A3et

Jens Larsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Lads Rasmussen 1645 Ukendt Jensdatter 1660

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1692 Thorsager, Randers, Danmark
Dåb 1692 Thorsager, Randers, Danmark
Død 5.1758 Thorsager, Randers, Danmark
Begravelse 24.05.1758 Thorsager, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Luche Rasmusdatter Kvindelig partner eller ægtehustru Thorsager, Randers, Danmark 1693
Brødre & søstre
Rasmus Larsen Broder Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Jens Larsen Broder Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Elisabeth Larsdatter Søster Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Jep Larsen Broder Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Børn
Rasmus Jensen Søn Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Datter Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Søn Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Maren Jensdatter Datter Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Rasmus Jensen Søn Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Lars Jensen Søn Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Karen Jensdatter Datter Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Anders Jensen Søn Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Forældre
Lads Rasmussen Fader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Ukendt Jensdatter Moder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Oldebørn
Hans Pedersen Oldesøn
Karen Pedersdatter Oldedatter
Mette Kirstine Pedersdatter Oldedatter
Søren Pedersen Oldesøn
Tyrresen Oldesøn
Christiane Pedersdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Anna Margrethe Andersdatter Oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Søren Andersen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Marie Marie Jørgensdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Kirsten Marie Andersdatter Oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Edel Jørgensdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Jacob Pedersen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Tygge Andersen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Dødfødt Andersen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Margrethe Pedersdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Margrethe Pedersdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Anders Sørensen Oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Tipoldebørn
Anders Sørensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Rasmus Jensen Tipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Maren Jensdatter Tipoldedatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Madsine Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Christine Hansen Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Mette Marie Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Tipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Tipoldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Maren Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Karen Sørensdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Kirsten Marie Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Mette Cathrine Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Jens Christian Sørensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Tipoldedatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Sørenmine Christine Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Jensmine Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Marie Ottine Andersen Tipoldedatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Søren Skaarup Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Tiptipoldebørn
Jens Bertelsen Tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Tiptipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Tiptipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Tiptipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Tiptipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Tiptipoldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Tiptipoldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Tiptipoldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Tiptipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Tiptipoldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Tiptipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tip3-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip3-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip3-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip3-oldesøn
Frida Marie Mohr Tip3-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip3-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn
Kristine Mohr Tip3-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip3-oldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip3-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip3-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip3-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip3-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip3-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip3-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip3-oldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip3-oldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip3-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip4-oldebørn
Laurits Mohr Tip4-oldesøn
Marie Mohr Tip4-oldedatter
Signe Mohr Tip4-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip4-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip4-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip4-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip4-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip4-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip4-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip4-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip4-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip4-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip4-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip4-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip4-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip4-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip5-oldebørn
Andersen Tip5-oldersøn
LiselLotte Bangshåb Tip5-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip5-oldersøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip5-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip5-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip5-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip5-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip5-oldersøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip5-oldersøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip5-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip5-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip5-oldersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip5-oldersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip5-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip5-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip5-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip5-oldersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip5-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip5-oldersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip5-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip5-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip5-oldersøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip5-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip5-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip5-oldersøn 1969
Tip6-oldebørn
Chatrine Hansen Tip6-oldedatter
Connie Pedersen Tip6-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip6-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip6-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip6-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip6-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip6-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip6-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip6-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip6-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip6-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip6-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip6-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip6-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip6-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip6-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip6-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip6-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip6-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip6-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip6-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip6-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip6-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip6-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip6-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip6-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip6-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip6-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip6-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip6-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip6-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip6-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip6-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip6-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip6-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip6-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Fjern efterslægt
Soya Martini Revsbæk 8th granddaughter
Magnus Troldeskov Revsbæk 8th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 8th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 8th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 8th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 8th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 8th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 8th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Jens Jørgensen Bedstefader
Svigersønner & -døtre
Hans Povelsen Svigersøn Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Børnebørn
Åge Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Tiptipoldesvigerdatter
Ane Terkildsdatter Oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip5-oldesvigerdatter
Christen Mohr Tipoldesvigersøn
Ejner Andersen Tip4-oldesvigersøn
Else Hansdatter Oldesvigerdatter
Erik Kelø Tip5-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip4-oldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tip4-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter
Jacob Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jens Grosen Jørgensen Tiptipoldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Tiptipoldesvigersøn
Jens Thomasen Tipoldesvigersøn
Johanne Andersen Tiptipoldesvigerdatter
Jørgen Jensen Løber Tipoldesvigersøn
Jørgen Jepsen Tiptipoldesvigersøn
Kirsten Christensdatter Oldesvigerdatter
Kirsten Marie Jensen Tipoldesvigerdatter
Kirstine Christensdatter Tipoldesvigerdatter
Lola Pedersen Smed Tip3-oldesvigerdatter
Marius Hansen Tip3-oldesvigersøn
Mette Sørensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Niels Peter Andersen Tipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip4-oldesvigerdatter
Ove Ovesen Tip4-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tip3-oldesvigersøn
Peder Jensen Oldesvigersøn
Peder Jørgensen Oldesvigersøn
Peder Nielsen Snedker Oldesvigersøn
Peder Pedersen Bach Oldesvigersøn
Peder Poulsen Tipoldesvigersøn
Peder Simonsen Tipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip5-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip5-oldesvigersøn 7.1995
Rasmus Nielsen Oldesvigersøn
Rasmus Pedersen Mørcke Oldesvigersøn
Roald Weber Hansen Tip4-oldesvigersøn
Søren Rasmussen Tipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip5-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip6-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip5-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Ukendt Tiptipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip5-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip5-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Maren Madsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Datter-/Sønnedatters ægtefælle Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Mette Hansdatter Sønne-/datterdatter Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Maren Hansdatter Sønne-/datterdatter Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Luche Hansdatter Sønne-/datterdatter Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Søren Skaarup Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Bregnet, Randers, Danmark 1761 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.02.1837
Jacob Hansen Sønne-/dattersøn Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Sønne-/dattersøn Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Sønne-/dattersøn Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Sønne-/dattersøn Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Edel Bertelsdatter Oldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Oldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Bodil Chatrine Sørensdatter Oldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Oldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Oldesvigerdatter Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Jens Jensen Tipoldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Tipoldesvigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Tipoldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Tipoldesvigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Tipoldesvigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Tipoldesvigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Tipoldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Tipoldesvigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Niels ( Ekvaldv) Jensen Tipoldesvigersøn Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Søren Jensen Tipoldesvigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Tipoldesvigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Tiptipoldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tiptipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tiptipoldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tiptipoldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip3-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip3-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip3-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip3-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip3-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip4-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip4-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip4-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip4-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip5-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip4-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip5-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip4-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip5-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip5-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip5-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip5-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip6-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip5-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip5-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip5-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip5-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip5-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip5-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip6-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Efternavn kan være Ladsen

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-49.5) - 33.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-7.3) - 58.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-6.1) - 44.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-3.4) - 62.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jul 1695 3.0 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 13.6 - 97.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 39.7 - 107.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 40.5 - 100.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 45.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 57.2 - 139.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 63.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 64.0 - 71.0 Syvårskrigen Krige