoldesøn
Jenny Christine Pind Tipoldedatter
Jens Christian Valdemar Frederik Pind Tipoldesøn
Jens Mourits Møller Tipoldesøn
Jens Peter Højlund Pind Tipoldesøn
Marie Sophie Pind Tipoldedatter
Giertrud Chatrine Brandt Tipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 27.04.1812
Ane Marie Fredericha Brandt Tipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 30.11.1814
Dinesine Kirstine Beck Tipoldedatter Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 20.09.1815
Jensine Nicoline Brandt Tipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 18.12.1817
Hans Henrik Mohr Tipoldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Tipoldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Nicolai Brandt Tipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 19.11.1819
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Tipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Hansine Henriette Mohr Tipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Christiane Brandt Tipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 10.1822
Jørgen Brandt Tipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 09.11.1824
Jensine Mohr Tipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Ane Mohr Tipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Jens Andreasen Tipoldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 20.02.1826 12.01.1852
Christiane Brandt Tipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 01.05.1826
Jørgen Scheel Tipoldesøn Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 20.08.1827
Christian Mohr Tipoldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jørgen Martinus Brandt Tipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 12.04.1828 18.02.1830
Christine Mette Scheel Tipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 27.09.1828
Marianne Jensdatter Tipoldedatter Tjele Gods, Viborg, Danmark 04.10.1828
Jens Pind Tipoldesøn 23.10.1828 28.04.1828
Ane Scheel Tipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.12.1829
Frederik Christian Mohr Tipoldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Jensine Scheel Tipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.04.1831
Juliane Marie Scheel Tipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 03.04.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Tipoldesøn Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Jens Erik Pind Jespersen Tipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 30.08.1837
Jens Erik Jespersen Tipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 25.03.1839
Ane Jensmine Martine Jespersen Tipoldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 10.12.1840
Jesper Jespersen Højlund Tipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 22.08.1846
Marie Kathrine Jespersen Tipoldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 24.07.1855
Tiptipoldebørn
Elise Johanne Kirstine Møller Tiptipoldedatter
Jens Vilhelm Møller Tiptipoldesøn
Vilhelmine Lauritzen Tiptipoldedatter
Abelone Caroline Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Edel Kristine Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Hans Frederik Immanuel Mohr Tiptipoldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Anders Pind Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Marianne Caroline Johanne Mohr Tiptipoldedatter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Jørgen Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Abelone Christensen Mohr Tiptipoldedatter Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Tip3-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip3-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip3-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip3-oldesøn
Frida Marie Mohr Tip3-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip3-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn
Kristine Mohr Tip3-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip3-oldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip3-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip3-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip3-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip3-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip3-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip3-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip3-oldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip3-oldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip4-oldebørn
Laurits Mohr Tip4-oldesøn
Marie Mohr Tip4-oldedatter
Signe Mohr Tip4-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip4-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip4-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip4-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip4-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip4-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip4-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip4-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip4-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip4-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip4-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip4-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip4-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip4-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip5-oldebørn
Andersen Tip5-oldersøn
LiselLotte Bangshåb Tip5-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip5-oldersøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip5-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip5-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip5-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip5-oldersøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip5-oldersøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip5-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip5-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip5-oldersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip5-oldersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip5-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip5-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip5-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip5-oldersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip5-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip5-oldersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip5-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip5-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip5-oldersøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip5-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip5-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip5-oldersøn 1969
Tip6-oldebørn
Chatrine Hansen Tip6-oldedatter
Connie Pedersen Tip6-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip6-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip6-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip6-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip6-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip6-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip6-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip6-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip6-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip6-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip6-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip6-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip6-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip6-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip6-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip6-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip6-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip6-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip6-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip6-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip6-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip6-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip6-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip6-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip6-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip6-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip6-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip6-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip6-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip6-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip6-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip6-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip6-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip6-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip6-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Fjern efterslægt
Soya Martini Revsbæk 8th granddaughter
Magnus Troldeskov Revsbæk 8th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 8th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 8th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 8th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 8th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 8th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 8th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Anders Jensen Pind Svigersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Børnebørn
Åge Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Ane Johanne Pind Tipoldesvigerdatter
Anne Jensmine Martine Jespersen Tipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip5-oldesvigerdatter
Caroline Cathrine Henrichsen Tipoldesvigerdatter
Christen Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christiane Caroline Dithlevsen Munch Tipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip4-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip5-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip4-oldesvigersøn
Frederik Bendix Madsen Tipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip4-oldesvigerdatter
Harald Julius Jørgensen Tipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip4-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter
Jacob Jensen Tiptipoldesvigersøn
Jens Anders Pind Sønne-/dattersøn
Jens Andersen Pind Sønne-/dattersøn
Jens Frederik Christian Møller Tipoldesvigersøn
Jens Mourits Møller Tipoldesvigersøn
Jens Nielsen Skou Tiptipoldesvigersøn
Jens Sørensen Grand Tipoldesvigersøn
Kirstine Andersdatter Pind Sønne-/datterdatter
Laurits Christopher Blichfeldt Tipoldesvigersøn
Lauritz Larsen Tipoldesvigersøn Gjedsted, Randers, Danmark
Lola Pedersen Smed Tip3-oldesvigerdatter
Marianne Bredal Oldesvigerdatter
Marius Hansen Tip3-oldesvigersøn
Niels Jensen Tipoldesvigersøn Halling, Danmark
Niels Schmidt Tipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip4-oldesvigerdatter
Othar Christopher Høg Müller Tipoldesvigersøn
Ove Ovesen Tip4-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tip3-oldesvigersøn
Peter Johannes Poulsen Tipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip5-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip5-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip4-oldesvigersøn
Rudolph Brun Tipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip5-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip6-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip5-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Ukendt Tiptipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip5-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip5-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Christen Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle 1764
Jens Christensen Pind Datter-/Sønnedatters ægtefælle Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Maren Andersdatter Pind Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.07.1766 Vester Velling, Viborg, Danmark 18.12.1840
Anna Andersdatter Pind Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Jens Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Langå, Viborg, Danmark 1768 Vester Velling, Viborg, Danmark 09.05.1855
Maren Andersdatter Pind Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1772
Marianne Dinesen (Dynsen) Oldesvigerdatter Rørbæk, Randers, Danmark 1775 Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 15.04.1854
Christen Brandt Oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 1779 Fausing, Randers, Danmark 17.05.1829
Mathias Vilhelm Mohr Oldesvigersøn Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Christen Scheel Oldesvigersøn Ulstrup, Sønder Vinge, Randers, Danmark 04.04.1792 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 16.07.1844
Karen Margrethe Møller Oldesvigerdatter Årslev Mølle, Randers, Danmark 06.07.1800 Thustrup 25.11.1853
Lars Peter Møller Oldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 21.10.1804
Jesper Jespersen Oldesvigersøn Fausing, Randers, Danmark 1810 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 14.05.1844
Laura Jacobine Faith Oldesvigerdatter Oust Mølle, Borup, Randers, Danmark 08.08.1811 København 09.04.1890
Hans Juul Møller Tipoldesvigersøn Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Mette Sørensdatter Tipoldesvigerdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christen Højlund Oldesvigersøn Tved 22.06.1824
Hans Christian Christensen Tipoldesvigersøn Kolding 1824
Jens Pind Tipoldesvigersøn 23.10.1828 28.04.1828
Jens Pedersen Tipoldesvigersøn Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Ane Marie Hansen Tipoldesvigerdatter Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Bolette Jensen Godsk Tipoldesvigerdatter Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Søren Gregersen Tiptipoldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tiptipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tiptipoldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tiptipoldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip3-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip3-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip3-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip3-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip3-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip4-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip4-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip4-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip4-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip5-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip4-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip5-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip4-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip5-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip5-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip5-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip5-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip6-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip5-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip5-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip5-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip5-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip5-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip5-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip6-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-55.6) - 27.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-13.3) - 52.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-12.1) - 38.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-9.5) - 56.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 7.6 - 91.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 33.7 - 101.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 34.5 - 94.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 39.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 51.2 - 133.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 57.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 58.0 - 65.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 64.7 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 71.2 - 122.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 72.5 - 128.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 75.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 76.6 - 138.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 76.9 - 85.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 78.1 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 85.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 90.9 - 98.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 91.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 93.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 94.1 - 102.1 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 94.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 96.1 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 97.1 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 97.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 98.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 99.4 - 102.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter