A3et

Laurids (Laue) Jensen

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark
Dåb 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 1650
Stilling Fæstebonde
Død 21.02.1676 Vester Velling, Viborg, Danmark
Begravelse 24.02.1676 Vester Velling, Viborg, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Magdalene Pedersdatter Kvindelig partner eller ægtehustru Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Børn
Anne Laursdatter Datter
Jens Kaursen Søn
Ukendt Laursen Søn
Elle Laursdatter Datter Vester Velling, Viborg, Danmark 1651
Christen Laursen Houlund Søn Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Laursdatter Datter Vester Velling, Viborg, Danmark 1659
Dorethe Laursdatter Datter Vester Velling, Viborg, Danmark 1662
Karen Laursdatter Datter Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1666 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Kirsten Lausdatter Datter Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1670 Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1746
Oldebørn
Ane Jensdatter Oldedatter
Christian Jensen Pind Oldesøn 30.09.1769
Jens Christensen Houlund Oldesøn
Laura Jensen Pind Oldedatter 08.03.1744
Anne Christensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1719 1.1776
Søren Jensen Hollerup Oldesøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1720
Maren Christensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1721
Christen Jensen Hollerup Oldesøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1722
Karen Christensdatter Oldedatter 1724
Maren Jensdatter Oldedatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1724
Maren Jensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1725
Christen Jensen Pind Oldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 26.02.1808
Maren Christensdatter Oldedatter 1727
Anders Jensen Hollerup Oldesøn 1728
Laurs Jensen Hollerup Oldesøn Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1729
Maren Christensdatter Oldedatter 1730
Maren Jensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1730 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.02.1766
Maren Jensdatter Oldedatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 29.10.1730
Karen Jensdatter Oldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1732
Boel Jensdatter Oldedatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 03.08.1732
Elle Jensdatter Oldedatter Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 06.03.1735
Anders Jensen Pind Oldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Laurits Jensen Pind Oldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 5.1745 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 13.10.1816
Tipoldebørn
Anne Christensdatter Tipoldedatter
Anne Christensdatter Tipoldedatter 03.01.1797
Anne Christensdatter Tipoldedatter 30.12.1764
Barbara Christensdatter Tipoldedatter 02.12.1844
Christen Christensen Tipoldesøn
Christen Christensen Tipoldesøn 15.04.1764
Giertrud Christensdatter Tipoldedatter
Hedvig Laursdatter Tipoldedatter
Jens Anders Pind Tipoldesøn
Jens Andersen Pind Tipoldesøn
Jens Christensen Tipoldesøn
Karen Andersdatter Tipoldedatter
Karen Andersdatter Tipoldedatter 29.03.1830
Karen Christensdatter Tipoldedatter
Karen Jensdatter Tipoldedatter 13.10.1754
Karen Jensdatter Tipoldedatter 03.02.1765
Kirstine Andersdatter Pind Tipoldedatter
Maren Christensdatter Tipoldedatter
Maren Christensdatter Tipoldedatter
Maren Jensdatter Tipoldedatter 03.08.1755
Maren Jensdatter Tipoldedatter 18.05.1760
Maren Jensdatter Tipoldedatter 25.09.1763
Maren Jensdatter Tipoldedatter 14.11.1756
Maria Laursdatter Tipoldedatter
Mette Laursdatter Tipoldedatter
Michel Christensen Tipoldesøn 19.02.1819
Niels Christensen Tipoldesøn
Peder Jensen Tipoldesøn 24.04.1763
Maren Jensdatter Tipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1761
Maren Andersdatter Pind Tipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.07.1766 Vester Velling, Viborg, Danmark 18.12.1840
Anna Andersdatter Pind Tipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Maren Andersdatter Pind Tipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1772
Jens Laursen Tipoldesøn 3.1774 6.1843
Michel Laursen Tipoldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1776 12.1776
Tiptipoldebørn
Adam Würgler Jensen Tiptipoldesøn
Anders Christensen Tiptipoldesøn
Anders Christensen Tiptipoldesøn 25.04.1807
Anders Jensen Tiptipoldesøn 7.1792
Anders Jensen Tiptipoldesøn
Apolone Christensdatter Tiptipoldedatter
Christen Jensen Tiptipoldesøn
Christen Nielsen Tiptipoldesøn
Christen Vilhelm Jensen Tiptipoldesøn
Hedvig Nielsdatter Tiptipoldedatter
Jens Christensen Tiptipoldesøn
Jens Christensen Tiptipoldesøn
Jens Nielsen Tiptipoldesøn
Laurits Nielsen Pind Tiptipoldesøn 26.07.1869
Maren Christensdatter Tiptipoldedatter
Maren Nielsdatter Tiptipoldedatter
Maren Nielsdatter Tiptipoldedatter
Maren Nielsdatter Tiptipoldedatter
Maren Pind Tiptipoldedatter 09.05.1827
Mariane Christensdatter Tiptipoldedatter 18.06.1801
Peder Nielsen Tiptipoldesøn 03.06.1803
Mette Pind Tiptipoldedatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 22.01.1792 Fausing, Randers, Danmark 25.11.1849
Anders Jensen Tiptipoldesøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.07.1792 7.1792
Jørgen Pind Tiptipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 17.01.1794 12.11.1857
Christiane Pind Tiptipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1796 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 29.01.1855
Abelone Caroline Pind Tiptipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Christen Pind Tiptipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 29.01.1800 Løvenholm, Gjersing, Randers, Danmrk 11.11.1855
Anders Pind Tiptipoldesøn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 19.02.1802 Thulstrup, Hørning, Århus, Danmark 25.06.1860
Mariane Pind Tiptipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 10.01.1804
Christine Jensdatter Pind Tiptipoldedatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 15.06.1806 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 27.01.1881
Elisabeth Bolette Pind Tiptipoldedatter 1813 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 18.11.1848
Tip3-oldebørn
Ane Jensmine Møller Tip3-oldedatter
Ane Johanne Pind Tip3-oldedatter
Ane Pind Tip3-oldedatter
Gertrud Anne Marie Pind Tip3-oldedatter
Hans Georg Faith Pind Tip3-oldesøn
Jenny Christine Pind Tip3-oldedatter
Jens Christian Valdemar Frederik Pind Tip3-oldesøn
Jens Mourits Møller Tip3-oldesøn
Jens Peter Højlund Pind Tip3-oldesøn
Marie Sophie Pind Tip3-oldedatter
Giertrud Chatrine Brandt Tip3-oldedatter Fausing, Randers, Danmark 27.04.1812
Ane Marie Fredericha Brandt Tip3-oldedatter Fausing, Randers, Danmark 30.11.1814
Dinesine Kirstine Beck Tip3-oldedatter Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 20.09.1815
Jensine Nicoline Brandt Tip3-oldedatter Fausing, Randers, Danmark 18.12.1817
Hans Henrik Mohr Tip3-oldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Tip3-oldesøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Nicolai Brandt Tip3-oldesøn Fausing, Randers, Danmark 19.11.1819
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Tip3-oldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Hansine Henriette Mohr Tip3-oldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Christiane Brandt Tip3-oldedatter Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 10.1822
Jørgen Brandt Tip3-oldesøn Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 09.11.1824
Jensine Mohr Tip3-oldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Ane Mohr Tip3-oldedatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Jens Andreasen Tip3-oldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 20.02.1826 12.01.1852
Christiane Brandt Tip3-oldedatter Fausing, Randers, Danmark 01.05.1826
Jørgen Scheel Tip3-oldesøn Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 20.08.1827
Christian Mohr Tip3-oldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jørgen Martinus Brandt Tip3-oldesøn Fausing, Randers, Danmark 12.04.1828 18.02.1830
Christine Mette Scheel Tip3-oldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 27.09.1828
Marianne Jensdatter Tip3-oldedatter Tjele Gods, Viborg, Danmark 04.10.1828
Jens Pind Tip3-oldesøn 23.10.1828 28.04.1828
Ane Scheel Tip3-oldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.12.1829
Frederik Christian Mohr Tip3-oldesøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Jensine Scheel Tip3-oldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.04.1831
Juliane Marie Scheel Tip3-oldedatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 03.04.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Tip3-oldesøn Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Jens Erik Pind Jespersen Tip3-oldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 30.08.1837
Jens Erik Jespersen Tip3-oldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 25.03.1839
Ane Jensmine Martine Jespersen Tip3-oldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 10.12.1840
Jesper Jespersen Højlund Tip3-oldesøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 22.08.1846
Marie Kathrine Jespersen Tip3-oldedatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 24.07.1855
Tip4-oldebørn
Elise Johanne Kirstine Møller Tip4-oldedatter
Jens Vilhelm Møller Tip4-oldesøn
Vilhelmine Lauritzen Tip4-oldedatter
Abelone Caroline Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Edel Kristine Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Hans Frederik Immanuel Mohr Tip4-oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Anders Pind Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Karen Margrethe Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Marianne Caroline Johanne Mohr Tip4-oldedatter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Jørgen Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Abelone Christensen Mohr Tip4-oldedatter Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Tip5-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip5-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip5-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip5-oldersøn
Frida Marie Mohr Tip5-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip5-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn
Kristine Mohr Tip5-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip5-oldersøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip5-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip5-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip5-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip5-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip5-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip5-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip5-oldersøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip5-oldersøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip6-oldebørn
Laurits Mohr Tip6-oldesøn
Marie Mohr Tip6-oldedatter
Signe Mohr Tip6-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip6-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip6-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip6-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip6-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip6-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip6-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip6-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip6-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip6-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip6-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip6-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip6-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip6-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip6-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip6-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip6-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip6-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Fjern efterslægt
Andersen 8th grandson
Chatrine Hansen 9th granddaughter
Connie Pedersen 9th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 10th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 8th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 8th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 9th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 9th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 9th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 9th grandson Århus 24.11.99
Lander Gulhammer Pedersen 8th grandson 08.04.1933
Anne Lise Andersen 8th granddaughter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen 8th granddaughter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen 8th granddaughter 29.07.1944
Jette Loise Franzen 8th granddaughter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen 8th grandson Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen 8th granddaughter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 8th granddaughter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen 8th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 8th granddaughter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen 8th granddaughter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen 8th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 8th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen 8th grandson Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen 8th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen 8th grandson Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen 8th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 8th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg 8th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 8th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 8th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 8th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 9th granddaughter 17.12.1956
Bente Andersen 8th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 8th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 8th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 8th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 8th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen 8th granddaughter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov 8th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 8th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 8th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 8th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 8th grandson Horsens 30.06.1965
Steven Hansen 8th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen 8th granddaughter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen 8th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 8th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen 8th grandson 1969
Tommy Mikkelsen 9th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 9th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 9th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 9th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 9th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 9th grandson Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen 9th granddaughter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø 9th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 9th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk 9th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 9th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 9th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 9th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 9th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 9th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 9th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 9th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 9th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 9th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 9th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 9th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 9th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 9th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 9th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 9th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 9th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 9th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 9th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 9th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 9th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 9th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 9th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 9th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 9th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 9th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 10th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 10th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 10th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 10th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 10th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 10th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 10th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Niels Pedersen Ydsing Svigersøn
Peder Andersen Skiblund Svigersøn
Anders Jensen Pallesen Svigersøn Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1617 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1.1698
Henrich Lauritsen Svigersøn Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1634 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 10.1700
Anders Jensen Krog Svigersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 1635 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 3.1724
Mads Christensen Koue Svigersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 1665 Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Michel Nielsen Torup Svigersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 7.1667 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Maren Christensdatter Willumsen Svigerdatter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Børnebørn
Åge Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Anders Sørensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Ane Johanne Pind Tip3-oldesvigerdatter
Anne Jensmine Martine Jespersen Tip3-oldesvigerdatter
Anne Madsdatter Sønne-/datterdatter
Annie Elisabeth Grønning 8th granddaughter-in-law
Bodil Michelsdatter Sønne-/datterdatter
Caroline Cathrine Henrichsen Tip3-oldesvigerdatter
Christen Jensen Tipoldesvigersøn
Christen Jensen Højlund Tipoldesvigersøn
Christen Jensen Smed Tipoldesvigersøn
Christen Mortensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christian Christensen Ilsøe Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christian Madsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christiane Caroline Dithlevsen Munch Tip3-oldesvigerdatter
Dorethe Andersdatter Sønne-/datterdatter
Dorethe Andersdatter Sønne-/datterdatter
Dorthe Christensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Dorthe Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ejner Andersen Tip6-oldesvigersøn
Elle Christensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Elle Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ellen Nielsdatter Oldesvigerdatter
Else Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Erik Kelø 8th grandson-in-law
Folmer Nørgaard Laursen Tip6-oldesvigersøn
Frederik Bendix Madsen Tip3-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip6-oldesvigerdatter
Harald Julius Jørgensen Tip3-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip6-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen 8th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen 8th granddaughter-in-law
Inger Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Jacob Jensen Tip4-oldesvigersøn
Jens Andersen Pallesen Sønne-/dattersøn
Jens Christensen Hansen Oldesvigersøn
Jens Frederik Christian Møller Tip3-oldesvigersøn
Jens Mourits Møller Tip3-oldesvigersøn
Jens Nielsen Skou Tip4-oldesvigersøn
Jens Sørensen Grand Tip3-oldesvigersøn
Jørgen Christensen Tipoldesvigersøn
Jørgen Christensen Tipoldesvigersøn
Karen Henrichsdatter Sønne-/datterdatter
Karen Rasmusdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Kirsten Madsdatter Sønne-/datterdatter
Kirsten Mogensdatter Oldesvigerdatter
Kirsten Pedersdatter Oldesvigerdatter
Knud Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Laura Nielsen Ydsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Laurits Christopher Blichfeldt Tip3-oldesvigersøn
Lauritz Larsen Tip3-oldesvigersøn Gjedsted, Randers, Danmark
Laurs ANdersen Sønne-/dattersøn
Lola Pedersen Smed Tip5-oldesvigerdatter
Magdalene Andersdatter Sønne-/datterdatter
Magsalene Andersdatter Sønne-/datterdatter
Maren Andersdatter Sønne-/datterdatter
Maren Kieldsdatter Tipoldesvigerdatter
Maren Madsdatter Sønne-/datterdatter
Maren Pedersdatter Tiptipoldesvigerdatter
Maren Pedersdatter Dengsø Oldesvigerdatter
Marianne Bredal Tiptipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tip5-oldesvigersøn
Mette Pedersdatter Oldesvigerdatter
Morten Nielsen Oldesvigersøn
Niels Christensen Vestergaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Jensen Tip3-oldesvigersøn Halling, Danmark
Niels Pedersen Tipoldesvigersøn
Niels Schmidt Tip3-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip6-oldesvigerdatter
Othar Christopher Høg Müller Tip3-oldesvigersøn
Ove Ovesen Tip6-oldesvigersøn
Peder Christensen Willumsen Tipoldesvigersøn
Peder Haugaard Tip5-oldesvigersøn
Peder Madsen Oldesvigersøn
Peder Michelsen Sønne-/dattersøn
Peter Johannes Poulsen Tip3-oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen 8th granddaughter-in-law
Preben Pedersen 8th grandson-in-law 7.1995
Rasmus Sørensen Fisher Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Roald Weber Hansen Tip6-oldesvigersøn
Rudolph Brun Tip3-oldesvigersøn
Søren Andersen Ilsøe Tipoldesvigersøn
Søren Pedersen Bach Oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen 8th grandson-in-law
Søren Troldeskov 9th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 8th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Ukendt Tip4-oldesvigersøn
John Nielsen Lund 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 8th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen 8th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Ellen Andersdatter Sønne-/datterdatter Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1678
Dorethe Andersdatter Sønne-/datterdatter Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1679
Bodil Andersdatter Sønne-/datterdatter Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1681
Jens Sørensen Hollerup Datter-/Sønnedatters ægtefælle Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1686 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1739
Christen Christensen Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 3.1738
Magdalene Christensdatter Sønne-/datterdatter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1692 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1740
Ukendt Madsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1693
Bodil Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Laue Michelsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1695
Magdalene Henrichsdatter Sønne-/datterdatter 4.1697
Laura Christensen Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697
Maren Andersdatter Pind Datter-/Sønnesøns ægtefælle Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Niels Michelsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1697
Laue Madsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1698
Jens Christensen Houlund Sønne-/dattersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Jens Michelsen Sønne-/dattersøn 03.05.1699 1764
Peder Madsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 4.1700
Peder Madsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1701
Jens Nielsen Sønne-/dattersøn Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 6.1702
Ukendt Nielsen Sønne-/dattersøn Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 5.1704
Bodil Michelsdatter Sønne-/datterdatter Vester Velling, Viborg, Danmark 01.03.1705
Jens Madsen Sønne-/dattersøn Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Sønne-/datterdatter Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Sønne-/datterdatter Vester Velling, Viborg, Danmark 5.1709
Magdalene Michelsdatter Sønne-/datterdatter Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1709 1769
Maren Michelsdatter Sønne-/datterdatter Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1711
Jens Pedersen Oldesvigersøn Langå, Viborg, Danmark 1717 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1770
Christen Nielsen Nedergaard Oldesvigersøn Øster Velling, Randers, Danmark 1721
Christen Christensen Oldesvigersøn Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1723 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 11.1770
Abelone Nielsdatter Oldesvigerdatter Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Maren Michelsdatter Oldesvigerdatter 1740 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.11.1815
Niels Christensen Offersen Tipoldesvigersøn Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1749 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1807
Christen Jensen Tipoldesvigersøn 1764
Jens Christensen Pind Tipoldesvigersøn Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Jens Andersen Tipoldesvigersøn Langå, Viborg, Danmark 1768 Vester Velling, Viborg, Danmark 09.05.1855
Marianne Dinesen (Dynsen) Tiptipoldesvigerdatter Rørbæk, Randers, Danmark 1775 Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 15.04.1854
Christen Brandt Tiptipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 1779 Fausing, Randers, Danmark 17.05.1829
Mathias Vilhelm Mohr Tiptipoldesvigersøn Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Christen Scheel Tiptipoldesvigersøn Ulstrup, Sønder Vinge, Randers, Danmark 04.04.1792 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 16.07.1844
Karen Margrethe Møller Tiptipoldesvigerdatter Årslev Mølle, Randers, Danmark 06.07.1800 Thustrup 25.11.1853
Lars Peter Møller Tiptipoldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 21.10.1804
Jesper Jespersen Tiptipoldesvigersøn Fausing, Randers, Danmark 1810 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 14.05.1844
Laura Jacobine Faith Tiptipoldesvigerdatter Oust Mølle, Borup, Randers, Danmark 08.08.1811 København 09.04.1890
Hans Juul Møller Tip3-oldesvigersøn Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Mette Sørensdatter Tip3-oldesvigerdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christen Højlund Tiptipoldesvigersøn Tved 22.06.1824
Hans Christian Christensen Tip3-oldesvigersøn Kolding 1824
Jens Pind Tip3-oldesvigersøn 23.10.1828 28.04.1828
Jens Pedersen Tip3-oldesvigersøn Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Ane Marie Hansen Tip3-oldesvigerdatter Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Bolette Jensen Godsk Tip3-oldesvigerdatter Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Søren Gregersen Tip4-oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tip4-oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tip4-oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tip4-oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip5-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip5-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip5-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip5-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip5-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip6-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip6-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip6-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip6-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip6-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen 8th grandson-in-law Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip6-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders 8th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip6-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk 8th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael 8th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden 8th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 8th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 9th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen 8th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker 8th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 8th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm 8th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen 8th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen 8th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 9th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Ved Laue Jensens død skrev præsten om ham at han var en rigtig Dannemand.

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
15 Feb 1564 - 8 Jan 1642 (-49.4) - 28.5 Galileo Galileis tidsalder Kendte personer
23 May 1618 - 24 Oct 1648 4.9 - 35.3 Trediveårskrigen Tyskland
1618 - 1648 5.0 - 35.0 Trediveårskrigen Krige
1620 7.0 Puritanske pilgrimme lander med Mayflower og grundlægger Plymouth (Massachusetts) USA
1623 10.0 Bygningskonstruktionen af Versailles startes Monumenter
1626 13.0 Fransk bosætning i Senegal Opdagelser & Kolonisering
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 29.5 - 112.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
7 Nov 1665 52.4 Første udgave af London Gazette Virksomheder
2 May 1666 - 5 Sep 1666 52.9 - 53.2 Den store brand i London Storbritannien