A3et

Jens Thomas Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Poulsen 08.11.1801 Karen Rasmusdatter 26.06.1807

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 08.11.1851 Ikast, Ringkøbing, Danmark
Dåb 30.11.1851 Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 20.11.1883 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Anne Marie Andersen Ægtehustru Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Brødre & søstre
Poul Andersen Broder Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Broder Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Søster Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Søster Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Broder 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Broder Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Broder Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Børn
Anders Christian Andersen Søn
Anton Andersen Søn
Knud Andersen Søn
Niels Martinus Andersen Søn
Otto Marinus Andersen Søn
Carline Mette Kirstine Andersen Datter 25.09.1884
Frederik Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Kirstine Andersen Datter 10.03.1892
Forældre
Anders Poulsen Fader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Karen Rasmusdatter Moder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Oldebørn
Andersen Oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Oldedatter
LiselLotte Bangshåb Oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tipoldebørn
Chatrine Hansen Tipoldedatter
Connie Pedersen Tipoldedatter
Mira Jun Pedersen Tipoldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tipoldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tipoldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tipoldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tipoldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tipoldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tipoldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tipoldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tipoldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tipoldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tipoldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tipoldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tipoldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tipoldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tipoldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tipoldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tipoldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tipoldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tipoldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tipoldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tipoldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tipoldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tipoldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tipoldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tipoldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tipoldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tipoldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tipoldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tipoldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tipoldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tipoldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tipoldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tipoldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tipoldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tipoldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tipoldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tipoldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tipoldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tipoldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tipoldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tipoldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tipoldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tipoldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tipoldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tipoldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tipoldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tipoldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tipoldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tipoldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tipoldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tipoldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tipoldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tipoldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tipoldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tipoldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tipoldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tiptipoldebørn
Soya Martini Revsbæk Tiptipoldedatter
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tiptipoldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tiptipoldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tiptipoldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tiptipoldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tiptipoldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tiptipoldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tiptipoldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip3-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Rasmus Jensen Bedstefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Kirstine Nielsdatter Bedstemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Bedstefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Byrgdesdatter Bedstemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Oldeforældre
Niels Jensen Ulfborg Oldefader 1720 1802
Jens Nielsen Oldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Anders Poulsen Oldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Oldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Oldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Oldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Ellen Sørensdatter Oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tipoldeforældre
Fru Christensen Tipoldemoder
Povel Christensen Tipoldefader
Niels Sørensen Pathold Tipoldefader 1714
Maren Christensdatter Tipoldemoder 1715
Søren Nielsen Tipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tiptipoldeforældre
Christen Povelsen Tiptipoldefader
Niels Rasmussen Tiptipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tiptipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
? Tiptipoldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Tip3-oldeforældre
Anders Knudsen Tip3-oldefader
Svigerforældre
Anders Nielsen Svigerfar Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Svigermor Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Svigersønner & -døtre
Emma Amalie Sørensen Svigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Svigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Svogre & svigerinder
Ane Nielsen Svigerinde
Inger Caroline Nielsen Svigerinde
Søren Christian Pedersen Svigerinde
Hans Jørgensen Svoger Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Marie Andersen Svigerinde Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Ane Marie Kirstine Jensen Svigerinde Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Niels Kristian Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Nicolaj Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Ane Andersen Svoger Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Mads Christian Andersen Svoger 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Andersen Svoger 16.09.1871 16.01.1895
Peder Sørensen Svoger Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Karl Andersen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Nevøer & niecer
Jørgen Mikkel Hansen Nevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Nevø Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Nevø Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Ane Kathrine Kristensen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Ane Johanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Anders Peter Andersen Svigernevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Svigernevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Karen Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Svigernevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Povlene Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Mette Kirstine Andersen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Hanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Maren Andersen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Svigernevø Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Svigerniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Svigernevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Svigerniece Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Svigerniece Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Svigernevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Svigernevø Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Svigerniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Svigernevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Grandnevøer & grandniecer
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Grandniece Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Johannes Jensen Voldby Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Svigergrandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Henny Alice Andersen Svigergrandniece Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Lilli Aase Stenholt Andersen Svigergrandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Elly Marie Hamann Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Svigergrandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Karl Andersen Hamann Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Svigergrandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Vagn Kristian Andersen Svigergrandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Villy Normand Andersen Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Lissy Margit Andersen Svigergrandnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Anna Helene Voldby Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Sonja Helene Pedersen Svigergrandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Svigergrandnevø 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Svigergrandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Grand2-nevøer & -niecer
Elly Marie Uhrskov Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Grand2-niece Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Grand2-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Grand2-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Else Uhrskov Andersen Grand2-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Grand2-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Onkler & tanter
Rasmus Jensen Onkel Snærild 26.04.1771
Niels Poulsen Onkel 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Knud Rasmussen Onkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Marianne Poulsen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Knud Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Maren Poulsen Tante 16.12.1810
Jens Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Jørgen Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Jens Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ane Kirstine Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Onkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Grandonkler & grandtanter
Niels Jensen Grandonkel Snærild
Johanne Sørensdatter Grandtante Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
? Andersen Grandonkel 1746
? Andersen Grandonkel 1747
? Andersen Grandonkel 1748
Edel Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Anne Jensdatter Grandtante Snærild 05.01.1753
Hans Jensen Grandonkel Snærild 27.01.1754
Poul Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Søren Jensen Grandonkel Snærild 13.06.1756
Hans Jensen Grandonkel Snærild 25.09.1757
Anne Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Anne Jensdatter Grandtante Snærild 23.03.1760
Maren Nielsdatter Grandtante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Maren Jensdatter Grandonkel Snærild 24.01.1762
Peder Jensen Grandonkel Snærild 12.08.1764
Dorethe Marie Nielsdatter Grandtante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Jens Jensen Grandonkel Snærild 16.10.1768
Jens Nielsen Grandonkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Grandonkel 02.10.1774
Jens Nielsen Grandonkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Søren Byrgesen Grandonkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grandtante 03.04.1780
Jørgen Byrgesen Grandonkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 1785
Mette Poulsen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Gertrud Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand2-onkler & -tanter
Niels Sørensen Grand2-onkel
Søren Nielsen Grand2-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Grand2-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Knud Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand3-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand3-onkel
Anne Nielsdatter Grand3-tante
Else Nielsdatter Grand3-tante
Helle Nielsen Grand3-tante
Johanne Nielsdatter Grand3-tante
Jørgen Nielsen Grand3-onkel
Knud Nielsen Grand3-onkel
Maren Nielsdatter Grand3-tante
Niels Nielsen Grand3-onkel
Rasmus Nielsen Grand3-onkel
Svigeronkler & -tanter
Kristian Henriksen Onkel (indgiftet) Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Fjerne svigeronkler & -tanter
Iver Boyskov Christensen Grandonkel (indgiftet)
Jens Sørensen Gradtante (indgiftet)
Mette Poulsdatter Gradtante (indgiftet)
Hans Frandsen Hagedorn Grandonkel (indgiftet) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Fætre/kusiner
Kirsten Kristensdatter Kusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Pvel Christjan Kristensen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Povel Christjan Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Frands Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Frands Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Kusine Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Fjerne slægtninge
Peder Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Halvfætter 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Halvkusine Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Halvnevøer/niecer
Maren Sofie Laursen Halvniece Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Ane Katrine Kristensen Halvniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Halv-gradnevøer/-niecer
Albert Henry Madsen Halv-grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Hulda Natalie Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Hjalmer Uhrskov Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Peder Rudolf Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Svend Børge Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Arthur Løvgren Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Oda Kirstine Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Vagner Herløv Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Egon Lindegaard Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Doris Irene Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Regner Højmark Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Ruth Olivia Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Andre slægtninge
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Oldeforældres tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Oldeforældres tipoldedatter
Christen Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn 02.04.1826
Christen Frandsen Oldeforældres tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Jens Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter
Oluf Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn 1840
Ane Kirstine Hagedorn Halvtante Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ane Marie Henriksdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Karen Rasmusdatter Halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Anne Kirstine Henrichsen Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Niels Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Bodil Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Knud Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Ellen Sørensdatter Halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Johanne Marie Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Svigerbedsteforældre
Anders Hesselbjerg Svigertiptipoldefader
Anders Knudsen 8th great grandfather-in-law
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Svigeroldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Jacobsdatter Svigertip3-oldemoder
Anne Joachimsdatter Flemming 12th great grandmother-in-law
Anne Thomasdatter Svigertiptiptipoldemoder
Cathrine Rosenmeier Svigertip5-oldemoder 1662
Else Svendsdatter Udson 13th great grandmother-in-law
Hans Carlsen 8th great grandfather-in-law
Hans Christensen Svigertip5-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Svigertip5-oldefader
Hans Tygisen 8th great grandfather-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jacob Skiøtte Svigertip4-oldefader 13.03.1726
Jens Holm 9th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 11th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Trane 8th great grandfather-in-law
Karli Karlsen 11th great grandfather-in-law
Karli Severinsen 9th great grandfather-in-law
Lave Madsen Svigertip5-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Svigertip5-oldemoder
Morten Refael Svigertiptipoldefader
Niels Jensen Rønkilde Svigertiptipoldefader
Niels Pedersen Coustrup Svigertip3-oldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Peder Rosenmeier Svigertip5-oldefader
Severin Karlisen 10th great grandfather-in-law 14.03.1537
Svend Udson 14th great grandfather-in-law
Ukendt 14th great grandmother-in-law
Ukendt Svigertiptiptipoldemoder
Ukendt Svigertiptiptipoldemoder
Jens Nielsen Løvenbalk 14th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 13th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 12th great grandfather-in-law Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 11th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 10th great grandfather-in-law Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 9th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 9th great grandfather-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 9th great grandmother-in-law 1506
Anne Pedersdatter 10th great grandmother-in-law 1510
Christopher Hansen Bang 8th great grandfather-in-law 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 8th great grandfather-in-law Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 9th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 8th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 8th great grandmother-in-law 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 8th great grandmother-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 8th great grandmother-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard Svigertip5-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad 7th great grandfather-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 7th great grandfather-in-law Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 7th great grandmother-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 7th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 7th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 7th great grandmother-in-law Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer 7th great grandfather-in-law 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Svigertip5-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Svigertip5-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Svigertip5-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Christen Hansen Mulvad Svigertip4-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Svigertip4-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Svigertip4-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Svigertip4-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Svigertip4-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Svigertip4-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Peder Christensen Mulvad Svigertip3-oldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Svigertip3-oldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen Svigertip3-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Anders Ellemholdt Svigertiptipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Ukendt Svigertip3-oldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Hans Frandsen Hagedorn Svigertip3-oldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Niels Rasmussen 7th great grandfather-in-law Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter 7th great grandmother-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Christian Pedersen Mulvad Svigertiptipoldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Christensen Fonnesbech Svigertiptipoldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Ane Kirstine Hagedorn Svigertiptiptipoldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Bodil Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Søren Andersen Svigertipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Anne Marie Svendsdatter Svigertipoldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Svigertipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Svigertipoldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Svigertipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Søren Nielsen Svigertip5-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Svigertip5-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Svigertipoldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Svigertipoldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Svigertipoldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Niels Madsen Svigertipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Anne Sørensdatter Svigertipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Svigertipoldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jens Nielsen af Rønkilde Svigertipoldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Ane Marie Svendsdatter Svigertipoldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Byrgde Jørgensen Svigertip4-oldefader 1740 14.04.1828
Christen Knudsen Svigertipoldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Svigertipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Kirsten Thomsadatter Svigertipoldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Anders Jensen Østergaard Svigeroldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Svigeroldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Ellen Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Svigeroldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Svigeroldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Niels Jensen Svigeroldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Mette Sørensdatter Svigeroldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Dorthe Christensdatter Svigeroldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Ane Marie Henriksdatter Svigerbedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Svigerbedstefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anne Nielsdatter Svigerbedstemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Niels Madsen Svigerbedstefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Børnebørn
Åge Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Annie Elisabeth Grønning Oldesvigerdatter
Ejner Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Erik Kelø Oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Hans Børge Hansen Oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Helle Bundgaard Jensen Oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Oldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Pia Brandt Johansen Oldesvigerdatter
Preben Pedersen Oldesvigersøn 7.1995
Søren Thagaard Jensen Oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tipoldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
John Nielsen Lund Oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Jens Jensen Skou Datter-/Sønnedatters ægtefælle Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Agnes Margrethe Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Kristian Ernst Laubjerg Datter-/Sønnedatters ægtefælle Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Hans Erik Andersen Sønne-/dattersøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Gerda Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Datter-/Sønnedatters ægtefælle Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Ella Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Svend Jacobsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Karl Heinrich Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Jenny Doris Andersen Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Åse Filskov Datter-/Sønnesøns ægtefælle Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Frode Andersen Sønne-/dattersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Erling Jørgensen Oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Oldesvigerdatter 10.10.1939
Bent Villy Andersen Sønne-/dattersøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Ulla Svendsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 26.09.1943
Kurt Fokdal Oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Datter-/Sønnesøns ægtefælle Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tipoldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tipoldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-42.8) - 13.4 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-42.8) - 30.5 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-39.8) - 18.6 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-36.4) - 14.8 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-34.9) - 41.1 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-31.9) - 38.9 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-18.9) - 72.2 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-17.7) - 48.4 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-14.4) - 49.2 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-13.3) - 65.4 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-7.9) - 58.6 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-7.0) - 77.5 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-4.7) - 80.0 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-4.7) - 70.8 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-3.9) - 25.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-2.6) - 39.1 Konge af Holland: Willem III Holland
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 (-1.3) - 1.3 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 1.1 - 18.8 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 1.3 - 5.3 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 1.6 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 4.5 - 87.9 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 5.3 - 9.3 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 5.6 - 6.4 Utah-krigen Mormon-historie
1859 7.6 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 9.3 - 13.4 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 9.4 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 9.4 - 13.4 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 9.9 - 90.4 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 11.7 - 95.5 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 11.9 - 85.4 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 13.4 - 17.3 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 14.6 - 14.7 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 15.3 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 16.7 - 26.7 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 17.3 - 25.3 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 17.8 - 32.7 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 18.5 - 72.2 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 18.7 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 18.7 - 19.5 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 19.2 - 36.4 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 19.5 - 38.4 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 20.0 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 23.1 - 113.3 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 24.2 - 115.5 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 25.3 - 29.3 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 26.7 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 26.7 - 29.7 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 27.2 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 27.4 - 103.5 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 27.7 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 27.7 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 27.7 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 28.9 - 35.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 29.1 - 29.4 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 29.3 - 29.9 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 29.8 - 103.4 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 29.9 - 33.3 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 30.7 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 30.7 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 32.2 - 112.2 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 32.7 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 33.0 - 33.3 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 33.3 - 37.3 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 34.7 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 34.7 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 35.0 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 35.7 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 35.7 - 37.7 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 36.4 - 36.6 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 36.6 - 67.0 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 36.7 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 37.3 - 41.3 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 37.4 - 46.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 37.5 - 93.5 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 38.7 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 38.7 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 39.0 - 117.5 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 39.1 - 96.9 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 41.3 - 45.4 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 41.4 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 44.7 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 44.7 - 45.7 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 45.4 - 49.9 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 46.9 - 50.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 48.0 - 50.6 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 48.9 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 49.2 - 58.5 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 49.9 - 57.4 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 50.0 - 67.1 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 50.0 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 50.1 - 115.2 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 51.6 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 52.1 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 52.7 - 56.7 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 54.5 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 55.7 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 56.9 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 56.9 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 57.4 - 61.4 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 57.7 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 58.5 - 84.3 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 59.6 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 59.6 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 60.0 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 61.4 - 69.4 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 62.6 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 62.7 - 67.1 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 62.8 - 67.1 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 62.9 - 63.7 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 63.0 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 64.5 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 64.7 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 65.4 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 65.6 - 112.1 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 65.7 - 71.7 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 66.0 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 67.0 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 67.1 - 93.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 67.3 - 73.4 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 67.3 - 67.7 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 67.5 - 67.8 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 67.7 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 67.8 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 67.9 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 69.4 - 71.8 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 70.1 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 71.0 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 71.8 - 77.4 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 71.8 - 72.1 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 71.9 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 73.6 - 82.8 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 76.6 - 116.0 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 76.7 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 77.2 - 116.5 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 77.4 - 81.4 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 78.0 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 78.3 - 79.5 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 78.4 - 80.6 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 78.8 - 160.9 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 79.5 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 79.7 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 80.1 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 80.6 - 81.1 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 81.1 - 81.3 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 81.3 - 93.5 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 81.4 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 81.4 - 93.5 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 83.7 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 84.3 - 85.1 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 85.1 - 100.3 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 85.1 - 100.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 85.5 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 85.7 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 87.9 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 87.9 - 93.9 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 88.6 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 90.1 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 93.5 - 101.3 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 93.5 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 93.6 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 93.6 - 99.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 93.8 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 95.0 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 96.0 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 96.9 - 128.6 Dronning af Holland: Juliana Holland
21 Dec 1948 97.2 Den irske Republikslov 1948 Storbritannien
23 May 1949 97.6 Grundlæggelsen af forbundsrepublikken Tyskland Tyskland
1949 97.7 Grundlæggelsen af Circuit City Virksomheder
15 Sep 1949 - 16 Oct 1963 97.9 - 112.0 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Konrad Adenauer Tyskland - Kanslere
7 Oct 1949 98.0 Grundlæggelsen af DDR Tyskland
11 Oct 1949 - 7 Sep 1960 98.0 - 108.9 Statspræsident for DDR: Wilhelm Pieck Østtyskland
17 Jun 1950 98.7 Første vellykkede organtransplantation Medicin
1950 - 1953 98.7 - 101.7 Koreakrigen Krige
9 Apr 1951 - 18 Jan 1970 99.5 - 118.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: David O. McKay Mormon-historie