A3et

Lisbeth Nielsdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Svenningsen 1730 Margrethe Rasmusdatter 1728

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Dåb 16.10.1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Død 1.1833 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark
Begravelse 30.01.1833 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Bertel Madsen Mandlig partner eller ægtemand Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Brødre & søstre
Inger Nielsdatter Søster
Inger Nielsdatter Søster
Lisbeth Nielsdatter Søster
Margrethe Nielsdatter Halvsøster
Niels Nielsen Svenningsen Broder
Rasmus Nielsen Svenningsen Broder
Søren Nielsen Svenningsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1752 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.1808
Maren Nielsdatter Søster Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1755 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1783
Svenning Nielsen Svenningsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1767 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.02.1837
Margrethe Nielsdatter Halvsøster Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.12.1791
Jens Nielsen Halvbroder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1794
Niels Nielsen Halvbroder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 29.01.1796
Børn
Maren Bertelsdatter Datter
Edel Bertelsdatter Datter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Mads Bertelsen Søn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Edel Bertelsdatter Datter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Margrethe Bertelsdatter Datter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Niels Bertelsen Søn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Niels Bertelsen Søn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Christian Bertelsen Søn 24.01.1806
Forældre
Margrethe Rasmusdatter Moder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Fader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Oldebørn
Jens Bertelsen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Oldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Oldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Oldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Oldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Oldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tipoldedatter 09.11.1912
Anna Tipoldesøn
Frida Marie Mohr Tipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tipoldesøn
Kristine Mohr Tipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tiptipoldebørn
Laurits Mohr Tiptipoldesøn
Marie Mohr Tiptipoldedatter
Signe Mohr Tiptipoldedatter
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Svend Harry Jochumsen Tiptipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tiptipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tiptipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tiptipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tiptipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tiptipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip3-oldesøn 1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip4-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Søfren Svenningsen Bedstefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Rasmus Pedersen Bedstefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Karen Pedersdatter Bedstemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Maren Nielsdatter Bedstemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Oldeforældre
Anna Jensdatter Oldemoder
Niels Søvrensen Oldefader
Svigersønner & -døtre
Inger Nielsdatter Svigerdatter
Søren Andersen Svigersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Mogens Christensen Svigersøn Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Svogre & svigerinder
Jacob Jørgensen Notler Svoger Thorsager, Randers, Danmark 1750
Ane Sørensdatter Svigerinde Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1756 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 04.04.1826
Ane Margrethe Jensdatter Svigerinde Thorsager, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.09.1837
Nevøer & niecer
Anne Jacobsdatter Niece
Anne Margrethe Jacobsen Niece
Hans Sørensen Nevø
Hans Sørensen Nevø
Jens Svenningsen Nevø
Jørgen Jacobsen Nevø
Margrethe Svenningsdatter Niece
Niels Jacobsen Nevø
Rasmus Sørensen Nevø
Inger Jacobsdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.03.1782
Niels Sørensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1782
Søren Sørensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 02.05.1784
Niels Svenningsen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 20.07.1788 23.12.1843
Abel Svenningsdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1794
Jacob Sørensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.07.1794
? Sørensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1796
Maren Svenningsdatter Niece Rønde 03.06.1796
Inger Svenningsdatter Niece Rønde 29.11.1799
Onkler & tanter
Birgitte Søfrensdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698
Karen Søfrensdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.01.1700
Svenning Søfrensen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.12.1703
Mette Søfrensdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1706
Kirsten Søfrensdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1728
Søren Søfrensen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1733
Maren Søfrensdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1735
Svigeronkler & -tanter
Espen Nielsen Onkel (indgiftet)
Christen Madsen Onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1766
Jens Bach Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1713
Fætre/kusiner
? Christensen Fætter
Kirsten Christensdatter Kusine
Mads Christensen Fætter
Maren Christensdatter Kusine
Rasmus Christensen Fætter
Rasmus Christensen Fætter
Sidsel Christensdatter Kusine 26.04.1822
Søren Christensen Fætter
Karen Christensdatter Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 13.11.1740
Svenning Christensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.07.1744
Karen Christensdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1746
Kirsten Jensdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 14.05.1752
Lars Bach Fætter Thorsager, Randers, Danmark 27.04.1755
Kirsten Jensdatter Bach Fætter Thorsager, Randers, Danmark 04.03.1759
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Christen Mohr Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christopher Jensen Krarup Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Dorthe Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Jens Grosen Jørgensen Oldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Oldesvigersøn
Jens Thomasen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Johanne Andersen Oldesvigerdatter
Jørgen Bertelsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jørgen Jepsen Oldesvigersøn
Lola Pedersen Smed Tipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Ove Ovesen Tiptipoldesvigersøn
Peder Haugaard Tipoldesvigersøn
Peder Sørensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tiptipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Thomas Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Ukendt Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Anders Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Ane Kirstine Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Lisbeth Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Karen Marie Jacobsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Maren Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Mogensdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Mette Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Jens Thomasen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Lisbeth Mogensdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Søren Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Madsine Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Christian Mogensen Sønne-/dattersøn 17.01.1826
Maren Mogensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Christian Mohr Datter-/Sønnedatters ægtefælle Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Mette Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Mads Mogensen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Niels Nielsen Vad Datter-/Sønnedatters ægtefælle Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Karen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Bertel Mogensen Sønne-/dattersøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Mogensdatter Sønne-/datterdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Jens Christian Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Søren Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip3-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-57.5) - 26.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-31.4) - 36.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-30.5) - 29.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-13.8) - 68.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1756 - 1763 (-7.0) Syvårskrigen Krige
15 Aug 1769 - 5 May 1821 6.1 - 57.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 7.5 - 63.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 10.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 11.6 - 73.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 11.8 - 20.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 13.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 20.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 25.9 - 33.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 26.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 28.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 29.0 - 37.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 29.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 31.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 32.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 32.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 33.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 34.4 - 37.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 36.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 37.7 - 45.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 39.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 40.7 - 50.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 41.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 43.1 - 50.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 45.2 - 48.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 45.7 - 101.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 45.7 - 118.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 45.7 - 53.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 47.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 48.6 - 107.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 49.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 49.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 50.3 - 52.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 50.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 50.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 51.7 - 77.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 52.0 - 103.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 52.0 - 52.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 53.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 53.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 53.5 - 129.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 53.7 - 61.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 54.3 Wartburg festival Tyskland
1818 55.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 56.5 - 127.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 60.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 60.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 61.7 - 65.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 65.7 - 73.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 66.8 - 81.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 66.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 69.0 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 69.5 - 160.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer