A3et

Madsine Sørensdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Søren Andersen 1788 Edel Bertelsdatter 07.02.1792

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Niels Jørgensen 03.05.1832 Jørgen Balle

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 08.01.1826 Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Dåb 15.01.1826 Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Vielse 10.07.1857 Skjødstrup, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Niels Jørgensen Ægtemand Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Brødre & søstre
Anders Sørensen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Mette Marie Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Jens Christian Sørensen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Børn
Jørgen Balle Søn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Forældre
Søren Andersen Fader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Moder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Bedsteforældre
Anders Sørensen Tyrresen Bedstefader 1741
Maren Hansdatter Bedstemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Bedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Lisbeth Nielsdatter Bedstemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Oldeforældre
Søfren Søfrensen Tyrresen Oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Hans Povelsen Oldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Oldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Maren Jensdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Margrethe Rasmusdatter Oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Tipoldeforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Tipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Tipoldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Povel Søfrensen Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Søfren Svenningsen Tipoldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Rasmus Sørensen Tipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Christen Svenningsen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Tipoldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Karen Pedersdatter Tipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Jens Larsen Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Kirsten Christensdatter Tipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Bertel Christiansen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Maren Nielsdatter Tipoldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Tiptipoldeforældre
Anna Jensdatter Tiptipoldemoder
Fru Ryom Tiptipoldemoder
Jørgen Tyrisen Tiptipoldefader
Kirsten Sørensdatter Tiptipoldemoder
Mette Jensdatter Tiptipoldemoder
Niels Søvrensen Tiptipoldefader
Rasmus Ryom Tiptipoldefader
Søren Nielsen Tiptipoldefader 1607 1688
Svenning Søfrensen Tiptipoldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen Tiptipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen Tiptipoldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Tiptipoldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Mads Shot Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Tiptipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Maren Rasmusdatter Tiptipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn Tiptipoldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Ukendt Jensdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter Tiptipoldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Christian Bertelsen Leth Smed Tiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Tip3-oldeforældre
Jens Jørgensen Tip3-oldefader
Svigerforældre
Jørgen Christensen Svigerfar
Mariane Nielsdatter Svigermor
Svogre & svigerinder
Christen Mohr Svoger
Jens Thomasen Svoger
Jens Jensen Svoger Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Svigerinde Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Svigerinde Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Svoger Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Svoger Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Svoger Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Svoger Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Søren Jensen Svoger Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Svigerinde Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Nevøer & niecer
Jens Bertelsen Nevø Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Nevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Nevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Nevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Nevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Niece Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Niece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Nevø Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Niece Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Nevø Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Nevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Niece Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Mette Mette Nielsen Niece Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Nevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Nevø Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Nevø Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Nevø Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Niece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Nevø Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Niece Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Nevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Nevø Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Nevø Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Niece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Niece Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Nevø Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Nevø Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Nevø Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Niece Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Nevø Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Nevø Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Niece Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Grandnevøer & grandniecer
Ane Mette Nielsen Mohr Grandniece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Grandniece 09.11.1912
Anna Grandnevø
Frida Marie Mohr Grandniece
Gerda Elisabeth Mohr Grandniece
Kristen Vilhelm Mohr Grandnevø
Kristine Mohr Grandniece
Niels Andersen Mohr Grandnevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Grandniece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Grandniece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Grandnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Grandniece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Grandniece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Grandniece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Grandniece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Grandniece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Grandnevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Grandniece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Grandnevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Grandniece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Grandnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Grand2-nevøer & -niecer
Laurits Mohr Grand2-nevø
Marie Mohr Grand2-niece
Signe Mohr Grand2-niece
Vilhelm Mohr Grand2-nevø
Svend Harry Jochumsen Grand2-nevø Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Grand2-nevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Grand2-niece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Grand2-nevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grand2-nevø 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Grand2-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Grand2-nevø 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Grand2-niece Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Grand2-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Grand2-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Grand2-nevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Grand2-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Grand2-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Grand3-nevøer & -niecer
Andersen Grand3-nevø
LiselLotte Bangshåb Grand3-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand3-niece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Grand3-nevø 08.04.1933
Anne Lise Andersen Grand3-niece Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Grand3-niece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Grand3-niece 29.07.1944
Jette Loise Franzen Grand3-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand3-nevø Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Grand3-niece Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Grand3-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand3-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand3-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand3-niece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Grand3-niece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand3-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand3-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand3-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand3-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand3-nevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Grand3-nevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Grand3-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand3-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand3-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand3-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand3-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand3-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand3-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand3-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand3-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand3-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand3-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand3-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand3-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand3-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand3-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand3-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand3-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand3-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand3-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand3-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand3-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand3-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand3-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand3-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand3-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand3-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand3-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Grand3-nevø 1969
Grand4-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand4-niece
Connie Pedersen Grand4-niece
Mira Jun Pedersen Grand4-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand4-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand4-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand4-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand4-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand4-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand4-niece 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Grand4-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand4-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand4-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand4-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand4-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand4-nevø Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Grand4-niece 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Grand4-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand4-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Grand4-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand4-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand4-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand4-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand4-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand4-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand4-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand4-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand4-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand4-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand4-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand4-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand4-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand4-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand4-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand4-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand4-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand4-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand4-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand4-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand4-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand4-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand4-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand4-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand4-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand4-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand4-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand4-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand4-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand4-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand4-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand4-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand4-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand4-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand4-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Grand5-nevøer & -niecer
Soya Martini Revsbæk Grand5-niece
Magnus Troldeskov Revsbæk Grand5-nevø Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Grand5-niece Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Grand5-niece Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Grand5-nevø Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Grand5-niece 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Grand5-nevø Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Grand5-niece Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Onkler & tanter
Maren Bertelsdatter Tante
Tyrresen Onkel
Hans Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Tante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Tante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Edel Bertelsdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Søren Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Mads Bertelsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Kirsten Marie Andersdatter Tante 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Tante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Onkel 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Margrethe Bertelsdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Thyge Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Onkel 1.11.1795 9.11.1844
Niels Bertelsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Dødfødt Andersen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Onkel 17.3.1798 17.3.1798
Niels Bertelsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Anders Sørensen Onkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Christian Bertelsen Onkel 24.01.1806
Grandonkler & grandtanter
Anna Madsdatter Grandtante
Christian Madsen Grandonkel
Inger Nielsdatter Grandtante
Inger Nielsdatter Grandtante
Inger Søfrensdatter Grandtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Knud Madsen Grandonkel
Lisbeth Nielsdatter Grandtante
Margrethe Nielsdatter Grandtante
Mette Søfrensdatter Grandtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Niels Nielsen Svenningsen Grandonkel
Rasmus Nielsen Svenningsen Grandonkel
Rasmus Søfrensen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Søfren Søfrensen Grandonkel
Inger Søfrensdatter Tyrris Grandtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Grandonkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Grandtante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Grandtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Grandonkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Grandtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Søren Nielsen Svenningsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1752 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.1808
Maren Nielsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1755 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1783
Mette Hansdatter Grandtante Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Luche Hansdatter Grandtante Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Svenning Madsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1760 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 9.1811
Jacob Hansen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Svenning Nielsen Svenningsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1767 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.02.1837
Margrethe Nielsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.12.1791
Jens Nielsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1794
Niels Nielsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 29.01.1796
Grand2-onkler & -tanter
Christian Bertelsen Grand2-onkel
Clemen Rasmussen Grand2-onkel
Edel Bertelsdatter Grand2-tante
Else Bertelsdatter Grand2-tante
Jacob Bertelsen Grand2-onkel
Karen Bertelsdatter Grand2-tante
Knud Svenningsen Grand2-onkel
Pofel Svenningsen Grand2-onkel
Søren Rasmussen Grand2-onkel
Svenning Svenningsen Grand2-onkel
Svenning Svenningsen Grand2-onkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grand2-tante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grand2-tante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Søfren Povelsen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 24.2.1695 29.6.1695
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.04.1698 5.5.1743
Birgitte Søfrensdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698
Anders Søfrensen Tyrresen Grand2-onkel 23.7.1699
Karen Søfrensdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.01.1700
Anne Søfrensdatter Grand2-tante 24.01.1701
Svenning Søfrensen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.12.1703
Niels Povelsen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 26.10.1704
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1706
Mette Søfrensen Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 18.1.1710
Karen Svenningsdatter Grand2-tante 20.07.1710
Maren Rasmusdatter Grand2-tante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grand2-tante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Jensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Hans Svenningsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1727 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1817
Kirsten Søfrensdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1728
Rasmus Jensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Christian Bertelsen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1729
Jacob Rasmussen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 4.6.1730
Lars Jensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Søren Søfrensen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1733
Karen Jensdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Maren Søfrensdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1735
Søren Bertelsen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1737 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1775
Anders Jensen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Grand3-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand3-onkel
Jesper Thygesen Grand3-onkel
Maren Thygesdatter Grand3-tante
Maren Thygesdatter Grand3-tante
Peder Thygesen Grand3-onkel
Povel Madsen Grand3-onkel
Rasmus Thygesen Grand3-onkel
Rasmus Larsen Grand3-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Karen Rasmusdatter Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 16.06.1689
Jens Larsen Grand3-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Birgitte Rasmusdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 09.11.1691
Johan Christian Leth Grand3-onkel 1695
Elisabeth Larsdatter Grand3-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Mathias Christiansen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1697
Mette Rasmusdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.05.1698
Jep Larsen Grand3-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Lars Christiansen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.04.1703
Maren Madsdatter Grand3-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 13.01.1704
Svigeronkler & -tanter
Inger Nielsdatter Tante (indgiftet)
Peder Kristian Gregersen Onkel (indgiftet) Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Mogens Christensen Onkel (indgiftet) Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Jens Rasmussen Groesen Onkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Tante (indgiftet) Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Bodil Chatrine Sørensdatter Tante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Tante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Tante (indgiftet) Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Jensen Grand2-onkel (indgiftet)
Anders Moesmand Grand2-onkel (indgiftet)
Anna Andersdatter Grand2-tante (indgiftet)
Birthe Jensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Dorthe Jensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Espen Nielsen Grand2-onkel (indgiftet)
Jacob Jensen Grandonkel (indgiftet)
Karen Andersdatter Grand2-tante (indgiftet)
Karen Jensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Mette Sørensdatter Gradtante (indgiftet)
Peder Sørensen Grand2-onkel (indgiftet)
Søren Jensen Grand3-tante (indgiftet)
Christen Madsen Grand2-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1766
Hans Povelsen Grandonkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Karen Rasmusdatter Grand2-tante (indgiftet) 1711
Jens Bach Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1713
Jens Rønde Grandonkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Grandonkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Anne Nielsdatter Grand2-tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1722 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1788
Niels Jørgensen Grandonkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Kirsten Andersdatter Grand2-tante (indgiftet) Randers 1745
Johan Jørgensen Grandonkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Jacob Jørgensen Notler Grandonkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1750
Maren Madsdatter Gradtante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Grandonkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Ane Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1756 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 04.04.1826
Ane Margrethe Jensdatter Gradtante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.09.1837
Inger Jensdatter Gradtante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1765 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.01.1820
Fætre/kusiner
Anders Poulsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Anders Poulsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Mette Mogensdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Rasmus Jensen Fætter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Ane Poulsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Lisbeth Mogensdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Maren Jensdatter Kusine Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Fætter 01.01.1826
Christian Mogensen Fætter 17.01.1826
Ellen Pedersdatter Kusine Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Maren Mogensdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Fætter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Gjertrud Johanne Hansen Kusine Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Fætter Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Mads Mogensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Maren Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Bertel Mogensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Marie Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Kusine Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Kirsten Mogensdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Mette Cathrine Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Flore Henriette Andersen Kusine København, København, Danmark 3.1835
Sørenmine Christine Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Maren Poulsdatter Kusine Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Jensmine Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Marie Ottine Andersen Kusine Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Søren Skaarup Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Fjerne slægtninge
Søren Rasmussen Tipoldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Andre slægtninge
? Christensen Grand-halvonkel
Ane Kirstine Sørensdatter Tipoldeforældres sønne-/dattersøn
Anna Hansdatter Grand-halvtante
Anne Jacobsdatter Halvtante
Anne Margrethe Jacobsen Halvtante
Anne Sørensdatter Grand-halvtante
Bertel Christiansen Grand-halvonkel
Bertel Sørensen Grand-halvonkel
Christian Hansen Grand-halvonkel 22.11.1817
Christian Sørensen Grand-halvonkel
Clemen Christiansen Grand-halvtante
Hans Pedersen Halvonkel
Hans Sørensen Halvonkel
Hans Sørensen Halvonkel
Jacob Christiansen Grand-halvonkel
Jens Svenningsen Halvonkel
Jens Svenningsen Halvonkel
Jørgen Jacobsen Halvonkel
Jørgen Jørgensen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn
Karen Jensdatter Rønde Halvtante 7.4.1816
Karen Jørgensdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Karen Pedersdatter Halvtante
Karen Rasmusdatter Grand-halvtante
Kirsten Christensdatter Grand-halvtante
Knud Hansen Grand-halvonkel 01.06.1836
Mads Christensen Grand-halvonkel
Maren Christensdatter Grand-halvtante
Maren Jørgensdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Maren Sørensdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Maren Sørensdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater
Margrethe Svenningsdatter Halvtante
Mette Kirstine Pedersdatter Halvtante
Mette Rasmusdatter Grand-halvtante
Niels Christiansen Grand-halvonkel
Niels Jacobsen Halvonkel
Niels Svenningsen Halvonkel
Povel Hansen Grand-halvonkel
Povel Hansen Grand-halvonkel
Rasmus Christensen Grand-halvonkel
Rasmus Christensen Grand-halvonkel
Rasmus Jørgensen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn
Rasmus Sørensen Halvonkel
Rasmus Sørensen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn
Sidsel Christensdatter Grand-halvtante 26.04.1822
Søren Christensen Grand-halvonkel
Søren Pedersen Halvonkel
Søren Rasmussen Grand-halvonkel
Søren Svenningsen Halvonkel
Niels Jørgensen Grand-halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Karen Christensdatter Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 13.11.1740
Svenning Christensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.07.1744
Karen Christensdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1746
Søren Rasmussen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Søren Jensen Rønde Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Margrethe Rasmusdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Kirsten Jensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 14.05.1752
Jens Jørgensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Jens Jørgensen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Lars Bach Grand-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 27.04.1755
Maren Nielsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Maren Nielsdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Søren Nielsen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Jørgen Nielsen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Kirsten Jensdatter Bach Grand-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 04.03.1759
Maren Rasmusdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Niels Hansen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.09.1761
Jacob Hansen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
? Hansdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763
? Hansen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1764
? Hansen Grand-halvonkel 7.1764
Hans Hansen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Zidsel Hansdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.11.1765
Maren Johansdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Halvtante 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Halvtante 1.7.1770
Karen Johansdatter Halvtante 6.9.1772
Jørgen Johansen Halvonkel 21.8.1774
? Johansdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Halvonkel 28.12.1777
Karen Rasmusdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater 7.1780
Inger Jacobsdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.03.1782
Niels Sørensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1782
Johanne Johansdatter Halvtante 12.1783 12.1783
Maren Sørensdatter Tipoldeforældres sønne-/datterdater 1.1784
Søren Sørensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 02.05.1784
Christiane Pedersdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Mads Svenningsen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.04.1788
Niels Svenningsen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 20.07.1788 23.12.1843
? Christiansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1790
Marie Marie Jørgensdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Mette Svenningsdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.07.1792
Edel Jørgensdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Abel Svenningsdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1794
Jacob Pedersen Halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Jacob Sørensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.07.1794
? Sørensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1796
Maren Svenningsdatter Halvtante Rønde 03.06.1796
Ane Marie Svenningsdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 28.06.1798
Margrethe Pedersdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Inger Svenningsdatter Halvtante Rønde 29.11.1799
Margrethe Pedersdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Rasmus Sørensen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Halvnevøer/niecer
Albert Thygge Jensen Halvnevø Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Mette Kirstine Nielsine Jensen Halvniece Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Inger Marie Jensen Halvniece Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Jensen Halvnevø Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Vilhelmine Jensen Halvniece Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Arnold Jensen Halvnevø Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Hansine Dominika Jensen Halvniece Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-76.4) - 6.2 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-55.1) - 1.2 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-51.0) - 10.4 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-16.9) - 39.3 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-16.9) - 56.3 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-13.9) - 44.4 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 (-10.8) - 14.8 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-10.6) - 40.7 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-9.1) - 67.0 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-6.0) - 64.7 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 (-0.8) - 3.2 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 3.2 - 11.2 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 4.2 - 18.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 4.2 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 6.4 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 6.9 - 98.0 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 7.5 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 8.2 - 74.2 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 11.2 - 15.2 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 11.5 - 75.1 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 11.5 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 11.5 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 11.8 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 12.5 - 91.2 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 13.5 - 16.5 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 14.8 - 23.2 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 15.2 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 15.2 - 19.2 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 17.9 - 84.4 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 18.9 - 103.3 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 19.2 - 23.2 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 20.5 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 20.5 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 21.1 - 105.8 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 21.2 - 96.6 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 21.5 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 21.5 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 22.0 - 51.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 22.2 - 23.7 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 22.2 - 23.2 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 22.9 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 23.2 - 24.5 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 23.2 - 64.9 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 23.5 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 24.5 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 24.5 - 27.2 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 25.5 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 25.5 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 25.5 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 26.9 - 44.7 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 27.2 - 31.2 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 27.5 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 30.3 - 113.8 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 31.2 - 35.2 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 31.4 - 32.3 Utah-krigen Mormon-historie
1859 33.5 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 35.2 - 39.3 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 35.2 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 35.3 - 39.3 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 35.7 - 116.2 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 37.6 - 121.3 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 37.8 - 111.3 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 39.3 - 43.2 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 40.4 - 40.6 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 41.2 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 42.5 - 52.5 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 43.2 - 51.2 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 43.7 - 58.5 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 44.3 - 98.1 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 44.5 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 44.6 - 45.4 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 45.1 - 62.2 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 45.3 - 64.2 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 45.9 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 48.9 - 139.1 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 50.0 - 141.4 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 51.2 - 55.2 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 52.5 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 52.5 - 55.5 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 53.0 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 53.2 - 129.4 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 53.5 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 53.5 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 53.5 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 54.8 - 61.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 55.0 - 55.2 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 55.2 - 55.7 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 55.6 - 129.3 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 55.7 - 59.2 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 56.5 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 56.5 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 58.1 - 138.0 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 58.5 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 58.9 - 59.2 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 59.2 - 63.2 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 60.5 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 60.5 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 60.8 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 61.5 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 61.5 - 63.5 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 62.2 - 62.5 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 62.5 - 92.9 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 62.5 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 63.2 - 67.2 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 63.3 - 72.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 63.3 - 119.4 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 64.5 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 64.5 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 64.8 - 143.3 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 64.9 - 122.7 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 67.2 - 71.2 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 67.3 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 70.5 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 70.5 - 71.5 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 71.2 - 75.7 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 72.7 - 75.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 73.8 - 76.4 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 74.7 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 75.1 - 84.4 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 75.7 - 83.2 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 75.8 - 92.9 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 75.8 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 76.0 - 141.0 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 77.5 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 78.0 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 78.5 - 82.5 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 80.3 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 81.5 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 82.7 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 82.8 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 83.2 - 87.2 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 83.5 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 84.4 - 110.1 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 85.4 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 85.4 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 85.8 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 87.2 - 95.2 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 88.5 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 88.5 - 92.9 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 88.6 - 92.9 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 88.7 - 89.6 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 88.8 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 90.4 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 90.5 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 91.2 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 91.4 - 138.0 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 91.5 - 97.5 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 91.9 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 92.9 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 92.9 - 119.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 93.2 - 99.2 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 93.2 - 93.5 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 93.4 - 93.6 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 93.5 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 93.6 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 93.7 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 95.2 - 97.6 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 96.0 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 96.9 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 97.6 - 103.2 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 97.7 - 97.9 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 97.7 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 99.4 - 108.6 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland