A3et

Jens Nielsen af Rønkilde

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Jensen Rønkilde Anne Thomasdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1735 Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark
Vielse 1795 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark
Død 17.04.1797

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Anne Mortensdatter Ægtehustru Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Kirsten Christensdatter Kvindelig partner eller ægtehustru Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1744 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1779
Brødre & søstre
Søren Nielsen Rytter Broder Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1730 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 6.1782
Thomas Nielsen i Rønkilde Broder 1739
Anne Nielsdatter Broder Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1742
Børn
Sara Jensdatter Datter
Ukendt Søn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.771
Niels Jensen Søn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Povel Jensen Søn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1764
Anne Jensdatter Datter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1767
Christen Jensen Søn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.03.1769
Niels Jensen Søn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1774
Bodil Johanne Jensdatter Søn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.07.1776
Forældre
Anne Thomasdatter Moder
Niels Jensen Rønkilde Fader
Oldebørn
Mette Kirstine Nielsdatter Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Dorthea Marie Nielsdatter Oldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Maren Nielsdatter Oldedatter Karup, Viborg, Danmark 1832
Madsine Nielsdatter Oldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Dorthe Kathrine Jensdatter Oldedatter Karup, Viborg, Danmark 1834
Ædel Marie Nielsdatter Oldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Elisabeth Jensdatter Oldesøn Karup, Viborg, Danmark 1836
Niels Jensen Oldesøn Karup, Viborg, Danmark 1837
Marie Kathrine Jensdatter Oldedatter Karup, Viborg, Danmark 1839
Mads Nicolai Madsen Oldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Ane Johanne Nielsdatter Oldedatter 13.03.1841
Niels Christian Tuesen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Christian Tuesen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 20.11.1843
Niels Tuesen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 19.08.1846
Niels Christian Nielsen Oldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Christen Tuesen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.07.1845
Ane Marie Jensdatter Oldedatter Karup, Viborg, Danmark 1846
Philip Frederik Jensen Oldesøn Karup, Viborg, Danmark 1848
Ane Kirstine Jensdatter Oldesøn Karup, Viborg, Danmark 1852
Tipoldebørn
Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Kirsten Marie Jacobsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Anne Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Knud Jacobsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Niels Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Jacobsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Nicolaj Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Anne Jacobsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Mads Peder Jacobsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Ane Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Dorthea Marie Jacobsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Mads Christian Andersen Tipoldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Jens Knudsen Jacobsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Anton Andersen Tipoldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Laust Peder Jacobsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Karl Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Tiptipoldebørn
Anders Christian Andersen Tiptipoldesøn
Anton Andersen Tiptipoldesøn
Knud Andersen Tiptipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tiptipoldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tiptipoldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tiptipoldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tip3-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip3-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip3-oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip4-oldedatter
Marianne Amstrup Tip4-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip4-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip4-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip4-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip4-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip4-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip4-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip4-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip5-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip5-oldersøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip5-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip5-oldersøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip5-oldersøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip5-oldersøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip5-oldersøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Svigerforældre
Morten Refael Svigerfar
Svigersønner & -døtre
Dorthe Christensdatter Svigerdatter Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Nevøer & niecer
Niels Thomasen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1766
Gertrud Thomasdatter Niece Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.02.1768
Niels Sørensen Nevø Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 06.03.1768
Knud Christensen Nevø Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.09.1768
Anne Thomasdatter Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.11.1769
Christensen Nevø Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.11.1770 1770
Christen Thomasen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.02.1771
Niels Thomasen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.06.1772
Anne Elisabeth Thomsen Niece 14.11.1773
Dorthe Christensdatter Niece Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 28.12.1825
Anne Christensdatter Niece Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1776 1795
Ukendt Nielsen Nevø 1.1777
Ukendt Nielsen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1778
Niels Thomasen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.03.1779
Anne Thomasdatter Niece 1.1782
Ukendt Nielsen Nevø Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1782
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip4-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Marie Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tiptipoldesvigerdatter
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tiptipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Anne Nielsdatter Sønne-/datterdatter Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Jens Nielsen Sønne-/dattersøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 30.09.1800
Anne Kirstine Nielsdatter Sønne-/datterdatter 19.07.1801
Niels Madsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Kirstine Johanne Nielsdatter Sønne-/datterdatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 08.06.1806 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.03.1857
Tue Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Lysgaard, Ringkøbing, Danmark 1806
Eva Philipsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Frederiks, Viborg, Danmark 1810
Jacob Knudsen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Anders Nielsen Oldesvigersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Jens Thomas Andersen Tipoldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tipoldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tipoldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tiptipoldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tiptipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tiptipoldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip3-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip3-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip3-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tiptipoldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip3-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tiptipoldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip3-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tiptipoldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip3-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip3-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tiptipoldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip3-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip3-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip4-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip4-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-50.3) - 15.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-49.1) - 1.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-46.5) - 19.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-29.5) - 54.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-3.4) - 64.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-2.5) - 57.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 2.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 14.2 - 96.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 20.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 21.0 - 28.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 27.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 34.2 - 85.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 35.5 - 91.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 38.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 39.6 - 101.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 39.8 - 48.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 41.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 48.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 53.9 - 61.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 54.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 56.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 57.0 - 65.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 57.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 59.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 60.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 60.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 61.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien