A3et

Svend Udson

Persondiagram

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Else Svendsdatter Udson

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Børn
Else Svendsdatter Udson Datter
Oldebørn
Jens Lauridsen Løvenbalk Oldesøn 29.04.1538
Jørgen Lauridsen Løvenbalk Oldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1532
Knud Lauridsen Løvenbalk Oldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1529
Maren Lauridsdatter Løvenbalk Oldedatter Tjele Gods, Viborg, Danmark
Mogens Lauridsen Løvenbalk Oldesøn 1536
Tipoldebørn
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Tipoldesøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Tiptipoldebørn
Peder Thøgersen Løvenbalk Tiptipoldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Tip3-oldebørn
Else Pedersdatter Tip3-oldedatter 1559 1591
Else Pedersdatter Løvenbalk Tip3-oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1559
Tip4-oldebørn
Thøger Jacobsen Holm Tip4-oldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Peder Jacobsen Holm Tip4-oldesøn 1585 1639
Jacob Jacobsen Holm Tip4-oldesøn Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Tip4-oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Tip4-oldedatter Viborg, Viborg, Danmark 1591
Tip5-oldebørn
Karen Thøgersdatter Tip5-oldedatter
Anne Thøgersdatter Tip5-oldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip5-oldedatter Skyum, Thisted, Danmark 1610
Anne Pedersdatter Holm Tip5-oldedatter 1630 1677
Tip6-oldebørn
Christian Nielsen Schytte Tip6-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Tip6-oldesøn Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte Tip6-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte Tip6-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Tip6-oldedatter Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Ide Rubechsdatter Humble Tip6-oldedatter 1650 1677
Fjern efterslægt
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad 11th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter 11th granddaughter
Christen Christensen 12th grandson 02.04.1826
Christen Frandsen 11th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Inger Kirstine Nielsen Frandsen 14th grandson
Jens Christensen 12th grandson 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen 12th granddaughter
Oluf Henrichsen 12th grandson 1840
Helvig Lauridsdatter Bech 8th granddaughter 1677 1761
Hans Frandsen Hagedorn 8th grandson Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn 8th granddaughter Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Ane Kirstine Hagedorn 9th granddaughter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ide Nielsdatter Lang 9th granddaughter 1710 1780
Peder Christensen Mulvad 10th grandson Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad 10th grandson 1725
Clare Marie Christensen Mulvad 10th granddaughter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad 10th grandson Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad 10th grandson Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Karen Sejrsdatter Leth 10th granddaughter 1737 1812
Jens Madsen Filtenborg 11th grandson 1763 1825
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg 12th granddaughter 1791 1868
Ane Marie Henriksdatter 12th granddaughter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen 12th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen 12th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen 12th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen 12th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Karen Nielsdatter 13th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Christen Poulsen Dahlgaard 13th grandson 1818 1884
Johanne Marie Christensen 12th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Ane Kirstine Nielsdatter 13th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Niels Frandsen Christensen 12th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Nielsdatter 13th granddaughter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen 13th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen 13th grandson Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen 13th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Poul Christensen Dahlgaard 14th grandson Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Ane Kirstine Nielsen 13th granddaughter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen 13th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen 13th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Ane Pedersen 14th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen 14th granddaughter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen 14th grandson Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen 14th grandson 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen 14th grandson 18.08.1869
Ane Nielsen 14th granddaughter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen 14th grandson 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen 14th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen 14th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen 14th grandson Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Svigersønner & -døtre
Mogens Jensen Løvenbalk Svigersøn Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Børnebørn
Anne Joachimsdatter Flemming Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Anne Margrethe Hansdatter 10th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef 10th granddaughter-in-law
Erik Skram Oldesvigersøn
Laust Christian Nielsen 12th grandson-in-law
Maria Nielsdatter Arctand Tip4-oldesvigerdatter
Mette Poulsdatter 12th granddaughter-in-law
Morten Nielsen 12th grandson-in-law
Niels Hansen Danielsen 12th grandson-in-law
Peder Jacobsen Holst Tip5-oldesvigersøn
Povel Geertsen 12th grandson-in-law
Søren Christensen Bhie Tip4-oldesvigerdatter Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thomas Christensen Mumme Tip4-oldesvigersøn
Ukendt 12th granddaughter-in-law
Laurids Mogensen Løvenbalk Sønne-/dattersøn Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Anne Pedersdatter Tipoldesvigerdatter 1510
Jacob Jensen Holm Tip3-oldesvigersøn Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Mette Christoffersdatter Bang Tip4-oldesvigerdatter Skyum, Thisted, Danmark 1565
Niels Andersen Schytte Tip5-oldesvigersøn Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Rubech Christensen Humble Tip5-oldesvigersøn 1610 1673
Frands Hansen Hagedorn Tip6-oldesvigersøn Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Johanne Sørensdatter 8th granddaughter-in-law Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Christian Pedersen Mulvad 9th grandson-in-law Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Jensen Bodrum Filtenborg 10th grandson-in-law 1718 1775
Kirsten Thomsadatter 10th granddaughter-in-law 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen 11th grandson-in-law Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Kirsten Josephsdatter 11th granddaughter-in-law 1758 1833
Anne Jensdatter 11th granddaughter-in-law Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Poul Christensen Dahlgaard 12th grandson-in-law 1794 1833
Niels Andersen 12th grandson-in-law Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Peder Rasmussen 13th grandson-in-law Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Inger Kirstine Jensdatter 12th granddaughter-in-law Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Mette Thomasdatter 13th granddaughter-in-law 1820 1906
Mette Kirstine Nielsdatter 13th granddaughter-in-law Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter 13th granddaughter-in-law Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Johanne Pedersen Primdahl 14th granddaughter-in-law 1848 1933
Jens Thomas Andersen 14th grandson-in-law Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen 13th granddaughter-in-law Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen 14th granddaughter-in-law Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen 14th granddaughter-in-law Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen 14th granddaughter-in-law Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen 14th granddaughter-in-law Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori