A3et

Søren Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Sørensen Tyrresen 1741 Maren Hansdatter 1757

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1788 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark
Dåb 14.12.1788 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark
Vielse 19.01.1816 Bregnet, Randers, Danmark
Stilling Hjulmand
Død 17.02.1879 Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Begravelse 23.02.1879 Følle, Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Edel Bertelsdatter Ægtehustru Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Brødre & søstre
Tyrresen Broder
Hans Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Søster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Halvsøster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Halvsøster 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Søster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Halvbroder 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Halvbroder 1.11.1795 9.11.1844
Thyge Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Dødfødt Andersen Halvbroder 17.3.1798 17.3.1798
Dødfødt Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Anders Sørensen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Børn
Anders Sørensen Søn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Søn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Søn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Madsine Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Mette Marie Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Jens Christian Sørensen Søn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Forældre
Anders Sørensen Tyrresen Fader 1741
Maren Hansdatter Moder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Oldedatter 09.11.1912
Anna Oldesøn
Frida Marie Mohr Oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Oldesøn
Kristine Mohr Oldedatter
Niels Andersen Mohr Oldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Oldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Oldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tipoldebørn
Laurits Mohr Tipoldesøn
Marie Mohr Tipoldedatter
Signe Mohr Tipoldedatter
Vilhelm Mohr Tipoldesøn
Svend Harry Jochumsen Tipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tiptipoldebørn
Andersen Tiptipoldesøn
LiselLotte Bangshåb Tiptipoldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tiptipoldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tiptipoldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tiptipoldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tiptipoldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tiptipoldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tiptipoldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tiptipoldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tiptipoldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tiptipoldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tiptipoldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tiptipoldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tiptipoldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tiptipoldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tiptipoldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tiptipoldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tiptipoldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tiptipoldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tiptipoldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tiptipoldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tiptipoldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tiptipoldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tiptipoldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tiptipoldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tiptipoldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tiptipoldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tiptipoldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tiptipoldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tiptipoldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tiptipoldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tiptipoldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tiptipoldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tiptipoldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tiptipoldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tiptipoldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tiptipoldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tiptipoldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tiptipoldesøn 1969
Tip3-oldebørn
Chatrine Hansen Tip3-oldedatter
Connie Pedersen Tip3-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip3-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip3-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip3-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip3-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip3-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip3-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip3-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip3-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip3-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip3-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip3-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip3-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip3-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip3-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip3-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip3-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip3-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip3-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip3-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip3-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip3-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip3-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip3-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip3-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip3-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip3-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip3-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip3-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip3-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip3-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip3-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip3-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip3-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip3-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip3-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip3-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip3-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip3-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip3-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip3-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip3-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip3-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip4-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip4-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip4-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip4-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip4-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip4-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip4-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip4-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip4-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Søfren Søfrensen Tyrresen Bedstefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Bedstemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Hans Povelsen Bedstefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Maren Jensdatter Bedstemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Oldeforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Povel Søfrensen Oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Rasmus Sørensen Oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Maren Michelsdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Jens Larsen Oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Luche Rasmusdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Tipoldeforældre
Fru Ryom Tipoldemoder
Jørgen Tyrisen Tipoldefader
Kirsten Sørensdatter Tipoldemoder
Mette Jensdatter Tipoldemoder
Rasmus Ryom Tipoldefader
Søren Nielsen Tipoldefader 1607 1688
Thyge Nielsen Tipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Tipoldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Maren Rasmusdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Ukendt Jensdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Tiptipoldeforældre
Jens Jørgensen Tiptipoldefader
Svigerforældre
Bertel Madsen Svigerfar Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Lisbeth Nielsdatter Svigermor Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Svigersønner & -døtre
Christen Mohr Svigersøn
Jens Thomasen Svigersøn
Jens Jensen Svigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Svigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Svigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Svigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Svigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Svigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Svigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Svigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Søren Jensen Svigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Svigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Svogre & svigerinder
Maren Bertelsdatter Svigerinde
Peder Kristian Gregersen Svoger Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Edel Bertelsdatter Svigerinde Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Mads Bertelsen Svoger Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Margrethe Bertelsdatter Svigerinde Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Jens Rasmussen Groesen Svoger Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Niels Bertelsen Svoger Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Maren Nielsdatter Svigerinde Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Bodil Chatrine Sørensdatter Svigerinde Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Svigerinde Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Niels Bertelsen Svoger Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Christian Bertelsen Svoger 24.01.1806
Inger Marie Hansdatter Svigerinde Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Nevøer & niecer
