A3et

Anne Marie Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Nielsen 26.04.1828 Mette Kirstine Nielsdatter 22.06.1831

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 04.04.1856 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Dåb 06.06.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 20.11.1883 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 09.12.1930 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Jens Thomas Andersen Ægtemand Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Brødre & søstre
Marie Andersen Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Niels Kristian Andersen Broder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Nicolaj Andersen Broder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Ane Andersen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Mads Christian Andersen Broder 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Broder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Andersen Broder 16.09.1871 16.01.1895
Karl Andersen Broder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Børn
Anders Christian Andersen Søn
Anton Andersen Søn
Knud Andersen Søn
Niels Martinus Andersen Søn
Otto Marinus Andersen Søn
Carline Mette Kirstine Andersen Datter 25.09.1884
Frederik Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Kirstine Andersen Datter 10.03.1892
Forældre
Anders Nielsen Fader Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Moder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Oldebørn
Andersen Oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Oldedatter
LiselLotte Bangshåb Oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tipoldebørn
Chatrine Hansen Tipoldedatter
Connie Pedersen Tipoldedatter
Mira Jun Pedersen Tipoldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tipoldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tipoldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tipoldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tipoldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tipoldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tipoldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tipoldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tipoldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tipoldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tipoldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tipoldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tipoldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tipoldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tipoldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tipoldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tipoldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tipoldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tipoldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tipoldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tipoldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tipoldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tipoldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tipoldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tipoldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tipoldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tipoldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tipoldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tipoldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tipoldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tipoldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tipoldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tipoldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tipoldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tipoldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tipoldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tipoldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tipoldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tipoldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tipoldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tipoldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tipoldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tipoldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tipoldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tipoldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tipoldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tipoldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tipoldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tipoldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tipoldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tipoldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tiptipoldebørn
Soya Martini Revsbæk Tiptipoldedatter
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tiptipoldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tiptipoldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tiptipoldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tiptipoldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tiptipoldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tiptipoldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tiptipoldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip3-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Ane Marie Henriksdatter Bedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Bedstefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anne Nielsdatter Bedstemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Niels Madsen Bedstefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Oldeforældre
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Oldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anders Jensen Østergaard Oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Oldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Henrich Olufsen Oldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Oldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Niels Jensen Oldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Mette Sørensdatter Oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Dorthe Christensdatter Oldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Tipoldeforældre
Søren Andersen Tipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Anne Marie Svendsdatter Tipoldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Tipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Tipoldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Tipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Niels Iversen Smed Tipoldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Tipoldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Tipoldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Niels Madsen Tipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Anne Sørensdatter Tipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Tipoldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jens Nielsen af Rønkilde Tipoldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Ane Marie Svendsdatter Tipoldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Christen Knudsen Tipoldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Tipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Kirsten Thomsadatter Tipoldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Tiptipoldeforældre
Anders Hesselbjerg Tiptipoldefader
Anne Thomasdatter Tiptipoldemoder
Morten Refael Tiptipoldefader
Niels Jensen Rønkilde Tiptipoldefader
Ukendt Tiptipoldemoder
Ukendt Tiptipoldemoder
Anders Ellemholdt Tiptipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Christian Pedersen Mulvad Tiptipoldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Christensen Fonnesbech Tiptipoldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Ane Kirstine Hagedorn Tiptipoldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Bodil Nielsdatter Tiptipoldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Tip3-oldeforældre
Anne Jacobsdatter Tip3-oldemoder
Niels Pedersen Coustrup Tip3-oldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Peder Christensen Mulvad Tip3-oldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Tip3-oldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen Tip3-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Ukendt Tip3-oldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Hans Frandsen Hagedorn Tip3-oldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Tip3-oldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Tip4-oldeforældre
Jacob Skiøtte Tip4-oldefader 13.03.1726
Christen Hansen Mulvad Tip4-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Tip4-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Tip4-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Tip4-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Tip4-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Tip4-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Tip4-oldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Tip4-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tip5-oldeforældre
Cathrine Rosenmeier Tip5-oldemoder 1662
Hans Christensen Tip5-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Tip5-oldefader
Lave Madsen Tip5-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Tip5-oldemoder
Peder Rosenmeier Tip5-oldefader
Jes Hansen Kjærgaard Tip5-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Tip5-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Tip5-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip5-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Søren Nielsen Tip5-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tip5-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Fjerne forfædre
Anders Knudsen 8th great grandfather
Anne Joachimsdatter Flemming 12th great grandmother
Else Svendsdatter Udson 13th great grandmother
Hans Carlsen 8th great grandfather
Hans Tygisen 8th great grandfather Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Holm 9th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 11th great grandfather 29.04.1538
Jens Trane 8th great grandfather
Karli Karlsen 11th great grandfather
Karli Severinsen 9th great grandfather
Severin Karlisen 10th great grandfather 14.03.1537
Svend Udson 14th great grandfather
Ukendt 14th great grandmother
Niels Eriksen Løvenbalk 15th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 15th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 14th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 13th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 12th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 11th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 10th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 9th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 9th great grandfather Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 9th great grandmother 1506
Anne Pedersdatter 10th great grandmother 1510
Christopher Hansen Bang 8th great grandfather 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 8th great grandfather Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 9th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 8th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 8th great grandmother 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 8th great grandmother Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 8th great grandmother Viborg, Viborg, Danmark 1559
Niels Hansen Mulvad 7th great grandfather Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 7th great grandfather Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 7th great grandmother Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 7th great grandmother Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 7th great grandmother Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer 7th great grandfather 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Niels Rasmussen 7th great grandfather Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter 7th great grandmother Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Svigerforældre
Anders Poulsen Svigerfar Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Karen Rasmusdatter Svigermor Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Svigersønner & -døtre
Emma Amalie Sørensen Svigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Svigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Svogre & svigerinder
Poul Andersen Svoger Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Svoger Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Svigerinde Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Svigerinde Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Svoger 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Svigerinde Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Svigerinde Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Svoger Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Svoger Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Nielsine Nielsen Svigerinde Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Svigerinde Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Svigerinde Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Svigerinde Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Nevøer & niecer
Jørgen Mikkel Hansen Svigernevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Svigernevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Svigernevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Svigernevø Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Svigernevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Svigernevø Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Ane Kathrine Kristensen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Ane Johanne Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Anders Peter Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Karen Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Povlene Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Mette Kirstine Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Hanne Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Svigerniece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Maren Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Nevø Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Nevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Niece Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Niece Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Nevø Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Grandnevøer & grandniecer
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Svigergrandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Svigergrandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Svigergrandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Svigergrandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Svigergrandniece Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Svigergrandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Svigergrandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Svigergrandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Johannes Jensen Voldby Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Grandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Henny Alice Andersen Grandniece Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Lilli Aase Stenholt Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Elly Marie Hamann Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Grandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Karl Andersen Hamann Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Grandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Vagn Kristian Andersen Grandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Villy Normand Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Lissy Margit Andersen Grandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Anna Helene Voldby Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Sonja Helene Pedersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Grandnevø 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Grand2-nevøer & -niecer
Marianne Amstrup Grand2-niece
Karl Jensen Fuglsang Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Steen Bjarne Christensen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Lili Birgit Hamann Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Bjarne Salomonsen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Børge Salomonsen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Jan Finn Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Onkler & tanter
Karen Nielsdatter Tante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Tante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Tante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Onkel Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Heinrich Nielsen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dorthea Marie Nielsdatter Tante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Madsine Nielsdatter Tante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Dødfødt dreng Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Ædel Marie Nielsdatter Tante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Charl Andersen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Mads Nicolai Madsen Onkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Ane Johanne Nielsdatter Tante 13.03.1841
Niels Christian Nielsen Onkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Grandonkler & grandtanter
Ædel Madsdatter Grandtante
Anders Andersen Grandonkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark Stubkiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1840
Mads Madsen Grandonkel
Mads Madsen Grandonkel
Oluf Henrichsen Grandonkel 1840
Søren Madsen Grandonkel
Jens Andersen Grandonkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1785
Anne Andersdatter Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.01.1789
Inger Malene Andersen Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1792
Anne Marie Madsdatter Grandtante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Karen Andersen Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.10.1795
Anna Henrichsdatter Grandtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Kirsten Andersen Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.10.1797
Anna Henrichsdatter Grandtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Anne Andersen Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1799
Jens Nielsen Grandonkel Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 30.09.1800
Anne Kirstine Nielsdatter Grandtante 19.07.1801
Anna Madsdatter Grandtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Kristen Henrichsen Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Helene Johanne Andersen Grandtante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.05.1803 19.02.1804
Johanne Andersen Grandonkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1805
Anne Kirstine Henrichsen Grandtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Kirstine Johanne Nielsdatter Grandtante Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 08.06.1806 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.03.1857
Anne Kirstine Henrichsen Grandtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Grand2-onkler & -tanter
Anne Kirstine Franddatter Grand2-tante
Christen Frandsen Grand2-onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Christen Nielsen Grand2-onkel
Jacob Nielsen Grand2-onkel
Johanne Sørensdatter Grand2-tante
Peder Nielsen Grand2-onkel
Sara Jensdatter Grand2-tante
Sidsel Nielsdatter Grand2-tante
Ukendt Grand2-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.771
Anders Sørensen Grand2-onkel Uhre, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.1743
Christian Nielsen Grand2-onkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1757 24.06.1764
Svend Nielsen Grand2-onkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1758 22.11.1837
Bodil Nielsdatter Grand2-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1759 Tulstrup, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1833
Maren Nielsdatter Grand2-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1760
Povel Jensen Grand2-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1764
Anne Jensdatter Grand2-tante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1767
Christen Jensen Grand2-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.03.1769
Niels Jensen Grand2-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1774
Bodil Johanne Jensdatter Grand2-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.07.1776
Christen Olufsen Grand2-onkel Bankerød, Hvaler, Norge 1781 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.04.1835
Grand3-onkler & -tanter
Anne Andersdatter Grand3-tante
Christen Madsen Grand3-onkel
Edel Andersdatter Grand3-tante
Gregers Andersen Grand3-onkel
Inger Madsdatter Grand3-tante
Knud Andersen Grand3-onkel
Maren Andersdatter Grand3-tante
Peder Andersen Bierg Grand3-onkel
Ukendt Andersen Grand3-onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 1704
Peder Christensen Mulvad Grand3-onkel Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Grand3-onkel 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Grand3-tante Jelling, Vejle, Danmark 1730
Søren Nielsen Rytter Grand3-onkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1730 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 6.1782
Jes Christensen Mulvad Grand3-onkel Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Anne Madsdatter Grand3-tante Herning 1737
Thomas Nielsen i Rønkilde Grand3-onkel 1739
Jacob Madsen Tværmose Grand3-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1740 København 1790
Anne Nielsdatter Grand3-onkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1742
Søren Madsen Grand3-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1742 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 2.1825
Anders Madsen Grand3-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1746
Mette Madsdatter Grand3-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1750 Ikast 12.1804
Grand4-onkler & -tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Grand4-tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Jens Christensen Grand4-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1696 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 3.1752
Bert Rosenmeyer Mulvad Grand4-onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Grand4-onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Maren Christensen Grand4-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.02.1711
Kisten Christensen Grand4-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1713 1783
Anders Chrstensen Grand4-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.10.1714 1799
Inger Nielsdatter Grand4-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1715 03.03.1776
Karen Nielsdatter Grand4-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1717 09.05.1799
Anne Nielsdatter Grand4-tante 1719
Mette Nielsdatter Grand4-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1720 22.04.1739
Karen Nielsdatter Grand4-tante 1723 13.04.1784
Maren Nielsdatter Grand4-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.02.1725
Johanne Nielsdatter Grand4-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.10.1727 Rind, Ringkøbing, Danmark 02.06.1808
Grand5-onkler & -tanter
Hans Christense Riber Grand5-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grand5-onkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grand5-onkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grand5-onkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grand5-tante 1652
Maren Christensen Mulvad Grand5-tante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grand5-tante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grand5-tante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grand5-tante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grand5-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand5-tante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grand5-tante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grand5-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand5-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grand5-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand5-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand5-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand5-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand6-onkler & -tanter
Cordt Lades Rosenmeyer Grand6-onkel 15.05.1677
Johanne Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-tante Ribe, Ribe, Danmark
Niels Sørensen Grand6-onkel
Hans Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1621 1670
Mads Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1623
Peder Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1626 1693
Birgitte Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-tante 1630
Maren Jensen Kjærgaard Mulvad Grand6-tante Ribe, Ribe, Danmark 1640
Christian Nielsen Schytte Grand6-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Grand6-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Anne Nielsdatter Schytte Grand6-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Grand6-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Knud Sørensen Grand6-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand6-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand6-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand6-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Svigeronkler & -tanter
Peder Rasmussen Onkel (indgiftet) Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Jacob Knudsen Onkel (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Nielsine Nielsdatter Tante (indgiftet) Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund Grand6-tante (indgiftet)
Anna Madsdatter Grand4-tante (indgiftet)
Anne Margrethe Hansdatter Grand3-tante (indgiftet)
Anne Nielsdatter 9xGreat aunt-in-law
Anne Pedersdatter Bruun Grand5-tante (indgiftet)
Cathrine Hansdatter Tørslef Grand3-tante (indgiftet)
Christian Vestisen Grand4-onkel (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Grand5-tante (indgiftet)
Elle Andersdatter Grand4-tante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grand5-onkel (indgiftet)
Gregers Christensen Juulsgaard Grand4-onkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grand5-onkel (indgiftet)
Ib Nielsen Grand6-onkel (indgiftet)
Jens Jonasen Grand4-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand5-tante (indgiftet)
Johan Andersen Grand5-onkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Grand5-tante (indgiftet)
Karen Christophersdatter Stub Grand4-tante (indgiftet)
Maren Hansdatter Grand3-tante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane 9xGreat aunt-in-law
Maren Nielsen Schytte 9xGreat aunt-in-law
Margrethe Jacobsdatter 7xGreat aunt-in-law
Maria Nielsdatter Arctand 8xGreat aunt-in-law
Mette Christensdatter Kaas Grand3-tante (indgiftet)
Mette Jensdatter 7xGreat aunt-in-law
Mette Kirstine Kristensdatter Gradtante (indgiftet) Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.05.1831
Mette Poulsdatter Gradtante (indgiftet)
Niels Lassesgaard Grand3-onkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark
Niels Olesen Schytte 9xGreat aunt-in-law
Peder Jacobsen Holst 7xGreat uncle-in-law
Peter Jonasen Grand4-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen 9xGreat uncle-in-law
Poul Sørensen Opsund Grand4-onkel (indgiftet)
Rasmus Jensen Grand5-onkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange 8xGreat uncle-in-law
Søren Christensen Bhie 8xGreat aunt-in-law Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane 8xGreat uncle-in-law
Thomas Christensen Mumme 8xGreat uncle-in-law
Ukendt Gradtante (indgiftet)
Ukendt 7xGreat aunt-in-law
Zachris Wognsen Wagner Grand5-tante (indgiftet) 1699
Niels Ildsgaard Grand3-onkel (indgiftet) 1707 Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 10.1786
Karen Nielsdatter Roien Grand3-tante (indgiftet) Øster Høgild, Rind, Ringkøbing, Danmark 1738 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 1776
Maren Andersdatter Thorning Grand3-tante (indgiftet) 1745 København 1820
Christen Andersen Elbeck Grand2-onkel (indgiftet) Elbeck, Kragelund, Viborg, Danmark 1748
Niels Pedersen Lund Grand2-onkel (indgiftet) 1759
Anne Jensdatter Grand2-tante (indgiftet) Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Jens Pedersen Grandonkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Anne Cathrine Olufsdatter Gradtante (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1784
Kristen Nielsen Grandonkel (indgiftet) Moselund Moeslund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1787
Maren Christensdatter Grand2-tante (indgiftet) 1790 Ruskiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.12.1836
Jens Hansen Moeslund Grandonkel (indgiftet) 1803
Tue Christensen Grandonkel (indgiftet) Lysgaard, Ringkøbing, Danmark 1806
Eva Philipsdatter Gradtante (indgiftet) Frederiks, Viborg, Danmark 1810
Karen Marie Pedersdatter Gradtante (indgiftet) Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Fætre/kusiner
Ane Pedersen Kusine Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Karen Marie Pedersen Kusine Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Kirsten Marie Jacobsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Knud Jacobsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Rasmus Peder Pedersen Fætter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Jacobsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Anton Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Anne Jacobsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Niels Anton Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Mads Peder Jacobsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Maren Nielsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Dorthea Marie Jacobsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Peder Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Ole Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Anton Nielsen Fætter 18.08.1869
Jens Knudsen Jacobsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Ane Nielsen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Niels Peder Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Laust Peder Jacobsen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Fjerne slægtninge
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tipoldeforældres tipoldesøn
Anders Peder Pedersen Halvfætter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Halvfætter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Niels Peder Nielsen Frandsen Tipoldeforældres tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Andre slægtninge
Anders Christensen Grand-halvonkel
Anders Christian Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn
Anders Jensen Halvonkel
Anders Kristensen Halvonkel
Anders Sørensen Tværmose Grand2-halvonkel
Anne Kjersitine Nielsdatter Grand-halvtante
Anne Nielsdatter Grand-halvtante 1792
Anne Nielsdatter Grand-halvtante
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 16 times removed up (f) Vinstrup 1475
Anton Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn
Berret Kjerstine Kristensen Halvtante
Bodil Margrethe Grand2-halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1776
Bodil Margrethe Nielsen Grand2-halvtante 15.02.1773
Bodil Nielsdatter Grand2-halvtante 22.07.1760
Christen Christensen Grand-halvonkel 02.04.1826
Christen Nielsen Grand2-halvonkel
Christian Nielsen Grand2-halvonkel 15.02.1766
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 15 times removed up (f)
Else Marie Tværmose Grand2-halvtante
Hans Sørensen Tværmose Grand2-halvonkel 1827
Jens Christensen Grand-halvonkel 10.01.1822
Kirsten Christensen Grand-halvtante
Kirsten Maria Christensen Grand-halvtante
Kjersten Jensdatter Halvtante
Kjersten Jensdatter Halvtante
Knud Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn
Kristen Jensen Halvonkel
Kristen Kristensen Halvonkel
Mads Jacobsen Tværmose Grand2-halvonkel
Mads Nielsen Grand2-halvonkel
Mads Nielsen Grand2-halvonkel 18.03.1777
Mads Nielsen Grand2-halvonkel
Mads Sørensen Tværmose Grand2-halvonkel
Mette Kirstine Jensdatter Halvtante
Niels Christensen Grand-halvonkel
Niels Kristensen Halvonkel
Niels Martinus Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn
Niels Roien Madsen Grand2-halvonkel
Otto Marinus Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn
Peter Nielsen Grand-halvonkel
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 14 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 13 times removed up (m) 1505 1534
Peder Jacobsen Holm 1st cousin 9 times removed up (m) 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm 2nd cousin 8 times removed up (f) 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble 3rd cousin 7 times removed up (f) 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech 4th cousin 6 times removed up (f) 1677 1761
Anders Jensen Grand3-halvonkel Ikast 08.10.1736
Johanne Jensdatter Grand3-halvtante Ikast 02.07.1739
Christen Jensen Grand3-halvonkel Ikast 27.11.1740
Christen Jensen Grand3-halvonkel Ikast 01.04.1742
Johanne Jensdatter Grand3-halvtante Ikast 03.10.1745
Morten Jensen Grand3-halvonkel Ikast 26.01.1749
Kirsten Nielsdatter Grand2-halvtante Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 22.02.1753
Jens Nielsen Grand2-halvonkel Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.03.1759 08.04.1759
Niels Thomasen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1766
Anne Bolette Tværmose Grand2-halvtante København 1766 1791
Gertrud Thomasdatter Grand2-halvtante Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.02.1768
Niels Sørensen Grand2-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 06.03.1768
Knud Christensen Grand2-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.09.1768
Anne Thomasdatter Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.11.1769
Johanne Christine Tværmose Grand2-halvtante København 1770
Christensen Grand2-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.11.1770 1770
Christen Thomasen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.02.1771
Rasmus Jensen Grand4-halvonkel Snærild 26.04.1771
Niels Thomasen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.06.1772
Andreas Tværmose Grand2-halvonkel København 1772 1775
Anne Elisabeth Thomsen Grand2-halvtante 14.11.1773
Dorthe Christensdatter Grand2-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 28.12.1825
Margrethe Tværmose Grand2-halvtante København 1775
Anne Christensdatter Grand2-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1776 1795
Ukendt Nielsen Grand2-halvonkel 1.1777
Ukendt Nielsen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1778
Andreas Tværmose Grand2-halvonkel København 1778
Niels Thomasen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.03.1779
Anne Thomasdatter Grand2-halvtante 1.1782
Ukendt Nielsen Grand2-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1782
Anne Marie Nielsdatter Grand-halvtante 05.07.1792 1792
Knud Rasmussen Grand4-halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand4-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grand4-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Grand4-halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand4-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Grand4-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Grand4-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Maren Andersdatter Halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.10.1811
Niels Sørensen Grand4-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Bodil Christensen Grand-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Grand-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Jørgen Rasmussen Grand4-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Maren Andersdatter Halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1815
Knud Sørensen Grand4-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Niels Kristensen Halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.10.1816
Jens Rasmussen Grand4-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Grand4-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand4-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Niels Andersen Halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1818
Johanne Marie Christensen Grand-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Hans Rasmussen Grand4-halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Niels Frandsen Christensen Grand-halvonkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Mette Marie Jensdatter Halvtante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Mette Andersdatter Halvtante 10.06.1821
Birthe Kirstine Krsitensen Halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822
Kirsten Rasmusdatter Grand4-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Anders Andersen Halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.04.1824
Ane Marie Christensdatter Grand-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.07.1824
Bodil Marie Vedersøe Halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Kjersten Christensdatter Grand-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.02.1826
Ane Christensdatter Grand-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1828
Poul Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Ole Christensen Grand-halvonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.04.1831
Rasmus Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Maren Nielsdatter Halvtante Karup, Viborg, Danmark 1832
Mette Marie Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Andersen Tip4-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Kirsten Marie Jendatter Halvtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Dorthe Kathrine Jensdatter Halvtante Karup, Viborg, Danmark 1834
Inger Kjerstine Christensen Grand-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1834
Boline Marie Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Maren Andersdatter Tip4-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Elisabeth Jensdatter Halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1836
Frederikke Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Niels Jensen Halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1837
Mads Severin Jensen Halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Anders Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Marie Kathrine Jensdatter Halvtante Karup, Viborg, Danmark 1839
Madsine Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mette Kirstine Jensen Halvtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Mette Marie Andersen Tip4-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Mads Peder Jensen Halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Niels Christian Tuesen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Christian Tuesen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 20.11.1843
Niels Tuesen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 19.08.1846
Ane Kirstine Andersen Tip4-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Lovise Kirstine Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Christen Tuesen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.07.1845
Niels Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn Thiimhus 02.04.1846
Mads Peter Sørensen Halvonkel Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Ane Marie Jensdatter Halvtante Karup, Viborg, Danmark 1846
Knud Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Philip Frederik Jensen Halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1848
Peder Sørensen Halvonkel Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Ane Kirstine Nielsen Tipoldeforældres sønne-/datterdater Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Thomas Andersen Tip4-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Ane Kirstine Jensdatter Halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1852
Jens Nielsen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Anne Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Jørgen Mikkel Hansen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tip4-oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tip4-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen Tipoldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Hans Erik Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Signe Marie Nielsen Frandsen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Inger Lise Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip4-oldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Svigerbedsteforældre
Anders Knudsen Svigertip3-oldefader
Christen Povelsen Svigertiptipoldefader
Fru Christensen Svigertipoldemoder
Povel Christensen Svigertipoldefader
Rasmus Jensen Svigerbedstefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Niels Rasmussen Svigertiptipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigertiptiptipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Niels Sørensen Pathold Svigertipoldefader 1714
Maren Christensdatter Svigertipoldemoder 1715
Niels Jensen Ulfborg Svigeroldefader 1720 1802
Søren Nielsen Svigertipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Jens Nielsen Svigeroldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Maren Jensdatter Svigertipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Anders Poulsen Svigeroldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Svigeroldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Svigeroldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Svigeroldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Svigeroldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Ellen Sørensdatter Svigeroldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Kirstine Nielsdatter Svigerbedstemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Svigerbedstefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Byrgdesdatter Svigerbedstemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
? Svigertiptiptipoldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Børnebørn
Åge Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Annie Elisabeth Grønning Oldesvigerdatter
Ejner Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Erik Kelø Oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Hans Børge Hansen Oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Helle Bundgaard Jensen Oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Oldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Pia Brandt Johansen Oldesvigerdatter
Preben Pedersen Oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tipoldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
John Nielsen Lund Oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Jens Jensen Skou Datter-/Sønnedatters ægtefælle Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Agnes Margrethe Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Kristian Ernst Laubjerg Datter-/Sønnedatters ægtefælle Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Hans Erik Andersen Sønne-/dattersøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Gerda Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Datter-/Sønnedatters ægtefælle Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Ella Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Svend Jacobsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Karl Heinrich Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Jenny Doris Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Åse Filskov Datter-/Sønnesøns ægtefælle Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Frode Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Erling Jørgensen Oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Oldesvigerdatter 10.10.1939
Bent Villy Andersen Sønne-/dattersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Ulla Svendsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 26.09.1943
Kurt Fokdal Oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Datter-/Sønnesøns ægtefælle Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tipoldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tipoldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-47.2) - 9.0 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-47.2) - 26.1 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-44.2) - 14.2 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-40.9) - 10.4 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-39.3) - 36.7 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-36.3) - 34.5 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-23.3) - 67.8 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-22.1) - 43.9 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-18.8) - 44.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-17.8) - 61.0 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-12.3) - 54.2 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-11.4) - 73.0 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-9.2) - 75.6 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-9.1) - 66.4 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-8.3) - 21.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-7.1) - 34.7 Konge af Holland: Willem III Holland
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 (-3.3) - 14.4 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 (-3.1) - 0.9 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
6 May 1856 - 23 Sep 1939 0.1 - 83.5 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 0.9 - 4.9 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 1.1 - 2.0 Utah-krigen Mormon-historie
1859 3.2 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 4.9 - 9.0 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 5.0 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 5.0 - 9.0 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 5.5 - 86.0 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 7.3 - 91.1 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 7.5 - 81.0 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 9.0 - 12.9 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 10.2 - 10.3 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 10.9 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 12.2 - 22.3 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 12.9 - 20.9 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 13.4 - 28.3 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 14.1 - 67.8 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 14.2 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 14.3 - 15.1 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 14.8 - 32.0 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 15.1 - 34.0 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 15.6 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 18.7 - 108.9 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 19.8 - 111.1 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 20.9 - 24.9 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 22.3 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 22.3 - 25.3 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 22.8 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 23.0 - 99.1 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 23.3 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 23.3 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 23.3 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 24.5 - 31.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 24.7 - 25.0 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 24.9 - 25.5 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 25.4 - 99.0 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 25.5 - 28.9 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 26.3 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 26.3 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 27.8 - 107.8 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 28.3 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 28.6 - 28.9 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 28.9 - 32.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 30.3 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 30.3 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 30.6 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 31.3 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 31.3 - 33.3 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 32.0 - 32.2 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 32.2 - 62.6 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 32.3 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 32.9 - 36.9 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 33.0 - 42.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 33.1 - 89.1 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 34.3 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 34.3 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 34.6 - 113.1 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 34.7 - 92.5 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 36.9 - 40.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 37.0 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 40.3 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 40.3 - 41.3 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 40.9 - 45.5 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 42.5 - 45.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 43.5 - 46.2 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 44.5 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 44.8 - 54.1 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 45.5 - 52.9 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 45.6 - 62.7 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 45.6 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 45.7 - 110.8 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 47.2 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 47.7 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 48.3 - 52.3 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 50.1 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 51.3 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 52.5 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 52.5 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 52.9 - 57.0 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 53.3 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 54.1 - 79.8 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 55.2 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 55.2 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 55.6 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 57.0 - 65.0 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 58.2 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 58.3 - 62.6 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 58.4 - 62.7 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 58.5 - 59.3 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 58.6 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 60.1 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 60.3 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 61.0 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 61.2 - 107.7 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 61.3 - 67.3 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 61.6 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 62.6 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 62.7 - 89.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 62.9 - 68.9 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 62.9 - 63.2 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 63.1 - 63.4 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 63.3 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 63.4 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 63.5 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 65.0 - 67.4 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 65.7 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 66.6 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 67.4 - 73.0 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 67.4 - 67.7 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 67.5 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 69.1 - 78.4 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 72.2 - 111.6 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 72.3 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 72.8 - 112.1 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 73.0 - 77.0 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 73.6 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 73.8 - 75.1 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 74.0 - 76.2 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 74.4 - 156.5 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer