A3et

Knud Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Poulsen 08.11.1801 Karen Rasmusdatter 26.06.1807

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 13.03.1848 Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Poul Andersen Broder Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Broder Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Søster Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Søster Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Broder 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Søster Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Broder Thiimhus 02.04.1846
Jens Thomas Andersen Broder Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Forældre
Anders Poulsen Fader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Karen Rasmusdatter Moder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Bedsteforældre
Rasmus Jensen Bedstefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Kirstine Nielsdatter Bedstemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Bedstefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Byrgdesdatter Bedstemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Oldeforældre
Niels Jensen Ulfborg Oldefader 1720 1802
Jens Nielsen Oldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Anders Poulsen Oldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Oldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Oldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Oldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Ellen Sørensdatter Oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tipoldeforældre
Fru Christensen Tipoldemoder
Povel Christensen Tipoldefader
Niels Sørensen Pathold Tipoldefader 1714
Maren Christensdatter Tipoldemoder 1715
Søren Nielsen Tipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tiptipoldeforældre
Christen Povelsen Tiptipoldefader
Niels Rasmussen Tiptipoldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tiptipoldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
? Tiptipoldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Tip3-oldeforældre
Anders Knudsen Tip3-oldefader
Svogre & svigerinder
Ane Nielsen Svigerinde
Inger Caroline Nielsen Svigerinde
Søren Christian Pedersen Svigerinde
Hans Jørgensen Svoger Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Svoger Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Anne Marie Andersen Svigerinde Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Svigerinde Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Svoger Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Nevøer & niecer
Anders Christian Andersen Nevø
Anton Andersen Nevø
Knud Andersen Nevø
Niels Martinus Andersen Nevø
Otto Marinus Andersen Nevø
Jørgen Mikkel Hansen Nevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Nevø Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Nevø Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Nevø Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Niece 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Niece 10.03.1892
Povlene Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Niece Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Grandnevøer & grandniecer
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Grandniece Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grandnevø 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Grandnevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Grand2-nevøer & -niecer
Andersen Grand2-nevø
Ellen Margrethe Jensen Grand2-niece
LiselLotte Bangshåb Grand2-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand2-niece Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Grand2-niece Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Grand2-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Grand2-nevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Grand2-nevø 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Grand2-nevø Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Grand2-nevø Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Grand2-niece Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Grand2-niece Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Grand2-nevø Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Grand2-niece Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Grand2-niece Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Grand2-niece Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Grand2-niece 29.07.1944
Mona Skou Grand2-niece Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Grand2-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand2-nevø Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Grand2-niece Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Grand2-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Grand2-niece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Grand2-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand2-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand2-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand2-niece 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand2-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand2-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand2-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand2-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand2-nevø Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Grand2-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand2-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand2-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand2-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand2-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand2-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand2-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand2-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand2-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand2-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand2-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand2-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand2-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand2-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand2-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand2-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand2-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand2-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand2-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand2-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand2-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand2-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand2-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand2-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand2-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand2-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Grand3-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand3-niece
Connie Pedersen Grand3-niece
Mira Jun Pedersen Grand3-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand3-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand3-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand3-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand3-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand3-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand3-niece 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Grand3-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand3-niece Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Grand3-niece Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Grand3-nevø Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Grand3-niece Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Grand3-niece Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Grand3-nevø Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Grand3-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand3-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand3-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand3-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand3-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand3-nevø Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Grand3-nevø Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Grand3-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand3-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Grand3-nevø Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Grand3-nevø Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Grand3-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand3-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand3-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand3-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand3-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand3-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand3-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand3-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand3-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand3-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand3-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand3-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand3-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand3-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand3-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand3-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand3-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand3-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand3-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand3-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand3-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand3-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand3-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand3-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand3-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand3-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand3-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand3-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand3-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand3-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand3-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand3-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand3-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand3-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Grand4-nevøer & -niecer
Soya Martini Revsbæk Grand4-niece
Villy Ludvig Marcher Grand4-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand4-niece Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Grand4-niece Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Grand4-nevø Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Grand4-niece Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Grand4-niece Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Grand4-nevø Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Grand4-niece 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Grand4-nevø Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Grand4-niece Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Grand5-nevøer & -niecer
Villy Ludvig Marcher Grand5-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand5-niece Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Grand5-niece Svendstrup 20.05.1966
Onkler & tanter
Rasmus Jensen Onkel Snærild 26.04.1771
Niels Poulsen Onkel 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Knud Rasmussen Onkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Marianne Poulsen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Knud Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Maren Poulsen Tante 16.12.1810
Jens Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Jørgen Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Jens Rasmussen Onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ane Kirstine Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Onkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Grandonkler & grandtanter
Niels Jensen Grandonkel Snærild
Johanne Sørensdatter Grandtante Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
? Andersen Grandonkel 1746
? Andersen Grandonkel 1747
? Andersen Grandonkel 1748
Edel Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Anne Jensdatter Grandtante Snærild 05.01.1753
Hans Jensen Grandonkel Snærild 27.01.1754
Poul Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Søren Jensen Grandonkel Snærild 13.06.1756
Hans Jensen Grandonkel Snærild 25.09.1757
Anne Andersen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Anne Jensdatter Grandtante Snærild 23.03.1760
Maren Nielsdatter Grandtante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Maren Jensdatter Grandonkel Snærild 24.01.1762
Peder Jensen Grandonkel Snærild 12.08.1764
Dorethe Marie Nielsdatter Grandtante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Jens Jensen Grandonkel Snærild 16.10.1768
Jens Nielsen Grandonkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Grandonkel 02.10.1774
Jens Nielsen Grandonkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Søren Byrgesen Grandonkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grandtante 03.04.1780
Jørgen Byrgesen Grandonkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 1785
Mette Poulsen Grandtante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Grandonkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Gertrud Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grandtante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grandonkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand2-onkler & -tanter
Niels Sørensen Grand2-onkel
Søren Nielsen Grand2-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Grand2-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Knud Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand2-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand2-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand3-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand3-onkel
Anne Nielsdatter Grand3-tante
Else Nielsdatter Grand3-tante
Helle Nielsen Grand3-tante
Johanne Nielsdatter Grand3-tante
Jørgen Nielsen Grand3-onkel
Knud Nielsen Grand3-onkel
Maren Nielsdatter Grand3-tante
Niels Nielsen Grand3-onkel
Rasmus Nielsen Grand3-onkel
Svigeronkler & -tanter
Kristian Henriksen Onkel (indgiftet) Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Fjerne svigeronkler & -tanter
Iver Boyskov Christensen Grandonkel (indgiftet)
Jens Sørensen Gradtante (indgiftet)
Mette Poulsdatter Gradtante (indgiftet)
Hans Frandsen Hagedorn Grandonkel (indgiftet) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Fætre/kusiner
Kirsten Kristensdatter Kusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Pvel Christjan Kristensen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Povel Christjan Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Frands Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Frands Kristensen Fætter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Kusine Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Fjerne slægtninge
Peder Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Halvfætter 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Halvkusine Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Halvfætter Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Halvnevøer/niecer
Maren Sofie Laursen Halvniece Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Ane Katrine Kristensen Halvniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Halv-gradnevøer/-niecer
Albert Henry Madsen Halv-grandnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Hulda Natalie Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Hjalmer Uhrskov Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Peder Rudolf Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Svend Børge Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Arthur Løvgren Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Oda Kirstine Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Vagner Herløv Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Egon Lindegaard Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Doris Irene Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Regner Højmark Madsen Halv-grandnevø Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Ruth Olivia Madsen Halv-grandniece Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Andre slægtninge
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Oldeforældres tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Oldeforældres tipoldedatter
Christen Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn 02.04.1826
Christen Frandsen Oldeforældres tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Jens Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter
Oluf Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn 1840
Ane Kirstine Hagedorn Halvtante Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Ane Marie Henriksdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Karen Rasmusdatter Halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Anne Kirstine Henrichsen Oldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Oldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Niels Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Bodil Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Knud Sørensen Halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Ellen Sørensdatter Halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Johanne Marie Christensen Oldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Oldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-39.1) - 17.1 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-39.1) - 34.1 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-36.1) - 22.3 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-32.8) - 18.5 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-31.3) - 44.8 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-28.2) - 42.6 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-15.3) - 75.8 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-14.0) - 52.0 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-10.7) - 52.9 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-9.7) - 69.0 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 (-7.4) - 1.0 Konge af Holland: Willem II Holland
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-4.3) - 62.2 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-3.3) - 81.1 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 (-3.0) - 1.0 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-1.1) - 83.7 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-1.0) - 74.4 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-0.2) - 29.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 (-0.0) - 1.6 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 0.0 - 1.1 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 0.7 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 1.0 - 2.3 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 1.0 - 42.7 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 1.3 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 2.3 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 2.3 - 5.0 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 3.3 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 3.3 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 3.3 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 4.7 - 22.5 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 5.0 - 9.0 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 5.3 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 8.2 - 91.6 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 9.0 - 13.0 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 9.2 - 10.1 Utah-krigen Mormon-historie
1859 11.3 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 13.0 - 17.1 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 13.0 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 13.1 - 17.1 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 13.5 - 94.1 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 15.4 - 99.1 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 15.6 - 89.1 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 17.1 - 21.0 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 18.3 - 18.4 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 19.0 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 20.3 - 30.3 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 21.0 - 29.0 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 21.5 - 36.3 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 22.1 - 75.9 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 22.3 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 22.4 - 23.2 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 22.9 - 40.0 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 23.2 - 42.0 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 23.7 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 26.7 - 116.9 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 27.8 - 119.2 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 29.0 - 33.0 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 30.3 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 30.3 - 33.3 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 30.8 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 31.0 - 107.2 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 31.3 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 31.3 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 31.3 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 32.6 - 39.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 32.8 - 33.0 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 33.0 - 33.5 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 33.4 - 107.1 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 33.5 - 37.0 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 34.3 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 34.3 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 35.9 - 115.8 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 36.3 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 36.7 - 37.0 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 37.0 - 41.0 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 38.3 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 38.3 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 38.7 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 39.3 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 39.3 - 41.3 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 40.0 - 40.3 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 40.3 - 70.7 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 40.3 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 41.0 - 45.0 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 41.1 - 50.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 41.1 - 97.2 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 42.3 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 42.3 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 42.6 - 121.1 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 42.7 - 100.5 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 45.0 - 49.0 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 45.1 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 48.3 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 48.3 - 49.3 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 49.0 - 53.5 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 50.5 - 53.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 51.6 - 54.2 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 52.5 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 52.9 - 62.2 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 53.5 - 61.0 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 53.6 - 70.7 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 53.6 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 53.8 - 118.8 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 55.3 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 55.8 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 56.3 - 60.3 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 58.1 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 59.3 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 60.6 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 60.6 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 61.0 - 65.0 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 61.3 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 62.2 - 87.9 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 63.3 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 63.3 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 63.7 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 65.0 - 73.0 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 66.3 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 66.3 - 70.7 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 66.4 - 70.7 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 66.5 - 67.4 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 66.6 - 66.7 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 68.2 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 68.3 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 69.0 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 69.3 - 115.8 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 69.3 - 75.3 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 69.7 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 70.7 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 70.7 - 97.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 71.0 - 77.0 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 71.0 - 71.3 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 71.2 - 71.4 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 71.3 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 71.5 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 71.5 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 73.0 - 75.4 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 73.8 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 74.7 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 75.4 - 81.0 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 75.5 - 75.7 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 75.6 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 77.2 - 86.4 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 80.3 - 119.7 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 80.4 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 80.9 - 120.1 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 81.0 - 85.0 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 81.7 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 81.9 - 83.2 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 82.1 - 84.3 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 82.4 - 164.6 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 83.1 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 83.4 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 83.8 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 84.3 - 84.7 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 84.8 - 84.9 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 84.9 - 97.2 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 85.0 - 85.1 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 85.0 - 97.1 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 87.4 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 87.9 - 88.8 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 88.8 - 104.0 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 88.8 - 104.0 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 89.2 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 89.4 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 91.5 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 91.5 - 97.5 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 92.2 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 93.8 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 97.1 - 104.9 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 97.2 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 97.2 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 97.3 - 103.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 97.5 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 98.7 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 99.7 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie