A3et

Ide Rubechsdatter Humble

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Rubech Christensen Humble 1610 Anne Pedersdatter Holm 1630

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Laurids Nielsen Bech 1646 Helvig Lauridsdatter Bech

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1650
Død 1677

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Laurids Nielsen Bech Mandlig partner eller ægtemand 1646 1712
Børn
Helvig Lauridsdatter Bech Datter 1677 1761
Forældre
Rubech Christensen Humble Fader 1610 1673
Anne Pedersdatter Holm Moder 1630 1677
Oldebørn
Karen Sejrsdatter Leth Oldedatter 1737 1812
Tipoldebørn
Jens Madsen Filtenborg Tipoldesøn 1763 1825
Tiptipoldebørn
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg Tiptipoldedatter 1791 1868
Tip3-oldebørn
Christen Poulsen Dahlgaard Tip3-oldesøn 1818 1884
Tip4-oldebørn
Poul Christensen Dahlgaard Tip4-oldesøn Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Tip5-oldebørn
Bertel Dahlgaard Tip5-oldersøn Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Tip6-oldebørn
Poul Dahlgaard Tip6-oldesøn København 31.5.1915 1993
Lauge Dahlgaard Tip6-oldesøn 1.1.1919
Thyge Dahlgaard Tip6-oldesøn København 8.4.1921 København 20.12.1985
Fjern efterslægt
Anne Rikke Dahlgaard 9th granddaughter
Carl 10th grandson
Gustav 10th grandson
Jacob Dahlgaad Dingel 10th grandson
Kristian Dahlgaard 9th grandson
Marianne Dahlgaard 9th granddaughter
Mikkeline Vastrup 10th granddaughter
Klaus Dahlgaard 8th grandson 25.03.1942
Peter Dahlgaard 8th grandson 25.09.1944
Thomas Dahlgaard 8th grandson Hellerup 16.1.1945
Frank Dahlgaard 8th grandson 28.01.1946
Sofia (Sonia) Dahlgaard 8th granddaughter 12.09.1950
Trine Dahlgaard 8th granddaughter 28.05.1951
Tullia Tove Dahlgaard 8th granddaughter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Dorthe Dahlgaard Dingel 9th granddaughter 10.11.1967
Louise Lybye Dahlgaard 9th granddaughter 15.01.1969
Pernille Dahlgaard 9th granddaughter 16.02.1971
Søren Dahlgaard 9th grandson 29.12.1973
Jesper Dahlgaard 9th grandson 13.01.1976
Espen Dittmann 9th grandson 24.09.1976
Mikael Dahlgaard 9th grandson 14.10.1976
Niels Dittmann 9th grandson 27.01.1979
Martin Dahlgaard 9th grandson 12.6.1980
Poul Dittmann 9th grandson 05.11.1986
Asker Laubjerg 9th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Eskil Dahlgaard 10th grandson 1999
Emilie Dahlgaard 10th granddaughter 2003
Emma Dingel 10th granddaughter 2005
Mikkel Dahlgaard 10th grandson 2006
Noah 10th grandson 2006
Olau Dahlgaard 10th grandson 2008
Lucca 10th granddaughter 08/2009
Sophia 10th grandson 08/2009
Frederikke Vastrup 10th granddaughter 2010
Casandra Dahlgaard 10th granddaughter 27.03.2012
Malthe 10th grandson 2012
Hannah Dahlgaard 10th granddaughter 14.6.2016
Ella Christina Laubjerg 10th granddaughter 26.8.2016
Kayla Chan Laubjerg 10th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Christian Pedersen Bedstefader 1560 1624
Maren Gregersdatter Bedstemoder 1570 1618
Peder Jacobsen Holm Bedstefader 1585 1639
Gertrud Nielsdatter Bedstemoder 1606 1668
Oldeforældre
Gregers Nielsen Oldefader 1540 1605
Jacob Jensen Holm Oldefader 1543 1609
Niels Iversen Skriver Oldefader 1545 1617
Else Pedersdatter Oldemoder 1559 1591
Anne Jensdatter Oldemoder 1586 1649
Tipoldeforældre
Peder Thøgersen Løvenbalk Tipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jens Bjørnsen Tipoldefader 1550 1600
Birthe Mouridsdatter Tipoldemoder 1565 1600
Margrethe Jensdatter Tipoldemoder Viborg, Viborg, Danmark 02.01.1595 1603
Tiptipoldeforældre
Svend / Jens Rød Tiptipoldefader
Jens Hansen Tiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1490 Viborg, Viborg, Danmark 1558
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Tiptipoldefader Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Anne Pedersdatter Tiptipoldemoder 1510
Maren Knudsdatter Bryning Tiptipoldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1510 1580
Tip3-oldeforældre
Jens Lauridsen Løvenbalk Tip3-oldefader 29.04.1538
Knud Nielsen Tip3-oldefader
Maren Brynild Tip3-oldemoder
Helen Pedersdatter Munk Tip3-oldemoder Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Bjørn Kaas Tip3-oldefader Staarup Hovedgaard 1518 Bygholm 26.03.1581
Tip4-oldeforældre
Anne Joachimsdatter Flemming Tip4-oldemoder
Laurids Mogensen Løvenbalk Tip4-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Anne Bjørnsdatter Tip4-oldemoder 1495 1539
Niels Jensen Kaas Tip4-oldefader 1505 1534
Tip5-oldeforældre
Anne Henriksdatter Friis Tip5-oldemoder 1542
Edel Lagesdatter Tip5-oldemoder
Else Svendsdatter Udson Tip5-oldemoder
Mogens Jensen Løvenbalk Tip5-oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Jens Nielsen Kaas Tip5-oldefader 1477 Taarupgaard 1519
Bjørn Andersen Tip5-oldefader 1490 1506
Fjerne forfædre
Afonso I of Portugal 15th great grandfather
Agnes af Loon 15th great grandmother
Albrecht II 13th great grandfather 1261
Albrecht II 14th great grandfather 1261
Anne Nielsdatter Banner 8th great grandmother Vinstrup 1475
Anne Olufsdatter Lunge 7th great grandmother
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 12th great grandmother
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 13th great grandmother
Ellen Pedersdatter Skram 7th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 9th great grandfather
Erik Christoffersen Løvenbalk 10th great grandfather
Fyrste Volodar 15th great grandfather 1176
Hertuginde Judith 14th great grandmother
Hertuginde Judith 15th great grandmother
Ingeborg af Novgorod 15th great grandmother 18.1.1122
Ive Idesdatter 7th great grandmother
Jens Nielsen Kaas 10th great grandfather
Johan Caisen Rantzau 9th great grandfather
Johan Rantzau 10th great grandfather
Johanne Andersdatter Panther 9th great grandmother 1479
Jomfru af Lunge 10th great grandmother
Jomfru af Lunge 11th great grandmother
Konge af Portugal Sancho I 15th great grandfather 1211
Konge af Portugal Sancho I 14th great grandfather 1211
Lage Jepsen 7th great grandfather
Maren Jensdatter Løvenbalk 8th great grandmother
Margrete Andersen Hvide 8th great grandmother 1449
Marsk Stig 9th great grandfather
Maud of Savoy 15th great grandmother
Mectide 12th great grandmother
Mectide 13th great grandmother
Mectide af Meklenborg 14th great grandmother 23.11.1270
Mectide af Meklenborg 13th great grandmother 23.11.1270
Niels Eriksen Banner 9th great grandfather
Niels Kaas 9th great grandfather
Niels Lændi Kaas (Sparre 11th great grandfather
NN Godskesdatter 9th great grandmother
Otto I 15th great grandfather
Peder Christensen Skram 8th great grandfather 1473
Richia af Polen 15th great grandmother
Sofie af Bayern 14th great grandmother
Sofie af Bayern 15th great grandmother
Svend Udson 7th great grandfather
Ukendt 7th great grandmother
Ukendt 7th great grandfather
Hugo Capet 15th great grandfather 940 996
Adelaide of Poitiers 15th great grandmother 945 1004
Konge Knud Lavard 15th great grandfather 1096 1131
Greve Ludwig II 15th great grandfather 1128 Neunberg Castle 1172
Konge Valdemar I den Store Monomakh 15th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Konge Valdemar I den Store Monomakh 14th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Judith af Hohenstaufen 15th great grandmother 1135 7.7.1191
Dronning Sofia af Minsk 14th great grandmother 1140 05.05.1198
Dronning Sofia af Minsk 15th great grandmother 1140 05.05.1198
Greve af Thuringen Herman den første 15th great grandfather 1155 25.4.1217
Greve af Thuringen Herman den første 14th great grandfather 1155 25.4.1217
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 15th great grandfather 1160 1212
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 14th great grandfather 1160 1212
Valdemar II Sejr 13th great grandfather 1170 1241
Valdemar II Sejr 14th great grandfather 1170 1241
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 14th great grandmother 1192 1198
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 15th great grandmother 1192 1198
Berengaria af Portugel 14th great grandmother 1195 1221
Berengaria af Portugel 13th great grandmother 1195 1221
Agnes af Türingen 14th great grandmother 1206 1247
Agnes af Türingen 13th great grandmother 1206 1247
Sambor II 13th great grandfather 1211 1277
Sambor II 14th great grandfather 1211 1277
Johan I af Brandenburg 13th great grandfather 1213 04.04.1266
Johan I af Brandenburg 12th great grandfather 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I 13th great grandfather 1219 1259
Konge Christoffer I 12th great grandfather 1219 1259
Erik Klippinge 11th great grandfather 1249 1286
Erik Klippinge 12th great grandfather 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg 12th great grandmother 1257 1304
Dronning Agnes Brandenburg 11th great grandmother 1257 1304
Konge Christoffer II 11th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Konge Christoffer II 10th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 8th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 8th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 7th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Jens Nielsen Kaas 8th great grandfather 1408 1429
Niels Jørgen Kaas 7th great grandfather 1446 1471
Grand2-onkler & -tanter
Else Pedersdatter Løvenbalk Grand2-tante Viborg, Viborg, Danmark 1559
Grand3-onkler & -tanter
Mette Mortensdatter Hvass Grand3-tante Viborg
Thøger Mortensen Hvass Grand3-onkel Sorte Brødre Kirke 1541
Mads Mortensen Hvass Grand3-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1552
Grand4-onkler & -tanter
Anne Kaas Grand4-tante
Grand5-onkler & -tanter
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Grand5-onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Grand5-onkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Grand5-tante Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Grand5-onkel 1536
Fjerne slægtninge
Christian Nielsen Schytte Tipoldeforældres tipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tipoldeforældres tipoldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tipoldeforældres tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tipoldeforældres tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tipoldeforældres tipoldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Andre slægtninge
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 9 times removed up (f) Vinstrup 1475
Ellen Jensdatter 2nd cousin 9 times removed up (f)
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 8 times removed up (f)
Erik Jensen 2nd cousin 9 times removed up (m) Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Gjertrud Jensdatter 2nd cousin 9 times removed up (m)
Jens Lauridsen Løvenbalk 4th cousin 7 times removed up (m) 29.04.1538
Jørgen Lauridsen Løvenbalk 4th cousin 7 times removed up (m) Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Karen Thøgersdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Knud Lauridsen Løvenbalk 4th cousin 7 times removed up (m) Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Jensdatter 2nd cousin 9 times removed up (f) Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Maren Lauridsdatter Løvenbalk 4th cousin 7 times removed up (f) Tjele Gods, Viborg, Danmark
Margrethe Jensdatter 2nd cousin 9 times removed up (f)
Mogens Lauridsen Løvenbalk 4th cousin 7 times removed up (m) 1536
Jens Nielsen Løvenbalk 1st cousin 10 times removed up (m) Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 2nd cousin 9 times removed up (m) Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 3rd cousin 8 times removed up (m) Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 7 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 6 times removed up (m) 1505 1534
Thøger Jacobsen Holm Grand-halvonkel Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Jacob Jacobsen Holm Grand-halvonkel Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Grand-halvtante Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Grand-halvtante Viborg, Viborg, Danmark 1591
Anne Thøgersdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Tipoldeforældres sønne-/datterdater Skyum, Thisted, Danmark 1610
Hans Frandsen Hagedorn Tipoldeforældres tiptipoldesøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Tipoldeforældres tiptipoldedatter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Børnebørn
Ide Nielsdatter Lang Sønne-/datterdatter 1710 1780
Mads Jensen Bodrum Filtenborg Oldesvigersøn 1718 1775
Kirsten Josephsdatter Tipoldesvigerdatter 1758 1833
Poul Christensen Dahlgaard Tiptipoldesvigersøn 1794 1833
Mette Thomasdatter Tip3-oldesvigerdatter 1820 1906
Johanne Pedersen Primdahl Tip4-oldesvigerdatter 1848 1933
Kristine Dorthea Poulsen Tip5-oldesvigerdatter Viborg 3.9.1885 1975
Johanne Marie Junker Tip6-oldesvigerdatter Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Tove Karen Jørgensen Tip6-oldesvigerdatter 13.03.1919 10.05.2013
Helga Lybye 8th granddaughter-in-law 09.10.1943
Karen 8th granddaughter-in-law 30.07.1945
Poul Sørensen 8th grandson-in-law Rakkeby ved Hjørring 31.01.1946
Ludvig Edvard Dittmann 8th grandson-in-law 22.02.1946
Mogens Riis Laubjerg 8th grandson-in-law Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Sabrina Ann Callaghan 9th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Ida Rudbeksdatter Humble f. o. 1650, g.m. forpagter LauridsNielsen Beck (1646-1712), ætling af Skipper Klement (d.1536),Peter von Achen (d.1598) og guldsmed Gert Hermans i Aalborg(se kap. 7)
http://thyra2005-genealogy.blogspot.com/

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-7.5) - 75.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
7 Nov 1665 15.4 Første udgave af London Gazette Virksomheder
2 May 1666 - 5 Sep 1666 15.8 - 16.2 Den store brand i London Storbritannien