A3et

Søren Nielsen

Persondiagram

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Kirsten Sørensdatter Rasmus Sørensen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1607 Ca
Død 1688

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Kirsten Sørensdatter Kvindelig partner eller ægtehustru
Børn
Rasmus Sørensen Søn Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Oldebørn
Tyge Sørensen Tyrresen Oldesøn 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Oldedatter 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Oldesøn 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Anders Sørensen Tyrresen Oldesøn 1741
Tipoldebørn
Tyrresen Tipoldesøn
Kirstine Marie Rasmusdatter Tipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Tipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Hans Hansen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Tipoldedatter 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Tipoldedatter 1.7.1770
Karen Johansdatter Tipoldedatter 6.9.1772
Jørgen Johansen Tipoldesøn 21.8.1774
? Johansdatter Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Tipoldesøn 28.12.1777
Hans Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Johanne Johansdatter Tipoldedatter 12.1783 12.1783
Anna Margrethe Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Tipoldedatter 30.1.1791 10.10.1862
Hans Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Tipoldesøn 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Tipoldesøn 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Tipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Tipoldesøn 17.3.1798 17.3.1798
Tiptipoldebørn
Anders Sørensen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Tiptipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Tiptipoldedatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Tiptipoldesøn 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Tiptipoldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Tiptipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Tiptipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Tiptipoldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Tiptipoldesøn Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Tiptipoldedatter Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Tiptipoldedatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Tiptipoldedatter Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Marie Ottine Andersen Tiptipoldedatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Tip3-oldebørn
Jens Bertelsen Tip3-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Tip3-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Tip3-oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Tip3-oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Tip3-oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Tip3-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Tip3-oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Tip3-oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Tip3-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Tip3-oldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Tip3-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Tip3-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Tip3-oldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Tip3-oldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Tip3-oldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Tip3-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Tip3-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Tip3-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Tip3-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Tip3-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Tip3-oldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Tip3-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Tip3-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Tip3-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Tip3-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Tip3-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Tip3-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Tip3-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Tip3-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Tip3-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Tip3-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Tip3-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Tip3-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Tip3-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Tip3-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Tip3-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Tip3-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Tip3-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tip4-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip4-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip4-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip4-oldesøn
Frida Marie Mohr Tip4-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip4-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn
Kristine Mohr Tip4-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip4-oldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip4-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip4-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip4-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip4-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip4-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip4-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip4-oldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip4-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip4-oldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip4-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip4-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip5-oldebørn
Laurits Mohr Tip5-oldersøn
Marie Mohr Tip5-oldedatter
Signe Mohr Tip5-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn
Svend Harry Jochumsen Tip5-oldersøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip5-oldersøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip5-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip5-oldersøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip5-oldersøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip5-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip5-oldersøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip5-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip5-oldersøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip5-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip5-oldersøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip5-oldersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip5-oldersøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip6-oldebørn
Andersen Tip6-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip6-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip6-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip6-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip6-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip6-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip6-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip6-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip6-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip6-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip6-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip6-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip6-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip6-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip6-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip6-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip6-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip6-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip6-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip6-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip6-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip6-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip6-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip6-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip6-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip6-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip6-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip6-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip6-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip6-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip6-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip6-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip6-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip6-oldesøn 1969
Fjern efterslægt
Chatrine Hansen 8th granddaughter
Connie Pedersen 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 9th granddaughter
Mira Jun Pedersen 8th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 8th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 8th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 8th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 8th grandson Århus 24.11.99
Lone Pedersen 8th granddaughter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen 8th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 8th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 8th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 8th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 8th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 8th grandson Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen 8th granddaughter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø 8th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 8th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk 8th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 8th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 8th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 8th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 8th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 8th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 8th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 8th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 8th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 8th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 8th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 8th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 8th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 8th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 8th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 8th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 8th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 8th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 8th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 8th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 8th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 8th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 8th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 8th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 8th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 8th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 8th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 8th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 8th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 8th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 8th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 9th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 9th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 9th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 9th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 9th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 9th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 9th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Børnebørn
Åge Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip6-oldesvigerdatter
Christen Jensen Heigaard Tipoldesvigersøn
Christen Mohr Tiptipoldesvigersøn
Clemen Rasmussen Sønne-/dattersøn
Ejner Andersen Tip5-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip6-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip5-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip5-oldesvigerdatter
Giertrud Sørensdatter Johanne Basse Tipoldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tip5-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip6-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip6-oldesvigerdatter
Jens Grosen Jørgensen Tip3-oldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Tip3-oldesvigersøn
Jens Thomasen Tiptipoldesvigersøn
Johanne Andersen Tip3-oldesvigerdatter
Jørgen Jepsen Tip3-oldesvigersøn
Karen Andersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Kirstine Christensdatter Tiptipoldesvigerdatter
Lola Pedersen Smed Tip4-oldesvigerdatter
Marius Hansen Tip4-oldesvigersøn
Niels Peter Andersen Tiptipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip5-oldesvigerdatter
Ove Ovesen Tip5-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tip4-oldesvigersøn
Peder Simonsen Tiptipoldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip6-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip6-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip5-oldesvigersøn
Søren Rasmussen Sønne-/dattersøn
Søren Thagaard Jensen Tip6-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 8th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip6-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip5-oldesvigersøn
Ukendt Tip3-oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip6-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip6-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Søfren Søfrensen Tyrresen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Hans Povelsen Oldesvigersøn Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Kirsten Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Maren Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Kiær Oldesvigersøn Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Johan Jørgensen Oldesvigersøn 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Ane Margrethe Poulsdatter Oldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 1751 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 4.1786
Peder Kristian Gregersen Tipoldesvigersøn Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Edel Bertelsdatter Tipoldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Tipoldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Tipoldesvigerdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Karen Sørensdatter Tipoldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Tipoldesvigerdatter Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Jens Jensen Tiptipoldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Tiptipoldesvigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Tiptipoldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Tiptipoldesvigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Tiptipoldesvigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Tiptipoldesvigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Tiptipoldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Tiptipoldesvigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Niels ( Ekvaldv) Jensen Tiptipoldesvigersøn Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Søren Jensen Tiptipoldesvigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Tiptipoldesvigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Tip3-oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tip3-oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tip3-oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tip3-oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip4-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip4-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip4-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip4-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip5-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip5-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip5-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip5-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip5-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip6-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip5-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip6-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip5-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip6-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip6-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip6-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip6-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 8th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip6-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip6-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip6-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip6-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip6-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip6-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip6-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 8th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
15 Feb 1564 - 8 Jan 1642 (-43.4) - 34.6 Galileo Galileis tidsalder Kendte personer
23 May 1618 - 24 Oct 1648 10.9 - 41.3 Trediveårskrigen Tyskland
1618 - 1648 11.0 - 41.0 Trediveårskrigen Krige
1620 13.0 Puritanske pilgrimme lander med Mayflower og grundlægger Plymouth (Massachusetts) USA
1623 16.0 Bygningskonstruktionen af Versailles startes Monumenter
1626 19.0 Fransk bosætning i Senegal Opdagelser & Kolonisering
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 35.5 - 118.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
7 Nov 1665 58.4 Første udgave af London Gazette Virksomheder
2 May 1666 - 5 Sep 1666 58.9 - 59.2 Den store brand i London Storbritannien
1682 75.1 Tysk firma går i land på Guldkysten Opdagelser & Kolonisering
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 77.8 - 143.2 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 79.0 - 129.3 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer