A3et

Byrgde Jørgensen

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1739
Vielse 30.01.1778 Odder, Århus, Danmark
Død 14.05.1828 Ondrup, Odder, Århus, Danmark
Begravelse 18.05.1828 Ondrup, Odder, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ellen Sørensdatter Ægtehustru Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Børn
Søren Byrgesen Søn Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Datter 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Søn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Søn Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Søn Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Oldebørn
Poul Andersen Oldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Oldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Oldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tipoldebørn
Anders Christian Andersen Tipoldesøn
Anton Andersen Tipoldesøn
Knud Andersen Tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tipoldesøn
Jørgen Mikkel Hansen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tiptipoldebørn
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip3-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip3-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip3-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip3-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip3-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip3-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip3-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip3-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip3-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip3-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip4-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip4-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip4-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip4-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip4-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip4-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip4-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Svigerforældre
Søren Nielsen Svigerfar Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Svigermor Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Svigersønner & -døtre
Jens Sørensen Svigerdatter
Rasmus Jensen Svigersøn Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Svogre & svigerinder
Niels Sørensen Svoger
Knud Sørensen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Svigerinde Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Svoger Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Svigerbedsteforældre
Anders Knudsen Svigeroldefader
Niels Rasmussen Svigerbedstefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigerbedstemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ane Nielsen Oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip3-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Henning Kristensen Tip3-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Oldesvigerdatter
Jens Madsen Tipoldesvigersøn
Jytte Thøgersen Tip3-oldesvigerdatter
Maria Kirstine Andersen Tiptipoldesvigerdatter
Meinert Møller Tip3-oldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tiptipoldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Selmer Viggo Jespersen Tiptipoldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Oldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Rasmus Jensen Sønne-/dattersøn Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Sønne-/dattersøn Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Anders Poulsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Maren Rasmusdater Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Knud Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Sønne-/dattersøn Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Sønne-/dattersøn Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Sønne-/dattersøn 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Hans Jørgensen Oldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Anne Marie Andersen Oldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Oldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Oldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tipoldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Emma Amalie Sørensen Tipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tiptipoldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tiptipoldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tiptipoldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Tiptipoldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip3-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip3-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-54.3) - 11.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-50.5) - 15.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-33.5) - 50.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-7.4) - 60.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-6.5) - 53.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 10.2 - 92.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 16.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 17.0 - 24.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 23.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 30.1 - 81.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 31.5 - 87.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 34.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 35.6 - 97.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 35.8 - 44.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 37.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 44.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 49.9 - 57.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 50.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 52.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 53.0 - 61.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 53.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 55.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 56.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 56.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 57.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 58.4 - 61.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 60.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 61.7 - 69.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 63.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 64.8 - 74.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 65.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 67.1 - 74.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 69.2 - 72.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 69.7 - 125.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 69.7 - 142.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 69.7 - 77.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 71.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 72.7 - 131.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 73.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 73.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 74.3 - 76.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 74.3 - 74.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 74.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 75.8 - 101.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 76.0 - 127.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 76.0 - 76.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 77.1 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 77.1 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 77.5 - 153.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 77.7 - 85.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 78.4 Wartburg festival Tyskland
1818 79.1 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 80.6 - 151.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 84.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 84.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 85.7 - 89.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter