A3et

Maren Christensdatter Willumsen

Persondiagram

Yderligere navne

Yderligere navne Navn
Giftenavn Houlund

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Christen Willumsen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1671 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark
Vielse 1686
Død 1732

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Christen Laursen Houlund Ægtemand Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Børn
Christen Christensen Søn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 3.1738
Magdalene Christensdatter Datter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1692 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1740
Laura Christensen Søn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697
Jens Christensen Houlund Søn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Forældre
Christen Willumsen Fader
Oldebørn
Anne Christensdatter Oldedatter
Anne Christensdatter Oldedatter 03.01.1797
Anne Christensdatter Oldedatter 30.12.1764
Barbara Christensdatter Oldedatter 02.12.1844
Christen Christensen Oldesøn
Christen Christensen Oldesøn 15.04.1764
Giertrud Christensdatter Oldedatter
Hedvig Laursdatter Oldedatter
Jens Anders Pind Oldesøn
Jens Andersen Pind Oldesøn
Jens Christensen Oldesøn
Karen Andersdatter Oldedatter
Karen Andersdatter Oldedatter 29.03.1830
Karen Christensdatter Oldedatter
Karen Jensdatter Oldedatter 13.10.1754
Karen Jensdatter Oldedatter 03.02.1765
Kirstine Andersdatter Pind Oldedatter
Maren Christensdatter Oldedatter
Maren Christensdatter Oldedatter
Maren Jensdatter Oldedatter 03.08.1755
Maren Jensdatter Oldedatter 18.05.1760
Maren Jensdatter Oldedatter 25.09.1763
Maren Jensdatter Oldedatter 14.11.1756
Maria Laursdatter Oldedatter
Mette Laursdatter Oldedatter
Michel Christensen Oldesøn 19.02.1819
Niels Christensen Oldesøn
Peder Jensen Oldesøn 24.04.1763
Maren Jensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1761
Maren Andersdatter Pind Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.07.1766 Vester Velling, Viborg, Danmark 18.12.1840
Anna Andersdatter Pind Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Maren Andersdatter Pind Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1772
Jens Laursen Oldesøn 3.1774 6.1843
Michel Laursen Oldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1776 12.1776
Tipoldebørn
Adam Würgler Jensen Tipoldesøn
Anders Christensen Tipoldesøn
Anders Christensen Tipoldesøn 25.04.1807
Anders Jensen Tipoldesøn 7.1792
Anders Jensen Tipoldesøn
Apolone Christensdatter Tipoldedatter
Christen Jensen Tipoldesøn
Christen Nielsen Tipoldesøn
Christen Vilhelm Jensen Tipoldesøn
Hedvig Nielsdatter Tipoldedatter
Jens Christensen Tipoldesøn
Jens Christensen Tipoldesøn
Jens Nielsen Tipoldesøn
Laurits Nielsen Pind Tipoldesøn 26.07.1869
Maren Christensdatter Tipoldedatter
Maren Nielsdatter Tipoldedatter
Maren Nielsdatter Tipoldedatter
Maren Nielsdatter Tipoldedatter
Maren Pind Tipoldedatter 09.05.1827
Mariane Christensdatter Tipoldedatter 18.06.1801
Peder Nielsen Tipoldesøn 03.06.1803
Mette Pind Tipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 22.01.1792 Fausing, Randers, Danmark 25.11.1849
Anders Jensen Tipoldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.07.1792 7.1792
Jørgen Pind Tipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 17.01.1794 12.11.1857
Christiane Pind Tipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1796 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 29.01.1855
Abelone Caroline Pind Tipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Christen Pind Tipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 29.01.1800 Løvenholm, Gjersing, Randers, Danmrk 11.11.1855
Anders Pind Tipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 19.02.1802 Thulstrup, Hørning, Århus, Danmark 25.06.1860
Mariane Pind Tipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 10.01.1804
Christine Jensdatter Pind Tipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 15.06.1806 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 27.01.1881
Elisabeth Bolette Pind Tipoldedatter 1813 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 18.11.1848
Tiptipoldebørn
Ane Jensmine Møller Tiptipoldedatter
Ane Johanne Pind Tiptipoldedatter
Ane Pind Tiptipoldedatter
Gertrud Anne Marie Pind Tiptipoldedatter
Hans Georg Faith Pind Tiptipoldesøn
Jenny Christine Pind Tiptipoldedatter
Jens Christian Valdemar Frederik Pind Tiptipoldesøn
Jens Mourits Møller Tiptipoldesøn
Jens Peter Højlund Pind Tiptipoldesøn
Marie Sophie Pind Tiptipoldedatter
Giertrud Chatrine Brandt Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 27.04.1812
Ane Marie Fredericha Brandt Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 30.11.1814
Dinesine Kirstine Beck Tiptipoldedatter Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 20.09.1815
Jensine Nicoline Brandt Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 18.12.1817
Hans Henrik Mohr Tiptipoldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Tiptipoldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Nicolai Brandt Tiptipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 19.11.1819
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Tiptipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Hansine Henriette Mohr Tiptipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Christiane Brandt Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 10.1822
Jørgen Brandt Tiptipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 09.11.1824
Jensine Mohr Tiptipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Ane Mohr Tiptipoldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Jens Andreasen Tiptipoldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 20.02.1826 12.01.1852
Christiane Brandt Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 01.05.1826
Jørgen Scheel Tiptipoldesøn Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 20.08.1827
Christian Mohr Tiptipoldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jørgen Martinus Brandt Tiptipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 12.04.1828 18.02.1830
Christine Mette Scheel Tiptipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 27.09.1828
Marianne Jensdatter Tiptipoldedatter Tjele Gods, Viborg, Danmark 04.10.1828
Jens Pind Tiptipoldesøn 23.10.1828 28.04.1828
Ane Scheel Tiptipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.12.1829
Frederik Christian Mohr Tiptipoldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Jensine Scheel Tiptipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.04.1831
Juliane Marie Scheel Tiptipoldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 03.04.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Tiptipoldesøn Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Jens Erik Pind Jespersen Tiptipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 30.08.1837
Jens Erik Jespersen Tiptipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 25.03.1839
Ane Jensmine Martine Jespersen Tiptipoldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 10.12.1840
Jesper Jespersen Højlund Tiptipoldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 22.08.1846
Marie Kathrine Jespersen Tiptipoldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 24.07.1855
Tip3-oldebørn
Elise Johanne Kirstine Møller Tip3-oldedatter
Jens Vilhelm Møller Tip3-oldesøn
Vilhelmine Lauritzen Tip3-oldedatter
Abelone Caroline Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Edel Kristine Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Hans Frederik Immanuel Mohr Tip3-oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Anders Pind Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Karen Margrethe Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Marianne Caroline Johanne Mohr Tip3-oldedatter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Jørgen Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Abelone Christensen Mohr Tip3-oldedatter Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Tip4-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip4-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip4-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip4-oldesøn
Frida Marie Mohr Tip4-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip4-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn
Kristine Mohr Tip4-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip4-oldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip4-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip4-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip4-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip4-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip4-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip4-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip4-oldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip4-oldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip5-oldebørn
Laurits Mohr Tip5-oldersøn
Marie Mohr Tip5-oldedatter
Signe Mohr Tip5-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn
Svend Harry Jochumsen Tip5-oldersøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip5-oldersøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip5-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip5-oldersøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip5-oldersøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip5-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip5-oldersøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip5-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip5-oldersøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip5-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip5-oldersøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip5-oldersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip5-oldersøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip6-oldebørn
Andersen Tip6-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip6-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip6-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip6-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip6-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip6-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip6-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip6-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip6-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip6-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip6-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip6-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip6-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip6-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip6-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip6-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip6-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip6-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip6-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip6-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip6-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip6-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip6-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip6-oldesøn 1969
Fjern efterslægt
Chatrine Hansen 8th granddaughter
Connie Pedersen 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 9th granddaughter
Mira Jun Pedersen 8th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 8th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 8th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 8th grandson Århus 24.11.99
Lone Pedersen 8th granddaughter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen 8th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 8th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 8th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 8th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 8th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 8th grandson Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen 8th granddaughter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø 8th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 8th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk 8th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 8th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 8th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 8th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 8th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 8th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 8th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 8th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 8th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 8th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 8th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 8th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 8th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 8th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 8th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 8th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 8th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 8th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 8th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 8th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 8th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 8th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 8th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 8th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 8th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 9th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 9th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 9th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 9th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 9th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 9th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 9th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigerforældre
Laurids (Laue) Jensen Svigerfar Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Magdalene Pedersdatter Svigermor Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Svigersønner & -døtre
Jens Sørensen Hollerup Svigersøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1686 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1739
Bodil Jensdatter Svigerdatter Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Maren Andersdatter Pind Svigerdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Svogre & svigerinder
Anne Laursdatter Svigerinde
Jens Kaursen Svoger
Ukendt Laursen Svoger
Elle Laursdatter Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 1651
Maren Laursdatter Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 1659
Dorethe Laursdatter Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 1662
Karen Laursdatter Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1666 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Kirsten Lausdatter Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1670 Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1746
Nevøer & niecer
Anne Madsdatter Svigerniece
Bodil Michelsdatter Svigerniece
Dorethe Andersdatter Svigerniece
Dorethe Andersdatter Svigerniece
Jens Andersen Pallesen Svigernevø
Karen Henrichsdatter Svigerniece
Kirsten Madsdatter Svigerniece
Laurs ANdersen Svigernevø
Magdalene Andersdatter Svigerniece
Magsalene Andersdatter Svigerniece
Maren Andersdatter Svigerniece
Maren Madsdatter Svigerniece
Peder Michelsen Svigernevø
Ellen Andersdatter Svigerniece Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1678
Dorethe Andersdatter Svigerniece Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1679
Bodil Andersdatter Svigerniece Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1681
Ukendt Madsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1693
Laue Michelsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1695
Magdalene Henrichsdatter Svigerniece 4.1697
Niels Michelsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1697
Laue Madsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1698
Jens Michelsen Svigernevø 03.05.1699 1764
Peder Madsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 4.1700
Peder Madsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1701
Jens Nielsen Svigernevø Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 6.1702
Ukendt Nielsen Svigernevø Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 5.1704
Bodil Michelsdatter Svigerniece Vester Velling, Viborg, Danmark 01.03.1705
Jens Madsen Svigernevø Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Svigerniece Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Svigerniece Vester Velling, Viborg, Danmark 5.1709
Magdalene Michelsdatter Svigerniece Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1709 1769
Maren Michelsdatter Svigerniece Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1711
Børnebørn
Åge Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Ane Jensdatter Sønne-/datterdatter
Ane Johanne Pind Tiptipoldesvigerdatter
Anne Jensmine Martine Jespersen Tiptipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip6-oldesvigerdatter
Caroline Cathrine Henrichsen Tiptipoldesvigerdatter
Christen Jensen Oldesvigersøn
Christen Jensen Højlund Oldesvigersøn
Christen Jensen Smed Oldesvigersøn
Christian Jensen Pind Sønne-/dattersøn 30.09.1769
Christiane Caroline Dithlevsen Munch Tiptipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip5-oldesvigersøn
Ellen Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Erik Kelø Tip6-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip5-oldesvigersøn
Frederik Bendix Madsen Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip5-oldesvigerdatter
Harald Julius Jørgensen Tiptipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip5-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip6-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter
Jacob Jensen Tip3-oldesvigersøn
Jens Christensen Hansen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jens Christensen Houlund Sønne-/dattersøn
Jens Frederik Christian Møller Tiptipoldesvigersøn
Jens Mourits Møller Tiptipoldesvigersøn
Jens Nielsen Skou Tip3-oldesvigersøn
Jens Sørensen Grand Tiptipoldesvigersøn
Jørgen Christensen Oldesvigersøn
Jørgen Christensen Oldesvigersøn
Kirsten Mogensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Kirsten Pedersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Laura Jensen Pind Sønne-/datterdatter 08.03.1744
Laurits Christopher Blichfeldt Tiptipoldesvigersøn
Lauritz Larsen Tiptipoldesvigersøn Gjedsted, Randers, Danmark
Lola Pedersen Smed Tip4-oldesvigerdatter
Maren Kieldsdatter Oldesvigerdatter
Maren Pedersdatter Tipoldesvigerdatter
Maren Pedersdatter Dengsø Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Marianne Bredal Tipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tip4-oldesvigersøn
Mette Pedersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Morten Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Jensen Tiptipoldesvigersøn Halling, Danmark
Niels Pedersen Oldesvigersøn
Niels Schmidt Tiptipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip5-oldesvigerdatter
Othar Christopher Høg Müller Tiptipoldesvigersøn
Ove Ovesen Tip5-oldesvigersøn
Peder Christensen Willumsen Oldesvigersøn
Peder Haugaard Tip4-oldesvigersøn
Peder Madsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Peter Johannes Poulsen Tiptipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip6-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip6-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip5-oldesvigersøn
Rudolph Brun Tiptipoldesvigersøn
Søren Andersen Ilsøe Oldesvigersøn
Søren Pedersen Bach Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Thagaard Jensen Tip6-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 8th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip6-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Ukendt Tip3-oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip6-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip6-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Langå, Viborg, Danmark 1717 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1770
Anne Christensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1719 1.1776
Søren Jensen Hollerup Sønne-/dattersøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1720
Christen Nielsen Nedergaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle Øster Velling, Randers, Danmark 1721
Maren Christensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1721
Christen Jensen Hollerup Sønne-/dattersøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1722
Christen Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1723 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 11.1770
Karen Christensdatter Sønne-/datterdatter 1724
Maren Jensdatter Sønne-/datterdatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1724
Maren Jensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1725
Christen Jensen Pind Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 26.02.1808
Maren Christensdatter Sønne-/datterdatter 1727
Anders Jensen Hollerup Sønne-/dattersøn 1728
Laurs Jensen Hollerup Sønne-/dattersøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1729
Maren Christensdatter Sønne-/datterdatter 1730
Maren Jensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1730 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.02.1766
Maren Jensdatter Sønne-/datterdatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 29.10.1730
Karen Jensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1732
Boel Jensdatter Sønne-/datterdatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 03.08.1732
Elle Jensdatter Sønne-/datterdatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 06.03.1735
Abelone Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Anders Jensen Pind Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Maren Michelsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle 1740 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.11.1815
Laurits Jensen Pind Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 5.1745 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 13.10.1816
Niels Christensen Offersen Oldesvigersøn Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1749 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1807
Christen Jensen Oldesvigersøn 1764
Jens Christensen Pind Oldesvigersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Jens Andersen Oldesvigersøn Langå, Viborg, Danmark 1768 Vester Velling, Viborg, Danmark 09.05.1855
Marianne Dinesen (Dynsen) Tipoldesvigerdatter Rørbæk, Randers, Danmark 1775 Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 15.04.1854
Christen Brandt Tipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 1779 Fausing, Randers, Danmark 17.05.1829
Mathias Vilhelm Mohr Tipoldesvigersøn Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Christen Scheel Tipoldesvigersøn Ulstrup, Sønder Vinge, Randers, Danmark 04.04.1792 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 16.07.1844
Karen Margrethe Møller Tipoldesvigerdatter Årslev Mølle, Randers, Danmark 06.07.1800 Thustrup 25.11.1853
Lars Peter Møller Tipoldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 21.10.1804
Jesper Jespersen Tipoldesvigersøn Fausing, Randers, Danmark 1810 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 14.05.1844
Laura Jacobine Faith Tipoldesvigerdatter Oust Mølle, Borup, Randers, Danmark 08.08.1811 København 09.04.1890
Hans Juul Møller Tiptipoldesvigersøn Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Mette Sørensdatter Tiptipoldesvigerdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christen Højlund Tipoldesvigersøn Tved 22.06.1824
Hans Christian Christensen Tiptipoldesvigersøn Kolding 1824
Jens Pind Tiptipoldesvigersøn 23.10.1828 28.04.1828
Jens Pedersen Tiptipoldesvigersøn Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Ane Marie Hansen Tiptipoldesvigerdatter Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Bolette Jensen Godsk Tiptipoldesvigerdatter Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Søren Gregersen Tip3-oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tip3-oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tip3-oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tip3-oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip4-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip4-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip4-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip4-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip5-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip5-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip5-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip5-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip5-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip6-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip5-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip6-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip5-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip6-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip6-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip6-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip6-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 8th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip6-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip6-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip6-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip6-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip6-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip6-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 8th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Kirkebogen Langå-Thorup-Sønder Vinge begynder først 1730. Har en formodning om at Maren Christensdatter Willumsen er fra Torup da hendes brødre Søren og Anders Willumsen fra Torup bistår hende ved skiftet efter hendes mand. Årstal er skønsmæssigt ansat.

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-28.5) - 54.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
1682 11.0 Tysk firma går i land på Guldkysten Opdagelser & Kolonisering
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 13.7 - 79.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 14.9 - 65.3 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 17.6 - 83.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
13 Feb 1689 17.6 Vedtagelse af 'Bill of Rights' Storbritannien
12 Jun 1690 19.0 Slaget ved Boyne Storbritannien
17 Jul 1695 24.1 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 34.6 - 118.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 60.7 - 128.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer