A3et

Niels Sørensen Pathold

Persondiagram

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Maren Christensdatter 1715 Søren Nielsen
Karen Nielsdatter
Mette Nielsdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1714
Vielse 1735 Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Maren Christensdatter Ægtehustru 1715
Børn
Søren Nielsen Søn Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Datter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Mette Nielsdatter Datter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Oldebørn
Niels Poulsen Oldesøn 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Anders Poulsen Oldesøn Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Marianne Poulsen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Maren Poulsen Oldedatter 16.12.1810
Tipoldebørn
Kirsten Kristensdatter Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Poul Andersen Tipoldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Pvel Christjan Kristensen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Rasmus Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Povel Christjan Kristensen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Kirsten Andersen Tipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Frands Kristensen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Anders Andersen Tipoldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Frands Kristensen Tipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Tipoldedatter Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tipoldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tiptipoldebørn
Anders Christian Andersen Tiptipoldesøn
Anton Andersen Tiptipoldesøn
Knud Andersen Tiptipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesøn
Maren Sofie Laursen Tiptipoldedatter Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Jørgen Mikkel Hansen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tiptipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tiptipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tiptipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tiptipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Katrine Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tiptipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tip3-oldebørn
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Albert Henry Madsen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Hulda Natalie Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Hjalmer Uhrskov Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Peder Rudolf Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip3-oldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Svend Børge Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Arthur Løvgren Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Oda Kirstine Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip3-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Vagner Herløv Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Egon Lindegaard Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Doris Irene Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Regner Højmark Madsen Tip3-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Ruth Olivia Madsen Tip3-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip4-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip4-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip4-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip4-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip4-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip4-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip4-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip4-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip4-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip4-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip4-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip4-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip5-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip5-oldersøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip5-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip5-oldersøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip5-oldersøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip5-oldersøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip5-oldersøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Svigersønner & -døtre
Niels Jensen Ulfborg Svigersøn 1720 1802
Børnebørn
Abelone Marie Hovgaard Tip3-oldesvigerdatter
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Ane Kirstine Andersen Tipoldesvigerdatter
Ane Nielsen Tipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Emma K Eugenia Gudiksen Tip3-oldesvigerdatter
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip4-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Henning Kristensen Tip4-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tip3-oldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Tipoldesvigerdatter
Iver Boyskov Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Jens Madsen Tiptipoldesvigersøn
Jytte Thøgersen Tip4-oldesvigerdatter
Mads xx Tiptipoldesvigersøn
Maria Kirstine Andersen Tip3-oldesvigerdatter
Meinert Møller Tip4-oldesvigersøn
Mette Poulsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tip3-oldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Peder Emil Korsbakke Tip3-oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Selmer Viggo Jespersen Tip3-oldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Tipoldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Maren Nielsdatter Sønne-/datterdatter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Dorethe Marie Nielsdatter Sønne-/datterdatter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Kirstine Nielsdatter Sønne-/datterdatter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Datter-/Sønnedatters ægtefælle Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Jens Nielsen Sønne-/dattersøn Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Sønne-/dattersøn 02.10.1774
Jens Nielsen Sønne-/dattersøn Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Kristian Henriksen Oldesvigersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Karen Rasmusdatter Oldesvigerdatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Hans Jørgensen Tipoldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Anne Marie Andersen Tipoldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Tipoldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Tipoldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tiptipoldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Emma Amalie Sørensen Tiptipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Otto Marinus Andersen Tip3-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip3-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip3-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip3-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Tip3-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip4-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip4-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Notater

Sunds Kirkebog mangler i en årrække. Oplysninger er fra Skifteprotokol 1750 over Maren Christensdatter- her var børnenes alder opgivet

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-71.6) - 11.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-29.3) - 36.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-28.1) - 22.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-25.5) - 40.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-8.5) - 75.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 17.7 - 85.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 18.5 - 78.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 23.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 35.2 - 117.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 41.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 42.0 - 49.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 48.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 55.2 - 106.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 56.5 - 112.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 59.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 60.6 - 122.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 60.8 - 69.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 62.1 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 69.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 74.9 - 82.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 75.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 77.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 78.1 - 86.1 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 78.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 80.1 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 81.1 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 81.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 82.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 83.4 - 86.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 85.1 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 86.7 - 94.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 88.1 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 89.8 - 99.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 90.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 92.2 - 99.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 94.2 - 97.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 94.7 - 150.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 94.7 - 167.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 94.7 - 102.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 96.1 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 97.7 - 156.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 98.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 98.1 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 99.3 - 101.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 99.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 99.5 Valençay-traktaten Spanien