A3et

Anders Pind Mohr

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Christian Mohr 07.09.1827 Mette Sørensdatter 08.08.1823

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Nielsine Marie Jensen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 26.06.1863 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark
Død 27.12.1913

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Nielsine Marie Jensen Kvindelig partner eller ægtehustru
Brødre & søstre
Abelone Caroline Mohr Søster Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Broder Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Broder Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Edel Kristine Mohr Søster Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Karen Margrethe Mohr Søster Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Forældre
Mette Sørensdatter Moder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christian Mohr Fader Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Bedsteforældre
Mathias Vilhelm Mohr Bedstefader Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Søren Andersen Bedstefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Bedstemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Abelone Caroline Pind Bedstemoder Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Oldeforældre
Anders Sørensen Tyrresen Oldefader 1741
Hans Heinrich Mohr Oldefader 1745 Silkeborg 1831
Frederica Cathrine Hess Oldemoder 1752 Århus 1800
Maren Hansdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Lisbeth Nielsdatter Oldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Jens Christensen Pind Oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Anna Andersdatter Pind Oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Tipoldeforældre
Christian Hes Tipoldefader
Maren Larsdatter Tipoldemoder
Søfren Søfrensen Tyrresen Tipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Tipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Hans Povelsen Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Tipoldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Maren Jensdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Christen Jensen Pind Tipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 2.1808
Margrethe Rasmusdatter Tipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Abelone Nielsdatter Tipoldemoder Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Anders Jensen Pind Tipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Mette Pedersdatter Tipoldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1741 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1795
Tiptipoldeforældre
Jens Christensen Houlund Tiptipoldefader
Maren Andersdatter Pind Tiptipoldemoder
Søfren Jørgensen Tyrresen Tiptipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Tiptipoldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Povel Søfrensen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Søfren Svenningsen Tiptipoldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Rasmus Sørensen Tiptipoldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Christen Svenningsen Tiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Tiptipoldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Tiptipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Karen Pedersdatter Tiptipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Peder Sørensen Højlund Tiptipoldefader 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1756
Jens Larsen Tiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Tiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Bodil Jensdatter Tiptipoldemoder Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Kirsten Christensdatter Tiptipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Maren Andersdatter Pind Tiptipoldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Bertel Christiansen Tiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Jens Christensen Houlund Tiptipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Maren Jensdatter Tiptipoldemoder Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1698
Maren Nielsdatter Tiptipoldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Niels Pedersen Dengsø Tiptipoldefader Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Tip3-oldeforældre
Anders Pind Tip3-oldefader
Anna Jensdatter Tip3-oldemoder
Anne Christensdatter Tip3-oldemoder
Fru Ryom Tip3-oldemoder
Jens Nielsen Thorup Tip3-oldefader
Jørgen Tyrisen Tip3-oldefader
Kirsten Sørensdatter Tip3-oldemoder
Mette Jensdatter Tip3-oldemoder
Niels Søvrensen Tip3-oldefader
Rasmus Ryom Tip3-oldefader
Søren Nielsen Tip3-oldefader 1607 1688
Svenning Søfrensen Tip3-oldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen Tip3-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen Tip3-oldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Tip3-oldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Mads Shot Tip3-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Tip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Tip3-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christen Laursen Houlund Tip3-oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Rasmusdatter Tip3-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn Tip3-oldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Anne Christensdatter Tip3-oldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1659 Vester Velling, Viborg, Danmark 3.1744
Ukendt Jensdatter Tip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter Tip3-oldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Jens Nielsen Torup Tip3-oldefader Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1664 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Maren Pedersdatter Tip3-oldemoder 1669 12.03.1730
Christian Bertelsen Leth Smed Tip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Maren Christensdatter Willumsen Tip3-oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Tip4-oldeforældre
Christen Willumsen Tip4-oldefader
Jens Jørgensen Tip4-oldefader
Laurids (Laue) Jensen Tip4-oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Christen Christensen Tip4-oldefader Vester Velling 1625
Magdalene Pedersdatter Tip4-oldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Maren Andersdatter Tip4-oldemoder Vester Velling 1630 Vester Velling 1.1699
Bodil Michelsdatter Tip4-oldemoder Vester Velling 1635 1680
Niels Hartvigsen Tip4-oldefader Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1668 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1706
Svogre & svigerinder
Ukendt Svoger
Søren Gregersen Svoger Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Svoger Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Svoger Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Svigerinde Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Svigerinde Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Nevøer & niecer
Ane Mette Nielsen Mohr Niece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Niece 09.11.1912
Anna Nevø
Frida Marie Mohr Niece
Gerda Elisabeth Mohr Niece
Kristen Vilhelm Mohr Nevø
Kristine Mohr Niece
Niels Andersen Mohr Nevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Niece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Niece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Niece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Niece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Niece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Niece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Nevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Nevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Niece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Grandnevøer & grandniecer
Laurits Mohr Grandnevø
Marie Mohr Grandniece
Signe Mohr Grandniece
Vilhelm Mohr Grandnevø
Svend Harry Jochumsen Grandnevø Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Grandnevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Grandniece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Grandnevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grandnevø 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Grandniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Grandnevø 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Grandnevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Grandnevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Grandniece Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Grandnevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Grandniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Grandnevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Grandnevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Grandnevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Grand2-nevøer & -niecer
Andersen Grand2-nevø
LiselLotte Bangshåb Grand2-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand2-niece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Grand2-nevø 08.04.1933
Anne Lise Andersen Grand2-niece Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Grand2-niece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Grand2-niece 29.07.1944
Jette Loise Franzen Grand2-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand2-nevø Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Grand2-niece Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Grand2-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand2-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand2-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand2-niece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Grand2-niece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand2-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand2-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand2-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand2-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand2-nevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Grand2-nevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Grand2-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand2-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand2-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand2-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand2-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand2-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand2-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand2-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand2-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand2-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand2-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand2-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand2-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand2-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand2-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand2-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand2-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand2-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand2-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand2-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand2-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand2-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand2-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand2-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand2-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand2-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand2-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Grand2-nevø 1969
Grand3-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand3-niece
Connie Pedersen Grand3-niece
Mira Jun Pedersen Grand3-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand3-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand3-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand3-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand3-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand3-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand3-niece 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Grand3-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand3-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand3-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand3-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand3-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand3-nevø Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Grand3-niece 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Grand3-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand3-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Grand3-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand3-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand3-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand3-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand3-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand3-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand3-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand3-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand3-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand3-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand3-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand3-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand3-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand3-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand3-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand3-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand3-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand3-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand3-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand3-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand3-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand3-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand3-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand3-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand3-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand3-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand3-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand3-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand3-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand3-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand3-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand3-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand3-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand3-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand3-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand3-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Grand4-nevøer & -niecer
Soya Martini Revsbæk Grand4-niece
Magnus Troldeskov Revsbæk Grand4-nevø Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Grand4-niece Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Grand4-niece Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Grand4-nevø Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Grand4-niece 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Grand4-nevø Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Grand4-niece Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Onkler & tanter
Anders Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Hans Henrik Mohr Onkel Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Onkel Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Bertel Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Tante Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Maren Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Hansine Henriette Mohr Tante Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Jensine Mohr Tante Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Mette Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Ane Mohr Tante Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Madsine Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Mette Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Frederik Christian Mohr Onkel Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Karen Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Onkel Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Jens Christian Sørensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Grandonkler & grandtanter
Johan Heinrich Mohr Grandonkel Vilhelmsborg, Århus, Danmark 18.12.1813
Maren Bertelsdatter Grandtante
Maren Pind Grandtante 09.05.1827
Tyrresen Grandonkel
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Edel Bertelsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Ove Mohr Grandonkel Århus Domsogn, Århus, Danmark 1788 Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 16.12.1867
Søren Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Mads Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Emilie Mohr Grandtante 1789
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Grandtante 30.1.1791 10.10.1862
Mette Pind Grandtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 22.01.1792 Fausing, Randers, Danmark 25.11.1849
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Hans Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Jørgen Pind Grandonkel Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 17.01.1794 12.11.1857
Tygge Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Tygge Andersen Grandonkel 5.9.1794 21.9.1794
Margrethe Bertelsdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Thyge Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Grandonkel 1.11.1795 9.11.1844
Christiane Pind Grandtante Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1796 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 29.01.1855
Niels Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Dødfødt Andersen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Grandonkel 17.3.1798 17.3.1798
Christen Pind Grandonkel Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 29.01.1800 Løvenholm, Gjersing, Randers, Danmrk 11.11.1855
Niels Bertelsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Anders Pind Grandonkel Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 19.02.1802 Thulstrup, Hørning, Århus, Danmark 25.06.1860
Anders Sørensen Grandonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Mariane Pind Grandtante Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 10.01.1804
Christian Bertelsen Grandonkel 24.01.1806
Christine Jensdatter Pind Grandtante Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 15.06.1806 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 27.01.1881
Elisabeth Bolette Pind Grandtante 1813 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 18.11.1848
Christian Frederik Mohr Grandonkel Mårslet, Århus, Danmark 16.07.1883
Grand2-onkler & -tanter
Anna Madsdatter Grand2-tante
Christian Madsen Grand2-onkel
Inger Nielsdatter Grand2-tante
Inger Nielsdatter Grand2-tante
Inger Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Jens Anders Pind Grand2-onkel
Jens Andersen Pind Grand2-onkel
Kirstine Andersdatter Pind Grand2-tante
Knud Madsen Grand2-onkel
Lisbeth Nielsdatter Grand2-tante
Maren Christensdatter Pind Grand2-tante 06.07.1808
Margrethe Nielsdatter Grand2-tante
Marianne Christensdatter Pind Grand2-tante 16.08.1779
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Niels Nielsen Svenningsen Grand2-onkel
Rasmus Nielsen Svenningsen Grand2-onkel
Rasmus Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Grand2-onkel
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Inger Søfrensdatter Tyrris Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Grand2-tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Grand2-onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Grand2-tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Søren Nielsen Svenningsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1752 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.1808
Maren Nielsdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1755 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1783
Mette Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Luche Hansdatter Grand2-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Svenning Madsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1760 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 9.1811
Jacob Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Andersdatter Pind Grand2-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.07.1766 Vester Velling, Viborg, Danmark 18.12.1840
Jens Hansen Grand2-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Svenning Nielsen Svenningsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1767 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.02.1837
Ukendt Christensdatter Pind Grand2-tante 11.08.1770 1770
Maren Christensdatter Pind Grand2-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1771 Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1808
Maren Andersdatter Pind Grand2-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1772
Bodil Christensdatter Pind Grand2-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1774 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.06.1812
Marianne Christensdatter Pind Grand2-tante 1781 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 20.12.1820
Peder Christensen Højlund Grand2-onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1785 26.08.1836
Margrethe Nielsdatter Grand2-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.12.1791
Jens Nielsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1794
Niels Nielsen Grand2-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 29.01.1796
Grand3-onkler & -tanter
Ane Jensdatter Grand3-tante
Christian Bertelsen Grand3-onkel
Christian Jensen Pind Grand3-onkel 30.09.1769
Clemen Rasmussen Grand3-onkel
Edel Bertelsdatter Grand3-tante
Else Bertelsdatter Grand3-tante
Jacob Bertelsen Grand3-onkel
Karen Bertelsdatter Grand3-tante
Kirsten Nielsdatter Grand3-tante 24.06.1734
Knud Svenningsen Grand3-onkel
Laura Jensen Pind Grand3-tante 08.03.1744
Nielsen Grand3-onkel 11.1730
Pofel Svenningsen Grand3-onkel
Søren Rasmussen Grand3-onkel
Svenning Svenningsen Grand3-onkel
Svenning Svenningsen Grand3-onkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grand3-tante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Grand3-tante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Søfren Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 24.2.1695 29.6.1695
Søfren Søfrensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 10.04.1698 5.5.1743
Birgitte Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698
Anders Søfrensen Tyrresen Grand3-onkel 23.7.1699
Karen Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.01.1700
Anne Søfrensdatter Grand3-tante 24.01.1701
Svenning Søfrensen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.12.1703
Niels Povelsen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 26.10.1704
Mette Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1706
Mette Søfrensen Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 18.1.1710
Karen Svenningsdatter Grand3-tante 20.07.1710
Maren Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Grand3-tante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Maren Jensdatter Grand3-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1725
Christen Jensen Pind Grand3-onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 26.02.1808
Hans Svenningsen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1727 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1817
Kirsten Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1728
Rasmus Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Christian Bertelsen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1729
Jacob Rasmussen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 4.6.1730
Maren Jensdatter Grand3-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1730 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.02.1766
Lars Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Karen Jensdatter Grand3-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1732
Søren Søfrensen Grand3-onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1733
Karen Jensdatter Grand3-tante Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Maren Søfrensdatter Grand3-tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1735
Søren Bertelsen Grand3-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1737 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1775
Anders Jensen Grand3-onkel Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Laurits Jensen Pind Grand3-onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 5.1745 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 13.10.1816
Grand4-onkler & -tanter
Anne Marie Thygesdatter Grand4-onkel
Christen Jensen Grand4-onkel
Jesper Thygesen Grand4-onkel
Maren Jensdatter Grand4-tante
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Maren Thygesdatter Grand4-tante
Peder Thygesen Grand4-onkel
Povel Madsen Grand4-onkel
Rasmus Thygesen Grand4-onkel
Rasmus Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Karen Rasmusdatter Grand4-onkel Thorsager, Randers, Danmark 16.06.1689
Jens Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Christen Christensen Grand4-onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 3.1738
Birgitte Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 09.11.1691
Niels Jensen Grand4-onkel Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1.1692
Magdalene Christensdatter Grand4-tante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1692 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1740
Johan Christian Leth Grand4-onkel 1695
Elisabeth Larsdatter Grand4-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Mathias Christiansen Grand4-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1697
Laura Christensen Grand4-onkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697
Mette Rasmusdatter Grand4-tante Thorsager, Randers, Danmark 01.05.1698
Jep Larsen Grand4-onkel Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Lars Christiansen Grand4-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.04.1703
Maren Madsdatter Grand4-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 13.01.1704
Grand5-onkler & -tanter
Anne Laursdatter Grand5-tante
Christen Christensen Grand5-onkel
Christen Nielsen Grand5-onkel
Jens Kaursen Grand5-onkel
Maren Nielsdatter Grand5-tante
Peder Nielsen Frandsen Grand5-onkel
Ukendt Laursen Grand5-onkel
Elle Laursdatter Grand5-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1651
Maren Laursdatter Grand5-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1659
Ukendt Nielsen Grand5-onkel Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 5.1662
Dorethe Laursdatter Grand5-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 1662
Karen Laursdatter Grand5-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1666 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Michel Nielsen Torup Grand5-onkel Vester Velling, Viborg, Danmark 7.1667 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Kirsten Lausdatter Grand5-tante Vester Velling, Viborg, Danmark 10.1670 Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1746
Svigeronkler & -tanter
Christen Mohr Onkel (indgiftet)
Jens Thomasen Onkel (indgiftet)
Lauritz Larsen Onkel (indgiftet) Gjedsted, Randers, Danmark
Jens Jensen Onkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Tante (indgiftet) Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Hans Juul Møller Onkel (indgiftet) Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Karen Marie Jacobsdatter Tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Onkel (indgiftet) Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Hans Christian Christensen Onkel (indgiftet) Kolding 1824
Søren Pedersen Onkel (indgiftet) Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Jens Pedersen Onkel (indgiftet) Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Niels Nielsen Vad Onkel (indgiftet) Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Ane Marie Hansen Tante (indgiftet) Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Niels Jørgensen Onkel (indgiftet) Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Bolette Jensen Godsk Tante (indgiftet) Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Søren Jensen Onkel (indgiftet) Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Tante (indgiftet) Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Jensen Grand3-onkel (indgiftet)
Anders Moesmand Grand3-onkel (indgiftet)
Anna Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Birthe Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Christen Jensen Grand2-onkel (indgiftet)
Dorthe Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Dorthe Pedersdatter Grand4-tante (indgiftet)
Espen Nielsen Grand3-onkel (indgiftet)
Inger Nielsdatter Gradtante (indgiftet)
Jacob Jensen Grand2-onkel (indgiftet)
Karen Andersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Karen Jensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Maren Jørgensdatter Grand4-tante (indgiftet)
Mette Pedersdatter Grand3-tante (indgiftet)
Mette Sørensdatter Grand2-tante (indgiftet)
Niels Pedersen Dengsø Grand4-onkel (indgiftet)
Niels Pedersen Ydsing Grand5-onkel (indgiftet)
Peder Andersen Skiblund Grand5-onkel (indgiftet)
Peder Nielsen Dengsø Grand2-onkel (indgiftet)
Peder Sørensen Grand3-onkel (indgiftet)
Søren Jensen Grand4-tante (indgiftet)
Anders Jensen Pallesen Grand5-onkel (indgiftet) Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1617 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1.1698
Henrich Lauritsen Grand5-onkel (indgiftet) Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1634 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 10.1700
Anders Jensen Krog Grand5-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 1635 Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 3.1724
Mads Christensen Koue Grand5-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 1665 Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Karen Laursdatter Grand5-tante (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1666 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Michel Nielsen Torup Grand5-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 7.1667 Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1717
Jens Sørensen Hollerup Grand4-onkel (indgiftet) Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1686 Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1739
Christen Madsen Grand3-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1766
Bodil Jensdatter Grand4-tante (indgiftet) Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Hans Povelsen Grand2-onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Karen Rasmusdatter Grand3-tante (indgiftet) 1711
Jens Bach Grand3-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1713
Jens Rønde Grand2-onkel (indgiftet) 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Jens Pedersen Grand3-onkel (indgiftet) Langå, Viborg, Danmark 1717 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1770
Rasmus Kiær Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Christen Nielsen Nedergaard Grand3-onkel (indgiftet) Øster Velling, Randers, Danmark 1721
Anne Nielsdatter Grand3-tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1722 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1788
Christen Christensen Grand3-onkel (indgiftet) Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1723 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 11.1770
Niels Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Maren Michelsdatter Grand3-tante (indgiftet) 1740 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.11.1815
Kirsten Andersdatter Grand3-tante (indgiftet) Randers 1745
Johan Jørgensen Grand2-onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Jacob Jørgensen Notler Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1750
Peder Nielsen Dengsø Grand2-onkel (indgiftet) Vester Velling, Viborg, Danmark 1750 Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1803
Maren Madsdatter Grand2-tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Grand2-onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Ane Sørensdatter Grand2-tante (indgiftet) Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1756 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 04.04.1826
Ane Margrethe Jensdatter Grand2-tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.09.1837
Peder Kristian Gregersen Grandonkel (indgiftet) Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Christen Jensen Grand2-onkel (indgiftet) 1764
Christen Jensen Grand2-onkel (indgiftet) Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1765
Inger Jensdatter Grand2-tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1765 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.01.1820
Jens Andersen Grand2-onkel (indgiftet) Langå, Viborg, Danmark 1768 Vester Velling, Viborg, Danmark 09.05.1855
Marianne Dinesen (Dynsen) Gradtante (indgiftet) Rørbæk, Randers, Danmark 1775 Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 15.04.1854
Niels Nielsen Kjeldsen Grand2-onkel (indgiftet) Tindbæk, Skjern, Viborg, Danmark 1775 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 13.10.1855
Christen Brandt Grandonkel (indgiftet) Øster Alling, Randers, Danmark 1779 Fausing, Randers, Danmark 17.05.1829
Marie Knudsen Gradtante (indgiftet) Skanderborg, Danmark 1788
Mogens Christensen Grandonkel (indgiftet) Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Christen Scheel Grandonkel (indgiftet) Ulstrup, Sønder Vinge, Randers, Danmark 04.04.1792 Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 16.07.1844
Jens Rasmussen Groesen Grandonkel (indgiftet) Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Gradtante (indgiftet) Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Birgitte Olesen Grand2-tante (indgiftet) 05.06.1798 Rødegaard, Vistofte, Mols, Randers, Danmark 21.11.1874
Bodil Chatrine Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Gradtante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Karen Margrethe Møller Gradtante (indgiftet) Årslev Mølle, Randers, Danmark 06.07.1800 Thustrup 25.11.1853
Lars Peter Møller Grandonkel (indgiftet) Årslev, Århus, Danmark 21.10.1804
Ida Charlotte Frederikke Witrock Gradtante (indgiftet) Sct Mortens, Randers, Danmark 05.08.1808
Inger Marie Hansdatter Gradtante (indgiftet) Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Jesper Jespersen Grandonkel (indgiftet) Fausing, Randers, Danmark 1810 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 14.05.1844
Laura Jacobine Faith Gradtante (indgiftet) Oust Mølle, Borup, Randers, Danmark 08.08.1811 København 09.04.1890
Christen Højlund Grandonkel (indgiftet) Tved 22.06.1824
Fætre/kusiner
Elise Johanne Kirstine Møller Kusine
Jens Vilhelm Møller Fætter
Vilhelmine Lauritzen Kusine
Jens Bertelsen Fætter Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Fætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Fætter Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Fætter Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Fætter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Kusine Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Niels Nielsen Vad Fætter Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Kusine Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Marie Kirstine Jensen Kusine Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Fætter Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Kusine Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Hans Christian Andersen Fætter Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Fætter Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Søren Nielsen Fætter Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Hans Frederik Immanuel Mohr Fætter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Thomas Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Kusine Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Thomas Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Marianne Caroline Johanne Mohr Kusine Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Mette Johanne Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Fætter Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Fætter Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Jørgen Vilhelm Mohr Fætter Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Søren Andersen Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Abelone Christensen Mohr Kusine Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Søren Andersen Jensen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Fætter Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Kusine Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Fjerne slægtninge
Albert Thygge Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Mette Kirstine Nielsine Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas O Schmidt Halvfætter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.03.1863
Ida Bolette Schmidt Halvkusine Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 19.12.1863
Inger Marie Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Kirstine TH Jensmine Schmidt Halvkusine Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.03.1865
Ove Mohr Halvfætter Harlev, Århus, Danmark 24.08.1866
Jens Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Anna Schmidt Halvkusine Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.05.1867
Johan Marius Mohr Halvfætter Harlev, Århus, Danmark 18.04.1868
Vilhelmine Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Otto Albert Schmidt Halvfætter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 02.03.1869
Theodor Mohr Halvfætter Harlev, Århus, Danmark 27.01.1871
Johan Christian Schmidt Halvfætter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 25.05.1871
Arnold Jensen Halvfætter Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Kirstine Schmidt Mohr Halvkusine Herlev, København, Danmark 09.06.1872
Johanne Mohr Halvkusine Harlev, Århus, Danmark 28.11.1873
Hansine Dominika Jensen Halvkusine Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Aage Mohr Halvfætter Harlev, Århus, Danmark 11.01.1875
Agnethe Mohr Halvkusine Harlev, Århus, Danmark 31.07.1876
Andre slægtninge
? Christensen Grand2-halvonkel
Adam Würgler Jensen Grand-halvonkel
Anders Christensen Grand-halvonkel 25.04.1807
Anders Christensen Grand-halvonkel
Anders Jensen Grand-halvonkel
Anders Jensen Grand-halvonkel 7.1792
Ane Gjertrud Louise Højlund Grand-halvtante
Ane Jensmine Møller Halvtante
Ane Johanne Pind Halvtante
Ane Kirstine Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Ane Pedersdatter Grand-halvtante
Ane Pind Halvtante
Anna Hansdatter Grand2-halvtante
Anne Christensdatter Grand2-halvtante
Anne Christensdatter Grand2-halvtante 30.12.1764
Anne Christensdatter Grand2-halvtante 03.01.1797
Anne Jacobsdatter Grand-halvtante
Anne Madsdatter Grand4-halvtante
Anne Margrethe Jacobsen Grand-halvtante
Anne Sørensdatter Grand2-halvtante
Apolone Christensdatter Grand-halvtante
Barbara Christensdatter Grand2-halvtante 02.12.1844
Bertel Christiansen Grand2-halvonkel
Bertel Sørensen Grand2-halvonkel
Bodil Michelsdatter Grand4-halvtante
Christen Christensen Grand-halvonkel 09.12.1803
Christen Christensen Grand-halvonkel 06.12.1861
Christen Christensen Grand-halvonkel 1803
Christen Christensen Grand2-halvonkel
Christen Christensen Grand2-halvonkel 15.04.1764
Christen Højlund Grand-halvonkel
Christen Jensen Grand-halvonkel
Christen M Højlund Grand-halvonkel
Christen Nielsen Grand-halvonkel
Christen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Christen Pedersen Grand-halvonkel
Christen Vilhelm Jensen Grand-halvonkel
Christian Hansen Grand2-halvonkel 22.11.1817
Christian Sørensen Grand2-halvonkel
Christiane Severine Højlund Grand-halvtante
Clemen Christiansen Grand2-halvtante
Dorethe Andersdatter Grand4-halvtante
Dorethe Andersdatter Grand4-halvtante
Elisabeth Birgithe Nielsen Grand-halvtante
Elise Marie Højlund Grand-halvtante
Gertrud Anne Marie Pind Halvtante
Giertrud Christensdatter Grand2-halvtante
Hans Georg Faith Pind Halvonkel
Hans Pedersen Grand-halvonkel
Hans Sørensen Grand-halvonkel
Hans Sørensen Grand-halvonkel
Hansine Frederikke Mohr Halvtante Åbo, Ormslev, Århus, Danmark
Hedvig Laursdatter Grand2-halvtante
Hedvig Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Ida Nicoline Laurentia Højlund Grand-halvtante
Jacob Christiansen Grand2-halvonkel
Jenny Christine Pind Halvtante
Jens Andersen Pallesen Grand4-halvonkel
Jens Christensen Grand-halvonkel
Jens Christensen Grand-halvonkel
Jens Christensen Grand2-halvonkel
Jens Christensen Houlund Grand3-halvonkel
Jens Christian Valdemar Frederik Pind Halvonkel
Jens Mourits Møller Halvonkel
Jens Nielsen Grand-halvonkel
Jens Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Jens Peter Højlund Grand-halvonkel
Jens Peter Højlund Pind Halvonkel
Jens Svenningsen Grand-halvonkel
Jens Svenningsen Grand-halvonkel
Jensine Marie Bolette Højlund Grand-halvtante
Jørgen Jacobsen Grand-halvonkel
Jørgen Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Karen Andersdatter Grand2-halvtante
Karen Andersdatter Grand2-halvtante 29.03.1830
Karen Christensdatter Grand2-halvtante
Karen Henrichsdatter Grand4-halvtante
Karen Jensdatter Grand2-halvtante 13.10.1754
Karen Jensdatter Grand2-halvtante 03.02.1765
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante 7.4.1816
Karen Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Karen Nielsen Grand-halvtante 26.03.1820
Karen Pedersdatter Grand-halvtante
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante
Kirsten Christensdatter Grand2-halvtante
Kirsten Madsdatter Grand4-halvtante
Knud Hansen Grand2-halvonkel 01.06.1836
Laurits Nielsen Pind Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 26.07.1869
Laurs ANdersen Grand4-halvonkel
Leopoldine Margrethe Sophie Mohr Halvtante
Mads Christensen Grand2-halvonkel
Magdalene Andersdatter Grand4-halvtante
Magsalene Andersdatter Grand4-halvtante
Maren Andersdatter Grand4-halvtante
Maren Christensdatter Grand2-halvtante
Maren Christensdatter Grand2-halvtante
Maren Christensdatter Grand2-halvtante
Maren Christensdatter Grand-halvtante
Maren Christensdatter Grand-halvtante
Maren Jensdatter Grand2-halvtante 14.11.1756
Maren Jensdatter Grand2-halvtante 03.08.1755
Maren Jensdatter Grand2-halvtante 18.05.1760
Maren Jensdatter Grand2-halvtante 25.09.1763
Maren Jørgensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Madsdatter Grand4-halvtante
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Pedersdatter Grand-halvtante
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter
Margrethe Svenningsdatter Grand-halvtante
Maria Laursdatter Grand2-halvtante
Mariane Christensdatter Grand-halvtante 18.06.1801
Marianne Pedersdatter Grand-halvtante
Marie Sophie Pind Halvtante
Methe Christensdatter Grand-halvtante 07.10.1871
Methe Christensdatter Grand-halvtante 1808
Methe Nielsen Grand-halvtante
Mette Christensdatter Grand-halvtante 09.12.1803
Mette Kirstine Pedersdatter Grand-halvtante
Mette Laursdatter Grand2-halvtante
Mette Nielsen Grand-halvtante
Mette Pedersdatter Grand-halvtante
Mette Rasmusdatter Grand2-halvtante
Michel Christensen Grand2-halvonkel 19.02.1819
Niels Christensen Grand2-halvonkel
Niels Christiansen Grand2-halvonkel
Niels Jacobsen Grand-halvonkel
Niels Nielsen Grand-halvonkel
Niels Svenningsen Grand-halvonkel
Oline Caroline Mathilde Højlund Grand-halvtante 09.02.1848
Peder Jensen Grand2-halvonkel 24.04.1763
Peder Michelsen Grand4-halvonkel
Peder Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 03.06.1803
Peder Pedersen Grand-halvonkel
Peter Margelius Højlund Grand-halvonkel
Petrine Højlund Grand-halvtante
Povel Hansen Grand2-halvonkel
Povel Hansen Grand2-halvonkel
Rasmus Christensen Grand2-halvonkel
Rasmus Christensen Grand2-halvonkel
Rasmus Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Rasmus Sørensen Grand-halvonkel
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn
Sidsel Christensdatter Grand2-halvtante 26.04.1822
Søren Christensen Grand2-halvonkel
Søren Nielsen Grand-halvonkel
Søren Pedersen Grand-halvonkel
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel
Søren Svenningsen Grand-halvonkel
Ukendt Nielsen Grand-halvtante 2.1816
Ellen Andersdatter Grand4-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1678
Dorethe Andersdatter Grand4-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1679
Bodil Andersdatter Grand4-halvtante Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 1681
Ukendt Madsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1693
Laue Michelsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1695
Magdalene Henrichsdatter Grand4-halvtante 4.1697
Niels Michelsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1697
Laue Madsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 2.1698
Jens Michelsen Grand4-halvonkel 03.05.1699 1764
Peder Madsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 4.1700
Peder Madsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1701
Jens Nielsen Grand4-halvonkel Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 6.1702
Ukendt Nielsen Grand4-halvonkel Løvskal, Skjern, Viborg, Danmark 5.1704
Bodil Michelsdatter Grand4-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 01.03.1705
Jens Madsen Grand4-halvonkel Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Grand4-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 11.1705
Magdalene Madsdatter Grand4-halvtante Vester Velling, Viborg, Danmark 5.1709
Magdalene Michelsdatter Grand4-halvtante Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1709 1769
Maren Michelsdatter Grand4-halvtante Rønge, Sønder Vinge, Viborg, Danmark 1711
Anne Christensdatter Grand3-halvtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1719 1.1776
Søren Jensen Hollerup Grand3-halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1720
Maren Christensdatter Grand3-halvtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1721
Christen Jensen Hollerup Grand3-halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1722
Karen Christensdatter Grand3-halvtante 1724
Maren Jensdatter Grand3-halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1724
Maren Christensdatter Grand3-halvtante 1727
Anders Jensen Hollerup Grand3-halvonkel 1728
Laurs Jensen Hollerup Grand3-halvonkel Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1729
Maren Christensdatter Grand3-halvtante 1730
Maren Jensdatter Grand3-halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 29.10.1730
Niels Jørgensen Grand2-halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Boel Jensdatter Grand3-halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 03.08.1732
Elle Jensdatter Grand3-halvtante Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 06.03.1735
Karen Christensdatter Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 13.11.1740
Svenning Christensen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.07.1744
Karen Christensdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1746
Søren Rasmussen Grand2-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Søren Jensen Rønde Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Margrethe Rasmusdatter Grand2-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Kirsten Jensdatter Grand2-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 14.05.1752
Jens Jørgensen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Jens Jørgensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Lars Bach Grand2-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 27.04.1755
Maren Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Maren Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Søren Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Jørgen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Kirsten Jensdatter Bach Grand2-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 04.03.1759
Maren Rasmusdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Maren Jensdatter Grand2-halvtante Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1761
Niels Hansen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.09.1761
Jacob Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
? Hansdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763
? Hansen Grand2-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1764
? Hansen Grand2-halvonkel 7.1764
Hans Hansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Zidsel Hansdatter Grand2-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.11.1765
Maren Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Grand-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Grand-halvtante 1.7.1770
Karen Johansdatter Grand-halvtante 6.9.1772
Jens Laursen Grand2-halvonkel 3.1774 6.1843
Jørgen Johansen Grand-halvonkel 21.8.1774
? Johansdatter Grand-halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Michel Laursen Grand2-halvonkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1776 12.1776
Mette Kirstine Johansdatter Grand-halvonkel 28.12.1777
Karen Rasmusdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 7.1780
Inger Jacobsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.03.1782
Niels Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1782
Johanne Johansdatter Grand-halvtante 12.1783 12.1783
Maren Sørensdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter 1.1784
Søren Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 02.05.1784
Christiane Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Mads Svenningsen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.04.1788
Niels Svenningsen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 20.07.1788 23.12.1843
? Christiansen Grand2-halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1790
Marie Marie Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Anders Jensen Grand-halvonkel Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 04.07.1792 7.1792
Mette Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.07.1792
Edel Jørgensdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Abel Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1794
Jacob Pedersen Grand-halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Jacob Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.07.1794
? Sørensen Grand-halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1796
Maren Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde 03.06.1796
Ane Marie Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 28.06.1798
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Inger Svenningsdatter Grand-halvtante Rønde 29.11.1799
Margrethe Pedersdatter Grand-halvtante Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Rasmus Sørensen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Dødfødt Grand-halvonkel 10.02.1811
Giertrud Chatrine Brandt Halvtante Fausing, Randers, Danmark 27.04.1812
Ane Marie Fredericha Brandt Halvtante Fausing, Randers, Danmark 30.11.1814
Dinesine Kirstine Beck Halvtante Krannestrup, Mejby, Randers, Danmark 20.09.1815
Jensine Nicoline Brandt Halvtante Fausing, Randers, Danmark 18.12.1817
Hansine Frederikke Mohr Halvtante Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 1818 28.08.1819
Jens Nicolai Brandt Halvonkel Fausing, Randers, Danmark 19.11.1819
Henriette Chatrine Mohr Halvtante Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 16.07.1820
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Anders Poulsen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Christiane Brandt Halvtante Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 10.1822
Jørgen Brandt Halvonkel Fausing, Randers, Danmark 23.06.1822 09.11.1824
Mette Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Rasmus Jensen Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Ane Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Lisbeth Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Maren Jensdatter Halvtante Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Halvonkel 01.01.1826
Christian Mogensen Halvonkel 17.01.1826
Ellen Pedersdatter Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Jens Andreasen Halvonkel Tjele Gods, Viborg, Danmark 20.02.1826 12.01.1852
Andreas Conrad Herman Theodor Mohr Halvonkel Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 05.03.1826
Christine Hansen Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Christiane Brandt Halvtante Fausing, Randers, Danmark 01.05.1826
Birthe Poulsdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Maren Mogensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Jørgen Scheel Halvonkel Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 20.08.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Halvonkel Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Jørgen Martinus Brandt Halvonkel Fausing, Randers, Danmark 12.04.1828 18.02.1830
Søren Rasmussen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Christine Mette Scheel Halvtante Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 27.09.1828
Marianne Jensdatter Halvtante Tjele Gods, Viborg, Danmark 04.10.1828
Jens Pind Halvonkel 23.10.1828 28.04.1828
Hans Frederik Sophus Mohr Halvonkel Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 15.12.1828 06.12.1831
Gjertrud Johanne Hansen Halvtante Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Halvonkel Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Ane Scheel Halvtante Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.12.1829
Mads Mogensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Maren Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Jensine Scheel Halvtante Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 11.04.1831
Anne Theodore Mohr Halvtante Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 1831
Søren Laurits Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Verner Anton Theodor Mohr Halvonkel Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 28.02.1832
Juliane Marie Scheel Halvtante Gl Estrup Herregård, Randers, Danmark 03.04.1832
Bertel Mogensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Marie Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Kirsten Mogensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Mette Cathrine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Johan Georg Sophus Mohr Halvonkel Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 02.09.1834
Flore Henriette Andersen Halvtante København, København, Danmark 3.1835
Sørenmine Christine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Jens Erik Pind Jespersen Halvonkel Julielund, Vejby, Randers, Danmark 30.08.1837
Ane Dorthea Albertine Mathilde Mohr Halvtante Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 02.05.1838
Maren Poulsdatter Halvtante Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Jens Erik Jespersen Halvonkel Julielund, Vejby, Randers, Danmark 25.03.1839
Jensmine Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Ane Jensmine Martine Jespersen Halvtante Julielund, Vejby, Randers, Danmark 10.12.1840
Marie Ottine Andersen Halvtante Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Frederik August Mohr Halvonkel Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 14.03.1842 30.01.1908
Albert Carl Emil Mohr Halvonkel Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 19.11.1843
Jesper Jespersen Højlund Halvonkel Julielund, Vejby, Randers, Danmark 22.08.1846
Søren Skaarup Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Halvonkel Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Halvtante Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Marie Kathrine Jespersen Halvtante Julielund, Vejby, Randers, Danmark 24.07.1855

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 (-54.4) - 1.8 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 (-54.4) - 18.8 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 (-51.4) - 7.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 (-48.1) - 3.2 Det tyske Forbund Tyskland
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-46.6) - 29.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-43.5) - 27.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-30.5) - 60.5 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-29.3) - 36.7 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-26.0) - 37.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-25.0) - 53.7 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-19.6) - 46.9 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-18.6) - 65.8 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-16.4) - 68.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-16.3) - 59.1 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 (-15.5) - 14.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-14.3) - 27.4 Konge af Holland: Willem III Holland
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 (-10.6) - 7.2 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-7.1) - 76.3 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 (-2.3) - 1.8 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 (-2.2) - 1.8 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-1.8) - 78.8 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 0.1 - 83.8 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 0.3 - 73.8 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 1.8 - 5.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 3.0 - 3.1 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 3.7 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 5.0 - 15.0 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 5.7 - 13.7 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 6.2 - 21.0 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 6.8 - 60.6 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 7.0 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 7.1 - 7.9 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 7.6 - 24.7 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 7.9 - 26.8 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 8.4 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 11.4 - 101.6 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 12.5 - 103.9 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 13.7 - 17.7 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 15.0 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 15.0 - 18.0 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 15.5 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 15.7 - 91.9 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 16.0 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 16.0 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 16.0 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 17.3 - 24.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 17.5 - 17.8 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 17.7 - 18.2 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 18.1 - 91.8 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 18.2 - 21.7 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 19.0 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 19.0 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 20.6 - 100.5 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 21.0 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 21.4 - 21.7 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 21.7 - 25.7 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 23.0 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 23.0 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 23.4 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 24.0 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 24.0 - 26.0 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 24.7 - 25.0 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 25.0 - 55.4 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 25.0 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 25.7 - 29.7 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 25.8 - 35.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 25.8 - 81.9 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 27.0 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 27.0 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 27.3 - 105.8 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 27.4 - 85.2 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 29.7 - 33.7 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 29.8 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 33.0 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 33.0 - 34.0 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 33.7 - 38.2 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 35.2 - 38.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 36.3 - 39.0 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 37.2 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 37.6 - 46.9 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 38.2 - 45.7 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 38.3 - 55.4 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 38.3 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 38.5 - 103.5 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 40.0 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 40.5 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 41.0 - 45.0 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 42.8 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 44.0 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 45.3 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 45.3 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 45.7 - 49.7 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 46.0 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 46.9 - 72.6 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 48.0 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 48.0 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 48.4 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 49.7 - 57.7 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter