A3et

Anders Ellemholdt

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark
Dåb 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 1710
Død 1740 Ikast, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 28.05.1740 Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ukendt Ægtehustru
Børn
Gregers Andersen Søn
Knud Andersen Søn
Peder Andersen Bierg Søn
Søren Andersen Søn Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Oldebørn
Ædel Madsdatter Oldedatter
Mads Madsen Oldesøn
Mads Madsen Oldesøn
Søren Madsen Oldesøn
Anne Marie Madsdatter Oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Anna Madsdatter Oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Niels Madsen Oldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Tipoldebørn
Mette Marie Jensdatter Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Bodil Marie Vedersøe Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Mette Kirstine Nielsdatter Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Dorthea Marie Nielsdatter Tipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Mette Marie Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Marie Jendatter Tipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Madsine Nielsdatter Tipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Boline Marie Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Ædel Marie Nielsdatter Tipoldedatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Frederikke Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Mads Severin Jensen Tipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Tipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Madsine Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mads Nicolai Madsen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Mette Kirstine Jensen Tipoldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Ane Johanne Nielsdatter Tipoldedatter 13.03.1841
Mads Peder Jensen Tipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Niels Christian Nielsen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Lovise Kirstine Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Tipoldesøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Mads Peter Sørensen Tipoldesøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Peder Sørensen Tipoldesøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Anne Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Tipoldedatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Tiptipoldebørn
Anders Peder Pedersen Tiptipoldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Tiptipoldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Marie Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Kirsten Marie Jacobsen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Anne Marie Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Knud Jacobsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Niels Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Jacobsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Nicolaj Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Anne Jacobsen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Mads Peder Jacobsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Ane Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Dorthea Marie Jacobsen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Mads Christian Andersen Tiptipoldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Jens Knudsen Jacobsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Anton Andersen Tiptipoldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Laust Peder Jacobsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Karl Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Tip3-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip3-oldesøn
Anton Andersen Tip3-oldesøn
Knud Andersen Tip3-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip3-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip3-oldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tip3-oldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tip3-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tip3-oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tip3-oldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tip3-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tip4-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip4-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip4-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip4-oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip4-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip4-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip4-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip4-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip4-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip4-oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip5-oldebørn
Andersen Tip5-oldersøn
Ellen Margrethe Jensen Tip5-oldedatter
Marianne Amstrup Tip5-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip5-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip5-oldersøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip5-oldersøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip5-oldersøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip5-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip5-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip5-oldersøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip5-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip5-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip5-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip5-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip5-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip5-oldersøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip5-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip5-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip5-oldersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip5-oldersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip5-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip5-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip5-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip5-oldersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip5-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip5-oldersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip5-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip5-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip5-oldersøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip5-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip5-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip6-oldebørn
Chatrine Hansen Tip6-oldedatter
Connie Pedersen Tip6-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip6-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip6-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip6-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip6-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip6-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip6-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip6-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip6-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip6-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip6-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip6-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip6-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip6-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip6-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip6-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip6-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip6-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip6-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip6-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip6-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip6-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip6-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip6-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip6-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip6-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip6-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip6-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip6-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip6-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip6-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip6-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip6-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip6-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip6-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip6-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip6-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip6-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip6-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip6-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip6-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Fjern efterslægt
Soya Martini Revsbæk 8th granddaughter
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk 8th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 8th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 8th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 8th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 8th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 8th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 8th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Edel Andersdatter Svigerdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Børnebørn
Åge Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip5-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip4-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip5-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip4-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip5-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip4-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter
Johan Tolstrup Tipoldesvigersøn
Johanne Sørensdatter Sønne-/datterdatter
Marie Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tip3-oldesvigerdatter
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tip3-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip4-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip5-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip5-oldesvigersøn 7.1995
Søren Chriatian Dahl Christensen Tipoldesvigersøn
Søren Jensen Tipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip5-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip6-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip5-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Thomas Jensen Tipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip5-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip5-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Anders Sørensen Sønne-/dattersøn Uhre, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.1743
Mads Nielsen Tværmose Datter-/Sønnedatters ægtefælle Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Mette Sørensdatter Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Jens Pedersen Oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Anne Nielsdatter Oldesvigerdatter Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Jens Hansen Moeslund Oldesvigersøn 1803
Karen Marie Pedersdatter Oldesvigerdatter Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Peder Andersen Tipoldesvigersøn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 26.10.1813
Jacob Knudsen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Anders Nielsen Tipoldesvigersøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Jens Thomas Andersen Tiptipoldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Nielsine Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Tiptipoldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tip3-oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tip3-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tip3-oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tip3-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tip3-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip4-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip4-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip4-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tip3-oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip4-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tip3-oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip4-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tip3-oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip4-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip4-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tip3-oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip4-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip4-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip4-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip4-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip4-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip4-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip5-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip4-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip5-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip5-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip4-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip5-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip5-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip5-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip5-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip6-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip5-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip5-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip5-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip5-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip5-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip5-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip6-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-21.5) - 61.8 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
7 Nov 1665 1.4 Første udgave af London Gazette Virksomheder
2 May 1666 - 5 Sep 1666 1.8 - 2.2 Den store brand i London Storbritannien
1682 18.0 Tysk firma går i land på Guldkysten Opdagelser & Kolonisering
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 20.7 - 86.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 21.9 - 72.3 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 24.6 - 90.7 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
13 Feb 1689 24.6 Vedtagelse af 'Bill of Rights' Storbritannien
12 Jun 1690 26.0 Slaget ved Boyne Storbritannien
17 Jul 1695 31.1 Grundlæggelsen af Bank of Scotland Virksomheder
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 41.6 - 125.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 67.7 - 135.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 68.5 - 128.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 73.0 Opløsningen af huset Medici Italien