Anders Poulsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Anders Poulsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Mette Mogensdatter Svigerniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Rasmus Jensen Nevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Ane Poulsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Lisbeth Mogensdatter Svigerniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Maren Jensdatter Niece Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Nevø 01.01.1826
Christian Mogensen Svigernevø 17.01.1826
Ellen Pedersdatter Niece Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Maren Mogensdatter Svigerniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Nevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Gjertrud Johanne Hansen Niece Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Nevø Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Mads Mogensen Svigernevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Maren Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Nevø Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Bertel Mogensen Svigernevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Marie Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Niece Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Kirsten Mogensdatter Svigerniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Mette Cathrine Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Flore Henriette Andersen Niece København, København, Danmark 3.1835
Sørenmine Christine Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Maren Poulsdatter Niece Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Jensmine Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Marie Ottine Andersen Niece Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Søren Skaarup Andersen Nevø Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Nevø Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Grandnevøer & grandniecer
Albert Thygge Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Mette Kirstine Nielsine Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Inger Marie Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Vilhelmine Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Arnold Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Hansine Dominika Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Onkler & tanter
Inger Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Onkel
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Inger Søfrensdatter Tyrris Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Mette Hansdatter Tante Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Luche Hansdatter Tante Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Jacob Hansen Onkel Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Onkel Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Onkel Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Grandonkler & grandtanter
Clemen Rasmussen Grandonkel
Søren Rasmussen Grandonkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grandonkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grandtante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grandtante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Søfren Povelsen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 24.2.1695 29.6.1695
Søfren Søfrensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 10.04.1698 5.5.1743
Anders Søfrensen Tyrresen Grandonkel 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Grandtante 24.01.1701
Niels Povelsen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 26.10.1704
Mette Søfrensen Grandtante Thorsager, Randers, Danmark 18.1.1710
Maren Rasmusdatter Grandtante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grandtante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Jensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Grandtante Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Rasmus Jensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Jacob Rasmussen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 4.6.1730
Lars Jensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Karen Jensdatter Grandtante Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Anders Jensen Grandonkel Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Grand2-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand2-onkel
Jesper Thygesen Grand2-onkel
Maren Thygesdatter Grand2-tante
Maren Thygesdatter Grand2-tante
Peder Thygesen Grand2-onkel
Rasmus Thygesen Grand2-onkel
Rasmus Larsen Grand2-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Karen Rasmusdatter Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 16.06.1689
Jens Larsen Grand2-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Birgitte Rasmusdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 09.11.1691
Elisabeth Larsdatter Grand2-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Mette Rasmusdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.05.1698
Jep Larsen Grand2-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Svigeronkler & -tanter
Jacob Jensen Onkel (indgiftet)
Mette Sørensdatter Tante (indgiftet)
Hans Povelsen Onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Jens Rønde Onkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Niels Jørgensen Onkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Johan Jørgensen Onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Maren Madsdatter Tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Jensen Grandonkel (indgiftet)
Anna Andersdatter Gradtante (indgiftet)
Karen Andersdatter Gradtante (indgiftet)
Karen Jensdatter Gradtante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Søren Jensen Grand2-tante (indgiftet)
Karen Rasmusdatter Gradtante (indgiftet) 1711
Fætre/kusiner
Hans Pedersen Fætter
Karen Jensdatter Rønde Kusine 7.4.1816
Karen Pedersdatter Kusine
Mette Kirstine Pedersdatter Kusine
Søren Pedersen Fætter
Søren Jensen Rønde Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Jens Jørgensen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Hans Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Kusine 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Kusine 1.7.1770
Karen Johansdatter Kusine 6.9.1772
Jørgen Johansen Fætter 21.8.1774
? Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Fætter 28.12.1777
Johanne Johansdatter Kusine 12.1783 12.1783
Christiane Pedersdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Marie Marie Jørgensdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Edel Jørgensdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Jacob Pedersen Fætter Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Margrethe Pedersdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Margrethe Pedersdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Fjerne slægtninge
Ane Kirstine Sørensdatter Halvfætter
Jørgen Jørgensen Halvfætter
Karen Jørgensdatter Halvkusine
Maren Jørgensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Rasmus Jørgensen Halvfætter
Rasmus Sørensen Halvfætter
Jens Jørgensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Mette Kirstine Nielsdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Karen Rasmusdatter Halvkusine 7.1780
Maren Sørensdatter Halvkusine 1.1784
Rasmus Sørensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Andre slægtninge
Karen Rasmusdatter Halvtante
Mette Rasmusdatter Halvtante
Søren Rasmussen Halvonkel
Niels Jørgensen Halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Søren Rasmussen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Margrethe Rasmusdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Søren Rasmussen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Svigerbedsteforældre
Anna Jensdatter Svigertipoldemoder
Niels Søvrensen Svigertipoldefader
Svenning Søfrensen Svigertipoldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Karen Søfrensen Svigertipoldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Mads Shot Svigertipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Svigertipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Svigertipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christian Pedersen Degn Svigertipoldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Karen Laursdatter Svigertipoldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Søfren Svenningsen Svigeroldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Christian Bertelsen Leth Smed Svigertipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Christen Svenningsen Svigeroldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Svigeroldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Karen Pedersdatter Svigeroldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Anne Madsdatter Svigeroldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Kirsten Christensdatter Svigeroldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Bertel Christiansen Svigeroldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Maren Nielsdatter Svigeroldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Mette Bertelsdatter Svigerbedstemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Svigerbedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Margrethe Rasmusdatter Svigerbedstemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Svigerbedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Børnebørn
Åge Pedersen Tipoldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Annie Elisabeth Grønning Tiptipoldesvigerdatter
Ejner Andersen Tipoldesvigersøn
Erik Kelø Tiptipoldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tipoldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tiptipoldesvigerdatter
Jens Grosen Jørgensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
jens Kristian Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Johanne Andersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Jørgen Jepsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Lola Pedersen Smed Oldesvigerdatter
Marius Hansen Oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tipoldesvigerdatter
Ove Ovesen Tipoldesvigersøn
Peder Haugaard Oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tiptipoldesvigerdatter
Preben Pedersen Tiptipoldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tiptipoldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip3-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tiptipoldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tipoldesvigersøn
Ukendt Datter-/Sønnedatters ægtefælle
John Nielsen Lund Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tiptipoldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tiptipoldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Bertelsen Sønne-/dattersøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Sønne-/dattersøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Sønne-/dattersøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Sønne-/dattersøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Søren Gregersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Jens Anders Jensen Sønne-/dattersøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Niels Peter Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Mette Sophie Andersen Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Søren Madsen Bredgaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Abelone Caroline Mohr Sønne-/datterdatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Sønne-/dattersøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Sønne-/datterdatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Sønne-/dattersøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Sønne-/dattersøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Sønne-/dattersøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Sønne-/datterdatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Sønne-/dattersøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Sønne-/dattersøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Sønne-/dattersøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Thomasine Petersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Søren Nielsen Sønne-/dattersøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Sønne-/datterdatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Sønne-/dattersøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Sønne-/datterdatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Knudsine Andersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Anders Pind Mohr Sønne-/dattersøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Sønne-/dattersøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Sønne-/dattersøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Sønne-/datterdatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Sønne-/dattersøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Sønne-/dattersøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Sønne-/dattersøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Sønne-/dattersøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Sønne-/dattersøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Edvard Kristian Hansen Oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tiptipoldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tipoldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tiptipoldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tiptipoldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tiptipoldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tiptipoldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tiptipoldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip3-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tiptipoldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tiptipoldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tiptipoldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tiptipoldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tiptipoldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tiptipoldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tiptipoldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip3-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Søren Hjulmand på Blokhøj

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-82.5) - 1.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-56.4) - 11.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-55.6) - 4.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-38.9) - 43.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-18.9) - 32.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-17.5) - 38.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-13.5) - 48.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 0.8 - 8.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 1.0 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 3.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 4.0 - 12.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 4.2 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 6.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 7.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 7.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 8.6 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 9.3 - 12.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 11.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 12.7 - 20.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 14.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 15.7 - 25.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 16.4 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 18.1 - 25.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 20.2 - 23.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 20.6 - 76.8 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 20.6 - 93.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 20.7 - 28.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 22.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 23.6 - 82.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 24.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 24.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 25.2 - 27.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 25.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 25.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 26.7 - 52.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 27.0 - 78.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 27.0 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 28.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 28.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 28.5 - 104.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 28.7 - 36.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 29.3 Wartburg festival Tyskland
1818 30.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 31.5 - 102.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 35.2 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 35.4 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 36.7 - 40.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 40.7 - 48.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 41.8 - 56.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 41.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 43.9 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 44.5 - 135.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 45.0 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 45.7 - 111.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 48.7 - 52.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 49.0 - 112.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 49.0 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 49.0 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 49.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 50.1 - 128.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 51.0 - 54.0 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 52.3 - 60.8 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 52.7 - 52.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 52.8 - 56.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 55.5 - 122.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 56.4 - 140.9 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 56.7 - 60.7 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 58.0 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 58.0 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 58.7 - 143.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 58.7 - 134.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 59.0 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 59.0 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 59.5 - 89.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 59.7 - 61.3 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 59.8 - 60.8 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 60.5 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 60.7 - 62.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 60.8 - 102.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 61.0 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 62.0 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 62.1 - 64.7 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 63.0 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 63.0 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 63.0 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 64.5 - 82.2 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 64.7 - 68.7 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 65.0 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 67.9 - 151.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 68.7 - 72.7 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 69.0 - 69.8 Utah-krigen Mormon-historie
1859 71.0 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 72.7 - 76.8 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 72.8 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 72.8 - 76.8 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 73.3 - 153.8 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 75.1 - 158.9 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 75.3 - 148.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 76.8 - 80.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 78.0 - 78.1 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 78.7 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 80.1 - 90.1 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 80.7 - 88.7 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 81.2 - 96.1 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 81.9 - 135.6 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 82.1 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 82.1 - 82.9 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 82.6 - 99.8 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 82.9 - 101.8 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 83.4 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 86.5 - 176.7 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 87.6 - 178.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 88.7 - 92.7 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 90.1 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 90.1 - 93.1 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 90.6 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie