A3et

Mette Kirstine Nielsdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Madsen 1805 Anne Nielsdatter 1799

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 21.06.1853 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 21.01.1903 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Anders Nielsen Ægtemand Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Brødre & søstre
Dorthea Marie Nielsdatter Søster Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Madsine Nielsdatter Søster Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Ædel Marie Nielsdatter Søster Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Mads Nicolai Madsen Broder Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Ane Johanne Nielsdatter Søster 13.03.1841
Niels Christian Nielsen Broder Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Børn
Marie Andersen Datter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Anne Marie Andersen Datter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Niels Kristian Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Nicolaj Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Ane Andersen Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Mads Christian Andersen Søn 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Andersen Søn 16.09.1871 16.01.1895
Karl Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Forældre
Anne Nielsdatter Moder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Niels Madsen Fader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Oldebørn
Jens Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tipoldebørn
Andersen Tipoldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tipoldedatter
Marianne Amstrup Tipoldedatter
LiselLotte Bangshåb Tipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tipoldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tipoldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tipoldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tipoldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tipoldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tipoldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tipoldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tipoldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tipoldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tipoldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tipoldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tipoldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tipoldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tipoldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tipoldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tipoldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tipoldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tipoldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tipoldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tipoldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tiptipoldebørn
Chatrine Hansen Tiptipoldedatter
Connie Pedersen Tiptipoldedatter
Mira Jun Pedersen Tiptipoldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tiptipoldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tiptipoldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tiptipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tiptipoldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tiptipoldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tiptipoldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tiptipoldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tiptipoldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tiptipoldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tiptipoldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tiptipoldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tiptipoldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tiptipoldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tiptipoldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tiptipoldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tiptipoldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tiptipoldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tiptipoldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tiptipoldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tiptipoldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tiptipoldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tiptipoldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tiptipoldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tiptipoldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tiptipoldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tiptipoldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tiptipoldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tiptipoldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tiptipoldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tiptipoldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tiptipoldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tiptipoldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tiptipoldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tiptipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tiptipoldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tiptipoldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tiptipoldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tiptipoldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tiptipoldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tiptipoldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tiptipoldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tiptipoldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tiptipoldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tiptipoldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tiptipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tiptipoldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tiptipoldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tiptipoldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tiptipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tiptipoldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tiptipoldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tiptipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tiptipoldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip3-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip3-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip3-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip3-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip3-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip3-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip3-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip3-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip3-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Mads Nielsen Tværmose Bedstefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Niels Jensen Bedstefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Mette Sørensdatter Bedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Dorthe Christensdatter Bedstemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Oldeforældre
Søren Andersen Oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Anne Marie Svendsdatter Oldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Anne Mortensdatter Oldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Oldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Niels Madsen Oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Jens Nielsen af Rønkilde Oldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Christen Knudsen Oldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Tipoldeforældre
Anders Hesselbjerg Tipoldefader
Anne Thomasdatter Tipoldemoder
Morten Refael Tipoldefader
Niels Jensen Rønkilde Tipoldefader
Ukendt Tipoldemoder
Ukendt Tipoldemoder
Anders Ellemholdt Tipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Mads Christensen Fonnesbech Tipoldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Bodil Nielsdatter Tipoldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Tiptipoldeforældre
Anne Jacobsdatter Tiptipoldemoder
Niels Pedersen Coustrup Tiptipoldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Christian Andersen Tiptipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Ukendt Tiptipoldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Tip3-oldeforældre
Jacob Skiøtte Tip3-oldefader 13.03.1726
Svigerforældre
Ane Marie Henriksdatter Svigermor Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Svigerfar Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Svigersønner & -døtre
Jens Thomas Andersen Svigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Nielsen Svigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Svigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Svigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Svigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Svogre & svigerinder
Karen Nielsdatter Svigerinde Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Svigerinde Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Svigerinde Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Jacob Knudsen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Anders Nielsen Svoger Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Heinrich Nielsen Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Nevøer & niecer
Ane Pedersen Svigerniece Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Karen Marie Pedersen Svigerniece Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Kirsten Marie Jacobsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Knud Jacobsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Rasmus Peder Pedersen Svigernevø Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Jacobsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Anton Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Anne Jacobsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Niels Anton Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Mads Peder Jacobsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Maren Nielsen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Dorthea Marie Jacobsen Niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Peder Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Ole Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Anton Nielsen Svigernevø 18.08.1869
Jens Knudsen Jacobsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Ane Nielsen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Niels Peder Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Laust Peder Jacobsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Onkler & tanter
Ædel Madsdatter Tante
Mads Madsen Onkel
Mads Madsen Onkel
Søren Madsen Onkel
Anne Marie Madsdatter Tante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Jens Nielsen Onkel Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 30.09.1800
Anne Kirstine Nielsdatter Tante 19.07.1801
Anna Madsdatter Tante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Kirstine Johanne Nielsdatter Tante Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 08.06.1806 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.03.1857
Grandonkler & grandtanter
Christen Nielsen Grandonkel
Jacob Nielsen Grandonkel
Johanne Sørensdatter Grandtante
Peder Nielsen Grandonkel
Sara Jensdatter Grandtante
Sidsel Nielsdatter Grandtante
Ukendt Grandonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.771
Anders Sørensen Grandonkel Uhre, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.1743
Christian Nielsen Grandonkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1757 24.06.1764
Svend Nielsen Grandonkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1758 22.11.1837
Bodil Nielsdatter Grandtante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1759 Tulstrup, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1833
Maren Nielsdatter Grandtante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1760
Povel Jensen Grandonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1764
Anne Jensdatter Grandtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1767
Christen Jensen Grandonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.03.1769
Niels Jensen Grandonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1774
Bodil Johanne Jensdatter Grandonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.07.1776
Grand2-onkler & -tanter
Anne Andersdatter Grand2-tante
Christen Madsen Grand2-onkel
Edel Andersdatter Grand2-tante
Gregers Andersen Grand2-onkel
Inger Madsdatter Grand2-tante
Knud Andersen Grand2-onkel
Maren Andersdatter Grand2-tante
Peder Andersen Bierg Grand2-onkel
Ukendt Andersen Grand2-onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 1704
Søren Nielsen Rytter Grand2-onkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1730 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 6.1782
Anne Madsdatter Grand2-tante Herning 1737
Thomas Nielsen i Rønkilde Grand2-onkel 1739
Jacob Madsen Tværmose Grand2-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1740 København 1790
Anne Nielsdatter Grand2-onkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1742
Søren Madsen Grand2-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1742 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 2.1825
Anders Madsen Grand2-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1746
Mette Madsdatter Grand2-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1750 Ikast 12.1804
Grand3-onkler & -tanter
Jens Christensen Grand3-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1696 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 3.1752
Maren Christensen Grand3-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.02.1711
Kisten Christensen Grand3-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1713 1783
Anders Chrstensen Grand3-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.10.1714 1799
Inger Nielsdatter Grand3-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1715 03.03.1776
Karen Nielsdatter Grand3-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1717 09.05.1799
Anne Nielsdatter Grand3-tante 1719
Mette Nielsdatter Grand3-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1720 22.04.1739
Karen Nielsdatter Grand3-tante 1723 13.04.1784
Maren Nielsdatter Grand3-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.02.1725
Johanne Nielsdatter Grand3-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.10.1727 Rind, Ringkøbing, Danmark 02.06.1808
Svigeronkler & -tanter
Jens Pedersen Onkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Jens Hansen Moeslund Onkel (indgiftet) 1803
Tue Christensen Onkel (indgiftet) Lysgaard, Ringkøbing, Danmark 1806
Eva Philipsdatter Tante (indgiftet) Frederiks, Viborg, Danmark 1810
Karen Marie Pedersdatter Tante (indgiftet) Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Madsdatter Grand3-tante (indgiftet)
Christian Vestisen Grand3-onkel (indgiftet)
Elle Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Gregers Christensen Juulsgaard Grand3-onkel (indgiftet)
Jens Jonasen Grand3-onkel (indgiftet)
Maren Hansdatter Grand2-tante (indgiftet)
Mette Christensdatter Kaas Grand2-tante (indgiftet)
Niels Lassesgaard Grand2-onkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark
Peter Jonasen Grand3-onkel (indgiftet)
Poul Sørensen Opsund Grand3-onkel (indgiftet)
Niels Ildsgaard Grand2-onkel (indgiftet) 1707 Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 10.1786
Karen Nielsdatter Roien Grand2-tante (indgiftet) Øster Høgild, Rind, Ringkøbing, Danmark 1738 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 1776
Maren Andersdatter Thorning Grand2-tante (indgiftet) 1745 København 1820
Christen Andersen Elbeck Grandonkel (indgiftet) Elbeck, Kragelund, Viborg, Danmark 1748
Niels Pedersen Lund Grandonkel (indgiftet) 1759
Fætre/kusiner
Mette Marie Jensdatter Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Bodil Marie Vedersøe Kusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Maren Nielsdatter Kusine Karup, Viborg, Danmark 1832
Mette Marie Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Marie Jendatter Kusine Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Dorthe Kathrine Jensdatter Kusine Karup, Viborg, Danmark 1834
Boline Marie Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Elisabeth Jensdatter Fætter Karup, Viborg, Danmark 1836
Frederikke Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Niels Jensen Fætter Karup, Viborg, Danmark 1837
Mads Severin Jensen Fætter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Fætter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Marie Kathrine Jensdatter Kusine Karup, Viborg, Danmark 1839
Madsine Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mette Kirstine Jensen Kusine Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Mads Peder Jensen Fætter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Niels Christian Tuesen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Christian Tuesen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 20.11.1843
Niels Tuesen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 19.08.1846
Lovise Kirstine Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Fætter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Christen Tuesen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.07.1845
Mads Peter Sørensen Fætter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Ane Marie Jensdatter Kusine Karup, Viborg, Danmark 1846
Philip Frederik Jensen Fætter Karup, Viborg, Danmark 1848
Peder Sørensen Fætter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Ane Kirstine Jensdatter Fætter Karup, Viborg, Danmark 1852
Anne Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Kusine Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Andre slægtninge
Anders Christensen Halvonkel
Anders Sørensen Tværmose Grand-halvonkel
Anne Kjersitine Nielsdatter Halvtante
Anne Nielsdatter Halvtante 1792
Anne Nielsdatter Halvtante
Bodil Margrethe Grand-halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1776
Bodil Margrethe Nielsen Grand-halvtante 15.02.1773
Bodil Nielsdatter Grand-halvtante 22.07.1760
Christen Nielsen Grand-halvonkel
Christian Nielsen Grand-halvonkel 15.02.1766
Else Marie Tværmose Grand-halvtante
Hans Sørensen Tværmose Grand-halvonkel 1827
Kirsten Christensen Halvtante
Mads Jacobsen Tværmose Grand-halvonkel
Mads Nielsen Grand-halvonkel
Mads Nielsen Grand-halvonkel 18.03.1777
Mads Nielsen Grand-halvonkel
Mads Sørensen Tværmose Grand-halvonkel
Niels Christensen Halvonkel
Niels Roien Madsen Grand-halvonkel
Peter Nielsen Halvonkel
Anders Jensen Grand2-halvonkel Ikast 08.10.1736
Johanne Jensdatter Grand2-halvtante Ikast 02.07.1739
Christen Jensen Grand2-halvonkel Ikast 27.11.1740
Christen Jensen Grand2-halvonkel Ikast 01.04.1742
Johanne Jensdatter Grand2-halvtante Ikast 03.10.1745
Morten Jensen Grand2-halvonkel Ikast 26.01.1749
Kirsten Nielsdatter Grand-halvtante Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 22.02.1753
Jens Nielsen Grand-halvonkel Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.03.1759 08.04.1759
Niels Thomasen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1766
Anne Bolette Tværmose Grand-halvtante København 1766 1791
Gertrud Thomasdatter Grand-halvtante Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.02.1768
Niels Sørensen Grand-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 06.03.1768
Knud Christensen Grand-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.09.1768
Anne Thomasdatter Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.11.1769
Johanne Christine Tværmose Grand-halvtante København 1770
Christensen Grand-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.11.1770 1770
Christen Thomasen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.02.1771
Niels Thomasen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.06.1772
Andreas Tværmose Grand-halvonkel København 1772 1775
Anne Elisabeth Thomsen Grand-halvtante 14.11.1773
Dorthe Christensdatter Grand-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 28.12.1825
Margrethe Tværmose Grand-halvtante København 1775
Anne Christensdatter Grand-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1776 1795
Ukendt Nielsen Grand-halvonkel 1.1777
Ukendt Nielsen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1778
Andreas Tværmose Grand-halvonkel København 1778
Niels Thomasen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.03.1779
Anne Thomasdatter Grand-halvtante 1.1782
Ukendt Nielsen Grand-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1782
Anne Marie Nielsdatter Halvtante 05.07.1792 1792
Halvnevøer/niecer
Anders Peder Pedersen Halvnevø Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Halvnevø Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Svigerbedsteforældre
Anders Knudsen 7th great grandfather-in-law
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Svigerbedstemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Joachimsdatter Flemming 11th great grandmother-in-law
Cathrine Rosenmeier Svigertip4-oldemoder 1662
Else Svendsdatter Udson 12th great grandmother-in-law
Hans Carlsen 7th great grandfather-in-law
Hans Christensen Svigertip4-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Svigertip4-oldefader
Hans Tygisen 7th great grandfather-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Holm 8th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 10th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Trane 7th great grandfather-in-law
Karli Karlsen 10th great grandfather-in-law
Karli Severinsen 8th great grandfather-in-law
Lave Madsen Svigertip4-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Svigertip4-oldemoder
Peder Rosenmeier Svigertip4-oldefader
Severin Karlisen 9th great grandfather-in-law 14.03.1537
Svend Udson 13th great grandfather-in-law
Ukendt 13th great grandmother-in-law
Niels Eriksen Løvenbalk 14th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 14th great grandmother-in-law Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 13th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 12th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 11th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 10th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 9th great grandfather-in-law Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 8th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 8th great grandfather-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 8th great grandmother-in-law 1506
Anne Pedersdatter 9th great grandmother-in-law 1510
Christopher Hansen Bang 7th great grandfather-in-law 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 7th great grandfather-in-law Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 8th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 7th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 7th great grandmother-in-law 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 7th great grandmother-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 7th great grandmother-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard Svigertip4-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad Svigertip5-oldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Svigertip5-oldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Svigertip5-oldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Svigertip5-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Svigertip5-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Svigertip5-oldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Svigertip5-oldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Svigertip4-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Svigertip4-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Svigertip4-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Christen Hansen Mulvad Svigertip3-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Svigertip3-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Svigertip3-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Svigertip3-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Svigertip3-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Svigertip3-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Peder Christensen Mulvad Svigertiptipoldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Svigertiptiptipoldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Svigertiptipoldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Niels Rasmussen Svigertip5-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Svigertip5-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Christian Pedersen Mulvad Svigertipoldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Svigertipoldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Oluf Henrichsen Svigeroldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Svigeroldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Svigeroldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Søren Nielsen Svigertip4-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Svigertip4-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Svigeroldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Sørensdatter Svigeroldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Svigeroldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Ane Marie Svendsdatter Svigeroldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Byrgde Jørgensen Svigertip3-oldefader 1740 14.04.1828
Kirsten Thomsadatter Svigeroldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Anders Jensen Østergaard Svigerbedstefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Ellen Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Svigerbedstefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Svigerbedstemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Børnebørn
Åge Pedersen Oldesvigersøn
Anders Christian Andersen Sønne-/dattersøn
Annie Elisabeth Grønning Tipoldesvigerdatter
Anton Andersen Sønne-/dattersøn
Ejner Andersen Oldesvigersøn
Erik Kelø Tipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tipoldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tipoldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tipoldesvigerdatter
Knud Andersen Sønne-/dattersøn
Marie Jensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Marie Christine Pedersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Martinus Andersen Sønne-/dattersøn
Oda Jensen Bangshåb Oldesvigerdatter
Otto Marinus Andersen Sønne-/dattersøn
Pia Brandt Johansen Tipoldesvigerdatter
Preben Pedersen Tipoldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tipoldesvigersøn
Søren Troldeskov Tiptipoldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tipoldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tipoldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tipoldesvigersøn Skjern 30.07.59
Carline Mette Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter 25.09.1884
Frederik Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ole Marius Voldby Datter-/Sønnedatters ægtefælle Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Anders Peter Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Emma Amalie Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 07.04.1890 29.02.1916
Poul Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Edvard Christian Hamann Datter-/Sønnedatters ægtefælle Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Maren Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Sønne-/dattersøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Anders Kristian Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Hans Otto Simonsen Oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Anne Helene Andersen Sønne-/datterdatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Harald August Klingenberg Nielsen Oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Poulsen Tværmose Andersen Sønne-/dattersøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Ellen Sørine Karen Pedersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anton Andersen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Anna Frandsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 07.11.1912
Poul Andersen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Svend Oluf Olesen Oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tipoldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tipoldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tipoldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tipoldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tipoldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tipoldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tipoldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tipoldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tiptipoldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tipoldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tipoldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tipoldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tipoldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tipoldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tipoldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tipoldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tiptipoldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-81.9) - 0.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-56.5) - 5.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-22.4) - 33.8 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-22.4) - 50.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-19.4) - 39.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 (-16.3) - 9.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-16.0) - 35.2 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-14.5) - 61.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-11.5) - 59.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 (-2.3) - 5.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 (-1.2) - 13.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 0.9 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 1.5 - 92.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 2.0 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 2.7 - 68.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 5.7 - 9.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 6.0 - 69.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 6.0 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 6.0 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 6.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 7.0 - 85.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 8.0 - 11.0 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 9.3 - 17.7 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 9.7 - 9.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 9.8 - 13.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 12.5 - 79.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 13.4 - 97.8 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 13.7 - 17.7 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 15.0 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 15.0 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 15.7 - 100.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 15.7 - 91.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 16.0 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 16.0 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 16.5 - 46.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 16.7 - 18.3 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 16.8 - 17.8 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 17.5 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 17.7 - 19.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 17.7 - 59.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 18.0 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 19.0 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 19.1 - 21.7 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 20.0 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 20.0 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 20.0 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 21.5 - 39.2 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 21.7 - 25.7 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 22.0 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 24.9 - 108.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 25.7 - 29.7 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 26.0 - 26.8 Utah-krigen Mormon-historie
1859 28.0 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 29.7 - 33.8 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 29.8 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 29.8 - 33.8 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 30.3 - 110.8 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 32.1 - 115.9 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 32.3 - 105.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 33.8 - 37.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 35.0 - 35.1 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 35.7 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 37.0 - 47.1 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 37.7 - 45.7 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 38.2 - 53.1 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 38.9 - 92.6 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 39.0 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 39.1 - 39.9 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 39.6 - 56.8 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 39.9 - 58.8 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 40.4 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 43.5 - 133.7 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 44.6 - 135.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 45.7 - 49.7 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 47.1 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 47.1 - 50.1 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 47.6 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 47.8 - 123.9 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 48.1 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 48.1 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 48.1 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 49.3 - 56.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 49.5 - 49.8 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 49.7 - 50.3 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 50.2 - 123.8 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 50.3 - 53.7 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 51.1 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 51.1 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 52.6 - 132.6 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 53.1 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 53.4 - 53.7 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 53.7 - 57.7 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 55.1 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 55.1 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 55.4 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 56.1 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 56.1 - 58.1 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 56.8 - 57.0 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 57.0 - 87.4 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 57.1 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 57.7 - 61.7 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 57.8 - 67.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 57.9 - 113.9 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 59.1 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 59.1 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 59.4 - 137.9 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 59.5 - 117.3 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 61.7 - 65.7 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 61.8 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 65.1 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 65.1 - 66.1 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 65.7 - 70.3 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 67.3 - 70.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 68.4 - 71.0 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 69.3 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 69.6 - 78.9 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 70.3 - 77.8 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 70.4 - 87.5 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 70.4 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 70.5 - 135.6 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer