A3et

Kirsten Rasmusdatter

Persondiagram

Yderligere navne

Yderligere navne Navn
Giftenavn Tyrresen

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Rasmus Sørensen 1673 Dorthe Thygesdatter 1683

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1709 Skarresø, Randers, Danmark
Dåb 14.04.1709 Skarresø, Randers, Danmark
Vielse 1730
Død 4.1742 Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Begravelse 11.04.1742 Følle, Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Søfren Søfrensen Tyrresen Ægtemand Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Brødre & søstre
Clemen Rasmussen Broder
Søren Rasmussen Broder
Maren Rasmusdatter Søster Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Søster Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Børn
Tyge Sørensen Tyrresen Søn 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Datter 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Søn 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Datter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Anders Sørensen Tyrresen Søn 1741
Forældre
Rasmus Sørensen Fader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Dorthe Thygesdatter Moder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Oldebørn
Anders Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Oldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Oldedatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Oldesøn 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Oldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Oldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Oldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Oldesøn Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Oldedatter Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Oldedatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Oldedatter Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Marie Ottine Andersen Oldedatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Tipoldebørn
Jens Bertelsen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Tipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Tipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Tipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Tipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Tipoldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Tipoldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Tipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Tipoldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Tipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Tipoldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Tipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Tipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Tipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Tipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Tipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Tipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Tipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Tipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Tipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Tipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Tipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Tipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Tipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Tipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Tipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tiptipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tiptipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tiptipoldedatter 09.11.1912
Anna Tiptipoldesøn
Frida Marie Mohr Tiptipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tiptipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Kristine Mohr Tiptipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tiptipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tiptipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tiptipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tiptipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tiptipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip3-oldebørn
Laurits Mohr Tip3-oldesøn
Marie Mohr Tip3-oldedatter
Signe Mohr Tip3-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip3-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip3-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip3-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip3-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip3-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip3-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip4-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip4-oldesøn 1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip5-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Kirsten Sørensdatter Bedstemoder
Søren Nielsen Bedstefader 1607 1688
Thyge Nielsen Bedstefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Maren Rasmusdatter Bedstemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Svigerforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Svigerfar Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Svigermor Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Svigersønner & -døtre
Hans Povelsen Svigersøn Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Rasmus Kiær Svigersøn Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Johan Jørgensen Svigersøn 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Ane Margrethe Poulsdatter Svigerdatter Mørke, Randers, Danmark 1751 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 4.1786
Svogre & svigerinder
Karen Andersdatter Svigerinde
Thomas Søfrensen Tyrresen Svoger
Jørgen Søfrensen Tyrresen Svoger 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Svigerinde 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Svigerinde 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Svoger 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Svoger 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Svoger Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Anders Søfrensen Tyrresen Svoger 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Svigerinde 24.01.1701
Nevøer & niecer
Karen Rasmusdatter Svigerniece
Mette Rasmusdatter Svigerniece
Søren Rasmussen Svigernevø
Niels Jørgensen Svigernevø Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Søren Rasmussen Svigernevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Margrethe Rasmusdatter Svigerniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Grandnevøer & grandniecer
Ane Kirstine Sørensdatter Svigergrandnevø
Jørgen Jørgensen Svigergrandnevø
Karen Jørgensdatter Svigergrandniece
Maren Jørgensdatter Svigergrandniece
Maren Sørensdatter Svigergrandniece
Maren Sørensdatter Svigergrandniece
Rasmus Jørgensen Svigergrandnevø
Rasmus Sørensen Svigergrandnevø
Jens Jørgensen Svigergrandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Svigergrandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Svigergrandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Svigergrandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Mette Kirstine Nielsdatter Svigergrandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Karen Rasmusdatter Svigergrandniece 7.1780
Maren Sørensdatter Svigergrandniece 1.1784
Rasmus Sørensen Svigergrandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Onkler & tanter
Anne Marie Thygesdatter Onkel
Jesper Thygesen Onkel
Maren Thygesdatter Tante
Maren Thygesdatter Tante
Peder Thygesen Onkel
Rasmus Thygesen Onkel
Svigeronkler & -tanter
Maren Jørgensdatter Tante (indgiftet)
Søren Jensen Tante (indgiftet)
Svigerbedsteforældre
Jørgen Tyrisen Svigerbedstefader
Mette Jensdatter Svigerbedstemoder
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Tipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Christen Jensen Heigaard Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Christen Mohr Oldesvigersøn
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tip3-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Giertrud Sørensdatter Johanne Basse Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Jens Grosen Jørgensen Tipoldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Tipoldesvigersøn
Jens Thomasen Oldesvigersøn
Johanne Andersen Tipoldesvigerdatter
Jørgen Jepsen Tipoldesvigersøn
Kirstine Christensdatter Oldesvigerdatter
Lola Pedersen Smed Tiptipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tiptipoldesvigersøn
Niels Peter Andersen Oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Ove Ovesen Tip3-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tiptipoldesvigersøn
Peder Simonsen Oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip3-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Tyrresen Sønne-/dattersøn
Ukendt Tipoldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Kirstine Marie Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Peder Kristian Gregersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Jacob Hansen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Hans Hansen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Sønne-/datterdatter 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Sønne-/datterdatter 1.7.1770
Karen Johansdatter Sønne-/datterdatter 6.9.1772
Jørgen Johansen Sønne-/dattersøn 21.8.1774
? Johansdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Sønne-/dattersøn 28.12.1777
Hans Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Johanne Johansdatter Sønne-/datterdatter 12.1783 12.1783
Anna Margrethe Andersdatter Sønne-/datterdatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Sønne-/datterdatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Sønne-/datterdatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Sønne-/datterdatter 30.1.1791 10.10.1862
Edel Bertelsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Hans Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Sønne-/dattersøn 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Sønne-/dattersøn 1.11.1795 9.11.1844
Jens Rasmussen Groesen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Dødfødt Andersen Sønne-/dattersøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Sønne-/dattersøn 17.3.1798 17.3.1798
Karen Sørensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Jens Jensen Oldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Oldesvigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Oldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Oldesvigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Oldesvigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Oldesvigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Oldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Oldesvigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Niels ( Ekvaldv) Jensen Oldesvigersøn Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Søren Jensen Oldesvigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Oldesvigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Tipoldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tipoldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tipoldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tipoldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tiptipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tiptipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tiptipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tiptipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip4-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-66.6) - 16.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-24.3) - 41.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-23.1) - 27.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-20.5) - 45.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-3.5) - 80.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 22.7 - 90.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 23.5 - 83.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 28.0 Opløsningen af huset Medici Italien