A3et

Jens Bertelsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Bertel Sørensen 11.08.1819 Ane Kirstine Jensdatter 15.08.1816

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 22.05.1849 Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Jens Bertelsen Broder Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Bertelsen Broder Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Forældre
Ane Kirstine Jensdatter Moder Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Bertel Sørensen Fader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Bedsteforældre
Bodil Rasmusdatter Bedstemoder
Jens Thomsen Bedstefader
Søren Andersen Bedstefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Bedstemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Oldeforældre
Anders Sørensen Tyrresen Oldefader 1741
Maren Hansdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Lisbeth Nielsdatter Oldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Tipoldeforældre
Søfren Søfrensen Tyrresen Tipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Hans Povelsen Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Tipoldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Maren Jensdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Margrethe Rasmusdatter Tipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Tiptipoldeforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Tiptipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Tiptipoldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Povel Søfrensen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Søfren Svenningsen Tiptipoldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Rasmus Sørensen Tiptipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Christen Svenningsen Tiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Tiptipoldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Tiptipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Karen Pedersdatter Tiptipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Jens Larsen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Kirsten Christensdatter Tiptipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Bertel Christiansen Tiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Maren Nielsdatter Tiptipoldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Tip3-oldeforældre
Anna Jensdatter Tip3-oldemoder
Fru Ryom Tip3-oldemoder
Jørgen Tyrisen Tip3-oldefader
Kirsten Sørensdatter Tip3-oldemoder
Mette Jensdatter Tip3-oldemoder
Niels Søvrensen Tip3-oldefader
Rasmus Ryom Tip3-oldefader
Søren Nielsen Tip3-oldefader 1607 1688
Svenning Søfrensen Tip3-oldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen Tip3-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen Tip3-oldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Tip3-oldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Mads Shot Tip3-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Tip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Tip3-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Maren Rasmusdatter Tip3-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn Tip3-oldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Ukendt Jensdatter Tip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter Tip3-oldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Christian Bertelsen Leth Smed Tip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Tip4-oldeforældre
Jens Jørgensen Tip4-oldefader
Onkler & tanter
Anders Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Maren Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Madsine Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Mette Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Jens Christian Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Grandonkler & grandtanter
Maren Bertelsdatter Grandtante
Tyrresen Grandonkel
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Edel Bertelsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Søren Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Mads Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Grandonkel 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Margrethe Bertelsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Thyge Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Grandonkel 1.11.1795 9.11.1844
Niels Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Dødfødt Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Grandonkel 17.3.1798 17.3.1798
Niels Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Anders Sørensen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Christian Bertelsen Grandonkel 24.01.1806
Grand2-onkler & -tanter
Anna Madsdatter Grand2-tante
Christian Madsen Grand2-onkel
Inger Nielsdatter Grand2-tante
Inger Nielsdatter Grand2-tante
Inger Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Knud Madsen Grand2-onkel
Lisbeth Nielsdatter Grand2-tante
Margrethe Nielsdatter Grand2-tante
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Niels Nielsen Svenningsen Grand2-onkel
Rasmus Nielsen Svenningsen Grand2-onkel
Rasmus Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Søfren Søfrensen Grand2-onkel
Inger Søfrensdatter Tyrris Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Grand2-tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Søren Nielsen Svenningsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1752 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.1808
Maren Nielsdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1755 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1783
Mette Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Luche Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Svenning Madsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1760 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 9.1811
Jacob Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Svenning Nielsen Svenningsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1767 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.02.1837
Margrethe Nielsdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.12.1791
Jens Nielsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1794
Niels Nielsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 29.01.1796
Grand3-onkler & -tanter
Christian Bertelsen Grand3-onkel
Clemen Rasmussen Grand3-onkel
Edel Bertelsdatter Grand3-tante
Else Bertelsdatter Grand3-tante
Jacob Bertelsen Grand3-onkel
Karen Bertelsdatter Grand3-tante
Knud Svenningsen Grand3-onkel
Pofel Svenningsen Grand3-onkel
Søren Rasmussen Grand3-onkel
Svenning Svenningsen Grand3-onkel
Svenning Svenningsen Grand3-onkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grand3-tante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grand3-tante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Søfren Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 24.2.1695 29.6.1695
Søfren Søfrensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.04.1698 5.5.1743
Birgitte Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698
Anders Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 23.7.1699
Karen Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.01.1700
Anne Søfrensdatter Grand3-tante 24.01.1701
Svenning Søfrensen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.12.1703
Niels Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 26.10.1704
Mette Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1706
Mette Søfrensen Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 18.1.1710
Karen Svenningsdatter Grand3-tante 20.07.1710
Maren Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Hans Svenningsen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1727 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1817
Kirsten Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1728
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Christian Bertelsen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1729
Jacob Rasmussen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 4.6.1730
Lars Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Søren Søfrensen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1733
Karen Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Maren Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1735
Søren Bertelsen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1737 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1775
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Grand4-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand4-onkel
Jesper Thygesen Grand4-onkel
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Peder Thygesen Grand4-onkel
Povel Madsen Grand4-onkel
Rasmus Thygesen Grand4-onkel
Rasmus Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Karen Rasmusdatter Grand4-onkel Thorsager, Randers, Danmark 16.06.1689
Jens Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Birgitte Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 09.11.1691
Johan Christian Leth Grand4-onkel 1695
Elisabeth Larsdatter Grand4-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Mathias Christiansen Grand4-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1697
Mette Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.05.1698
Jep Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Lars Christiansen Grand4-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.04.1703
Maren Madsdatter Grand4-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 13.01.1704
Svigeronkler & -tanter
Christen Mohr Onkel (indgiftet)
Jens Thomasen Onkel (indgiftet)
Jens Jensen Onkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Karen Marie Jacobsdatter Tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Onkel (indgiftet) Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Onkel (indgiftet) Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Onkel (indgiftet) Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Onkel (indgiftet) Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Onkel (indgiftet) Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Søren Jensen Onkel (indgiftet) Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Tante (indgiftet) Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Jensen Grand3-onkel (indgiftet)
Anders Moesmand Grand3-onkel (indgiftet)
Anna Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Birthe Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Dorthe Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Espen Nielsen Grand3-onkel (indgiftet)
Inger Nielsdatter Gradtante (indgiftet)
Jacob Jensen Grand2-onkel (indgiftet)
Karen Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Karen Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand4-tante (indgiftet)
Mette Sørensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Peder Sørensen Grand3-onkel (indgiftet)
Søren Jensen Grand4-tante (indgiftet)
Christen Madsen Grand3-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1766
Hans Povelsen Grand2-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Karen Rasmusdatter Grand3-tante (indgiftet) 1711
Jens Bach Grand3-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1713
Jens Rønde Grand2-onkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Anne Nielsdatter Grand3-tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1722 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1788
Niels Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Kirsten Andersdatter Grand3-tante (indgiftet) Randers 1745
Johan Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Jacob Jørgensen Notler Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1750
Maren Madsdatter Grand2-tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Ane Sørensdatter Grand2-tante (indgiftet) Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1756 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 04.04.1826
Ane Margrethe Jensdatter Grand2-tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.09.1837
Peder Kristian Gregersen Grandonkel (indgiftet) Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Inger Jensdatter Grand2-tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1765 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.01.1820
Mogens Christensen Grandonkel (indgiftet) Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Jens Rasmussen Groesen Grandonkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Gradtante (indgiftet) Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Bodil Chatrine Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Gradtante (indgiftet) Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Fætre/kusiner
Søren Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Fætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jacob Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Fætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Kusine Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Kusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Fætter Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Kusine Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Fætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Kusine Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Fætter Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Kusine Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Fætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Fætter Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Fætter Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Kusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Kusine Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Fætter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Kusine Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Fætter Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Fjerne slægtninge
Albert Thygge Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Mette Kirstine Nielsine Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Inger Marie Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Vilhelmine Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Arnold Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Hansine Dominika Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Andre slægtninge
? Christensen Grand2-halvonkel
Ane Kirstine Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Anna Hansdatter Grand2-halvtante
Anne Jacobsdatter Grand-halvtante
Anne Margrethe Jacobsen Grand-halvtante
Anne Sørensdatter Grand2-halvtante
Bertel Christiansen Grand2-halvonkel
Bertel Sørensen Grand2-halvonkel
Christian Hansen Grand2-halvonkel 22.11.1817
Christian Sørensen Grand2-halvonkel
Clemen Christiansen Grand2-halvtante
Hans Pedersen Grand-halvonkel
Hans Sørensen Grand-halvonkel
Hans Sørensen Grand-halvonkel
Jacob Christiansen Grand2-halvonkel
Jens Svenningsen Grand-halvonkel
Jens Svenningsen Grand-halvonkel
Jørgen Jacobsen Grand-halvonkel
Jørgen Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante 7.4.1816
Karen Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Karen Pedersdatter Grand-halvtante
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante
Kirsten Christensdatter Grand2-halvtante
Knud Hansen Grand2-halvonkel 01.06.1836
Mads Christensen Grand2-halvonkel
Maren Christensdatter Grand2-halvtante
Maren Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Margrethe Svenningsdatter Grand-halvtante
Mette Kirstine Pedersdatter Grand-halvtante
Mette Rasmusdatter Grand2-halvtante
Niels Christiansen Grand2-halvonkel
Niels Jacobsen Grand-halvonkel
Niels Svenningsen Grand-halvonkel
Povel Hansen Grand2-halvonkel
Povel Hansen Grand2-halvonkel
Rasmus Christensen Grand2-halvonkel
Rasmus Christensen Grand2-halvonkel
Rasmus Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Rasmus Sørensen Grand-halvonkel
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Sidsel Christensdatter Grand2-halvtante 26.04.1822
Søren Christensen Grand2-halvonkel
Søren Pedersen Grand-halvonkel
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel
Søren Svenningsen Grand-halvonkel
Niels Jørgensen Grand2-halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Karen Christensdatter Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 13.11.1740
Svenning Christensen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.07.1744
Karen Christensdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1746
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Søren Jensen Rønde Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Margrethe Rasmusdatter Grand2-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Kirsten Jensdatter Grand2-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 14.05.1752
Jens Jørgensen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Jens Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Lars Bach Grand2-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 27.04.1755
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Maren Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Søren Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Jørgen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Kirsten Jensdatter Bach Grand2-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 04.03.1759
Maren Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Niels Hansen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.09.1761
Jacob Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
? Hansdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763
? Hansen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1764
? Hansen Grand2-halvonkel 7.1764
Hans Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Zidsel Hansdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.11.1765
Maren Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 1.7.1770
Karen Johansdatter Grand-halvtante 6.9.1772
Jørgen Johansen Grand-halvonkel 21.8.1774
? Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Grand-halvonkel 28.12.1777
Karen Rasmusdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 7.1780
Inger Jacobsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.03.1782
Niels Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1782
Johanne Johansdatter Grand-halvtante 12.1783 12.1783
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 1.1784
Søren Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 02.05.1784
Christiane Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Mads Svenningsen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.04.1788
Niels Svenningsen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 20.07.1788 23.12.1843
? Christiansen Grand2-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1790
Marie Marie Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Mette Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.07.1792
Edel Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Abel Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1794
Jacob Pedersen Grand-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Jacob Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.07.1794
? Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1796
Maren Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde 03.06.1796
Ane Marie Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 28.06.1798
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Inger Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde 29.11.1799
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Mette Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Rasmus Jensen Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Ane Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Lisbeth Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Maren Jensdatter Halvtante Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Halvonkel 01.01.1826
Christian Mogensen Halvonkel 17.01.1826
Ellen Pedersdatter Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Maren Mogensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Søren Rasmussen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Gjertrud Johanne Hansen Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Halvonkel Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Mads Mogensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Maren Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Bertel Mogensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Marie Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Kirsten Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Mette Cathrine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Flore Henriette Andersen Halvtante København, København, Danmark 3.1835
Sørenmine Christine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Maren Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Jensmine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Marie Ottine Andersen Halvtante Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Søren Skaarup Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Halvnevøer/niecer
Ane Mette Nielsen Mohr Halvniece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Halvniece 09.11.1912
Anna Halvnevø
Frida Marie Mohr Halvniece
Gerda Elisabeth Mohr Halvniece
Kristen Vilhelm Mohr Halvnevø
Kristine Mohr Halvniece
Niels Andersen Mohr Halvnevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Halvniece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Halvniece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Halvnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Halvniece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Halvniece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Halvniece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Halvniece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Halvniece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Halvnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Halvnevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Halvniece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Halvnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Halvnevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Halvniece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Halvnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Halv-gradnevøer/-niecer
Laurits Mohr Halv-grandnevø
Marie Mohr Halv-grandniece
Signe Mohr Halv-grandniece
Vilhelm Mohr Halv-grandnevø
Svend Harry Jochumsen Halv-grandnevø Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Halv-grandnevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Halv-grandniece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Halv-grandnevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Halv-grandnevø 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Halv-grandniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Halv-grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Halv-grandnevø 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Halv-grandnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Halv-grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Halv-grandniece Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Halv-grandnevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Halv-grandniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Halv-grandnevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Halv-grandnevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Halv-grandnevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Halv-grand2-nevøer/-niecer
Andersen Halv-grand2-nevø
LiselLotte Bangshåb Halv-grand2-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Halv-grand2-niece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Halv-grand2-nevø 08.04.1933
Anne Lise Andersen Halv-grand2-niece Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Halv-grand2-niece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Halv-grand2-niece 29.07.1944
Jette Loise Franzen Halv-grand2-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Halv-grand2-nevø Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Halv-grand2-niece Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Halv-grand2-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Halv-grand2-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Halv-grand2-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Halv-grand2-niece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Halv-grand2-niece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Halv-grand2-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Halv-grand2-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Halv-grand2-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Halv-grand2-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Halv-grand2-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Halv-grand2-nevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Halv-grand2-nevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Halv-grand2-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Halv-grand2-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Halv-grand2-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Halv-grand2-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Halv-grand2-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Halv-grand2-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Halv-grand2-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Halv-grand2-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Halv-grand2-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Halv-grand2-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Halv-grand2-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Halv-grand2-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Halv-grand2-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Halv-grand2-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Halv-grand2-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Halv-grand2-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Halv-grand2-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Halv-grand2-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Halv-grand2-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Halv-grand2-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Halv-grand2-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Halv-grand2-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Halv-grand2-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Halv-grand2-nevø 1969

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-40.3) - 15.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-40.3) - 32.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-37.3) - 21.1 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-34.0) - 17.3 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-32.5) - 43.6 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-29.4) - 41.4 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-16.4) - 74.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-15.2) - 50.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-11.9) - 51.7 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-10.9) - 67.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-5.4) - 61.1 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-4.5) - 79.9 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-2.3) - 82.5 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-2.2) - 73.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-1.4) - 28.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 (-1.2) - 0.4 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 (-0.2) - 1.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-0.2) - 41.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 0.1 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 1.1 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 1.1 - 3.8 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 2.1 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 2.1 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 2.1 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 3.5 - 21.3 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 3.8 - 7.8 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 4.1 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 7.0 - 90.4 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 7.8 - 11.8 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 8.0 - 8.9 Utah-krigen Mormon-historie
1859 10.1 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 11.8 - 15.9 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 11.8 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 11.9 - 15.9 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 12.3 - 92.9 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 14.2 - 97.9 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 14.4 - 87.9 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 15.9 - 19.8 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 17.1 - 17.2 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 17.8 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 19.1 - 29.1 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 19.8 - 27.8 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 20.3 - 35.1 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 20.9 - 74.7 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 21.1 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 21.2 - 22.0 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 21.7 - 38.8 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 22.0 - 40.9 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 22.5 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 25.5 - 115.8 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 26.6 - 118.0 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 27.8 - 31.8 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 29.1 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 29.1 - 32.1 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 29.6 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 29.8 - 106.0 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 30.1 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 30.1 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 30.1 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 31.4 - 38.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 31.6 - 31.9 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 31.8 - 32.4 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 32.2 - 105.9 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 32.4 - 35.8 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 33.1 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 33.1 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 34.7 - 114.6 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 35.1 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 35.5 - 35.8 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 35.8 - 39.8 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 37.1 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 37.1 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 37.5 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 38.1 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 38.1 - 40.1 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 38.8 - 39.1 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 39.1 - 69.5 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 39.1 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 39.8 - 43.8 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 39.9 - 49.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 39.9 - 96.0 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 41.1 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 41.1 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 41.4 - 119.9 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 41.5 - 99.4 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 43.8 - 47.8 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 43.9 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 47.1 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 47.1 - 48.1 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 47.8 - 52.3 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 49.3 - 52.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 50.4 - 53.1 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 51.3 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 51.7 - 61.0 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 52.3 - 59.8 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 52.4 - 69.5 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 52.4 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 52.6 - 117.6 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 54.1 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 54.6 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 55.1 - 59.1 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 56.9 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 58.1 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 59.4 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 59.4 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 59.8 - 63.8 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 60.1 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 61.0 - 86.7 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 62.1 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 62.1 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 62.5 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 63.8 - 71.8 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 65.1 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 65.1 - 69.5 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 65.2 - 69.6 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 65.4 - 66.2 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 65.4 - 65.5 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 67.0 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 67.2 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 67.8 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 68.1 - 114.6 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 68.2 - 74.2 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 68.5 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 69.5 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 69.6 - 96.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 69.8 - 75.8 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 69.8 - 70.1 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 70.0 - 70.3 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 70.2 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 70.3 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 70.3 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 71.8 - 74.2 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 72.6 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 73.5 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 74.2 - 79.8 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 74.3 - 74.6 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 74.4 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 76.0 - 85.3 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 79.1 - 118.5 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 79.2 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 79.7 - 118.9 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 79.8 - 83.8 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 80.5 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 80.7 - 82.0 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 80.9 - 83.1 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 81.3 - 163.4 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 81.9 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 82.2 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 82.6 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 83.1 - 83.5 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 83.6 - 83.7 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 83.7 - 96.0 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 83.8 - 83.9 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 83.8 - 96.0 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 86.2 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 86.7 - 87.6 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 87.6 - 102.8 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 87.6 - 102.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 88.0 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 88.2 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 90.3 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 90.3 - 96.3 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 91.0 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 92.6 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 96.0 - 103.7 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 96.0 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 96.0 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 96.1 - 101.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 96.3 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 97.5 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 98.5 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 99.4 - 131.0 Dronning af Holland: Juliana Holland
21 Dec 1948 99.6 Den irske Republikslov 1948 Storbritannien