A3et

Mads Svenningsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Christen Svenningsen 1680 Anne Madsdatter 1693

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1724 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Dåb 20.08.1724 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Vielse 15.05.1734 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Død 5.1763
Begravelse 18.05.1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Mette Bertelsdatter Ægtehustru Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Brødre & søstre
Knud Svenningsen Broder
Pofel Svenningsen Broder
Svenning Svenningsen Broder
Svenning Svenningsen Broder
Karen Svenningsdatter Halvsøster 20.07.1710
Hans Svenningsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1727 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1817
Børn
Anna Madsdatter Datter
Christian Madsen Søn
Knud Madsen Søn
Bertel Madsen Søn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Svenning Madsen Søn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1760 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 9.1811
Forældre
Christen Svenningsen Fader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Anne Madsdatter Moder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Oldebørn
Anders Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Mogensdatter Oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Mette Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Lisbeth Mogensdatter Oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Madsine Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Christian Mogensen Oldesøn 17.01.1826
Maren Mogensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Mette Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Mads Mogensen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Karen Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Bertel Mogensen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Mogensdatter Oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Jens Christian Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Tipoldebørn
Jens Bertelsen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Tipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Tipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Tipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Tipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Tipoldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Tipoldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Tipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Tipoldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Tipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Tipoldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Tipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tiptipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tiptipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tiptipoldedatter 09.11.1912
Anna Tiptipoldesøn
Frida Marie Mohr Tiptipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tiptipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Kristine Mohr Tiptipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tiptipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tiptipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tiptipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tiptipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tiptipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip3-oldebørn
Laurits Mohr Tip3-oldesøn
Marie Mohr Tip3-oldedatter
Signe Mohr Tip3-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip3-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip3-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip3-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip3-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip3-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip4-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip4-oldesøn 1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip5-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Svenning Søfrensen Bedstefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Karen Søfrensen Bedstemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Mads Shot Bedstefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Bedstemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Svigerforældre
Kirsten Christensdatter Svigermor Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Bertel Christiansen Svigerfar Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Svigersønner & -døtre
Inger Jensdatter Svigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1765 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.01.1820
Svogre & svigerinder
Christian Bertelsen Svoger
Dorthe Jensdatter Svigerinde
Edel Bertelsdatter Svigerinde
Else Bertelsdatter Svigerinde
Jacob Bertelsen Svoger
Karen Bertelsdatter Svigerinde
Anne Nielsdatter Svigerinde Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1722 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1788
Christian Bertelsen Svoger Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1729
Søren Bertelsen Svoger Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1737 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1775
Nevøer & niecer
Anna Hansdatter Niece
Anne Sørensdatter Svigerniece
Bertel Christiansen Svigernevø
Bertel Sørensen Svigernevø
Christian Hansen Nevø 22.11.1817
Christian Sørensen Svigernevø
Clemen Christiansen Svigerniece
Jacob Christiansen Svigernevø
Knud Hansen Nevø 01.06.1836
Niels Christiansen Svigernevø
Povel Hansen Nevø
Povel Hansen Nevø
Niels Hansen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.09.1761
? Hansdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763
? Hansen Nevø 7.1764
? Hansen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1764
Zidsel Hansdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.11.1765
? Christiansen Svigernevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1790
Onkler & tanter
Povel Madsen Onkel
Maren Madsdatter Tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 13.01.1704
Svigerbedsteforældre
Anne Sørensdatter Svigerbedstemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christian Pedersen Degn Svigerbedstefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Karen Laursdatter Svigerbedstemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Christian Bertelsen Leth Smed Svigerbedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Ane Laursdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ane Nicoline Johansen Tipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Charlotte Emmerentze Andersdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Christen Mohr Oldesvigersøn
Christopher Jensen Krarup Oldesvigersøn
Dorthe Nielsdatter Oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip3-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Inger Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Jens Grosen Jørgensen Tipoldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Tipoldesvigersøn
Jens Svenningsen Sønne-/dattersøn
Jens Thomasen Oldesvigersøn
Johanne Andersen Tipoldesvigerdatter
Jørgen Bertelsen Oldesvigersøn
Jørgen Jepsen Tipoldesvigersøn
Kirsten Jacobsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Lola Pedersen Smed Tiptipoldesvigerdatter
Maren Bertelsdatter Sønne-/datterdatter
Marius Hansen Tiptipoldesvigersøn
Niels Svenningsen Sønne-/dattersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Ove Ovesen Tip3-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tiptipoldesvigersøn
Peder Sørensen Oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip3-oldesvigersøn
Søren Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Svenningsen Sønne-/dattersøn
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Thomas Jensen Oldesvigersøn
Ukendt Tipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Edel Bertelsdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Mads Svenningsen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.04.1788
Søren Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Mads Bertelsen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Mogens Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Edel Bertelsdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Mette Svenningsdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.07.1792
Margrethe Bertelsdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Niels Bertelsen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Ane Marie Svenningsdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 28.06.1798
Niels Bertelsen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Christian Bertelsen Sønne-/dattersøn 24.01.1806
Jens Jensen Oldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Oldesvigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Oldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Oldesvigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Oldesvigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Oldesvigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Oldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Oldesvigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Søren Jensen Oldesvigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Oldesvigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Tipoldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tipoldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tipoldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tiptipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tiptipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tiptipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tiptipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip4-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-81.6) - 1.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-39.3) - 26.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-38.1) - 12.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-35.5) - 30.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-18.5) - 65.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 7.7 - 75.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 8.5 - 68.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 13.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 25.2 - 107.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 31.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 32.0 - 39.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 38.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA