A3et

Christian Andersen

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 1695 Ikast
Død 1748 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ukendt Ægtehustru Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Børn
Jens Christensen Søn Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1696 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 3.1752
Mads Christensen Fonnesbech Søn 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Maren Christensen Datter Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.02.1711
Kisten Christensen Datter Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1713 1783
Anders Chrstensen Søn Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.10.1714 1799
Oldebørn
Anders Sørensen Tværmose Oldesøn
Bodil Margrethe Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1776
Bodil Margrethe Nielsen Oldedatter 15.02.1773
Bodil Nielsdatter Oldedatter 22.07.1760
Christen Nielsen Oldesøn
Christen Nielsen Oldesøn
Christian Nielsen Oldesøn 15.02.1766
Else Marie Tværmose Oldedatter
Hans Sørensen Tværmose Oldesøn 1827
Jacob Nielsen Oldesøn
Mads Jacobsen Tværmose Oldesøn
Mads Nielsen Oldesøn 18.03.1777
Mads Nielsen Oldesøn
Mads Nielsen Oldesøn
Mads Sørensen Tværmose Oldesøn
Niels Roien Madsen Oldesøn
Peder Nielsen Oldesøn
Sidsel Nielsdatter Oldedatter
Kirsten Nielsdatter Oldedatter Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 22.02.1753
Mads Nielsen Tværmose Oldesøn Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Christian Nielsen Oldesøn Sunds, Ringkøbing, Danmark 1757 24.06.1764
Svend Nielsen Oldesøn Sunds, Ringkøbing, Danmark 1758 22.11.1837
Jens Nielsen Oldesøn Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.03.1759 08.04.1759
Bodil Nielsdatter Oldedatter Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1759 Tulstrup, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1833
Maren Nielsdatter Oldedatter Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1760
Anne Bolette Tværmose Oldedatter København 1766 1791
Johanne Christine Tværmose Oldedatter København 1770
Andreas Tværmose Oldesøn København 1772 1775
Margrethe Tværmose Oldedatter København 1775
Andreas Tværmose Oldesøn København 1778
Tipoldebørn
Ædel Madsdatter Tipoldedatter
Anders Christensen Tipoldesøn
Anne Kjersitine Nielsdatter Tipoldedatter
Anne Nielsdatter Tipoldedatter 1792
Anne Nielsdatter Tipoldedatter
Kirsten Christensen Tipoldedatter
Mads Madsen Tipoldesøn
Mads Madsen Tipoldesøn
Niels Christensen Tipoldesøn
Peter Nielsen Tipoldesøn
Søren Madsen Tipoldesøn
Anne Marie Madsdatter Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Anne Marie Nielsdatter Tipoldedatter 05.07.1792 1792
Anna Madsdatter Tipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Niels Madsen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Tiptipoldebørn
Mette Marie Jensdatter Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Bodil Marie Vedersøe Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Mette Kirstine Nielsdatter Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Dorthea Marie Nielsdatter Tiptipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Mette Marie Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Marie Jendatter Tiptipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Madsine Nielsdatter Tiptipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Boline Marie Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Ædel Marie Nielsdatter Tiptipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Frederikke Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Mads Severin Jensen Tiptipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Tiptipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Madsine Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mads Nicolai Madsen Tiptipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Mette Kirstine Jensen Tiptipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Ane Johanne Nielsdatter Tiptipoldedatter 13.03.1841
Mads Peder Jensen Tiptipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Niels Christian Nielsen Tiptipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Lovise Kirstine Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Tiptipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Mads Peter Sørensen Tiptipoldesøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Peder Sørensen Tiptipoldesøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Anne Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Tiptipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Tip3-oldebørn
Anders Peder Pedersen Tip3-oldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Tip3-oldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Marie Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Kirsten Marie Jacobsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Anne Marie Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Knud Jacobsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Niels Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Jacobsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Nicolaj Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Anne Jacobsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Mads Peder Jacobsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Ane Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Dorthea Marie Jacobsen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Mads Christian Andersen Tip3-oldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Jens Knudsen Jacobsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Anton Andersen Tip3-oldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Laust Peder Jacobsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Karl Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Tip4-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip4-oldesøn
Anton Andersen Tip4-oldesøn
Knud Andersen Tip4-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip4-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip4-oldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tip4-oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tip4-oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tip4-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tip4-oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tip4-oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tip4-oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tip5-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip5-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip5-oldersøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip5-oldersøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip5-oldersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip5-oldersøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip6-oldebørn
Andersen Tip6-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip6-oldedatter
Marianne Amstrup Tip6-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip6-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip6-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip6-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip6-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip6-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip6-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip6-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip6-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip6-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip6-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip6-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip6-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip6-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip6-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip6-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip6-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip6-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip6-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip6-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip6-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip6-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip6-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip6-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip6-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip6-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip6-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip6-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip6-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip6-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip6-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Fjern efterslægt
Chatrine Hansen 8th granddaughter
Connie Pedersen 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 9th granddaughter
Mira Jun Pedersen 8th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 8th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 8th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 8th grandson Århus 24.11.99
Lone Pedersen 8th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen 8th granddaughter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen 8th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen 8th granddaughter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen 8th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen 8th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 8th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 8th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 8th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 8th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 8th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 8th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 8th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 8th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 8th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 8th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 8th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 8th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 8th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 8th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 8th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 8th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 8th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 8th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 8th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 8th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 8th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 8th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 8th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 8th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 8th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 8th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 8th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 8th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 8th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 8th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 8th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 8th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 8th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 8th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 8th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 9th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 9th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 9th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 9th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 9th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 9th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 9th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Anna Madsdatter Svigerdatter
Elle Andersdatter Svigerdatter
Bodil Nielsdatter Svigerdatter Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Børnebørn
Åge Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip6-oldesvigerdatter
Christen Madsen Sønne-/dattersøn
Edel Dynesdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ejner Andersen Tip5-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip6-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip5-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip6-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip5-oldesvigersøn
Heirich Madsen Lund Oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip6-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter
Inger Madsdatter Sønne-/datterdatter
Johan Tolstrup Tiptipoldesvigersøn
Johanne Marie Møller Oldesvigerdatter
Maren Hansdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Marie Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tip4-oldesvigerdatter
Mette Christensdatter Kaas Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tip4-oldesvigersøn
Niels Lassesgaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ikast, Ringkøbing, Danmark
Oda Jensen Bangshåb Tip5-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip6-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip6-oldesvigersøn 7.1995
Søren Chriatian Dahl Christensen Tiptipoldesvigersøn
Søren Jensen Tiptipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip6-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 8th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip6-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Thomas Jensen Tiptipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip6-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip6-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Niels Ildsgaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle 1707 Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 10.1786
Niels Madsen Sønne-/dattersøn Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Anne Pedersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Dørslund, Brande, Ringkøbing, Danmark 1735 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1.1794
Anders Jensen Sønne-/dattersøn Ikast 08.10.1736
Anne Madsdatter Sønne-/datterdatter Herning 1737
Karen Nielsdatter Roien Datter-/Sønnesøns ægtefælle Øster Høgild, Rind, Ringkøbing, Danmark 1738 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 1776
Johanne Jensdatter Sønne-/datterdatter Ikast 02.07.1739
Jacob Madsen Tværmose Sønne-/dattersøn Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1740 København 1790
Christen Jensen Sønne-/dattersøn Ikast 27.11.1740
Christen Jensen Sønne-/dattersøn Ikast 01.04.1742
Søren Madsen Sønne-/dattersøn Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1742 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 2.1825
Maren Andersdatter Thorning Datter-/Sønnesøns ægtefælle 1745 København 1820
Johanne Jensdatter Sønne-/datterdatter Ikast 03.10.1745
Anders Madsen Sønne-/dattersøn Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1746
Christen Andersen Elbeck Oldesvigersøn Elbeck, Kragelund, Viborg, Danmark 1748
Morten Jensen Sønne-/dattersøn Ikast 26.01.1749
Mette Madsdatter Sønne-/datterdatter Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1750 Ikast 12.1804
Niels Pedersen Lund Oldesvigersøn 1759
Mette Sørensdatter Oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Jens Pedersen Tipoldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Anne Nielsdatter Tipoldesvigerdatter Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Jens Hansen Moeslund Tipoldesvigersøn 1803
Karen Marie Pedersdatter Tipoldesvigerdatter Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Peder Andersen Tiptipoldesvigersøn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 26.10.1813
Jacob Knudsen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Anders Nielsen Tiptipoldesvigersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Jens Thomas Andersen Tip3-oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tip3-oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tip4-oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tip4-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tip4-oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tip4-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip5-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip5-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip5-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tip4-oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip5-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tip4-oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip5-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tip4-oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip5-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip5-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tip4-oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip5-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip5-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip5-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip5-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip5-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip5-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip5-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip6-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip5-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip6-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip6-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip5-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip6-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip6-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip6-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip6-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 8th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip6-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip6-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip6-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip6-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip6-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip6-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 8th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

JDA: Har en formodning om at moderen har heddet Inger Jensdatter, dels fordi der er en Christian Jensen Fonnesbeck, som antageligt er hendes broder. Jens Fonnesbeck findes død 31.1.1717, 70 år gammel, antageligt hendes fader og endeligt fordi sønnerne har opkaldt første datter :"Inger".

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-20.5) - 62.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
7 Nov 1665 2.4 Første udgave af London Gazette Virksomheder
2 May 1666 - 5 Sep 1666 2.8 - 3.2 Den store brand i London Storbritannien
1682 19.0 Tysk firma går i land på Guldkysten Opdagelser & Kolonisering
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 21.7 - 87.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 22.9 - 73.3 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 25.6 - 91.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
13 Feb 1689 25.6 Vedtagelse af 'Bill of Rights' Storbritannien
12 Jun 1690 27.0 Slaget ved Boyne Storbritannien
17 Jul 1695 32.1 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 42.6 - 126.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 68.7 - 136.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 69.5 - 129.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 74.0 Opløsningen af huset Medici Italien