A3et

Anna Andersdatter Pind

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Anders Jensen Pind 1738 Abelone Nielsdatter 1735

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 18.05.1768 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark
Vielse 25.11.1791 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark
Død 15.08.1844 Julielund, Vejby, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Jens Christensen Pind Ægtemand Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Brødre & søstre
Jens Anders Pind Broder
Jens Andersen Pind Broder
Kirstine Andersdatter Pind Søster
Maren Andersdatter Pind Søster Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.07.1766 Vester Velling, Viborg, Danmark 18.12.1840
Maren Andersdatter Pind Søster Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1772
Børn
Maren Pind Datter 09.05.1827
Mette Pind Datter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 22.01.1792 Fausing, Randers, Danmark 25.11.1849
Jørgen Pind Søn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 17.01.1794 12.11.1857
Christiane Pind Datter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1796 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 29.01.1855
Abelone Caroline Pind Datter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Christen Pind Søn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 29.01.1800 Løvenholm, Gjersing, Randers, Danmrk 11.11.1855
Anders Pind Søn Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 19.02.1802 Thulstrup, Hørning, Århus, Danmark 25.06.1860
Mariane Pind Datter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 10.01.1804
Christine Jensdatter Pind Datter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 15.06.1806 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 27.01.1881
Elisabeth Bolette Pind Datter 1813 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 18.11.1848
Forældre
Abelone Nielsdatter Moder Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Anders Jensen Pind Fader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Oldebørn
Elise Johanne Kirstine Møller Oldedatter
Jens Vilhelm Møller Oldesøn
Vilhelmine Lauritzen Oldedatter
Abelone Caroline Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Oldesøn Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Edel Kristine Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Hans Frederik Immanuel Mohr Oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Anders Pind Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Karen Margrethe Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Marianne Caroline Johanne Mohr Oldedatter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Jørgen Vilhelm Mohr Oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Abelone Christensen Mohr Oldedatter Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Tipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tipoldedatter 09.11.1912
Anna Tipoldesøn
Frida Marie Mohr Tipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tipoldesøn
Kristine Mohr Tipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tiptipoldebørn
Laurits Mohr Tiptipoldesøn
Marie Mohr Tiptipoldedatter
Signe Mohr Tiptipoldedatter
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Svend Harry Jochumsen Tiptipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tiptipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tiptipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tiptipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tiptipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tiptipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip3-oldesøn 1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip4-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Maren Andersdatter Pind Bedstemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Jens Christensen Houlund Bedstefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Maren Jensdatter Bedstemoder Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1698
Niels Pedersen Dengsø Bedstefader Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Oldeforældre
Anders Pind Oldefader
Anne Christensdatter Oldemoder
Jens Nielsen Thorup Oldefader
Christen Laursen Houlund Oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Pedersdatter Oldemoder 1669 12.03.1730
Maren Christensdatter Willumsen Oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Tipoldeforældre
Christen Willumsen Tipoldefader
Laurids (Laue) Jensen Tipoldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Magdalene Pedersdatter Tipoldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Svigerforældre
Christen Jensen Pind Svigerfar Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 2.1808
Mette Pedersdatter Svigermor Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1741 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1795
Svigersønner & -døtre
Marianne Dinesen (Dynsen) Svigerdatter Rørbæk, Randers, Danmark 1775 Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 15.04.1854
Christen Brandt Svigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 1779 Fausing, Randers, Danmark 17.05.1829
Mathias Vilhelm Mohr Svigersøn Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Christen Scheel Svigersøn Ulstrup, Sønder Vinge, Randers, Danmark 04.04.1792 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 16.07.1844
Karen Margrethe Møller Svigerdatter Årslev Mølle, Randers, Danmark 06.07.1800 Thustrup 25.11.1853
Lars Peter Møller Svigersøn Årslev, Århus, Danmark 21.10.1804
Jesper Jespersen Svigersøn Fausing, Randers, Danmark 1810 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 14.05.1844
Laura Jacobine Faith Svigerdatter Oust Mølle, Borup, Randers, Danmark 08.08.1811 København 09.04.1890
Christen Højlund Svigersøn Tved 22.06.1824
Svogre & svigerinder
Christen Jensen Svoger
Maren Christensdatter Pind Svigerinde 06.07.1808
Marianne Christensdatter Pind Svigerinde 16.08.1779
Christen Jensen Svoger 1764
Jens Andersen Svoger Langå, Viborg, Danmark 1768 Vester Velling, Viborg, Danmark 09.05.1855
Ukendt Christensdatter Pind Svigerinde 11.08.1770 1770
Maren Christensdatter Pind Svigerinde Vester Velling, Viborg, Danmark 1771 Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1808
Bodil Christensdatter Pind Svigerinde Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1774 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.06.1812
Marianne Christensdatter Pind Svigerinde 1781 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.12.1820
Peder Christensen Højlund Svoger Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1785 26.08.1836
Nevøer & niecer
Adam Würgler Jensen Nevø
Anders Christensen Nevø 25.04.1807
Anders Christensen Nevø
Anders Jensen Nevø
Anders Jensen Nevø 7.1792
Ane Gjertrud Louise Højlund Svigerniece
Ane Pedersdatter Svigerniece
Apolone Christensdatter Niece
Christen Christensen Svigernevø 1803
Christen Christensen Svigernevø 06.12.1861
Christen Christensen Svigernevø 09.12.1803
Christen Højlund Svigernevø
Christen Jensen Nevø
Christen M Højlund Svigernevø
Christen Nielsen Svigernevø
Christen Pedersen Svigernevø
Christen Vilhelm Jensen Nevø
Christiane Severine Højlund Svigerniece
Elisabeth Birgithe Nielsen Svigerniece
Elise Marie Højlund Svigerniece
Ida Nicoline Laurentia Højlund Svigerniece
Jens Christensen Nevø
Jens Christensen Nevø
Jens Nielsen Svigernevø
Jens Peter Højlund Svigernevø
Jensine Marie Bolette Højlund Svigerniece
Karen Nielsen Svigerniece 26.03.1820
Maren Christensdatter Niece
Maren Christensdatter Svigerniece
Maren Pedersdatter Svigerniece
Mariane Christensdatter Niece 18.06.1801
Marianne Pedersdatter Svigerniece
Methe Christensdatter Svigerniece 1808
Methe Christensdatter Svigerniece 07.10.1871
Methe Nielsen Svigerniece
Mette Christensdatter Svigerniece 09.12.1803
Mette Nielsen Svigerniece
Mette Pedersdatter Svigerniece
Niels Nielsen Svigernevø
Oline Caroline Mathilde Højlund Svigerniece 09.02.1848
Peder Pedersen Svigernevø
Peter Margelius Højlund Svigernevø
Petrine Højlund Svigerniece
Søren Nielsen Svigernevø
Ukendt Nielsen Svigerniece 2.1816
Anders Jensen Nevø Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.07.1792 7.1792
Dødfødt Svigernevø 10.02.1811
Onkler & tanter
Ane Jensdatter Tante
Christian Jensen Pind Onkel 30.09.1769
Kirsten Nielsdatter Tante 24.06.1734
Laura Jensen Pind Tante 08.03.1744
Nielsen Onkel 11.1730
Maren Jensdatter Tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1725
Christen Jensen Pind Onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 26.02.1808
Maren Jensdatter Tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1730 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.02.1766
Karen Jensdatter Tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1732
Laurits Jensen Pind Onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 5.1745 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 13.10.1816
Grandonkler & grandtanter
Christen Christensen Grandonkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 3.1738
Magdalene Christensdatter Grandtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1692 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1740
Laura Christensen Grandonkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697
Grand2-onkler & -tanter
Anne Laursdatter Grand2-tante
Jens Kaursen Grand2-onkel
Ukendt Laursen Grand2-onkel
Elle Laursdatter Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1651
Maren Laursdatter Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1659
Dorethe Laursdatter Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1662
Karen Laursdatter Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1666 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Kirsten Lausdatter Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1670 Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1746
Svigeronkler & -tanter
Mette Pedersdatter Tante (indgiftet)
Jens Pedersen Onkel (indgiftet) Langå, Viborg, Danmark 1717 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1770
Christen Nielsen Nedergaard Onkel (indgiftet) Øster Velling, Randers, Danmark 1721
Christen Christensen Onkel (indgiftet) Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1723 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 11.1770
Maren Michelsdatter Tante (indgiftet) 1740 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.11.1815
Fjerne svigeronkler & -tanter
Niels Pedersen Ydsing Grand2-onkel (indgiftet)
Peder Andersen Skiblund Grand2-onkel (indgiftet)
Anders Jensen Pallesen Grand2-onkel (indgiftet) Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1617 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1.1698
Henrich Lauritsen Grand2-onkel (indgiftet) Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1634 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 10.1700
Anders Jensen Krog Grand2-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 1635 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 3.1724
Mads Christensen Koue Grand2-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 1665 Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Michel Nielsen Torup Grand2-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 7.1667 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Jens Sørensen Hollerup Grandonkel (indgiftet) Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1686 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1739
Bodil Jensdatter Gradtante (indgiftet) Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Fætre/kusiner
Anne Christensdatter Kusine
Anne Christensdatter Kusine 03.01.1797
Anne Christensdatter Kusine 30.12.1764
Barbara Christensdatter Kusine 02.12.1844
Christen Christensen Fætter
Christen Christensen Fætter 15.04.1764
Giertrud Christensdatter Kusine
Hedvig Laursdatter Kusine
Jens Christensen Fætter
Karen Andersdatter Kusine
Karen Andersdatter Kusine 29.03.1830
Karen Christensdatter Kusine
Karen Jensdatter Kusine 13.10.1754
Karen Jensdatter Kusine 03.02.1765
Maren Christensdatter Kusine
Maren Christensdatter Kusine
Maren Jensdatter Kusine 03.08.1755
Maren Jensdatter Kusine 14.11.1756
Maren Jensdatter Kusine 25.09.1763
Maren Jensdatter Kusine 18.05.1760
Maria Laursdatter Kusine
Mette Laursdatter Kusine
Michel Christensen Fætter 19.02.1819
Niels Christensen Fætter
Peder Jensen Fætter 24.04.1763
Maren Jensdatter Kusine Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1761
Jens Laursen Fætter 3.1774 6.1843
Michel Laursen Fætter Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1776 12.1776
Andre slægtninge
Anne Madsdatter Grand-halvtante
Bodil Michelsdatter Grand-halvtante
Dorethe Andersdatter Grand-halvtante
Dorethe Andersdatter Grand-halvtante
Jens Andersen Pallesen Grand-halvonkel
Jens Christensen Houlund Halvonkel
Karen Henrichsdatter Grand-halvtante
Kirsten Madsdatter Grand-halvtante
Laurs ANdersen Grand-halvonkel
Magdalene Andersdatter Grand-halvtante
Magsalene Andersdatter Grand-halvtante
Maren Andersdatter Grand-halvtante
Maren Madsdatter Grand-halvtante
Peder Michelsen Grand-halvonkel
Ellen Andersdatter Grand-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1678
Dorethe Andersdatter Grand-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1679
Bodil Andersdatter Grand-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1681
Ukendt Madsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1693
Laue Michelsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1695
Magdalene Henrichsdatter Grand-halvtante 4.1697
Niels Michelsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1697
Laue Madsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1698
Jens Michelsen Grand-halvonkel 03.05.1699 1764
Peder Madsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 4.1700
Peder Madsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1701
Jens Nielsen Grand-halvonkel Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 6.1702
Ukendt Nielsen Grand-halvonkel Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 5.1704
Bodil Michelsdatter Grand-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 01.03.1705
Jens Madsen Grand-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Grand-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Grand-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 5.1709
Magdalene Michelsdatter Grand-halvtante Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1709 1769
Maren Michelsdatter Grand-halvtante Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1711
Anne Christensdatter Halvtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1719 1.1776
Søren Jensen Hollerup Halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1720
Maren Christensdatter Halvtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1721
Christen Jensen Hollerup Halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1722
Karen Christensdatter Halvtante 1724
Maren Jensdatter Halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1724
Maren Christensdatter Halvtante 1727
Anders Jensen Hollerup Halvonkel 1728
Laurs Jensen Hollerup Halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1729
Maren Christensdatter Halvtante 1730
Maren Jensdatter Halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 29.10.1730
Boel Jensdatter Halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 03.08.1732
Elle Jensdatter Halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 06.03.1735
Halvnevøer/niecer
Christen Nielsen Halvnevø
Hedvig Nielsdatter Halvniece
Jens Nielsen Halvnevø
Laurits Nielsen Pind Halvnevø 26.07.1869
Maren Nielsdatter Halvniece
Maren Nielsdatter Halvniece
Maren Nielsdatter Halvniece
Peder Nielsen Halvnevø 03.06.1803
Svigerbedsteforældre
Jens Christensen Houlund Svigerbedstefader
Maren Andersdatter Pind Svigerbedstemoder
Christen Christensen Svigertipoldefader Vester Velling 1625
Maren Andersdatter Svigertipoldemoder Vester Velling 1630 Vester Velling 1.1699
Bodil Michelsdatter Svigertipoldemoder Vester Velling 1635 1680
Anne Christensdatter Svigeroldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1659 Vester Velling, Viborg, Danmark 3.1744
Jens Nielsen Torup Svigeroldefader Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1664 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Niels Hartvigsen Svigertipoldefader Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1668 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1706
Peder Sørensen Højlund Svigerbedstefader 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1756
Bodil Jensdatter Svigerbedstemoder Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ane Jensmine Møller Sønne-/datterdatter
Ane Johanne Pind Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ane Johanne Pind Sønne-/datterdatter
Ane Pind Sønne-/datterdatter
Anne Jensmine Martine Jespersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Caroline Cathrine Henrichsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Christiane Caroline Dithlevsen Munch Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tiptipoldesvigersøn
Frederik Bendix Madsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Gertrud Anne Marie Pind Sønne-/datterdatter
Hans Georg Faith Pind Sønne-/dattersøn
Harald Julius Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Jacob Jensen Oldesvigersøn
Jenny Christine Pind Sønne-/datterdatter
Jens Christian Valdemar Frederik Pind Sønne-/dattersøn
Jens Frederik Christian Møller Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jens Mourits Møller Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jens Mourits Møller Sønne-/dattersøn
Jens Nielsen Skou Oldesvigersøn
Jens Peter Højlund Pind Sønne-/dattersøn
Jens Sørensen Grand Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Laurits Christopher Blichfeldt Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Lauritz Larsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Gjedsted, Randers, Danmark
Lola Pedersen Smed Tipoldesvigerdatter
Marie Sophie Pind Sønne-/datterdatter
Marius Hansen Tipoldesvigersøn
Niels Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Halling, Danmark
Niels Schmidt Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Othar Christopher Høg Müller Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Ove Ovesen Tiptipoldesvigersøn
Peder Haugaard Tipoldesvigersøn
Peter Johannes Poulsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tiptipoldesvigersøn
Rudolph Brun Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ukendt Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Giertrud Chatrine Brandt Sønne-/datterdatter Fausing, Randers, Danmark 27.04.1812
Ane Marie Fredericha Brandt Sønne-/datterdatter Fausing, Randers, Danmark 30.11.1814
Dinesine Kirstine Beck Sønne-/datterdatter Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 20.09.1815
Hans Juul Møller Datter-/Sønnedatters ægtefælle Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Jensine Nicoline Brandt Sønne-/datterdatter Fausing, Randers, Danmark 18.12.1817
Hans Henrik Mohr Sønne-/dattersøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Sønne-/dattersøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Nicolai Brandt Sønne-/dattersøn Fausing, Randers, Danmark 19.11.1819
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Hansine Henriette Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Christiane Brandt Sønne-/datterdatter Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 10.1822
Jørgen Brandt Sønne-/dattersøn Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 09.11.1824
Jensine Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Mette Sørensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Hans Christian Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Kolding 1824
Ane Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Jens Andreasen Sønne-/dattersøn Tjele Gods, Viborg, Danmark 20.02.1826 12.01.1852
Christiane Brandt Sønne-/datterdatter Fausing, Randers, Danmark 01.05.1826
Jørgen Scheel Sønne-/dattersøn Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 20.08.1827
Christian Mohr Sønne-/dattersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jørgen Martinus Brandt Sønne-/dattersøn Fausing, Randers, Danmark 12.04.1828 18.02.1830
Christine Mette Scheel Sønne-/datterdatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 27.09.1828
Marianne Jensdatter Sønne-/datterdatter Tjele Gods, Viborg, Danmark 04.10.1828
Jens Pind Datter-/Sønnedatters ægtefælle 23.10.1828 28.04.1828
Jens Pind Sønne-/dattersøn 23.10.1828 28.04.1828
Ane Scheel Sønne-/datterdatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.12.1829
Frederik Christian Mohr Sønne-/dattersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Jens Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Jensine Scheel Sønne-/datterdatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.04.1831
Ane Marie Hansen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Juliane Marie Scheel Sønne-/datterdatter Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 03.04.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Sønne-/dattersøn Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Bolette Jensen Godsk Datter-/Sønnesøns ægtefælle Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Jens Erik Pind Jespersen Sønne-/dattersøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 30.08.1837
Jens Erik Jespersen Sønne-/dattersøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 25.03.1839
Ane Jensmine Martine Jespersen Sønne-/datterdatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 10.12.1840
Jesper Jespersen Højlund Sønne-/dattersøn Julielund, Vejby, Randers, Danmark 22.08.1846
Søren Gregersen Oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Marie Kathrine Jespersen Sønne-/datterdatter Julielund, Vejby, Randers, Danmark 24.07.1855
Thomasine Petersen Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip3-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-62.4) - 21.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-36.3) - 31.6 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-35.4) - 24.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-18.7) - 63.9 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 1.2 - 53.0 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 2.6 - 58.9 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 5.6 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 6.7 - 68.1 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 6.9 - 15.3 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 8.1 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 15.3 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 21.0 - 28.8 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 21.2 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 23.3 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 24.1 - 32.1 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 24.4 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 26.1 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 27.1 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 27.2 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 28.8 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 29.5 - 32.8 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 31.1 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 32.8 - 40.8 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 34.1 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 35.9 - 45.9 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 36.6 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 38.2 - 45.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 40.3 - 43.7 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 40.8 - 97.0 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 40.8 - 114.0 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 40.8 - 48.8 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 42.1 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 43.8 - 102.1 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 44.1 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 44.1 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 45.4 - 47.1 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 45.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 45.6 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 46.9 - 72.4 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 47.1 - 98.3 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 47.1 - 47.2 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 48.1 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 48.1 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 48.6 - 124.6 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 48.8 - 56.8 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 49.4 - 49.5 Wartburg festival Tyskland
1818 50.1 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 51.6 - 122.4 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 55.4 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 55.6 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 56.8 - 60.8 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 60.8 - 68.8 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 61.9 - 76.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 61.9 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 64.1 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 64.6 - 155.7 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 65.2 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 65.9 - 131.9 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 68.8 - 72.8 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 69.1 - 132.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 69.2 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 69.2 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 69.5 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 70.2 - 148.9 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 71.2 - 74.2 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 72.4 - 80.9 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 72.8 - 72.9 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 72.9 - 76.8 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 75.6 - 142.1 Robert Kochs tidsalder Kendte personer