A3et

Anne Nielsdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Jensen 17.05.1761 Dorthe Christensdatter 01.01.1774

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1799 Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark
Dåb 28.04.1799 Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark
Vielse 16.11.1830 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 26.07.1877 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 20.07.1877 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Niels Madsen Ægtemand Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Brødre & søstre
Jens Nielsen Broder Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 30.09.1800
Anne Kirstine Nielsdatter Søster 19.07.1801
Kirstine Johanne Nielsdatter Søster Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 08.06.1806 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.03.1857
Børn
Mette Kirstine Nielsdatter Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Dorthea Marie Nielsdatter Datter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Madsine Nielsdatter Datter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Ædel Marie Nielsdatter Datter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Mads Nicolai Madsen Søn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Ane Johanne Nielsdatter Datter 13.03.1841
Niels Christian Nielsen Søn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Forældre
Niels Jensen Fader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Dorthe Christensdatter Moder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Oldebørn
Anders Christian Andersen Oldesøn
Anton Andersen Oldesøn
Knud Andersen Oldesøn
Niels Martinus Andersen Oldesøn
Otto Marinus Andersen Oldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tipoldebørn
Jens Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tipoldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tipoldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tipoldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tiptipoldebørn
Andersen Tiptipoldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tiptipoldedatter
Marianne Amstrup Tiptipoldedatter
LiselLotte Bangshåb Tiptipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tiptipoldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tiptipoldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tiptipoldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tiptipoldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tiptipoldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tiptipoldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tiptipoldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tiptipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tiptipoldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tiptipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tiptipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tiptipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tiptipoldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tiptipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tiptipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tiptipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tiptipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tiptipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tiptipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tiptipoldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tiptipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tiptipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tiptipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tiptipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tiptipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tiptipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tiptipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tiptipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tiptipoldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tiptipoldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tiptipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip3-oldebørn
Chatrine Hansen Tip3-oldedatter
Connie Pedersen Tip3-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip3-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip3-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip3-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip3-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip3-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip3-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip3-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip3-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip3-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip3-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip3-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip3-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip3-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip3-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip3-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip3-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip3-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip3-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip3-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip3-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip3-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip3-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip3-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip3-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip3-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip3-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip3-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip3-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip3-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip3-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip3-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip3-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip3-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip3-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip3-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip3-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip3-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip3-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip3-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip3-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip4-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip4-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip4-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip4-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip4-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip4-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip4-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip4-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip4-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Anne Mortensdatter Bedstemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Jens Nielsen af Rønkilde Bedstefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Christen Knudsen Bedstefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Bedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Oldeforældre
Anne Thomasdatter Oldemoder
Morten Refael Oldefader
Niels Jensen Rønkilde Oldefader
Svigerforældre
Mads Nielsen Tværmose Svigerfar Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Mette Sørensdatter Svigermor Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Svigersønner & -døtre
Jacob Knudsen Svigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Anders Nielsen Svigersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Svogre & svigerinder
Ædel Madsdatter Svigerinde
Mads Madsen Svoger
Mads Madsen Svoger
Søren Madsen Svoger
Anne Marie Madsdatter Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Anna Madsdatter Svigerinde Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Tue Christensen Svoger Lysgaard, Ringkøbing, Danmark 1806
Eva Philipsdatter Svigerinde Frederiks, Viborg, Danmark 1810
Nevøer & niecer
Mette Marie Jensdatter Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Bodil Marie Vedersøe Svigerniece Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Maren Nielsdatter Niece Karup, Viborg, Danmark 1832
Mette Marie Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Marie Jendatter Svigerniece Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Dorthe Kathrine Jensdatter Niece Karup, Viborg, Danmark 1834
Boline Marie Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Elisabeth Jensdatter Nevø Karup, Viborg, Danmark 1836
Frederikke Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Niels Jensen Nevø Karup, Viborg, Danmark 1837
Mads Severin Jensen Svigernevø Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Svigernevø Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Marie Kathrine Jensdatter Niece Karup, Viborg, Danmark 1839
Madsine Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mette Kirstine Jensen Svigerniece Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Mads Peder Jensen Svigernevø Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Niels Christian Tuesen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Christian Tuesen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 20.11.1843
Niels Tuesen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 19.08.1846
Lovise Kirstine Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Svigernevø Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Christen Tuesen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.07.1845
Mads Peter Sørensen Svigernevø Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Ane Marie Jensdatter Niece Karup, Viborg, Danmark 1846
Philip Frederik Jensen Nevø Karup, Viborg, Danmark 1848
Peder Sørensen Svigernevø Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Ane Kirstine Jensdatter Nevø Karup, Viborg, Danmark 1852
Anne Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Svigerniece Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Grandnevøer & grandniecer
Anders Peder Pedersen Svigergrandnevø Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Svigergrandnevø Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Onkler & tanter
Sara Jensdatter Tante
Ukendt Onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.771
Povel Jensen Onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1764
Anne Jensdatter Tante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1767
Christen Jensen Onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.03.1769
Niels Jensen Onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1774
Bodil Johanne Jensdatter Onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.07.1776
Grandonkler & grandtanter
Søren Nielsen Rytter Grandonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1730 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 6.1782
Thomas Nielsen i Rønkilde Grandonkel 1739
Anne Nielsdatter Grandonkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1742
Andre slægtninge
Niels Thomasen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1766
Gertrud Thomasdatter Halvtante Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.02.1768
Niels Sørensen Halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 06.03.1768
Knud Christensen Halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.09.1768
Anne Thomasdatter Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.11.1769
Christensen Halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.11.1770 1770
Christen Thomasen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.02.1771
Niels Thomasen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.06.1772
Anne Elisabeth Thomsen Halvtante 14.11.1773
Dorthe Christensdatter Halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 28.12.1825
Anne Christensdatter Halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1776 1795
Ukendt Nielsen Halvonkel 1.1777
Ukendt Nielsen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1778
Niels Thomasen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.03.1779
Anne Thomasdatter Halvtante 1.1782
Ukendt Nielsen Halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1782
Svigerbedsteforældre
Anders Hesselbjerg Svigeroldefader
Anne Jacobsdatter Svigertipoldemoder
Jacob Skiøtte Svigertiptipoldefader 13.03.1726
Niels Pedersen Coustrup Svigertipoldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Ukendt Svigeroldemoder
Ukendt Svigeroldemoder
Christian Andersen Svigertipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Anders Ellemholdt Svigeroldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Ukendt Svigertipoldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Mads Christensen Fonnesbech Svigeroldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Bodil Nielsdatter Svigeroldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Søren Andersen Svigerbedstefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Anne Marie Svendsdatter Svigerbedstemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Edel Andersdatter Svigerbedstemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Niels Madsen Svigerbedstefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Børnebørn
Åge Pedersen Tipoldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tiptipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tipoldesvigersøn
Erik Kelø Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tipoldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tiptipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Jensen Oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Oldesvigerdatter
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tipoldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tiptipoldesvigerdatter
Preben Pedersen Tiptipoldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tiptipoldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip3-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tiptipoldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tiptipoldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tiptipoldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Thomas Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Marie Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Kirsten Marie Jacobsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Anne Marie Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Knud Jacobsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Niels Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Jacobsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Nicolaj Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Anne Jacobsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Mads Peder Jacobsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Ane Andersen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Dorthea Marie Jacobsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Nielsine Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Mads Christian Andersen Sønne-/dattersøn 07.01.1868 27.01.1868
Ane Kirstine Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Mads Christian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Jens Knudsen Jacobsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Anton Andersen Sønne-/dattersøn 16.09.1871 16.01.1895
Amalie Pedersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Laust Peder Jacobsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Karl Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Petrea Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tipoldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tipoldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tipoldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tipoldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tipoldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tipoldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tipoldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tipoldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tipoldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tiptipoldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tiptipoldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tipoldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tiptipoldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tiptipoldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tiptipoldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tiptipoldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tiptipoldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tiptipoldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip3-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tiptipoldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tiptipoldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tiptipoldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tiptipoldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tiptipoldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tiptipoldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip3-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-67.4) - 0.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-49.9) - 32.7 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-29.9) - 21.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-28.6) - 27.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-24.5) - 37.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
1792 - 1800 (-7.0) - 1.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 (-1.7) - 1.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 1.7 - 9.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 3.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 4.7 - 14.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 5.4 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 7.1 - 14.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 9.2 - 12.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 9.6 - 65.8 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 9.6 - 82.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 9.7 - 17.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 11.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 12.6 - 71.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 13.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 13.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 14.2 - 16.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 14.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 14.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 15.7 - 41.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 15.9 - 67.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 16.0 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 17.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 17.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 17.5 - 93.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 17.7 - 25.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 18.3 Wartburg festival Tyskland
1818 19.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 20.5 - 91.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 24.2 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 24.4 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 25.7 - 29.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 29.7 - 37.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 30.8 - 45.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 30.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 32.9 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 33.5 - 124.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 34.0 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 34.7 - 100.7 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 37.7 - 41.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 38.0 - 101.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 38.0 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 38.0 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 38.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 39.0 - 117.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 40.0 - 43.0 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 41.3 - 49.7 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 41.7 - 41.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 41.8 - 45.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 44.5 - 111.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 45.4 - 129.8 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 45.7 - 49.7 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 47.0 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 47.0 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 47.6 - 132.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 47.7 - 123.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 48.0 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 48.0 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 48.5 - 78.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 48.7 - 50.3 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 48.8 - 49.8 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 49.5 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 49.7 - 51.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 49.7 - 91.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 50.0 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 51.0 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 51.1 - 53.7 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 52.0 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 52.0 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 52.0 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 53.5 - 71.2 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 53.7 - 57.7 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 54.0 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 56.9 - 140.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 57.7 - 61.7 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 57.9 - 58.8 Utah-krigen Mormon-historie
1859 60.0 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 61.7 - 65.8 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 61.8 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 61.8 - 65.8 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 62.3 - 142.8 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 64.1 - 147.9 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 64.3 - 137.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 65.8 - 69.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 67.0 - 67.1 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 67.7 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 69.0 - 79.1 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 69.7 - 77.7 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 70.2 - 85.1 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 70.9 - 124.6 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 71.0 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 71.1 - 71.9 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 71.6 - 88.8 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 71.9 - 90.8 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 72.4 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 75.5 - 165.7 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 76.6 - 167.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 77.7 - 81.7 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter