A3et

Jens Lauridsen Løvenbalk

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Laurids Mogensen Løvenbalk 1454 Anne Joachimsdatter Flemming

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Helen Pedersdatter Munk 1475 Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel ?
Død 29.04.1538

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Helen Pedersdatter Munk Kvindelig partner eller ægtehustru Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Brødre & søstre
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Halvbroder Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Halvbroder Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Halvsøster Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Halvbroder 1536
Børn
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Søn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Forældre
Anne Joachimsdatter Flemming Moder
Laurids Mogensen Løvenbalk Fader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Oldebørn
Else Pedersdatter Oldedatter 1559 1591
Else Pedersdatter Løvenbalk Oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1559
Tipoldebørn
Thøger Jacobsen Holm Tipoldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Peder Jacobsen Holm Tipoldesøn 1585 1639
Jacob Jacobsen Holm Tipoldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Tipoldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Tipoldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1591
Tiptipoldebørn
Karen Thøgersdatter Tiptipoldedatter
Anne Thøgersdatter Tiptipoldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Tiptipoldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1610
Anne Pedersdatter Holm Tiptipoldedatter 1630 1677
Tip3-oldebørn
Christian Nielsen Schytte Tip3-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tip3-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tip3-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tip3-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tip3-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Ide Rubechsdatter Humble Tip3-oldedatter 1650 1677
Tip4-oldebørn
Helvig Lauridsdatter Bech Tip4-oldedatter 1677 1761
Hans Frandsen Hagedorn Tip4-oldesøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Tip4-oldedatter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Tip5-oldebørn
Ane Kirstine Hagedorn Tip5-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ide Nielsdatter Lang Tip5-oldedatter 1710 1780
Tip6-oldebørn
Peder Christensen Mulvad Tip6-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tip6-oldesøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tip6-oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tip6-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tip6-oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Karen Sejrsdatter Leth Tip6-oldedatter 1737 1812
Fjern efterslægt
Anders Christian Andersen 12th grandson
Andersen 14th grandson
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad 8th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter 8th granddaughter
Anton Andersen 12th grandson
Christen Christensen 9th grandson 02.04.1826
Christen Frandsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Ellen Margrethe Jensen 14th granddaughter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen 11th grandson
Jens Christensen 9th grandson 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen 9th granddaughter
Knud Andersen 12th grandson
Marianne Amstrup 14th granddaughter
Niels Martinus Andersen 12th grandson
Oluf Henrichsen 9th grandson 1840
Otto Marinus Andersen 12th grandson
LiselLotte Bangshåb 14th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 14th granddaughter Horsens 01.07.66
Jens Madsen Filtenborg 8th grandson 1763 1825
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg 9th granddaughter 1791 1868
Ane Marie Henriksdatter 9th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen 9th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen 9th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen 9th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen 9th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Karen Nielsdatter 10th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Christen Poulsen Dahlgaard 10th grandson 1818 1884
Johanne Marie Christensen 9th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Ane Kirstine Nielsdatter 10th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Niels Frandsen Christensen 9th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Nielsdatter 10th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen 10th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen 10th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen 10th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Poul Christensen Dahlgaard 11th grandson Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Ane Kirstine Nielsen 10th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen 10th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen 10th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Ane Pedersen 11th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen 11th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen 11th grandson Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen 11th grandson 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen 11th grandson 18.08.1869
Ane Nielsen 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen 11th grandson 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen 11th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Carline Mette Kirstine Andersen 12th granddaughter 25.09.1884
Frederik Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Bertel Dahlgaard 12th grandson Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Anders Peter Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen 12th granddaughter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Niels Peder Nielsen Frandsen 11th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Maren Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen 12th grandson Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen 12th grandson Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen 12th granddaughter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen 12th granddaughter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen 12th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen 12th grandson Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Jens Kristian Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Amalie Andersen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Agnes Margrethe Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Poul Andersen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Poul Dahlgaard 13th grandson København 31.5.1915 1993
Jens Kristian Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Lauge Dahlgaard 13th grandson 1.1.1919
Dagmar Viola Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Thyge Dahlgaard 13th grandson København 8.4.1921 København 20.12.1985
Poul Verner Stenholt Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen 13th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Arne kristian Nielsen Frandsen 12th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Henny Alice Andersen 13th granddaughter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen 13th grandson 22.8.1927
Karl Jensen Fuglsang 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lilli Aase Stenholt Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen 13th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen 13th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Lander Gulhammer Pedersen 14th grandson 08.04.1933
Vagn Kristian Andersen 13th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Signe Marie Nielsen Frandsen 12th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Regner Klingenberg Nielsen 14th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 14th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Inger Lise Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 14th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Lissy Margit Andersen 13th grandson Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Annelis Rønnelin Sørensen 14th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Jenny Doris Andersen 13th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Arne Simonsen 14th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Karla Marie Nordmand Andersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Randi Skou 14th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Frode Andersen 13th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen 13th grandson Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Anne Lise Andersen 14th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 14th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Sonja Helene Pedersen 13th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Klaus Dahlgaard 14th grandson 25.03.1942
Bruno Nordmand Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Joan Guldhammer Pedersen 14th granddaughter 29.07.1944
Peter Dahlgaard 14th grandson 25.09.1944
Thomas Dahlgaard 14th grandson Hellerup 16.1.1945
Mona Skou 14th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 14th granddaughter Horsens 07.07.1945
Frank Dahlgaard 14th grandson 28.01.1946
Lindy Lindberg Pedersen 13th grandson 20.6.1946 24.11.1917
Kurt Bøje Pedersen 14th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 14th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 14th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 14th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 14th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 14th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 14th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 14th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 14th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 14th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Sofia (Sonia) Dahlgaard 14th granddaughter 12.09.1950
Trine Dahlgaard 14th granddaughter 28.05.1951
Poul Erik Andersen 14th grandson Horsens 1.11.1951
Ove Bent Pedersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Robert Brian Hansen 14th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 14th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 14th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 14th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 14th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 14th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 14th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 14th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 14th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 14th grandson Horsens 29.03.1956
Tullia Tove Dahlgaard 14th granddaughter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 14th granddaughter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen 14th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 14th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 14th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 14th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 14th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 14th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 14th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 14th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen 14th granddaughter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov 14th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 14th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 14th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 14th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 14th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 14th grandson Horsens 30.06.1965
Steven Hansen 14th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen 14th granddaughter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen 14th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 14th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Bedsteforældre
Else Svendsdatter Udson Bedstemoder
Mogens Jensen Løvenbalk Bedstefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Oldeforældre
Svend Udson Oldefader
Ukendt Oldemoder
Jens Nielsen Løvenbalk Oldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Tipoldeforældre
Niels Eriksen Løvenbalk Tipoldefader Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau Tipoldemoder Holsten 1335 1367
Tiptipoldeforældre
Erik Christoffersen Løvenbalk Tiptipoldefader
Johan Caisen Rantzau Tiptipoldefader
NN Godskesdatter Tiptipoldemoder
Tip3-oldeforældre
Jomfru af Lunge Tip3-oldemoder
Konge Christoffer II Tip3-oldefader 1276 Lolland 02.08.1332
Tip4-oldeforældre
Erik Klippinge Tip4-oldefader 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg Tip4-oldemoder 1257 1304
Tip5-oldeforældre
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren Tip5-oldemoder
Mectide Tip5-oldemoder
Johan I af Brandenburg Tip5-oldefader 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I Tip5-oldefader 1219 1259
Fjerne forfædre
Adelaide af Susa og Turin 13th great grandmother
Adelaide of Alsace 15th great grandmother
Adele of Normandy 10th great grandmother
Ælfflæd 14th great grandmother
Afonso I of Portugal 9th great grandfather
Agnes 11th great grandmother
Agnes af Loon 9th great grandmother
Agnes af Poitou 13th great grandmother
Agnes af Saarbrücken 10th great grandmother 1147
Albrecht II 7th great grandfather 1261
Alfonso VI of León and Castile Alfonse VI 11th great grandfather
Anastasia 12th great grandmother
Bardas Skleros 15th great grandfather
Basil Skleros 14th great grandfather
Béatrice of Vermandois 11th great grandmother
Bodil 10th great grandmother
Count of Albon Guy I 12th great grandfather
Count of Poitou William III Towhead 10th great grandfather
Eadgifu 13th great grandmother
Estrid Svendsdatter 12th great grandmother
Frederik af Saarbrucken 11th great grandfather
Fyrste Volodar 9th great grandfather 1176
Giesela af Schwaberen 14th great grandmother
Greve Oddo af Savoyen 13th great grandfather 1057
Gunhild af Polen 13th great grandmother
Gunhild Sveinsdatter 11th great grandmother
Harald Blåtand 14th great grandfather 986
Hedwig of Saxony 10th great grandmother
Helena Sklerina 13th great grandmother
Henry the Fowler 11th great grandfather
Henry, Count of Portuga 10th great grandfather
Hertuginde Judith 8th great grandmother
Hugh The Great 10th great grandfather
Inés of Barcelona 11th great grandmother
Ingeborg af Novgorod 9th great grandmother 18.1.1122
Kejser af Tyskland Otto den første 11th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto den Store 12th great grandfather
Kejser af Tyskland Otto II 13th great grandfather
King Alfred the great 15th great grandfather
King Edward the Elder 14th great grandfather
King Robert I of France 11th great grandfather
Konge af Portugal Sancho I 8th great grandfather 1211
Konge af Sverige Erik Sejrsæl 15th great grandfather 995
Kristina Ingesdatter 10th great grandmother
Mahaut of Albon 10th great grandmother
Matilda of Ringelheim 11th great grandmother
Maud of Savoy 9th great grandmother
Mectide af Meklenborg 7th great grandmother 23.11.1270
Mieszko I af Poland 14th great grandfather
Mistovoid 15th great grandfather
Otto I 9th great grandfather
Queen Ealhswith 15th great grandmother
Richia af Polen 9th great grandmother
Sofie af Bayern 8th great grandmother
Storfyrste af Kiev Mitislav I 10th great grandfather
Theodosios Monomachos 14th great grandfather
Theophano 13th great grandmother
Thyra Danebod 15th great grandmother
Ulf Jarl 12th great grandfather 1026
Vendisk princesse Tove 14th great grandmother
Vladimir the Great 14th great grandfather
Ximena Moniz 11th great grandmother
Karl II Den Skallede 15th great grandfather 823 877
Ermentrud 15th great grandmother 830 869
Ludvig II Den Stammende 14th great grandfather 846 879
Rollo af Normandiet 11th great grandfather Fakse 846 Rouen, Fankrig 931
Adelheid 14th great grandmother 855 901
Karl Charles III 13th great grandfather 879 929
Gisela af Frankrig 11th great grandmother 911
Ludvig IV 12th great grandfather 10.09.0920 30.09.0954
Gorm den Gamle 15th great grandfather 936 958
Hugo Capet 9th great grandfather 940 996
Adelaide of Poitiers 9th great grandmother 945 1004
Svend Tveskæg 13th great grandfather Jellinge 960 England 1014
Gerberga af Burgund 12th great grandmother 965 1016
Hertug Boleslav III 10th great grandfather 965 1037
Sigrid Storråde 15th great grandmother 967 1014
Yaroslav I the Wise 13th great grandfather 978 20.2.1054
Konge af Sverige Olof Skötkonung 14th great grandfather 980 1021
Henrik af Speyer 15th great grandfather 990 1039
Konrad II 14th great grandfather 990 4.6.1039
Gothelene (?) 12th great grandmother 993
Byzantinsk kejser Constantine IX Monomachos 13th great grandfather 1000 11.1.1055
Svensk princesse Ingigerd Olafsdottir 13th great grandmother Sigtuna, Sigtuna Kommun, Stockholm, Sweden 1001 Saint Sophia Cathedral, Novgorod, Rusland 10.2.1050
Henrik III 13th great grandfather 1017 1056
Konge Svend Estridsen 11th great grandfather 1020 28.04.1074
Guy II, Count of Albon 11th great grandfather 1025 1095
Storfyrste af Kiev Versevolod I Yaroslavich 12th great grandfather 1030 Vyshhorod 13.4.1093
Henry, Duke of Burgundy 11th great grandfather 1035 1074
Sybil (Beatriz) of Barcelona 11th great grandmother 1035 1088
Frederik I 11th great grandfather 1050 1105
Kejser Henrik IV 12th great grandfather 1050 1106
Bertha af Savoyen og Torino 12th great grandmother 1051 1087
Storfyrste af Kiev Vladinar II Monomachos 11th great grandfather 1053 19.5.1125
Erik Ejegod 10th great grandfather 1056 1103
Theresa, Countess of Portugal 10th great grandmother 1080 1130
Hertug af Swabien Frederik II 10th great grandfather 1090 1147
Amadeus III of Savoy 10th great grandfather 1095 1148
Konge Knud Lavard 9th great grandfather 1096 1131
Greve Ludwig II 9th great grandfather 1128 Neunberg Castle 1172
Konge Valdemar I den Store Monomakh 8th great grandfather 14.1.1131 12.5.1182
Judith af Hohenstaufen 9th great grandmother 1135 7.7.1191
Dronning Sofia af Minsk 8th great grandmother 1140 05.05.1198
Greve af Thuringen Herman den første 8th great grandfather 1155 25.4.1217
Hertug af Sachsen Greve af Anholt Bernhard III 8th great grandfather 1160 1212
Valdemar II Sejr 7th great grandfather 1170 1241
Dulce Berenguer Af Barcelona og Aragonia 8th great grandmother 1192 1198
Berengaria af Portugel 7th great grandmother 1195 1221
Agnes af Türingen 7th great grandmother 1206 1247
Sambor II 7th great grandfather 1211 1277
Svigersønner & -døtre
Anne Pedersdatter Svigerdatter 1510
Svogre & svigerinder
Erik Skram Svoger
Grandonkler & grandtanter
Ellen Jensdatter Grandtante
Erik Jensen Grandonkel Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Gjertrud Jensdatter Grandonkel
Maren Jensdatter Grandtante Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark
Margrethe Jensdatter Grandtante
Grand3-onkler & -tanter
Johan Eriksen Grand3-onkel
Niels Eriksen Banner Grand3-onkel
Margrethe Eriksdatter Løvenbalk Grand3-tante 1322 1350
Fjerne slægtninge
Niels Jensen Kaas Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 1505 1534
Andre slægtninge
Adeliza 4th cousin 8 times removed up (f)
Ælfred Ætheling 3rd cousin 9 times removed up (m)
Anne Nielsdatter Banner Grand2-halvtante Vinstrup 1475
Edward the Confessor 3rd cousin 9 times removed up (m)
Ellen Pedersdatter Skram Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Emma 2nd cousin 10 times removed up (f)
Estrid Svendsdatter 4th cousin 13 times removed up (f)
Estrid Svendsdatter 4th cousin 13 times removed up (f)
Goda of England - Godgifu 3rd cousin 9 times removed up (f)
Guldharald 1st cousin 15 times removed up (m)
Guldharald 3rd cousin 14 times removed up (m)
Gundhild Kongemor 2nd cousin 15 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 1st cousin 13 times removed up (f)
Gunhilda of Denmark 3rd cousin 9 times removed up (f)
Harald Blåtand 2nd cousin 15 times removed up (m) 986
Harold Harefoot 1st cousin 13 times removed up (m)
Knud Danaast 2nd cousin 15 times removed up (m)
Mauger 2nd cousin 10 times removed up (m)
Richard I of Normandie 1st cousin 11 times removed up (m)
Richard II 2nd cousin 10 times removed up (m)
Richard III 3rd cousin 9 times removed up (m)
Robert 2nd cousin 10 times removed up (m)
Robert The Magnificient 3rd cousin 9 times removed up (m)
Svein Knutsson 1st cousin 13 times removed up (m)
Svend Estridsens Mor 4th cousin 13 times removed up (f)
Thyra Danebod 1st cousin 16 times removed up (f)
Toke Gormsen 2nd cousin 15 times removed up (m)
Otto I, Duke of Carinthia 2nd cousin 13 times removed up (m) 848
Harald II 4th cousin 13 times removed up (m) 889 1018
Liutgarde of Saxony 1st cousin 14 times removed up (f) 931 18.11.953
Svend Tveskæg 3rd cousin 14 times removed up (m) Jellinge 960 England 1014
Emma af Normandiet 2nd cousin 10 times removed up (f) 985 6.3.1052
Henrik af Speyer 3rd cousin 12 times removed up (m) 990 1039
Konrad II 4th cousin 11 times removed up (m) 990 4.6.1039
Knud den Store 4th cousin 13 times removed up (m) 995 12.11.1035
Knud III Hardeknud 1st cousin 13 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Knud III Hardeknud 3rd cousin 9 times removed up (m) 1018 8.6.1042
Wiliam The Conqueror 4th cousin 8 times removed up (m) 1028 1087
Jens Nielsen Kaas Tiptipoldeforældres tipoldesøn 1477 Taarupgaard 1519
Børnebørn
Åge Pedersen 13th grandson-in-law
Anne Margrethe Hansdatter Tip6-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 14th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef Tip6-oldesvigerdatter
Ejner Andersen 13th grandson-in-law
Erik Kelø 14th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen 13th granddaughter-in-law
Hans Børge Hansen 14th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen 13th grandson-in-law
Helle Bundgaard Jensen 14th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen 14th granddaughter-in-law
Laust Christian Nielsen 9th grandson-in-law
Maria Nielsdatter Arctand Tipoldesvigerdatter
Marie Jensen 12th granddaughter-in-law
Marie Christine Pedersen 12th granddaughter-in-law
Mette Poulsdatter 9th granddaughter-in-law
Morten Nielsen 9th grandson-in-law
Niels Hansen Danielsen 9th grandson-in-law
Niels Jensen Nielsen Fuglsang 12th grandson-in-law
Oda Jensen Bangshåb 13th granddaughter-in-law
Peder Jacobsen Holst Tiptipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen 14th granddaughter-in-law
Povel Geertsen 9th grandson-in-law
Preben Pedersen 14th grandson-in-law 7.1995
Søren Christensen Bhie Tipoldesvigerdatter Ingstrup, Hjørring, Danmark
Søren Thagaard Jensen 14th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 14th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen 13th grandson-in-law
Thomas Christensen Mumme Tipoldesvigersøn
Ukendt 9th granddaughter-in-law
John Nielsen Lund 14th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 14th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen 14th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Peder Thøgersen Løvenbalk Sønne-/dattersøn Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm Oldesvigersøn Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Mette Christoffersdatter Bang Tipoldesvigerdatter Skyum, Thisted, Danmark 1565
Niels Andersen Schytte Tiptipoldesvigersøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Rubech Christensen Humble Tiptipoldesvigersøn 1610 1673
Frands Hansen Hagedorn Tip3-oldesvigersøn Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Johanne Sørensdatter Tip4-oldesvigerdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad Tip5-oldesvigersøn Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Jensen Bodrum Filtenborg Tip6-oldesvigersøn 1718 1775
Kirsten Thomsadatter Tip6-oldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen 8th grandson-in-law Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Kirsten Josephsdatter 8th granddaughter-in-law 1758 1833
Anne Jensdatter 8th granddaughter-in-law Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Poul Christensen Dahlgaard 9th grandson-in-law 1794 1833
Niels Andersen 9th grandson-in-law Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen 10th grandson-in-law Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter 9th granddaughter-in-law Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Thomasdatter 10th granddaughter-in-law 1820 1906
Mette Kirstine Nielsdatter 10th granddaughter-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter 10th granddaughter-in-law Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Johanne Pedersen Primdahl 11th granddaughter-in-law 1848 1933
Jens Thomas Andersen 11th grandson-in-law Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen 10th granddaughter-in-law Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen 11th granddaughter-in-law Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen 11th granddaughter-in-law Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen 11th granddaughter-in-law Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen 11th granddaughter-in-law Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Kristine Dorthea Poulsen 12th granddaughter-in-law Viborg 3.9.1885 1975
Ole Marius Voldby 12th grandson-in-law Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen 12th granddaughter-in-law 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann 12th grandson-in-law Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen 12th granddaughter-in-law Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen 12th grandson-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen 13th grandson-in-law Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen 13th grandson-in-law Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen 13th grandson-in-law Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen 12th granddaughter-in-law Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou 13th grandson-in-law Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen 12th granddaughter-in-law 07.11.1912
Johanne Marie Junker 13th granddaughter-in-law Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Svend Oluf Olesen 13th grandson-in-law Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen 12th granddaughter-in-law Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund 13th grandson-in-law 22.06.1918
Tove Karen Jørgensen 13th granddaughter-in-law 13.03.1919 10.05.2013
Charles Kornelius Ebbesen 13th grandson-in-law Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen 12th grandson-in-law Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen 13th grandson-in-law 29.07.1921
Otto Salomonsen 13th granddaughter-in-law Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg 13th grandson-in-law Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen 13th granddaughter-in-law Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov 13th grandson-in-law Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen 13th grandson-in-law Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen 13th granddaughter-in-law Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov 13th granddaughter-in-law Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen 14th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen 14th granddaughter-in-law 10.10.1939
Ulla Svendsen 13th granddaughter-in-law 26.09.1943
Helga Lybye 14th granddaughter-in-law 09.10.1943
Karen 14th granddaughter-in-law 30.07.1945
Poul Sørensen 14th grandson-in-law Rakkeby ved Hjørring 31.01.1946
Ludvig Edvard Dittmann 14th grandson-in-law 22.02.1946
Kurt Fokdal 14th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders 14th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup 13th granddaughter-in-law Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk 14th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael 14th grandson-in-law 20.01.1954
Mogens Riis Laubjerg 14th grandson-in-law Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Egon Rohden 14th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 14th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Villy Ludvig Marcher 14th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen 14th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker 14th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen 14th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 14th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm 14th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen 14th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen 14th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968

Notater

Notater
til Aunsbjerg og Odsgaard (Middelsom H.), som han 1404 kjøbte af jens Brandsen og hans Søster, men oplod til Dronning Margrethe, angiver sig 1424 at være 80 aar gammel. 1396 Landsdommer i Nørrejylland, 1397 Ridder og Rigsraad, dræbte Jens Jensen Brok af Clausholm, og maatte derfor 1405 i Helsingborg slutte en ydmygende og kostbar Sone med den dræbtes Slægt, var 1424 en af de verdslige Stormænd, der aflagde Vidnesbyrd i Processen om Sønderjylland, levede 1430, angives at være død 1438

Figurerer ikke i DAA Dans Adels Årbog

Jens Løvenbalk. I "Udkastning til en fuldstændig beskrivelse af Viborg Stift", der findes i Landsarkivet i Viborg, skriver pastor A. Lachmann ved omtale af Tjele, at Laurids Mogensen (Løvenbalk) ejede den i 1487 og hans datter Maren Lauridsdatter's mand Erik Skram ejede den 1508, men "Jens Løvenbalk var ejer af gården foruden Erik Skram", så det kan ikke betvivles, at J.L. har eksisteret, selvom man ikke kender ham af samtidige kilder. Det må sluttes af historien og forskellige ting, der peger i retning af, at Thøger Jensen (Løvenbalk) har været en søn af J.L. Man må alt i alt tage i betragtning, hvor lidet man på det tidspunkt fik nedskrevet, og som er bevaret til vore dage. J.L. var gift med Helene Pedersdatter Munk.

Medier

Billeder

Løvenbalk Våbenskjold

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori