A3et

Ane Nielsdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Andersen 10.07.1796 Ane Marie Henriksdatter 24.11.1793

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Peder Rasmussen 31.12.1813 Ane Pedersen
Karen Marie Pedersen
Rasmus Peder Pedersen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 21.06.1822 Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Dåb 22.06.1822 Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Vielse 22.10.1851 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Død 31.01.1859 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 08.02.1859 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Peder Rasmussen Ægtemand Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Brødre & søstre
Karen Nielsdatter Søster Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Søster Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Anders Nielsen Broder Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Broder Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Børn
Ane Pedersen Datter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Karen Marie Pedersen Datter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Rasmus Peder Pedersen Søn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Forældre
Ane Marie Henriksdatter Moder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Fader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Bedsteforældre
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Bedstemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anders Jensen Østergaard Bedstefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Henrich Olufsen Bedstefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Bedstemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Oldeforældre
Oluf Henrichsen Oldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Oldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Niels Iversen Smed Oldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Sørensdatter Oldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Oldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Ane Marie Svendsdatter Oldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Kirsten Thomsadatter Oldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Tipoldeforældre
Christian Pedersen Mulvad Tipoldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Tipoldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Tiptipoldeforældre
Peder Christensen Mulvad Tiptipoldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Tiptipoldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Tiptipoldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Tiptipoldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Tip3-oldeforældre
Christen Hansen Mulvad Tip3-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Tip3-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Tip3-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Tip3-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Tip3-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Tip3-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Tip3-oldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Tip3-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tip4-oldeforældre
Cathrine Rosenmeier Tip4-oldemoder 1662
Hans Christensen Tip4-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Tip4-oldefader
Lave Madsen Tip4-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Tip4-oldemoder
Peder Rosenmeier Tip4-oldefader
Jes Hansen Kjærgaard Tip4-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Tip4-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Tip4-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip4-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Søren Nielsen Tip4-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tip4-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tip5-oldeforældre
Niels Hansen Mulvad Tip5-oldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Tip5-oldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Tip5-oldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Tip5-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Tip5-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Tip5-oldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Tip5-oldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Niels Rasmussen Tip5-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tip5-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Fjerne forfædre
Anders Knudsen 7th great grandfather
Anne Joachimsdatter Flemming 11th great grandmother
Else Svendsdatter Udson 12th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 15th great grandfather
Hans Carlsen 7th great grandfather
Hans Tygisen 7th great grandfather Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Holm 8th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 10th great grandfather 29.04.1538
Jens Trane 7th great grandfather
Johan Caisen Rantzau 15th great grandfather
Karli Karlsen 10th great grandfather
Karli Severinsen 8th great grandfather
NN Godskesdatter 15th great grandmother
Severin Karlisen 9th great grandfather 14.03.1537
Svend Udson 13th great grandfather
Ukendt 13th great grandmother
Niels Eriksen Løvenbalk 14th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 14th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 13th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 12th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 11th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 10th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 9th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 8th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 8th great grandfather Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 8th great grandmother 1506
Anne Pedersdatter 9th great grandmother 1510
Christopher Hansen Bang 7th great grandfather 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 7th great grandfather Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 8th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 7th great grandmother 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 7th great grandmother Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 7th great grandmother Viborg, Viborg, Danmark 1559
Svigerforældre
Karen Pedersdatter Svigermor
Rasmus Rasmussen Svigerfar
Svogre & svigerinder
Mette Kirstine Nielsdatter Svigerinde Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Svigerinde Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Nevøer & niecer
Marie Andersen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Anne Marie Andersen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Niels Christian Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Nevø 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Nevø 18.08.1869
Ane Nielsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Nevø 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Grandnevøer & grandniecer
Anders Christian Andersen Grandnevø
Anton Andersen Grandnevø
Knud Andersen Grandnevø
Niels Martinus Andersen Grandnevø
Otto Marinus Andersen Grandnevø
Carline Mette Kirstine Andersen Grandniece 25.09.1884
Frederik Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Grandniece 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Grandnevø Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Grandnevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Grandniece Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Grandniece Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Grandnevø Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Grand2-nevøer & -niecer
Jens Kristian Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Grand2-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Grand2-niece Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Grand2-nevø 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Grand2-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Grand2-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Grand2-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Grand2-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Grand2-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Grand2-nevø 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Grand3-nevøer & -niecer
Andersen Grand3-nevø
Ellen Margrethe Jensen Grand3-niece
Marianne Amstrup Grand3-niece
LiselLotte Bangshåb Grand3-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand3-niece Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Grand3-nevø 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Grand3-nevø Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Grand3-nevø Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Grand3-niece Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Grand3-niece Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Grand3-nevø Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Grand3-niece Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Grand3-niece Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Grand3-niece Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Grand3-niece 29.07.1944
Mona Skou Grand3-niece Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Grand3-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand3-nevø Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Grand3-niece Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Grand3-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand3-niece Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Grand3-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand3-niece 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand3-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand3-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand3-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Grand3-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand3-nevø Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Grand3-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand3-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Grand3-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand3-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand3-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand3-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand3-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand3-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand3-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand3-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand3-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand3-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand3-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand3-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand3-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand3-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand3-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand3-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand3-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand3-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand3-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand3-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand3-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand3-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand3-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand3-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Grand4-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand4-niece
Connie Pedersen Grand4-niece
Mira Jun Pedersen Grand4-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand4-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand4-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand4-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand4-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand4-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand4-niece 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Grand4-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand4-niece Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Grand4-niece Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Grand4-nevø Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Grand4-niece Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Grand4-niece Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Grand4-nevø Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Grand4-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand4-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand4-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand4-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand4-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand4-nevø Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Grand4-nevø Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Grand4-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand4-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Grand4-nevø Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Grand4-nevø Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Grand4-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand4-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand4-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand4-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand4-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand4-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand4-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand4-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand4-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand4-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand4-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand4-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand4-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand4-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand4-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand4-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand4-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand4-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand4-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand4-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand4-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand4-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand4-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand4-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand4-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand4-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand4-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand4-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand4-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand4-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand4-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand4-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand4-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Grand5-nevøer & -niecer
Soya Martini Revsbæk Grand5-niece
Villy Ludvig Marcher Grand5-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand5-niece Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Grand5-niece Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Grand5-nevø Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Grand5-niece Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Grand5-niece Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Grand5-nevø Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Grand5-niece 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Grand5-nevø Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Grand5-niece Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Onkler & tanter
Anders Andersen Onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark Stubkiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1840
Oluf Henrichsen Onkel 1840
Jens Andersen Onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1785
Anne Andersdatter Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.01.1789
Inger Malene Andersen Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1792
Karen Andersen Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.10.1795
Anna Henrichsdatter Tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Kirsten Andersen Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.10.1797
Anna Henrichsdatter Tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Anne Andersen Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1799
Kristen Henrichsen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Helene Johanne Andersen Tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.05.1803 19.02.1804
Johanne Andersen Onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Grandonkler & grandtanter
Anne Kirstine Franddatter Grandtante
Christen Frandsen Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Christen Olufsen Grandonkel Bankerød, Hvaler, Norge 1781 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.04.1835
Grand2-onkler & -tanter
Peder Christensen Mulvad Grand2-onkel Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Grand2-onkel 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Grand2-tante Jelling, Vejle, Danmark 1730
Jes Christensen Mulvad Grand2-onkel Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Grand3-onkler & -tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Grand3-tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Bert Rosenmeyer Mulvad Grand3-onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Grand3-onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Grand4-onkler & -tanter
Hans Christense Riber Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grand4-onkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grand4-onkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grand4-tante 1652
Maren Christensen Mulvad Grand4-tante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grand4-tante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grand4-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand4-tante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grand4-tante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grand4-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand4-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grand4-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand4-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand4-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand4-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand5-onkler & -tanter
Cordt Lades Rosenmeyer Grand5-onkel 15.05.1677
Johanne Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-tante Ribe, Ribe, Danmark
Niels Sørensen Grand5-onkel
Hans Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1621 1670
Mads Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1623
Peder Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1626 1693
Birgitte Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-tante 1630
Maren Jensen Kjærgaard Mulvad Grand5-tante Ribe, Ribe, Danmark 1640
Christian Nielsen Schytte Grand5-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Grand5-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Anne Nielsdatter Schytte Grand5-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Grand5-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Knud Sørensen Grand5-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand5-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand5-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand5-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand6-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand6-onkel
Anne Nielsdatter Grand6-tante
Else Nielsdatter Grand6-tante
Helle Nielsen Grand6-tante
Johan Rosenmeyer Grand6-onkel
Johanne Nielsdatter Grand6-tante
Jørgen Nielsen Grand6-onkel
Karen Thøgersdatter Grand6-tante
Knud Nielsen Grand6-onkel
Maren Nielsdatter Grand6-tante
Niels Nielsen Grand6-onkel
Rasmus Nielsen Grand6-onkel
Hans Nielsen Mulvad Grand6-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1592 1662
Ingvard Nielsen Mulvad Grand6-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1594
Carl Nielsen Mulvad Grand6-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1596 1662
Christian ANdersen Schytte Grand6-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1604 1666
Hans Andersen Schytte Grand6-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1605 02.03.1681
Anne Thøgersdatter Grand6-tante Skyum, Thisted, Danmark 1607
Keld Andersen Schytte Grand6-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 02.06.1619
Carl Rosenmeyer Grand6-onkel 1630 1670
Svigeronkler & -tanter
Mette Kirstine Kristensdatter Tante (indgiftet) Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.05.1831
Mette Poulsdatter Tante (indgiftet)
Ukendt Tante (indgiftet)
Anne Cathrine Olufsdatter Tante (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1784
Kristen Nielsen Onkel (indgiftet) Moselund Moeslund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1787
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund Grand5-tante (indgiftet)
Anne Margrethe Hansdatter Grand2-tante (indgiftet)
Anne Nielsdatter 8xGreat aunt-in-law
Anne Pedersdatter Bruun Grand4-tante (indgiftet)
Cathrine Hansdatter Tørslef Grand2-tante (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Grand4-tante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grand4-onkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grand4-onkel (indgiftet)
Ib Nielsen Grand5-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand4-tante (indgiftet)
Johan Andersen Grand4-onkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Grand4-tante (indgiftet)
Karen Christophersdatter Stub Grand3-tante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane 8xGreat aunt-in-law
Maren Nielsen Schytte 8xGreat aunt-in-law
Margrethe Jacobsdatter Grand6-tante (indgiftet)
Maria Nielsdatter Arctand 7xGreat aunt-in-law
Mette Jensdatter Grand6-tante (indgiftet)
Niels Olesen Schytte 8xGreat aunt-in-law
Peder Jacobsen Holst Grand6-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen 8xGreat uncle-in-law
Rasmus Jensen Grand4-onkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange 7xGreat uncle-in-law
Søren Christensen Bhie 7xGreat aunt-in-law Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane 7xGreat uncle-in-law
Thomas Christensen Mumme 7xGreat uncle-in-law
Ukendt Grand6-tante (indgiftet)
Zachris Wognsen Wagner Grand4-tante (indgiftet) 1699
Anne Jensdatter Gradtante (indgiftet) Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Maren Christensdatter Gradtante (indgiftet) 1790 Ruskiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.12.1836
Fætre/kusiner
Anders Jensen Fætter
Anders Kristensen Fætter
Berret Kjerstine Kristensen Kusine
Kjersten Jensdatter Kusine
Kjersten Jensdatter Kusine
Kristen Jensen Fætter
Kristen Kristensen Fætter
Mette Kirstine Jensdatter Kusine
Niels Kristensen Fætter
Maren Andersdatter Kusine Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.10.1811
Maren Andersdatter Kusine Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1815
Niels Kristensen Fætter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.10.1816
Niels Andersen Fætter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1818
Mette Andersdatter Kusine 10.06.1821
Birthe Kirstine Krsitensen Kusine Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822
Anders Andersen Fætter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.04.1824
Fjerne slægtninge
Ane Kirstine Nielsen Halvkusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Halvfætter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Halvfætter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Andre slægtninge
Anders Christian Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 15 times removed up (f) Vinstrup 1475
Anton Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn
Christen Christensen Halvonkel 02.04.1826
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 14 times removed up (f)
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Oldeforældres tipoldesøn
Jens Christensen Halvonkel 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Halvtante
Knud Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 13 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 12 times removed up (m) 1505 1534
Peder Jacobsen Holm 1st cousin 8 times removed up (m) 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm 2nd cousin 7 times removed up (f) 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble 3rd cousin 6 times removed up (f) 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech 4th cousin 5 times removed up (f) 1677 1761
Rasmus Jensen Grand3-halvonkel Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Grand3-halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand3-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grand3-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Grand3-halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand3-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Grand3-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Grand3-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Grand3-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Bodil Christensen Halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Jørgen Rasmussen Grand3-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Grand3-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Grand3-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Grand3-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand3-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Johanne Marie Christensen Halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Hans Rasmussen Grand3-halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Niels Frandsen Christensen Halvonkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Kirsten Rasmusdatter Grand3-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Ane Marie Christensdatter Halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.07.1824
Kjersten Christensdatter Halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.02.1826
Ane Christensdatter Halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1828
Poul Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Ole Christensen Halvonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.04.1831
Rasmus Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tip3-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Inger Kjerstine Christensen Halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1834
Maren Andersdatter Tip3-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tip3-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tip3-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Jørgen Mikkel Hansen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tip3-oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tip3-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Niels Peder Nielsen Frandsen Oldeforældres tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen Oldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Hans Erik Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Signe Marie Nielsen Frandsen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Inger Lise Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-72.9) - 9.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-51.5) - 4.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-47.4) - 14.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-13.4) - 42.8 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-13.4) - 59.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-10.4) - 48.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 (-7.3) - 18.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-7.0) - 44.2 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-5.5) - 70.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 (-5.3) - 2.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-2.5) - 68.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 1.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 1.4 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 2.7 - 6.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 6.7 - 14.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 7.8 - 22.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 7.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 9.9 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 10.5 - 101.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 11.0 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 11.7 - 77.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 14.7 - 18.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 15.0 - 78.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 15.0 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 15.0 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 15.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 16.1 - 94.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 17.0 - 20.0 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 18.3 - 26.8 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 18.7 - 18.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 18.8 - 22.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 21.5 - 88.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 22.4 - 106.9 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 22.7 - 26.7 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 24.0 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 24.0 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 24.7 - 109.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 24.7 - 100.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 25.0 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 25.0 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 25.5 - 55.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 25.7 - 27.3 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 25.8 - 26.8 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 26.5 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 26.7 - 28.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 26.8 - 68.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 27.0 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 28.0 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 28.1 - 30.7 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 29.0 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 29.0 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 29.0 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 30.5 - 48.2 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 30.7 - 34.7 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 31.0 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 33.9 - 117.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 34.7 - 38.7 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 35.0 - 35.8 Utah-krigen Mormon-historie