A3et

Jens Jensen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels ( Ekvaldv) Jensen 1834 Flore Henriette Andersen 3.1835

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 27.10.1866 Grenå, Randers, Danmark
Dåb 03.03.1867 Grenå, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Albert Thygge Jensen Broder Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Mette Kirstine Nielsine Jensen Søster Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Inger Marie Jensen Søster Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Vilhelmine Jensen Søster Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Arnold Jensen Broder Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Hansine Dominika Jensen Søster Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Forældre
Niels ( Ekvaldv) Jensen Fader Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Flore Henriette Andersen Moder København, København, Danmark 3.1835
Bedsteforældre
Thyge Andersen Bedstefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Inger Marie Hansdatter Bedstemoder Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Oldeforældre
Anders Sørensen Tyrresen Oldefader 1741
Maren Hansdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Tipoldeforældre
Søfren Søfrensen Tyrresen Tipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Hans Povelsen Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Maren Jensdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Tiptipoldeforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Tiptipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Tiptipoldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Povel Søfrensen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Rasmus Sørensen Tiptipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Maren Michelsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Tiptipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Jens Larsen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Luche Rasmusdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Tip3-oldeforældre
Fru Ryom Tip3-oldemoder
Jørgen Tyrisen Tip3-oldefader
Kirsten Sørensdatter Tip3-oldemoder
Mette Jensdatter Tip3-oldemoder
Rasmus Ryom Tip3-oldefader
Søren Nielsen Tip3-oldefader 1607 1688
Thyge Nielsen Tip3-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Tip3-oldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Maren Rasmusdatter Tip3-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Ukendt Jensdatter Tip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Tip4-oldeforældre
Jens Jørgensen Tip4-oldefader
Onkler & tanter
Marie Ottine Andersen Tante Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Grandonkler & grandtanter
Tyrresen Grandonkel
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Grandonkel 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Grandonkel 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Grandonkel 17.3.1798 17.3.1798
Anders Sørensen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Grand2-onkler & -tanter
Inger Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Grand2-onkel
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Inger Søfrensdatter Tyrris Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Grand2-tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Mette Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Luche Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Jacob Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Grand3-onkler & -tanter
Clemen Rasmussen Grand3-onkel
Søren Rasmussen Grand3-onkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grand3-tante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grand3-tante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Søfren Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 24.2.1695 29.6.1695
Søfren Søfrensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.04.1698 5.5.1743
Anders Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Grand3-tante 24.01.1701
Niels Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 26.10.1704
Mette Søfrensen Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 18.1.1710
Maren Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Jacob Rasmussen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 4.6.1730
Lars Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Karen Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Grand4-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand4-onkel
Jesper Thygesen Grand4-onkel
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Peder Thygesen Grand4-onkel
Rasmus Thygesen Grand4-onkel
Rasmus Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Karen Rasmusdatter Grand4-onkel Thorsager, Randers, Danmark 16.06.1689
Jens Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Birgitte Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 09.11.1691
Elisabeth Larsdatter Grand4-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Mette Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.05.1698
Jep Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Svigeronkler & -tanter
Niels Peter Andersen Onkel (indgiftet)
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Jensen Grand3-onkel (indgiftet)
Anna Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Jacob Jensen Grand2-onkel (indgiftet)
Karen Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Karen Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand4-tante (indgiftet)
Mette Sørensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Søren Jensen Grand4-tante (indgiftet)
Hans Povelsen Grand2-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Karen Rasmusdatter Grand3-tante (indgiftet) 1711
Jens Rønde Grand2-onkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Niels Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Johan Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Maren Madsdatter Grand2-tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Peder Kristian Gregersen Grandonkel (indgiftet) Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Edel Bertelsdatter Gradtante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Grandonkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Gradtante (indgiftet) Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Bodil Chatrine Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Fjerne slægtninge
Jens Bertelsen Halvfætter Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Halvfætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Halvfætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Halvfætter Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Halvfætter Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Halvfætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Halvfætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Halvkusine Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Halvkusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Halvkusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Halvfætter Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Halvkusine Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Halvfætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Halvfætter Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Halvfætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Halvkusine Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Halvfætter Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Halvkusine Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Halvfætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Halvfætter Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Halvfætter Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Halvfætter Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Halvkusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Halvfætter Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Halvkusine Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Halvfætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Halvfætter Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Halvfætter Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Halvfætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Halvkusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Halvkusine Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Halvfætter Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Halvfætter Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Halvfætter Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Halvkusine Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Halvfætter Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Halvfætter Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Halvkusine Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Andre slægtninge
Ane Kirstine Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Ane Mette Nielsen Mohr Oldeforældres tipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Oldeforældres tipoldedatter 09.11.1912
Anna Oldeforældres tipoldesøn
Frida Marie Mohr Oldeforældres tipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Oldeforældres tipoldedatter
Hans Pedersen Grand-halvonkel
Jørgen Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante 7.4.1816
Karen Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Karen Pedersdatter Grand-halvtante
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante
Kristen Vilhelm Mohr Oldeforældres tipoldesøn
Kristine Mohr Oldeforældres tipoldedatter
Laurits Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn
Maren Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Marie Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter
Mette Kirstine Pedersdatter Grand-halvtante
Mette Rasmusdatter Grand2-halvtante
Niels Andersen Mohr Oldeforældres tipoldesøn 30.06.1895
Rasmus Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Signe Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter
Søren Pedersen Grand-halvonkel
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel
Vilhelm Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn
Niels Jørgensen Grand2-halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Søren Jensen Rønde Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Margrethe Rasmusdatter Grand2-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Jens Jørgensen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Jens Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Søren Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Jørgen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Hans Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 1.7.1770
Karen Johansdatter Grand-halvtante 6.9.1772
Jørgen Johansen Grand-halvonkel 21.8.1774
? Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Grand-halvonkel 28.12.1777
Karen Rasmusdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 7.1780
Johanne Johansdatter Grand-halvtante 12.1783 12.1783
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 1.1784
Christiane Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Marie Marie Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Edel Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Jacob Pedersen Grand-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Anders Sørensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Halvtante Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Halvonkel 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Søren Rasmussen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Gjertrud Johanne Hansen Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Halvonkel Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Maren Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Karen Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Kirsten Marie Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Mette Cathrine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Jens Christian Sørensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Sørenmine Christine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Maren Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Jensmine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Søren Skaarup Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Mette Kirstine Mohr Oldeforældres tipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Oldeforældres tipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Oldeforældres tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Oldeforældres tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Oldeforældres tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Oldeforældres tipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Oldeforældres tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Oldeforældres tipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Oldeforældres tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Oldeforældres tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Svend Harry Jochumsen Oldeforældres tiptipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Oldeforældres tiptipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Oldeforældres tiptipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Oldeforældres tiptipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Oldeforældres tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Oldeforældres tiptipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Oldeforældres tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Oldeforældres tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Oldeforældres tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Oldeforældres tiptipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Oldeforældres tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-57.7) - 15.5 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-54.8) - 3.6 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-49.9) - 26.1 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-46.9) - 23.9 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-33.9) - 57.2 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-32.6) - 33.4 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-29.4) - 34.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-28.3) - 50.4 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-22.9) - 43.6 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-21.9) - 62.5 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-19.7) - 65.0 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-19.7) - 55.8 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-18.8) - 10.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-17.6) - 24.1 Konge af Holland: Willem III Holland
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 (-13.9) - 3.9 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-10.5) - 73.0 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-5.1) - 75.4 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 (-3.2) - 80.5 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 (-3.0) - 70.4 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 (-1.5) - 2.4 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
10 Mar 1867 0.4 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 1.7 - 11.7 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 2.4 - 10.4 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 2.9 - 17.7 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 3.5 - 57.3 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 3.7 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 3.7 - 4.5 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 4.2 - 21.4 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 4.5 - 23.4 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 5.0 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 8.1 - 98.3 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 9.2 - 100.5 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 10.4 - 14.4 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 11.7 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 11.7 - 14.7 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 12.2 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 12.4 - 88.5 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 12.7 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 12.7 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 12.7 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 14.0 - 20.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 14.2 - 14.4 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 14.4 - 14.9 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 14.8 - 88.4 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 14.9 - 18.4 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 15.7 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 15.7 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 17.2 - 97.2 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 17.7 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 18.1 - 18.3 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 18.4 - 22.4 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 19.7 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 19.7 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 20.0 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 20.7 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 20.7 - 22.7 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 21.4 - 21.6 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 21.6 - 52.1 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 21.7 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 22.4 - 26.4 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 22.5 - 31.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 22.5 - 78.6 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 23.7 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 23.7 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 24.0 - 102.5 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 24.1 - 81.9 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 26.4 - 30.4 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 26.5 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 29.7 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 29.7 - 30.7 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 30.4 - 34.9 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 31.9 - 35.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 33.0 - 35.6 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 33.9 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 34.3 - 43.6 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 34.9 - 42.4 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 35.0 - 52.1 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 35.0 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 35.1 - 100.2 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 36.7 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 37.2 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 37.7 - 41.7 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 39.5 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 40.7 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 41.9 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 41.9 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 42.4 - 46.4 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 42.7 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 43.6 - 69.3 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 44.6 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 44.6 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 45.0 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 46.4 - 54.4 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 47.7 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 47.7 - 52.1 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 47.8 - 52.1 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 47.9 - 48.7 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 48.0 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 49.5 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 49.7 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 50.4 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 50.6 - 97.1 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 50.7 - 56.7 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 51.1 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 52.1 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 52.1 - 78.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 52.3 - 58.4 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 52.3 - 52.7 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 52.6 - 52.8 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 52.7 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 52.8 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 52.9 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 54.4 - 56.8 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 55.1 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 56.0 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 56.8 - 62.4 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 56.8 - 57.1 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 56.9 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 58.6 - 67.8 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 61.7 - 101.0 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 61.7 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 62.3 - 101.5 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 62.4 - 66.4 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 63.0 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 63.3 - 64.6 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 63.5 - 65.6 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 63.8 - 145.9 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 64.5 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 64.7 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 65.2 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 65.6 - 66.1 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 66.1 - 66.3 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 66.3 - 78.6 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 66.4 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 66.4 - 78.5 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 68.7 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 69.3 - 70.2 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 70.2 - 85.3 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 70.2 - 85.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 70.6 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 70.7 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 72.9 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 72.9 - 78.9 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 73.6 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 75.2 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 78.5 - 86.3 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 78.5 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 78.6 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 78.6 - 84.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 78.8 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 80.0 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 81.0 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 81.9 - 113.6 Dronning af Holland: Juliana Holland
21 Dec 1948 82.2 Den irske Republikslov 1948 Storbritannien
23 May 1949 82.6 Grundlæggelsen af forbundsrepublikken Tyskland Tyskland
1949 82.7 Grundlæggelsen af Circuit City Virksomheder
15 Sep 1949 - 16 Oct 1963 82.9 - 97.0 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Konrad Adenauer Tyskland - Kanslere
7 Oct 1949 83.0 Grundlæggelsen af DDR Tyskland
11 Oct 1949 - 7 Sep 1960 83.0 - 93.9 Statspræsident for DDR: Wilhelm Pieck Østtyskland
17 Jun 1950 83.7 Første vellykkede organtransplantation Medicin
1950 - 1953 83.7 - 86.7 Koreakrigen Krige
9 Apr 1951 - 18 Jan 1970 84.5 - 103.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: David O. McKay Mormon-historie
22 Jan 1952 85.3 Første passager-jet i regulær drift Luftfartshistorie
6 Feb 1952 - Today 85.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth II. Storbritannien
20 Jan 1953 - 20 Jan 1961 86.3 - 94.3 Amerikanske præsidenter: Dwight D. Eisenhower USA - Præsidenter
17 Jun 1953 86.7 Folkeopstand d. 17. juni 1953 i DDR Tyskland
4 Jul 1954 87.7 FIFA verdensmesterskab 1954: Tyskland Tyskland
24 Feb 1955 - 5 Oct 2011 88.4 - 145.0 Steven ’Steve’ Paul Jobs‘s tidsalder Kendte personer
4 Oct 1957 91.0 Sputnik opsendes: Første satellit i kredsløb om Jorden Teknologi
5 Oct 1958 92.0 Begyndelse på Den 5. franske Republik Frankrig
8 Jan 1959 - 28 Apr 1969 92.3 - 102.6 Frankrigs præsident: Charles de Gaulle Frankrig
1959 - 30 Apr 1975 92.7 - 108.6 Vietnamkrigen Krige
1960 - 1973 93.7 - 106.7 Formand for DDRs statsråd: Walter Ulbricht Østtyskland
20 Jan 1961 - 22 Nov 1963 94.3 - 97.1 Amerikanske præsidenter: John F. Kennedy USA - Præsidenter
12 Apr 1961 94.5 Første menneske i verdensrummet Teknologi
25 May 1961 - 24 Jul 1975 94.6 - 108.8 Apollo-rumprogrammet Teknologi
13 Aug 1961 94.9 Bygningen af Berlin-muren Tyskland
11 Oct 1962 - 8 Dec 1965 96.0 - 99.2 Det andet Vatikanske Koncil Verden
16 Oct 1962 - 28 Oct 1962 96.0 - 96.1 Kuba-krisen ('Oktoberkrisen') USA
16 Oct 1963 - 1 Dec 1966 97.0 - 100.2 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Ludwig Erhard Tyskland - Kanslere
22 Nov 1963 - 20 Jan 1969 97.1 - 102.3 Amerikanske præsidenter: Lyndon B. Johnson USA - Præsidenter
1966 - 1973 99.7 - 106.7 Bygningen af World Trade Center Monumenter