A3et

Frands Christensen Mulvad

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Christian Pedersen Mulvad 1694 Ane Kirstine Hagedorn 1703

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1734 Jelling, Vejle, Danmark
Vielse 1665
Død 1798 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 20.08.1798 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Kirsten Thomsadatter Ægtehustru 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Brødre & søstre
Peder Christensen Mulvad Broder Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Broder 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Søster Jelling, Vejle, Danmark 1730
Jes Christensen Mulvad Broder Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Børn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Datter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Datter
Christen Frandsen Søn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Forældre
Christian Pedersen Mulvad Fader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Moder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Oldebørn
Karen Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Tipoldebørn
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tipoldesøn
Ane Pedersen Tipoldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tipoldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tipoldesøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tipoldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tipoldesøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tipoldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Tiptipoldebørn
Anders Christian Andersen Tiptipoldesøn
Anton Andersen Tiptipoldesøn
Knud Andersen Tiptipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tiptipoldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tiptipoldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tiptipoldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Arne kristian Nielsen Frandsen Tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Tip3-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip3-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip3-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip3-oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip4-oldedatter
Marianne Amstrup Tip4-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip4-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip4-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip4-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip4-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip4-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip4-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip4-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip5-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip5-oldersøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip5-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip5-oldersøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip5-oldersøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip5-oldersøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip5-oldersøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Peder Christensen Mulvad Bedstefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Bedstemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Bedstefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Bedstemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Oldeforældre
Christen Hansen Mulvad Oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Oldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tipoldeforældre
Cathrine Rosenmeier Tipoldemoder 1662
Hans Christensen Tipoldefader
Hans Jensen Hagedorn Tipoldefader
Lave Madsen Tipoldefader Århus
Maria Carstensdatter Tipoldemoder
Peder Rosenmeier Tipoldefader
Jes Hansen Kjærgaard Tipoldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Tipoldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Tipoldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Tipoldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Søren Nielsen Tipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tiptipoldeforældre
Niels Hansen Mulvad Tiptipoldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Tiptipoldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Tiptipoldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Tiptipoldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Tiptipoldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Tiptipoldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Tiptipoldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Niels Rasmussen Tiptipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tiptipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Tip3-oldeforældre
Anders Knudsen Tip3-oldefader
Hans Carlsen Tip3-oldefader
Hans Tygisen Tip3-oldefader Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Trane Tip3-oldefader
Christopher Hansen Bang Tip3-oldefader 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte Tip3-oldefader Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Jacob Jensen Holm Tip3-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt Tip3-oldemoder 1545
Karen Kjeldsdatter Trane Tip3-oldemoder Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk Tip3-oldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1559
Tip4-oldeforældre
Jens Holm Tip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark
Karli Severinsen Tip4-oldefader
Oluf Nielsen Schytte Tip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane Tip4-oldefader Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt Tip4-oldemoder 1506
Peder Thøgersen Løvenbalk Tip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Tip5-oldeforældre
Severin Karlisen Tip5-oldefader 14.03.1537
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger Tip5-oldefader Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Anne Pedersdatter Tip5-oldemoder 1510
Fjerne forfædre
Anne Joachimsdatter Flemming 8th great grandmother
Dronning Margrethe Sambria af Pommeren 15th great grandmother
Else Svendsdatter Udson 9th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 12th great grandfather
Jens Lauridsen Løvenbalk 7th great grandfather 29.04.1538
Johan Caisen Rantzau 12th great grandfather
Jomfru af Lunge 13th great grandmother
Karli Karlsen 7th great grandfather
Mectide 15th great grandmother
NN Godskesdatter 12th great grandmother
Svend Udson 10th great grandfather
Ukendt 10th great grandmother
Johan I af Brandenburg 15th great grandfather 1213 04.04.1266
Konge Christoffer I 15th great grandfather 1219 1259
Erik Klippinge 14th great grandfather 1249 1286
Dronning Agnes Brandenburg 14th great grandmother 1257 1304
Konge Christoffer II 13th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 11th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 11th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 10th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 9th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 8th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 7th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Svigersønner & -døtre
Henrich Olufsen Svigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Anne Jensdatter Svigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Svogre & svigerinder
Anne Margrethe Hansdatter Svigerinde
Cathrine Hansdatter Tørslef Svigerinde
Onkler & tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Bert Rosenmeyer Mulvad Onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Grandonkler & grandtanter
Hans Christense Riber Grandonkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grandonkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grandonkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grandonkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grandtante 1652
Maren Christensen Mulvad Grandtante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grandtante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grandtante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grandtante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grandonkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grandtante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grandtante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grandonkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand2-onkler & -tanter
Cordt Lades Rosenmeyer Grand2-onkel 15.05.1677
Johanne Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-tante Ribe, Ribe, Danmark
Niels Sørensen Grand2-onkel
Hans Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1621 1670
Mads Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1623
Peder Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1626 1693
Birgitte Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-tante 1630
Maren Jensen Kjærgaard Mulvad Grand2-tante Ribe, Ribe, Danmark 1640
Christian Nielsen Schytte Grand2-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Grand2-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Anne Nielsdatter Schytte Grand2-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Grand2-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Knud Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand3-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand3-onkel
Anne Nielsdatter Grand3-tante
Else Nielsdatter Grand3-tante
Helle Nielsen Grand3-tante
Johan Rosenmeyer Grand3-onkel
Johanne Nielsdatter Grand3-tante
Jørgen Nielsen Grand3-onkel
Karen Thøgersdatter Grand3-tante
Knud Nielsen Grand3-onkel
Maren Nielsdatter Grand3-tante
Niels Nielsen Grand3-onkel
Rasmus Nielsen Grand3-onkel
Hans Nielsen Mulvad Grand3-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1592 1662
Ingvard Nielsen Mulvad Grand3-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1594
Carl Nielsen Mulvad Grand3-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1596 1662
Christian ANdersen Schytte Grand3-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1604 1666
Hans Andersen Schytte Grand3-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1605 02.03.1681
Anne Thøgersdatter Grand3-tante Skyum, Thisted, Danmark 1607
Keld Andersen Schytte Grand3-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 02.06.1619
Carl Rosenmeyer Grand3-onkel 1630 1670
Grand4-onkler & -tanter
Offer Mulvad Grand4-onkel
Anne Christophersdatter Bang Grand4-tante Skyum, Thisted, Danmark 1567 1639
Maren Nielsdatter Schytte Grand4-tante Kobberup, Viborg, Danmark 1567
Jacob Jacobsen Holm Grand4-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Grand4-tante Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Grand4-tante Viborg, Viborg, Danmark 1591
Grand5-onkler & -tanter
Peder Olesen Schytte Grand5-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1528
Thøger Kjeldsen Trane Grand5-onkel Gunderup, Ålborg, Danmark 1530 1600
Christen Olesen Schytte Grand5-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1532
Anders Olesen Schytte Grand5-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1534 01.09.1592
Karen Olesdatter Schytte Grand5-tante 1536 23.12.1607
Maren Kjeldsdatter Trane Grand5-onkel Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Grand5-tante 1559 1591
Grand6-onkler & -tanter
Mette Mortensdatter Hvass Grand6-tante Viborg
Thøger Mortensen Hvass Grand6-onkel Sorte Brødre Kirke 1541
Mads Mortensen Hvass Grand6-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1552
Svigeronkler & -tanter
Karen Christophersdatter Stub Tante (indgiftet)
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund Grand2-tante (indgiftet)
Anne Nielsdatter Grand5-tante (indgiftet)
Anne Pedersdatter Bruun Gradtante (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Gradtante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grandonkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grandonkel (indgiftet)
Ib Nielsen Grand2-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Gradtante (indgiftet)
Johan Andersen Grandonkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Gradtante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane Grand5-tante (indgiftet)
Maren Nielsen Schytte Grand5-tante (indgiftet)
Margrethe Jacobsdatter Grand3-tante (indgiftet)
Maria Nielsdatter Arctand Grand4-tante (indgiftet)
Mette Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Niels Olesen Schytte Grand5-tante (indgiftet)
Peder Jacobsen Holst Grand3-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen Grand5-onkel (indgiftet)
Rasmus Jensen Grandonkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange Grand4-onkel (indgiftet)
Søren Christensen Bhie Grand4-tante (indgiftet) Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane Grand4-onkel (indgiftet)
Thomas Christensen Mumme Grand4-onkel (indgiftet)
Ukendt Grand3-tante (indgiftet)
Zachris Wognsen Wagner Gradtante (indgiftet) 1699
Fjerne slægtninge
Poul Andersen Halvfætter Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Halvfætter Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Halvkusine Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Halvkusine Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Halvfætter 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Halvkusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Halvkusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Halvfætter Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Halvfætter Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Halvfætter Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Andre slægtninge
Anders Christian Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 12 times removed up (f) Vinstrup 1475
Anton Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 11 times removed up (f)
Knud Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Oldeforældres tipoldesøn
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 10 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 9 times removed up (m) 1505 1534
Peder Jacobsen Holm Grand4-halvonkel 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm Tip4-oldeforældres oldedatter 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble Tip4-oldeforældres tipoldedatter 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech Tip4-oldeforældres tiptipoldedatter 1677 1761
Rasmus Jensen Halvonkel Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Jørgen Mikkel Hansen Oldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Oldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Oldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Oldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Oldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Oldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Christen Christensen Sønne-/dattersøn 02.04.1826
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip4-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Jens Christensen Sønne-/dattersøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Sønne-/datterdatter
Laust Christian Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Marie Jensen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tiptipoldesvigerdatter
Mette Poulsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Morten Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Hansen Danielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tiptipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Oluf Henrichsen Sønne-/dattersøn 1840
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Povel Geertsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Ukendt Datter-/Sønnesøns ægtefælle
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Ane Marie Henriksdatter Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Niels Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anna Henrichsdatter Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Sønne-/datterdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Sønne-/dattersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Peder Rasmussen Oldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Bodil Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Inger Kirstine Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Johanne Marie Christensen Sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Mette Kirstine Nielsdatter Oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Oldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tipoldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Christiane Pedersen Oldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tipoldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tipoldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tipoldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tiptipoldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tiptipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tiptipoldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip3-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip3-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip3-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tiptipoldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip3-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tiptipoldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip3-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tiptipoldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip3-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip3-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tiptipoldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip3-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip3-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip4-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip4-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-49.3) - 16.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-48.1) - 2.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-45.5) - 20.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-28.5) - 55.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-2.4) - 65.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-1.5) - 58.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 3.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 15.2 - 97.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 21.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 22.0 - 29.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 28.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 35.2 - 86.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 36.5 - 92.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 39.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 40.6 - 102.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 40.8 - 49.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 42.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 49.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 54.9 - 62.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 55.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 57.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 58.0 - 66.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 58.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 60.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 61.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 61.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 62.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 63.4 - 66.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter