A3et

Emma Amalie Sørensen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Søren Kristian Sørensen Ane Sørensen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 07.04.1890
Dåb 20.04.1890
Vielse 21.12.1909
Død 29.02.1916

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Frederik Andersen Ægtemand Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Børn
Jens Kristian Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Forældre
Ane Sørensen Moder
Søren Kristian Sørensen Fader
Oldebørn
Villy Ludvig Marcher Oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Kim Fokdal Oldesøn Roskilde 16.12.1974
Kenneth Fokdal Oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Tipoldebørn
Villy Ludvig Marcher Tipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tiptipoldebørn
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip3-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Svigerforældre
Jens Thomas Andersen Svigerfar Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Svigermor Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Svigersønner & -døtre
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Svigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Svigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Svigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Svigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Svogre & svigerinder
Anders Christian Andersen Svoger
Anton Andersen Svoger
Knud Andersen Svoger
Niels Martinus Andersen Svoger
Otto Marinus Andersen Svoger
Carline Mette Kirstine Andersen Svigerinde 25.09.1884
Ane Kirstine Andersen Svigerinde 10.03.1892
Svigerbedsteforældre
Anders Hesselbjerg Svigertip3-oldefader
Anders Knudsen 9th great grandfather-in-law
Anders Knudsen Svigertip4-oldefader
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Svigertipoldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Jacobsdatter Svigertip4-oldemoder
Anne Joachimsdatter Flemming 13th great grandmother-in-law
Anne Thomasdatter Svigertip3-oldemoder
Cathrine Rosenmeier 7th great grandmother-in-law 1662
Christen Povelsen Svigertip3-oldefader
Else Svendsdatter Udson 14th great grandmother-in-law
Fru Christensen Svigertiptiptipoldemoder
Hans Carlsen 9th great grandfather-in-law
Hans Christensen 7th great grandfather-in-law
Hans Jensen Hagedorn 7th great grandfather-in-law
Hans Tygisen 9th great grandfather-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jacob Skiøtte Svigertip5-oldefader 13.03.1726
Jens Holm 10th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 12th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Trane 9th great grandfather-in-law
Karli Karlsen 12th great grandfather-in-law
Karli Severinsen 10th great grandfather-in-law
Lave Madsen 7th great grandfather-in-law Århus
Maria Carstensdatter 7th great grandmother-in-law
Morten Refael Svigertip3-oldefader
Niels Jensen Rønkilde Svigertip3-oldefader
Niels Pedersen Coustrup Svigertip4-oldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Peder Rosenmeier 7th great grandfather-in-law
Povel Christensen Svigertiptipoldefader
Rasmus Jensen Svigeroldefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Severin Karlisen 11th great grandfather-in-law 14.03.1537
Ukendt Svigertip3-oldemoder
Ukendt Svigertip3-oldemoder
Mogens Jensen Løvenbalk 14th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 13th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 12th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 11th great grandfather-in-law Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 10th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 10th great grandfather-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 10th great grandmother-in-law 1506
Anne Pedersdatter 11th great grandmother-in-law 1510
Christopher Hansen Bang 9th great grandfather-in-law 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 9th great grandfather-in-law Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 10th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 9th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 9th great grandmother-in-law 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 9th great grandmother-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 9th great grandmother-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard 7th great grandfather-in-law Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad 8th great grandfather-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 8th great grandfather-in-law Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 8th great grandmother-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 8th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 8th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 8th great grandmother-in-law Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer 8th great grandfather-in-law 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad 7th great grandmother-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte 7th great grandfather-in-law Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm 7th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1610
Christen Hansen Mulvad Svigertip5-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Svigertip5-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Svigertip5-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Svigertip5-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Svigertip5-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Svigertip5-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Peder Christensen Mulvad Svigertip4-oldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Svigertip4-oldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen Svigertip4-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Anders Ellemholdt Svigertip3-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Ukendt Svigertip4-oldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Hans Frandsen Hagedorn Svigertip4-oldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Niels Rasmussen Svigertip3-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Niels Rasmussen 8th great grandfather-in-law Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigertip3-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Karen Andersdatter 8th great grandmother-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Christian Pedersen Mulvad Svigertip3-oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Christensen Fonnesbech Svigertip3-oldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Ane Kirstine Hagedorn Svigertip3-oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Bodil Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Niels Sørensen Pathold Svigertiptipoldefader 1714
Søren Andersen Svigertiptipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Maren Christensdatter Svigertiptiptipoldemoder 1715
Anne Marie Svendsdatter Svigertiptiptipoldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Svigertiptipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Svigertiptiptipoldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Niels Jensen Ulfborg Svigertipoldefader 1720 1802
Jens Andersen Østergaard Svigertiptipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Søren Nielsen 7th great grandfather-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Søren Nielsen Svigertiptipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Jens Nielsen Svigertipoldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Maren Jensdatter 7th great grandmother-in-law Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Maren Jensdatter Svigertiptiptipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Svigertiptipoldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Svigertiptiptipoldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Svigertiptiptipoldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Anders Poulsen Svigertipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Svigertipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Niels Madsen Svigertiptipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Anne Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Svigertiptipoldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jens Nielsen af Rønkilde Svigertiptipoldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Ane Marie Svendsdatter Svigertiptiptipoldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Byrgde Jørgensen Svigertipoldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Svigertipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Byrgde Jørgensen Svigertip5-oldefader 1740 14.04.1828
Anne Sørensdatter Svigertipoldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Christen Knudsen Svigertiptipoldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Kirsten Thomsadatter Svigertiptiptipoldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Anders Jensen Østergaard Svigertipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Svigertipoldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Ellen Sørensdatter Svigertip5-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Ellen Sørensdatter Svigertipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Svigertipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Svigertipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Niels Jensen Svigertipoldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Mette Sørensdatter Svigertipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Kirstine Nielsdatter Svigeroldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Svigeroldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Dorthe Christensdatter Svigertipoldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Maren Byrgdesdatter Svigeroldemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
? Svigertip3-oldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Ane Marie Henriksdatter Svigeroldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Svigeroldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anne Nielsdatter Svigeroldemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Anders Poulsen Svigerbedstefader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Niels Madsen Svigeroldefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Karen Rasmusdatter Svigerbedstemoder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Anders Nielsen Svigerbedstefader Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Svigerbedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Børnebørn
Ellen Margrethe Jensen Sønne-/datterdatter
Hans Børge Hansen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Regner Klingenberg Nielsen Sønne-/dattersøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Sønne-/dattersøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Sønne-/datterdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Sønne-/datterdatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Sønne-/dattersøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Sønne-/datterdatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Erling Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 10.10.1939
Ellen Margrethe Simonsen Sønne-/datterdatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Mona Skou Sønne-/datterdatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Karen Elisabeth Simonsen Sønne-/datterdatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Kurt Fokdal Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ejby Roskilde 15.05.1947
Villy Ludvig Marcher Datter-/Sønnedatters ægtefælle Tårnborg Sorø 20.03.1957

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-73.4) - 2.7 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-70.3) - 0.5 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-57.3) - 33.7 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-56.1) - 9.9 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-52.8) - 10.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-51.8) - 26.9 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-46.4) - 20.1 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-45.4) - 39.0 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-43.2) - 41.6 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-43.1) - 32.3 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-41.1) - 0.6 Konge af Holland: Willem III Holland
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-33.9) - 49.5 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-28.6) - 52.0 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 (-26.7) - 57.0 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 (-26.5) - 47.0 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 (-20.0) - 33.8 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 (-15.4) - 74.8 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 (-14.3) - 77.1 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 (-11.1) - 65.1 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 (-8.7) - 65.0 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 (-6.2) - 73.7 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 (-1.8) - 28.6 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 (-1.1) - 2.9 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 (-1.0) - 8.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 (-1.0) - 55.1 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 0.2 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 0.2 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 0.5 - 79.0 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 0.6 - 58.4 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 2.9 - 6.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 3.0 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 6.2 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 6.2 - 7.2 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 6.9 - 11.4 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 8.4 - 11.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 9.5 - 12.2 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 10.4 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 10.8 - 20.1 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 11.4 - 18.9 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 11.5 - 28.6 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 11.5 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 11.7 - 76.7 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 13.2 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 13.7 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 14.2 - 18.2 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 16.0 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 17.2 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 18.5 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 18.5 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 18.9 - 22.9 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 19.2 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 20.1 - 45.8 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 21.2 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 21.2 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 21.6 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 22.9 - 30.9 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 24.2 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 24.2 - 28.6 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 24.3 - 28.7 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 24.4 - 25.3 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 24.5 - 24.6 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige