A3et

Hans Heinrich Mohr

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1745
Vielse 10.05.1782 Mårslet, Århus, Danmark
Stilling Dansemester og sproglærer
Død 1831 Silkeborg
Begravelse 07.12.1831

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Frederica Cathrine Hess Ægtehustru 1752 Århus 1800
Børn
Johan Heinrich Mohr Søn Vilhelmsborg, Århus, Danmark 18.12.1813
Mathias Vilhelm Mohr Søn Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Ove Mohr Søn Århus Domsogn, Århus, Danmark 1788 Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 16.12.1867
Emilie Mohr Datter 1789
Christian Frederik Mohr Søn Mårslet, Århus, Danmark 16.07.1883
Oldebørn
Elise Johanne Kirstine Møller Oldedatter
Jens Vilhelm Møller Oldesøn
Vilhelmine Lauritzen Oldedatter
Abelone Caroline Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Vilhelm Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Søren Andersen Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Jørgen Vilhelm Mohr Oldesøn Ginnerup, Randers, Danmark 03.06.1860
Edel Kristine Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Hans Frederik Immanuel Mohr Oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1861
Thomas O Schmidt Oldesøn Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.03.1863
Anders Pind Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Ida Bolette Schmidt Oldedatter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 19.12.1863
Kirstine TH Jensmine Schmidt Oldedatter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.03.1865
Karen Margrethe Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Marianne Caroline Johanne Mohr Oldedatter Dalbyneder, Randers, Danmark 29.11.1865
Ove Mohr Oldesøn Harlev, Århus, Danmark 24.08.1866
Jørgen Vilhelm Mohr Oldesøn Dalbyneder, Randers, Danmark 13.02.1867
Anna Schmidt Oldedatter Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 13.05.1867
Johan Marius Mohr Oldesøn Harlev, Århus, Danmark 18.04.1868
Abelone Christensen Mohr Oldedatter Auning, Randers, Danmark 29.09.1868
Otto Albert Schmidt Oldesøn Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 02.03.1869
Theodor Mohr Oldesøn Harlev, Århus, Danmark 27.01.1871
Johan Christian Schmidt Oldesøn Tarskov Mølle, Harlev, Århus, Danmark 25.05.1871
Kirstine Schmidt Mohr Oldedatter Herlev, København, Danmark 09.06.1872
Johanne Mohr Oldedatter Harlev, Århus, Danmark 28.11.1873
Aage Mohr Oldesøn Harlev, Århus, Danmark 11.01.1875
Agnethe Mohr Oldedatter Harlev, Århus, Danmark 31.07.1876
Tipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tipoldedatter 09.11.1912
Anna Tipoldesøn
Frida Marie Mohr Tipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tipoldesøn
Kristine Mohr Tipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tiptipoldebørn
Laurits Mohr Tiptipoldesøn
Marie Mohr Tiptipoldedatter
Signe Mohr Tiptipoldedatter
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Svend Harry Jochumsen Tiptipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tiptipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tiptipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tiptipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tiptipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tiptipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip3-oldesøn 1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip4-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigerforældre
Christian Hes Svigerfar
Maren Larsdatter Svigermor
Svigersønner & -døtre
Marie Knudsen Svigerdatter Skanderborg, Danmark 1788
Abelone Caroline Pind Svigerdatter Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Ida Charlotte Frederikke Witrock Svigerdatter Sct Mortens, Randers, Danmark 05.08.1808
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Hansine Frederikke Mohr Sønne-/datterdatter Åbo, Ormslev, Århus, Danmark
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Jacob Jensen Oldesvigersøn
Jens Nielsen Skou Oldesvigersøn
Lauritz Larsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Gjedsted, Randers, Danmark
Leopoldine Margrethe Sophie Mohr Sønne-/datterdatter
Lola Pedersen Smed Tipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Ove Ovesen Tiptipoldesvigersøn
Peder Haugaard Tipoldesvigersøn
Peder Otto Schmidt Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tiptipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ukendt Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Hans Juul Møller Datter-/Sønnedatters ægtefælle Årslev Mølle, Randers, Danmark 18.11.1816
Hansine Frederikke Mohr Sønne-/datterdatter Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 1818 28.08.1819
Hans Henrik Mohr Sønne-/dattersøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Jens Mohr Sønne-/dattersøn Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 24.01.1819 25.01.1819
Rosalee Ane Chatrine Frederikke Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 23.12.1819
Henriette Chatrine Mohr Sønne-/datterdatter Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 16.07.1820
Hansine Henriette Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 14.01.1821 Beder, Århus, Danmark 24.06.1902
Jensine Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 1823
Mette Sørensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Hans Christian Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Kolding 1824
Ane Mohr Sønne-/datterdatter Amaliegaard, Todbjerg, Randers, Danmark 06.08.1825 Sct Mortens, Randers, Danmark 29.04.1875
Andreas Conrad Herman Theodor Mohr Sønne-/dattersøn Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 05.03.1826
Christian Mohr Sønne-/dattersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Hans Frederik Sophus Mohr Sønne-/dattersøn Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 15.12.1828 06.12.1831
Frederik Christian Mohr Sønne-/dattersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 10.05.1830
Jens Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Fulden, Beder, Århus, Danmark 01.06.1830
Anne Theodore Mohr Sønne-/datterdatter Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 1831
Ane Marie Hansen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Nebel, Skanderborg, Danmark 03.09.1831
Verner Anton Theodor Mohr Sønne-/dattersøn Åbo, Ormslev, Århus, Danmark 28.02.1832
Jørgen Christian Andreas Mohr Sønne-/dattersøn Sejling Præstegård, Silkeborg, Viborg, Danmark 16.08.1832
Johan Georg Sophus Mohr Sønne-/dattersøn Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 02.09.1834
Bolette Jensen Godsk Datter-/Sønnesøns ægtefælle Liltved, Fausing, Randers, Danmark 08.05.1836
Frederikke Caroline Petrine Schmidt Datter-/Sønnesøns ægtefælle Harlev, Århus, Danmark 10.04.1838
Ane Dorthea Albertine Mathilde Mohr Sønne-/datterdatter Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 02.05.1838
Frederik August Mohr Sønne-/dattersøn Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 14.03.1842 30.01.1908
Albert Carl Emil Mohr Sønne-/dattersøn Christinedal, Skovby, Århus, Danmark 19.11.1843
Søren Gregersen Oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip3-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Til opdragelsen af en ung stamherre ( Gerdth de Lichtenberg Herregaarden Bidstrup ) hørte også danselektioner. 16. april 1781 har Karen "Betalt Danse Mester Mohr for Een Heel Maanedt at Informere Gerdth." Dansemester Mohr fortsatte som Gerdths danselærer i flere år. Det er interessant, at Gerdth har en danselærer, da han som lille har haft så mange problemer med den ene fod. Det må have løst sig, da han blev større, eller også skulle danselæreren netop lære Gerdth at føre sig elegant. Drengen skulle også lære at spille klaver. I december 1789 fik degnen Kock "2 rigsdaler for 12 Gange Hans Haver værit Her, at informére min Søn paa Clavéret om Eftermidagen."

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-60.3) - 5.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-56.5) - 9.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-39.5) - 44.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-13.4) - 54.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-12.5) - 47.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 4.2 - 86.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 10.3 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 11.0 - 18.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 17.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 24.1 - 75.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 25.5 - 81.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 28.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 29.6 - 91.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 29.8 - 38.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 31.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 38.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 43.9 - 51.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 44.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 46.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 47.0 - 55.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 47.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 49.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 50.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 50.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 51.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 52.4 - 55.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 54.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 55.7 - 63.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 57.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 58.8 - 68.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 59.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 61.1 - 68.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 63.2 - 66.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 63.7 - 119.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 63.7 - 136.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 63.7 - 71.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 65.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 66.6 - 125.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 67.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 67.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 68.3 - 70.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 68.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 68.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 69.8 - 95.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 70.0 - 121.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 70.0 - 70.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 71.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 71.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 71.5 - 147.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 71.7 - 79.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 72.3 - 72.4 Wartburg festival Tyskland
1818 73.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 74.5 - 145.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 78.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 78.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 79.7 - 83.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 83.7 - 91.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 84.8 - 99.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 84.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie