A3et

Søren Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Sørensen Tyrresen 1741 Ane Margrethe Poulsdatter 1751

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 14.12.1788 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark
Død 17.2.1879
Begravelse 10.12.1780

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Tyrresen Halvbroder
Hans Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Halvsøster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Søster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Kirsten Marie Andersdatter Halvsøster Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Søster 30.1.1791 10.10.1862
Hans Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Hans Andersen Broder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Tygge Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Tygge Andersen Broder 5.9.1794 21.9.1794
Thyge Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Broder 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Halvbroder Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Broder 17.3.1798 17.3.1798
Forældre
Anders Sørensen Tyrresen Fader 1741
Ane Margrethe Poulsdatter Moder Mørke, Randers, Danmark 1751 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 4.1786
Bedsteforældre
Anne Christensdatter Bedstemoder
Povel Andersen Bedstefader
Søfren Søfrensen Tyrresen Bedstefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Bedstemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Oldeforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Rasmus Sørensen Oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Dorthe Thygesdatter Oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Tipoldeforældre
Jørgen Tyrisen Tipoldefader
Kirsten Sørensdatter Tipoldemoder
Mette Jensdatter Tipoldemoder
Søren Nielsen Tipoldefader 1607 1688
Thyge Nielsen Tipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Maren Rasmusdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Svogre & svigerinder
Peder Kristian Gregersen Svoger Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Edel Bertelsdatter Svigerinde Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Svoger Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Svigerinde Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Karen Sørensdatter Svigerinde Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Svigerinde Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Nevøer & niecer
Anders Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Nevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Niece Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Nevø 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Niece Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Niece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Nevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Niece Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Nevø Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Niece Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Niece København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Niece Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Marie Ottine Andersen Niece Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Grandnevøer & grandniecer
Jens Bertelsen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Grandniece Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Grandniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Grandniece Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Grandniece Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Grandnevø Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Grandniece Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Grandnevø Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Grandniece Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Grandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Grandnevø Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Grandniece Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Grand2-nevøer & -niecer
Ane Mette Nielsen Mohr Grand2-niece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Grand2-niece 09.11.1912
Anna Grand2-nevø
Frida Marie Mohr Grand2-niece
Gerda Elisabeth Mohr Grand2-niece
Kristen Vilhelm Mohr Grand2-nevø
Kristine Mohr Grand2-niece
Niels Andersen Mohr Grand2-nevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Grand2-niece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Grand2-niece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Grand2-niece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Grand2-niece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Grand2-niece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Grand2-niece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Grand2-nevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Grand2-nevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Grand3-nevøer & -niecer
Laurits Mohr Grand3-nevø
Marie Mohr Grand3-niece
Signe Mohr Grand3-niece
Vilhelm Mohr Grand3-nevø
Svend Harry Jochumsen Grand3-nevø Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Grand3-nevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Grand3-niece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Grand3-nevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grand3-nevø 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Grand3-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Grand3-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Grand3-nevø 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Grand3-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Grand3-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Grand3-niece Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Grand3-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Grand3-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Grand3-nevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Grand3-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Grand3-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Grand4-nevøer & -niecer
Andersen Grand4-nevø
LiselLotte Bangshåb Grand4-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand4-niece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Grand4-nevø 08.04.1933
Anne Lise Andersen Grand4-niece Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Grand4-niece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Grand4-niece 29.07.1944
Jette Loise Franzen Grand4-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand4-nevø Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Grand4-niece Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand4-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand4-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand4-niece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Grand4-niece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand4-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand4-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Grand4-nevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Grand4-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand4-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand4-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand4-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand4-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand4-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand4-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand4-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand4-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand4-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand4-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand4-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand4-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand4-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand4-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand4-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand4-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Grand4-nevø 1969
Grand5-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand5-niece
Connie Pedersen Grand5-niece
Mira Jun Pedersen Grand5-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand5-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand5-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand5-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand5-niece 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Grand5-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand5-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand5-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand5-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand5-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand5-nevø Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Grand5-niece 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Grand5-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand5-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Grand5-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand5-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand5-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand5-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand5-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand5-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand5-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand5-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand5-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand5-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand5-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand5-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand5-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand5-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand5-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand5-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand5-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand5-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand5-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand5-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand5-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand5-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand5-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand5-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand5-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand5-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Onkler & tanter
Inger Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Onkel
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Inger Søfrensdatter Tyrris Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Grandonkler & grandtanter
Clemen Rasmussen Grandonkel
Søren Rasmussen Grandonkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grandonkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grandtante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grandtante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Anders Søfrensen Tyrresen Grandonkel 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Grandtante 24.01.1701
Maren Rasmusdatter Grandtante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grandtante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Grand2-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand2-onkel
Jesper Thygesen Grand2-onkel
Maren Thygesdatter Grand2-tante
Maren Thygesdatter Grand2-tante
Peder Thygesen Grand2-onkel
Rasmus Thygesen Grand2-onkel
Svigeronkler & -tanter
Hans Povelsen Onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Jens Rønde Onkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Niels Jørgensen Onkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Johan Jørgensen Onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Andersdatter Gradtante (indgiftet)
Karen Andersdatter Gradtante (indgiftet)
Karen Jensdatter Gradtante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Søren Jensen Grand2-tante (indgiftet)
Karen Rasmusdatter Gradtante (indgiftet) 1711
Fætre/kusiner
Karen Jensdatter Rønde Kusine 7.4.1816
Søren Jensen Rønde Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Jens Jørgensen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Hans Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Kusine 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Kusine 1.7.1770
Karen Johansdatter Kusine 6.9.1772
Jørgen Johansen Fætter 21.8.1774
? Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Fætter 28.12.1777
Johanne Johansdatter Kusine 12.1783 12.1783
Fjerne slægtninge
Ane Kirstine Sørensdatter Halvfætter
Jørgen Jørgensen Halvfætter
Karen Jørgensdatter Halvkusine
Maren Jørgensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Rasmus Jørgensen Halvfætter
Rasmus Sørensen Halvfætter
Jens Jørgensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Mette Kirstine Nielsdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Karen Rasmusdatter Halvkusine 7.1780
Maren Sørensdatter Halvkusine 1.1784
Rasmus Sørensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Andre slægtninge
Karen Rasmusdatter Halvtante
Mette Rasmusdatter Halvtante
Søren Rasmussen Halvonkel
Niels Jørgensen Halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Søren Rasmussen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Margrethe Rasmusdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Søren Rasmussen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-83.0) - 1.3 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-56.8) - 11.0 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-56.0) - 3.6 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-39.3) - 43.3 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-19.3) - 32.4 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-18.0) - 38.3 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-13.9) - 47.5 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 0.4 - 8.2 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 0.6 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 2.7 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 3.5 - 11.5 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 3.8 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 5.5 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 6.5 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 6.6 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 8.2 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 8.9 - 12.2 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 10.5 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 12.2 - 20.2 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 13.5 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 15.3 - 25.3 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 16.0 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 17.7 - 24.7 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 19.7 - 23.1 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 20.2 - 76.4 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 20.2 - 93.4 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 20.2 - 28.2 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 21.6 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 23.2 - 81.5 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 23.5 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 23.6 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 24.8 - 26.5 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 24.9 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 25.0 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 26.3 - 51.8 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 26.5 - 77.7 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 26.5 - 26.6 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 27.6 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 27.6 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 28.0 - 104.0 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 28.2 - 36.2 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 28.9 Wartburg festival Tyskland
1818 29.6 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 31.1 - 101.8 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 34.8 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 35.0 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 36.2 - 40.2 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 40.2 - 48.2 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 41.3 - 55.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 41.3 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 43.5 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 44.0 - 135.1 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 44.6 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 45.3 - 111.3 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 48.2 - 52.3 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 48.5 - 112.2 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 48.6 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 48.6 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 48.9 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 49.6 - 128.3 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 50.6 - 53.6 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 51.8 - 60.3 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 52.3 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 52.3 - 56.3 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 55.0 - 121.5 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 56.0 - 140.4 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 56.3 - 60.3 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 57.6 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 57.6 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 58.2 - 142.9 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 58.3 - 133.7 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 58.6 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 58.6 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 59.1 - 88.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 59.2 - 60.8 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 59.3 - 60.3 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 60.0 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 60.3 - 61.6 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 60.3 - 102.0 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 60.6 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 61.6 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 61.6 - 64.3 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 62.6 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 62.6 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 62.6 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 64.0 - 81.8 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 64.3 - 68.3 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 64.6 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 67.4 - 150.9 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 68.3 - 72.3 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 68.5 - 69.4 Utah-krigen Mormon-historie
1859 70.6 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 72.3 - 76.4 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 72.3 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 72.4 - 76.4 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 72.8 - 153.3 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 74.7 - 158.4 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 74.9 - 148.4 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 76.4 - 80.3 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 77.5 - 77.7 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 78.3 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 79.6 - 89.6 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 80.3 - 88.3 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 80.8 - 95.6 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 81.4 - 135.2 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 81.6 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 81.6 - 82.5 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 82.1 - 99.3 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 82.4 - 101.3 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 83.0 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 86.0 - 176.2 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 87.1 - 178.5 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 88.3 - 92.3 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 89.6 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 89.6 - 92.6 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 90.1 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie