A3et

Johanne Sørensdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Byrgde Jørgensen 1740 Ellen Sørensdatter 1755

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Hans Frandsen Hagedorn 1680 Ane Kirstine Hagedorn

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1680 Todbjerg, Randers, Århus, Danmark
Vielse 19.11.1702 Todbjerg, Randers, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Hans Frandsen Hagedorn Ægtemand Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Brødre & søstre
Søren Byrgesen Halvbroder Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Halvsøster 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Halvsøster 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Halvbroder Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Halvbroder Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Halvsøster Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Halvsøster Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Halvsøster Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Halvbroder Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Børn
Ane Kirstine Hagedorn Datter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Forældre
Byrgde Jørgensen Fader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Moder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Oldebørn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Oldedatter
Christen Frandsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Tipoldebørn
Christen Christensen Tipoldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tipoldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tipoldedatter
Oluf Henrichsen Tipoldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Tiptipoldebørn
Karen Nielsdatter Tiptipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Tiptipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Tiptipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Tiptipoldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Tiptipoldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Tip3-oldebørn
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tip3-oldesøn
Ane Pedersen Tip3-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tip3-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tip3-oldesøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tip3-oldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tip3-oldesøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tip3-oldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tip3-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Tip4-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip4-oldesøn
Anton Andersen Tip4-oldesøn
Knud Andersen Tip4-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip4-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip4-oldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tip4-oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tip4-oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tip4-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tip4-oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tip4-oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Arne kristian Nielsen Frandsen Tip4-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tip4-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Tip5-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip5-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip5-oldersøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip5-oldersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip5-oldersøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip6-oldebørn
Andersen Tip6-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip6-oldedatter
Marianne Amstrup Tip6-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip6-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip6-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip6-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip6-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip6-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip6-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip6-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip6-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip6-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip6-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip6-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip6-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip6-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip6-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip6-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip6-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip6-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip6-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip6-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip6-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip6-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip6-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip6-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip6-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip6-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip6-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip6-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip6-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip6-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip6-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Fjern efterslægt
Chatrine Hansen 8th granddaughter
Connie Pedersen 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 9th granddaughter
Mira Jun Pedersen 8th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 8th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 8th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 8th grandson Århus 24.11.99
Lone Pedersen 8th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen 8th granddaughter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen 8th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen 8th granddaughter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen 8th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen 8th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 8th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 8th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 8th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 8th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 8th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 8th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 8th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 8th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 8th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 8th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 8th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 8th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 8th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 8th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 8th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 8th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 8th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 8th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 8th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 8th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 8th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 8th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 8th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 8th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 8th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 8th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 8th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 8th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 8th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 8th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 8th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 8th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 8th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 8th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 8th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 9th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 9th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 9th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 9th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 9th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 9th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 9th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Søren Nielsen Bedstefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Bedstemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Oldeforældre
Niels Rasmussen Oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Tipoldeforældre
Anders Knudsen Tipoldefader
Svigerforældre
Sofie Nielsdatter Schytte Svigermor Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Svigerfar Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Svigersønner & -døtre
Christian Pedersen Mulvad Svigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Svogre & svigerinder
Jens Sørensen Svigerinde
Rasmus Jensen Svoger Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Svigerinde Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Nevøer & niecer
Rasmus Jensen Nevø Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Nevø Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Niece Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Niece Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Niece Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Niece 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Nevø Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Nevø Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Nevø Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Nevø Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Nevø Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Nevø Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Niece Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Niece Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Nevø 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Niece Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Grandnevøer & grandniecer
Poul Andersen Grandnevø Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Grandnevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Grandniece Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Grandniece Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Grandnevø 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Grandniece Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Grandniece Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Grandnevø Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Grandnevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Grandnevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Grand2-nevøer & -niecer
Anders Christian Andersen Grand2-nevø
Anton Andersen Grand2-nevø
Knud Andersen Grand2-nevø
Niels Martinus Andersen Grand2-nevø
Otto Marinus Andersen Grand2-nevø
Jørgen Mikkel Hansen Grand2-nevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Grand2-nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Grand2-nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Grand2-nevø Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Grand2-nevø Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Grand2-niece 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Grand2-niece 10.03.1892
Povlene Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Grand2-niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Grand3-nevøer & -niecer
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Grand3-niece Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Grand3-nevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Grand3-nevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Grand3-nevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grand3-nevø 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Grand3-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Grand4-nevøer & -niecer
Andersen Grand4-nevø
Ellen Margrethe Jensen Grand4-niece
LiselLotte Bangshåb Grand4-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand4-niece Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Grand4-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Grand4-niece Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Grand4-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Grand4-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Grand4-nevø 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Grand4-nevø Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Grand4-nevø Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Grand4-niece Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Grand4-niece Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Grand4-nevø Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Grand4-niece Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Grand4-niece Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Grand4-niece Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Grand4-niece 29.07.1944
Mona Skou Grand4-niece Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Grand4-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand4-nevø Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Grand4-niece Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Grand4-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Grand4-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand4-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand4-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand4-niece 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand4-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand4-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Grand4-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand4-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand4-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand4-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand4-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand4-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand4-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand4-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand4-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand4-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand4-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand4-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand4-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand4-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand4-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand4-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand4-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Grand5-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand5-niece
Connie Pedersen Grand5-niece
Mira Jun Pedersen Grand5-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand5-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand5-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand5-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand5-niece 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Grand5-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand5-niece Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Grand5-niece Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Grand5-nevø Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Grand5-niece Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Grand5-niece Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Grand5-nevø Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Grand5-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand5-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand5-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand5-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand5-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand5-nevø Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Grand5-nevø Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Grand5-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand5-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Grand5-nevø Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Grand5-nevø Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Grand5-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand5-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand5-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand5-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand5-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand5-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand5-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand5-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand5-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand5-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand5-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand5-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand5-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand5-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand5-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand5-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand5-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand5-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand5-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand5-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand5-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand5-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand5-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand5-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand5-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand5-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Onkler & tanter
Niels Sørensen Onkel
Knud Sørensen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grandonkler & grandtanter
Anders Nielsen Grandonkel
Anne Nielsdatter Grandtante
Else Nielsdatter Grandtante
Helle Nielsen Grandtante
Johanne Nielsdatter Grandtante
Jørgen Nielsen Grandonkel
Knud Nielsen Grandonkel
Maren Nielsdatter Grandtante
Niels Nielsen Grandonkel
Rasmus Nielsen Grandonkel
Svigerbedsteforældre
Albrecht II 14th great grandfather-in-law 1261
Anne Joachimsdatter Flemming Svigertip5-oldemoder
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 13th great grandmother-in-law
Else Svendsdatter Udson 7th great grandmother-in-law
Erik Christoffersen Løvenbalk 10th great grandfather-in-law
Hans Jensen Hagedorn Svigerbedstefader
Jens Holm Svigertiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk Svigertip4-oldefader 29.04.1538
Jens Trane Svigertipoldefader
Johan Caisen Rantzau 10th great grandfather-in-law
Jomfru af Lunge 11th great grandmother-in-law
Maria Carstensdatter Svigerbedstemoder
Mectide 13th great grandmother-in-law
Mectide af Meklenborg 14th great grandmother-in-law 23.11.1270
NN Godskesdatter 10th great grandmother-in-law
Svend Udson 8th great grandfather-in-law
Ukendt 8th great grandmother-in-law
Valdemar II Sejr 14th great grandfather-in-law 1170 1241
Berengaria af Portugel 14th great grandmother-in-law 1195 1221
Agnes af Türingen 14th great grandmother-in-law 1206 1247
Sambor II 14th great grandfather-in-law 1211 1277
Johan I af Brandenburg 13th great grandfather-in-law 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I 13th great grandfather-in-law 1219 1259
Erik Klippinge 12th great grandfather-in-law 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg 12th great grandmother-in-law 1257 1304
Konge Christoffer II 11th great grandfather-in-law 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 9th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 9th great grandmother-in-law Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 8th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 7th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk Svigertip5-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk Svigertip4-oldemoder Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Svigertip3-oldefader Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte Svigertiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane Svigertiptipoldefader Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt Svigertiptiptipoldemoder 1506
Anne Pedersdatter Svigertip3-oldemoder 1510
Christopher Hansen Bang Svigertipoldefader 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte Svigertipoldefader Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk Svigertiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm Svigertipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt Svigertipoldemoder 1545
Karen Kjeldsdatter Trane Svigertipoldemoder Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk Svigertipoldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1559
Anders Nielsen Schytte Svigeroldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Mette Christoffersdatter Bang Svigeroldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Svigeroldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Svigeroldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Niels Andersen Schytte Svigerbedstefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Svigerbedstemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Børnebørn
Åge Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Anne Margrethe Hansdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Annie Elisabeth Grønning Tip6-oldesvigerdatter
Cathrine Hansdatter Tørslef Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ejner Andersen Tip5-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip6-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip5-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip6-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip5-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip6-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter
Laust Christian Nielsen Tipoldesvigersøn
Marie Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tip4-oldesvigerdatter
Mette Poulsdatter Tipoldesvigerdatter
Morten Nielsen Tipoldesvigersøn
Niels Hansen Danielsen Tipoldesvigersøn
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tip4-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip5-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip6-oldesvigerdatter
Povel Geertsen Tipoldesvigersøn
Preben Pedersen Tip6-oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tip6-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 8th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip6-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Ukendt Tipoldesvigerdatter
John Nielsen Lund Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip6-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip6-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Peder Christensen Mulvad Sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Sønne-/dattersøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Sønne-/datterdatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Kirsten Thomsadatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen Oldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Anne Jensdatter Oldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Niels Andersen Tipoldesvigersøn Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen Tiptipoldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter Tipoldesvigerdatter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Kirstine Nielsdatter Tiptipoldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Tiptipoldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tip3-oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen Tiptipoldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tip3-oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tip4-oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tip4-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tip4-oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tip4-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip5-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip5-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip5-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tip4-oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip5-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tip4-oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip5-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tip4-oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip5-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip5-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tip4-oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip5-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip5-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip5-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip5-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip5-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip5-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip5-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip6-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip5-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip6-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip6-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip5-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip6-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip6-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip6-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip6-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 8th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip6-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip6-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip6-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip6-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip6-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip6-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 8th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-37.5) - 45.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
1682 2.0 Tysk firma går i land på Guldkysten Opdagelser & Kolonisering
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 4.7 - 70.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 5.9 - 56.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 8.6 - 74.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
13 Feb 1689 8.6 Vedtagelse af 'Bill of Rights' Storbritannien
12 Jun 1690 10.0 Slaget ved Boyne Storbritannien
17 Jul 1695 15.1 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 25.6 - 109.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 51.7 - 119.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 52.5 - 112.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 57.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 69.2 - 151.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 75.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 76.0 - 83.1 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 82.7 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 89.2 - 140.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 90.5 - 146.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 93.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 94.6 - 156.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 94.9 - 103.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 96.1 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA