A3et

Frederik Andersen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Jens Thomas Andersen 08.11.1851 Anne Marie Andersen 04.04.1856

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 23.08.1886 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 21.12.1909
Vielse 18.04.1917
Anden begivenhed 1924 Gulforhoved Kolpensig Bording Flytning til gården
Stilling Murermester Karetmager
Død 15.11.1962 Horsens

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Emma Amalie Sørensen Ægtehustru 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Ægtehustru Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Brødre & søstre
Anders Christian Andersen Broder
Anton Andersen Broder
Knud Andersen Broder
Niels Martinus Andersen Broder
Otto Marinus Andersen Broder
Carline Mette Kirstine Andersen Søster 25.09.1884
Ane Kirstine Andersen Søster 10.03.1892
Børn
Jens Kristian Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Søn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Søn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Søn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Forældre
Jens Thomas Andersen Fader Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Moder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Oldebørn
Chatrine Hansen Oldedatter
Connie Pedersen Oldedatter
Mira Jun Pedersen Oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tipoldebørn
Soya Martini Revsbæk Tipoldedatter
Villy Ludvig Marcher Tipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tipoldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tipoldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tipoldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tipoldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tipoldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tipoldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tipoldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tiptipoldebørn
Villy Ludvig Marcher Tiptipoldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tiptipoldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tiptipoldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip3-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip3-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip3-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip4-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip5-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Anders Poulsen Bedstefader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Karen Rasmusdatter Bedstemoder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Anders Nielsen Bedstefader Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Bedstemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Oldeforældre
Rasmus Jensen Oldefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Kirstine Nielsdatter Oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Oldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Byrgdesdatter Oldemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Ane Marie Henriksdatter Oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Niels Andersen Oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Anne Nielsdatter Oldemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Niels Madsen Oldefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Tipoldeforældre
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tipoldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Niels Jensen Ulfborg Tipoldefader 1720 1802
Jens Nielsen Tipoldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Anders Poulsen Tipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Maren Nielsdatter Tipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Byrgde Jørgensen Tipoldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Tipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Anne Sørensdatter Tipoldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Anders Jensen Østergaard Tipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Tipoldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Ellen Sørensdatter Tipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Henrich Olufsen Tipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Karen Nielsdatter Tipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Niels Jensen Tipoldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Mette Sørensdatter Tipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Dorthe Christensdatter Tipoldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Tiptipoldeforældre
Fru Christensen Tiptipoldemoder
Povel Christensen Tiptipoldefader
Niels Sørensen Pathold Tiptipoldefader 1714
Søren Andersen Tiptipoldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Maren Christensdatter Tiptipoldemoder 1715
Anne Marie Svendsdatter Tiptipoldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Tiptipoldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Tiptipoldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Andersen Østergaard Tiptipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Søren Nielsen Tiptipoldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tiptipoldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Tiptipoldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Tiptipoldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Tiptipoldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Niels Madsen Tiptipoldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Anne Sørensdatter Tiptipoldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Frands Christensen Mulvad Tiptipoldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jens Nielsen af Rønkilde Tiptipoldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Ane Marie Svendsdatter Tiptipoldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Christen Knudsen Tiptipoldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Anne Nielsdatter Tiptipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Kirsten Thomsadatter Tiptipoldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Tip3-oldeforældre
Anders Hesselbjerg Tip3-oldefader
Anne Thomasdatter Tip3-oldemoder
Christen Povelsen Tip3-oldefader
Morten Refael Tip3-oldefader
Niels Jensen Rønkilde Tip3-oldefader
Ukendt Tip3-oldemoder
Ukendt Tip3-oldemoder
Anders Ellemholdt Tip3-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Niels Rasmussen Tip3-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tip3-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Christian Pedersen Mulvad Tip3-oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Mads Christensen Fonnesbech Tip3-oldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Ane Kirstine Hagedorn Tip3-oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Bodil Nielsdatter Tip3-oldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
? Tip3-oldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Tip4-oldeforældre
Anders Knudsen Tip4-oldefader
Anne Jacobsdatter Tip4-oldemoder
Niels Pedersen Coustrup Tip4-oldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Peder Christensen Mulvad Tip4-oldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Tip4-oldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen Tip4-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Ukendt Tip4-oldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Hans Frandsen Hagedorn Tip4-oldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Tip4-oldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Tip5-oldeforældre
Jacob Skiøtte Tip5-oldefader 13.03.1726
Christen Hansen Mulvad Tip5-oldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Tip5-oldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Tip5-oldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Tip5-oldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Tip5-oldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Tip5-oldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Tip5-oldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Tip5-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Fjerne forfædre
Anders Knudsen 9th great grandfather
Anne Joachimsdatter Flemming 13th great grandmother
Cathrine Rosenmeier 7th great grandmother 1662
Else Svendsdatter Udson 14th great grandmother
Hans Carlsen 9th great grandfather
Hans Christensen 7th great grandfather
Hans Jensen Hagedorn 7th great grandfather
Hans Tygisen 9th great grandfather Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Holm 10th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 12th great grandfather 29.04.1538
Jens Trane 9th great grandfather
Karli Karlsen 12th great grandfather
Karli Severinsen 10th great grandfather
Lave Madsen 7th great grandfather Århus
Maria Carstensdatter 7th great grandmother
Peder Rosenmeier 7th great grandfather
Severin Karlisen 11th great grandfather 14.03.1537
Svend Udson 15th great grandfather
Ukendt 15th great grandmother
Jens Nielsen Løvenbalk 15th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 14th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 13th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 12th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 11th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 10th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 10th great grandfather Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 10th great grandmother 1506
Anne Pedersdatter 11th great grandmother 1510
Christopher Hansen Bang 9th great grandfather 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 9th great grandfather Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 10th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 9th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 9th great grandmother 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 9th great grandmother Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk 9th great grandmother Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard 7th great grandfather Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad 8th great grandfather Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 8th great grandfather Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 8th great grandmother Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 8th great grandmother Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 8th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 8th great grandmother Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer 8th great grandfather 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Ingeborg Nielsdatter Mulvad 7th great grandmother Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte 7th great grandfather Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm 7th great grandmother Skyum, Thisted, Danmark 1610
Niels Rasmussen 8th great grandfather Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter 8th great grandmother Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Søren Nielsen 7th great grandfather Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter 7th great grandmother Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Svigerforældre
Ane Sørensen Svigermor
Søren Kristian Sørensen Svigerfar
Karen Margrethe Mohr Svigermor Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Søren Johansen Jokumsen Svigerfar Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.10.1867 Sct Mortens, Randers, Danmark 16.07.1945
Svigersønner & -døtre
Åge Pedersen Svigersøn
Ejner Andersen Svigersøn
Gerda Marie Olsen Svigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Svigersøn
Oda Jensen Bangshåb Svigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Svigersøn
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Svigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Svigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Svigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Svigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Kristian Ernst Laubjerg Svigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Svigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Svigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Svigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Svigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Svigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Ulla Svendsen Svigerdatter 26.09.1943
Berit Annelie Vejrup Svigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Svogre & svigerinder
Anna Svoger
Julie Hansine Sørensen Svigerinde Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 29.04.1886
Julie Hansine Jokumsen Svigerinde Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Dagmar Marie Jokumsen Svigerinde Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Svigerinde Randers 24.04.1901 14.02.1978
Karen Margrethe Jokumsen Svigerinde Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Christen Mohr Jokumsen Svoger Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Svigerinde Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Svoger Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Nevøer & niecer
Anders Verner Hansen Svigernevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Inger Hansen Svigerniece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Knud Hansen Svigernevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Annelise Birthe Hofmann Svigerniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Aage Winther Sørensen Svigernevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Steffen Mohr Leibo Svigernevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Hanne Hofmann Svigerniece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Svigernevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Peter Laibo Svigernevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Grandnevøer & grandniecer
Sten Weber Hansen Svigergrandnevø 1969
Onkler & tanter
Poul Andersen Onkel Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tante Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tante Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Onkel 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tante Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Onkel Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Marie Andersen Tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Niels Kristian Andersen Onkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Nicolaj Andersen Onkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Ane Andersen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Mads Christian Andersen Onkel 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Onkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Andersen Onkel 16.09.1871 16.01.1895
Karl Andersen Onkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Grandonkler & grandtanter
Rasmus Jensen Grandonkel Snærild 26.04.1771
Niels Poulsen Grandonkel 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Grandtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Grandonkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Knud Rasmussen Grandonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grandtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grandtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Marianne Poulsen Grandtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Grandtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Knud Rasmussen Grandonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Maren Poulsen Grandtante 16.12.1810
Jens Rasmussen Grandonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Jørgen Rasmussen Grandonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Jens Rasmussen Grandonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ane Kirstine Rasmusdatter Grandtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Karen Nielsdatter Grandtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Grandtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Hans Rasmussen Grandonkel 08.10.1820 15.04.1822
Ane Nielsdatter Grandtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Kirsten Rasmusdatter Grandtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Anders Nielsen Grandonkel Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Heinrich Nielsen Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dorthea Marie Nielsdatter Grandtante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Madsine Nielsdatter Grandtante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Dødfødt dreng Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Ædel Marie Nielsdatter Grandtante Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Charl Andersen Grandonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Mads Nicolai Madsen Grandonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Ane Johanne Nielsdatter Grandtante 13.03.1841
Niels Christian Nielsen Grandonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Grand2-onkler & -tanter
Ædel Madsdatter Grand2-tante
Anders Andersen Grand2-onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark Stubkiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1840
Mads Madsen Grand2-onkel
Mads Madsen Grand2-onkel
Niels Jensen Grand2-onkel Snærild
Oluf Henrichsen Grand2-onkel 1840
Søren Madsen Grand2-onkel
Johanne Sørensdatter Grand2-tante Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
? Andersen Grand2-onkel 1746
? Andersen Grand2-onkel 1747
? Andersen Grand2-onkel 1748
Edel Andersen Grand2-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Grand2-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Grand2-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Anne Jensdatter Grand2-tante Snærild 05.01.1753
Hans Jensen Grand2-onkel Snærild 27.01.1754
Poul Andersen Grand2-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Grand2-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Søren Jensen Grand2-onkel Snærild 13.06.1756
Hans Jensen Grand2-onkel Snærild 25.09.1757
Anne Andersen Grand2-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Anne Jensdatter Grand2-tante Snærild 23.03.1760
Maren Nielsdatter Grand2-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 01.11.1761
Maren Jensdatter Grand2-onkel Snærild 24.01.1762
Peder Jensen Grand2-onkel Snærild 12.08.1764
Dorethe Marie Nielsdatter Grand2-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 08.01.1767
Jens Jensen Grand2-onkel Snærild 16.10.1768
Jens Nielsen Grand2-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 04.04.1773
Niels Nielsen Grand2-onkel 02.10.1774
Jens Nielsen Grand2-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 25.05.1777
Søren Byrgesen Grand2-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand2-tante 03.04.1780
Jørgen Byrgesen Grand2-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Jens Andersen Grand2-onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1785
Anne Byrgesdatter Grand2-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Mette Poulsen Grand2-tante Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Grand2-onkel Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Anne Andersdatter Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.01.1789
Gertrud Byrgesdatter Grand2-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand2-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Inger Malene Andersen Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1792
Anne Marie Madsdatter Grand2-tante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Helle Byrgesdatter Grand2-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Karen Andersen Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.10.1795
Anna Henrichsdatter Grand2-tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Gertrud Byrgesdatter Grand2-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Kirsten Andersen Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.10.1797
Anna Henrichsdatter Grand2-tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Anne Andersen Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1799
Jens Nielsen Grand2-onkel Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 30.09.1800
Anne Kirstine Nielsdatter Grand2-tante 19.07.1801
Anna Madsdatter Grand2-tante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Kristen Henrichsen Grand2-onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Helene Johanne Andersen Grand2-tante Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.05.1803 19.02.1804
Johanne Andersen Grand2-onkel Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1805
Anne Kirstine Henrichsen Grand2-tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Kirstine Johanne Nielsdatter Grand2-tante Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 08.06.1806 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.03.1857
Anne Kirstine Henrichsen Grand2-tante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Grand2-onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Grand3-onkler & -tanter
Anne Kirstine Franddatter Grand3-tante
Christen Frandsen Grand3-onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Christen Nielsen Grand3-onkel
Jacob Nielsen Grand3-onkel
Johanne Sørensdatter Grand3-tante
Niels Sørensen Grand3-onkel
Peder Nielsen Grand3-onkel
Sara Jensdatter Grand3-tante
Sidsel Nielsdatter Grand3-tante
Ukendt Grand3-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.771
Søren Nielsen Grand3-onkel Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1736
Karen Nielsdatter Grand3-tante Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1737
Anders Sørensen Grand3-onkel Uhre, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.1743
Christian Nielsen Grand3-onkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1757 24.06.1764
Svend Nielsen Grand3-onkel Sunds, Ringkøbing, Danmark 1758 22.11.1837
Bodil Nielsdatter Grand3-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1759 Tulstrup, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1833
Knud Sørensen Grand3-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Maren Nielsdatter Grand3-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1760
Jens Sørensen Grand3-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand3-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Povel Jensen Grand3-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1764
Anne Jensdatter Grand3-tante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1767
Jens Sørensen Grand3-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Christen Jensen Grand3-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.03.1769
Niels Jensen Grand3-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.12.1774
Bodil Johanne Jensdatter Grand3-onkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.07.1776
Christen Olufsen Grand3-onkel Bankerød, Hvaler, Norge 1781 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.04.1835
Grand4-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand4-onkel
Anne Andersdatter Grand4-tante
Anne Nielsdatter Grand4-tante
Christen Madsen Grand4-onkel
Edel Andersdatter Grand4-tante
Else Nielsdatter Grand4-tante
Gregers Andersen Grand4-onkel
Helle Nielsen Grand4-tante
Inger Madsdatter Grand4-tante
Johanne Nielsdatter Grand4-tante
Jørgen Nielsen Grand4-onkel
Knud Andersen Grand4-onkel
Knud Nielsen Grand4-onkel
Maren Andersdatter Grand4-tante
Maren Nielsdatter Grand4-tante
Niels Nielsen Grand4-onkel
Peder Andersen Bierg Grand4-onkel
Rasmus Nielsen Grand4-onkel
Ukendt Andersen Grand4-onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 1704
Peder Christensen Mulvad Grand4-onkel Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Grand4-onkel 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Grand4-tante Jelling, Vejle, Danmark 1730
Søren Nielsen Rytter Grand4-onkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1730 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 6.1782
Jes Christensen Mulvad Grand4-onkel Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Anne Madsdatter Grand4-tante Herning 1737
Thomas Nielsen i Rønkilde Grand4-onkel 1739
Jacob Madsen Tværmose Grand4-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1740 København 1790
Anne Nielsdatter Grand4-onkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1742
Søren Madsen Grand4-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1742 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 2.1825
Anders Madsen Grand4-onkel Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1746
Mette Madsdatter Grand4-tante Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1750 Ikast 12.1804
Grand5-onkler & -tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Grand5-tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Jens Christensen Grand5-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1696 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 3.1752
Bert Rosenmeyer Mulvad Grand5-onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Grand5-onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Maren Christensen Grand5-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.02.1711
Kisten Christensen Grand5-tante Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1713 1783
Anders Chrstensen Grand5-onkel Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.10.1714 1799
Inger Nielsdatter Grand5-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1715 03.03.1776
Karen Nielsdatter Grand5-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1717 09.05.1799
Anne Nielsdatter Grand5-tante 1719
Mette Nielsdatter Grand5-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1720 22.04.1739
Karen Nielsdatter Grand5-tante 1723 13.04.1784
Maren Nielsdatter Grand5-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.02.1725
Johanne Nielsdatter Grand5-tante Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.10.1727 Rind, Ringkøbing, Danmark 02.06.1808
Grand6-onkler & -tanter
Hans Christense Riber Grand6-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grand6-onkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grand6-onkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grand6-onkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grand6-tante 1652
Maren Christensen Mulvad Grand6-tante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grand6-tante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grand6-tante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grand6-tante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grand6-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand6-tante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grand6-tante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grand6-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand6-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grand6-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand6-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand6-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand6-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Svigeronkler & -tanter
Ane Nielsen Tante (indgiftet)
Inger Caroline Nielsen Tante (indgiftet)
Søren Christian Pedersen Tante (indgiftet)
Hans Jørgensen Onkel (indgiftet) Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Onkel (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Ane Marie Kirstine Jensen Tante (indgiftet) Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Nielsine Nielsen Tante (indgiftet) Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tante (indgiftet) Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Peder Sørensen Onkel (indgiftet) Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Amalie Pedersen Tante (indgiftet) Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Tante (indgiftet) Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund 7xGreat aunt-in-law
Anna Madsdatter Grand5-tante (indgiftet)
Anne Margrethe Hansdatter Grand4-tante (indgiftet)
Anne Nielsdatter 10xGreat aunt-in-law
Anne Pedersdatter Bruun Grand6-tante (indgiftet)
Cathrine Hansdatter Tørslef Grand4-tante (indgiftet)
Christian Vestisen Grand5-onkel (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Grand6-tante (indgiftet)
Elle Andersdatter Grand5-tante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grand6-onkel (indgiftet)
Gregers Christensen Juulsgaard Grand5-onkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grand6-onkel (indgiftet)
Ib Nielsen 7xGreat uncle-in-law
Iver Boyskov Christensen Grand2-onkel (indgiftet)
Jens Jonasen Grand5-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand2-tante (indgiftet)
Jens Sørensen Grand6-tante (indgiftet)
Johan Andersen Grand6-onkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Grand6-tante (indgiftet)
Karen Christophersdatter Stub Grand5-tante (indgiftet)
Maren Hansdatter Grand4-tante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane 10xGreat aunt-in-law
Maren Nielsen Schytte 10xGreat aunt-in-law
Margrethe Jacobsdatter 8xGreat aunt-in-law
Maria Nielsdatter Arctand 9xGreat aunt-in-law
Mette Christensdatter Kaas Grand4-tante (indgiftet)
Mette Jensdatter 8xGreat aunt-in-law
Mette Kirstine Kristensdatter Grand2-tante (indgiftet) Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.05.1831
Mette Poulsdatter Grand2-tante (indgiftet)
Mette Poulsdatter Grand2-tante (indgiftet)
Niels Lassesgaard Grand4-onkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark
Niels Olesen Schytte 10xGreat aunt-in-law
Peder Jacobsen Holst 8xGreat uncle-in-law
Peter Jonasen Grand5-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen 10xGreat uncle-in-law
Poul Sørensen Opsund Grand5-onkel (indgiftet)
Rasmus Jensen Grand6-onkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange 9xGreat uncle-in-law
Søren Christensen Bhie 9xGreat aunt-in-law Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane 9xGreat uncle-in-law
Thomas Christensen Mumme 9xGreat uncle-in-law
Ukendt 8xGreat aunt-in-law
Ukendt Grand2-tante (indgiftet)
Zachris Wognsen Wagner Grand6-tante (indgiftet) 1699
Hans Frandsen Hagedorn Grand2-onkel (indgiftet) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Niels Ildsgaard Grand4-onkel (indgiftet) 1707 Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 10.1786
Karen Nielsdatter Roien Grand4-tante (indgiftet) Øster Høgild, Rind, Ringkøbing, Danmark 1738 Bjødstrup, Gjellerup, Århus, Danmark 1776
Maren Andersdatter Thorning Grand4-tante (indgiftet) 1745 København 1820
Christen Andersen Elbeck Grand3-onkel (indgiftet) Elbeck, Kragelund, Viborg, Danmark 1748
Niels Pedersen Lund Grand3-onkel (indgiftet) 1759
Anne Jensdatter Grand3-tante (indgiftet) Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Jens Pedersen Grand2-onkel (indgiftet) Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Anne Cathrine Olufsdatter Grand2-tante (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1784
Kristen Nielsen Grand2-onkel (indgiftet) Moselund Moeslund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1787
Maren Christensdatter Grand3-tante (indgiftet) 1790 Ruskiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.12.1836
Kristian Henriksen Grandonkel (indgiftet) Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Jens Hansen Moeslund Grand2-onkel (indgiftet) 1803
Tue Christensen Grand2-onkel (indgiftet) Lysgaard, Ringkøbing, Danmark 1806
Eva Philipsdatter Grand2-tante (indgiftet) Frederiks, Viborg, Danmark 1810
Karen Marie Pedersdatter Grand2-tante (indgiftet) Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Peder Rasmussen Grandonkel (indgiftet) Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Jacob Knudsen Grandonkel (indgiftet) Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Nielsine Nielsdatter Gradtante (indgiftet) Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Fætre/kusiner
Jørgen Mikkel Hansen Fætter Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Fætter Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Fætter Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Fætter Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Fætter Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Ane Kathrine Kristensen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Ane Johanne Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Anders Peter Andersen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Karen Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Povlene Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Mette Kirstine Andersen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Hanne Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Kusine Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Maren Andersen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Fætter Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Kusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Fætter Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Kusine Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Kusine Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Fætter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Fætter Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Kusine Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Fætter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Fjerne slægtninge
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tipoldeforældres tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tipoldeforældres tipoldedatter
Christen Frandsen Tipoldeforældres tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Maren Sofie Laursen Halvkusine Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Ane Katrine Kristensen Halvkusine Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Arne kristian Nielsen Frandsen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Halvnevøer/niecer
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Halvniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Halvnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Halvnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Halvniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Halvniece Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Halvnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Halvnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Halvnevø Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Johannes Jensen Voldby Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Halvnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Henny Alice Andersen Halvniece Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Lilli Aase Stenholt Andersen Halvniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Elly Marie Hamann Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Halvnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Karl Andersen Hamann Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Halvnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Vagn Kristian Andersen Halvnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Villy Normand Andersen Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Lissy Margit Andersen Halvnevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Anna Helene Voldby Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Sonja Helene Pedersen Halvniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Halvnevø 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Halvnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Halv-gradnevøer/-niecer
Marianne Amstrup Halv-grandniece
Elly Marie Uhrskov Andersen Halv-grandniece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Halv-grandniece Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Karl Jensen Fuglsang Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Jens Peder Uhrskov Andersen Halv-grandnevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Halv-grandnevø Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Steen Bjarne Christensen Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Else Uhrskov Andersen Halv-grandniece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Halv-grandniece Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Lili Birgit Hamann Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Bjarne Salomonsen Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Børge Salomonsen Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Halv-grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Jan Finn Andersen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Halv-grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Andre slægtninge
Anders Christensen Grand2-halvonkel
Anders Christian Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn
Anders Jensen Grand-halvonkel
Anders Kristensen Grand-halvonkel
Anders Sørensen Tværmose Grand3-halvonkel
Anne Kjersitine Nielsdatter Grand2-halvtante
Anne Nielsdatter Grand2-halvtante 1792
Anne Nielsdatter Grand2-halvtante
Anton Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn
Berret Kjerstine Kristensen Grand-halvtante
Bodil Margrethe Grand3-halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1776
Bodil Margrethe Nielsen Grand3-halvtante 15.02.1773
Bodil Nielsdatter Grand3-halvtante 22.07.1760
Christen Christensen Tipoldeforældres tiptipoldesøn 02.04.1826
Christen Christensen Grand2-halvonkel 02.04.1826
Christen Nielsen Grand3-halvonkel
Christian Nielsen Grand3-halvonkel 15.02.1766
Else Marie Tværmose Grand3-halvtante
Hans Sørensen Tværmose Grand3-halvonkel 1827
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Jens Christensen Tipoldeforældres tiptipoldesøn 10.01.1822
Jens Christensen Grand2-halvonkel 10.01.1822
Kirsten Christensen Grand2-halvtante
Kirsten Maria Christensen Tipoldeforældres tiptipoldedatter
Kirsten Maria Christensen Grand2-halvtante
Kjersten Jensdatter Grand-halvtante
Kjersten Jensdatter Grand-halvtante
Knud Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn
Kristen Jensen Grand-halvonkel
Kristen Kristensen Grand-halvonkel
Mads Jacobsen Tværmose Grand3-halvonkel
Mads Nielsen Grand3-halvonkel
Mads Nielsen Grand3-halvonkel 18.03.1777
Mads Nielsen Grand3-halvonkel
Mads Sørensen Tværmose Grand3-halvonkel
Mette Kirstine Jensdatter Grand-halvtante
Niels Christensen Grand2-halvonkel
Niels Kristensen Grand-halvonkel
Niels Martinus Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn
Niels Roien Madsen Grand3-halvonkel
Oluf Henrichsen Tipoldeforældres tiptipoldesøn 1840
Otto Marinus Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn
Peter Nielsen Grand2-halvonkel
Peder Jacobsen Holm 1st cousin 10 times removed up (m) 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm 2nd cousin 9 times removed up (f) 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble 3rd cousin 8 times removed up (f) 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech 4th cousin 7 times removed up (f) 1677 1761
Ane Kirstine Hagedorn Grand-halvtante Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Peder Christensen Mulvad Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Tipoldeforældres sønne-/dattersøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Tipoldeforældres sønne-/datterdater Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Anders Jensen Grand4-halvonkel Ikast 08.10.1736
Johanne Jensdatter Grand4-halvtante Ikast 02.07.1739
Christen Jensen Grand4-halvonkel Ikast 27.11.1740
Christen Jensen Grand4-halvonkel Ikast 01.04.1742
Johanne Jensdatter Grand4-halvtante Ikast 03.10.1745
Morten Jensen Grand4-halvonkel Ikast 26.01.1749
Kirsten Nielsdatter Grand3-halvtante Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 22.02.1753
Jens Nielsen Grand3-halvonkel Nørre Vejen, Rind, Ringkøbing, Danmark 18.03.1759 08.04.1759
Niels Thomasen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1766
Anne Bolette Tværmose Grand3-halvtante København 1766 1791
Gertrud Thomasdatter Grand3-halvtante Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.02.1768
Niels Sørensen Grand3-halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 06.03.1768
Knud Christensen Grand3-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.09.1768
Anne Thomasdatter Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.11.1769
Johanne Christine Tværmose Grand3-halvtante København 1770
Christensen Grand3-halvonkel Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.11.1770 1770
Christen Thomasen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.02.1771
Rasmus Jensen Grand5-halvonkel Snærild 26.04.1771
Niels Thomasen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 11.06.1772
Andreas Tværmose Grand3-halvonkel København 1772 1775
Anne Elisabeth Thomsen Grand3-halvtante 14.11.1773
Dorthe Christensdatter Grand3-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 28.12.1825
Margrethe Tværmose Grand3-halvtante København 1775
Anne Christensdatter Grand3-halvtante Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1776 1795
Ukendt Nielsen Grand3-halvonkel 1.1777
Ukendt Nielsen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1778
Andreas Tværmose Grand3-halvonkel København 1778
Niels Thomasen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.03.1779
Anne Thomasdatter Grand3-halvtante 1.1782
Ukendt Nielsen Grand3-halvonkel Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1.1782
Anne Marie Nielsdatter Grand2-halvtante 05.07.1792 1792
Ane Marie Henriksdatter Tipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Knud Rasmussen Grand5-halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand5-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Kristen Henrichsen Tipoldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Ellen Rasmusdatter Grand5-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Anne Kirstine Henrichsen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Karen Rasmusdatter Grand5-halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand5-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Anne Kirstine Henrichsen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Knud Rasmussen Grand5-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Grand5-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Frands Henrichsen Tipoldeforældres tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Maren Andersdatter Grand-halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.10.1811
Niels Sørensen Grand-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Niels Sørensen Grand5-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Bodil Christensen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Bodil Christensen Grand2-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Grand2-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Jørgen Rasmussen Grand5-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Maren Andersdatter Grand-halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1815
Knud Sørensen Grand-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Knud Sørensen Grand5-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Niels Kristensen Grand-halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.10.1816
Jens Rasmussen Grand5-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Grand5-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ellen Sørensdatter Grand-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand5-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Niels Andersen Grand-halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1818
Johanne Marie Christensen Tipoldeforældres tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Johanne Marie Christensen Grand2-halvtante Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Hans Rasmussen Grand5-halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Niels Frandsen Christensen Tipoldeforældres tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Niels Frandsen Christensen Grand2-halvonkel Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Mette Marie Jensdatter Grand-halvtante Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Mette Andersdatter Grand-halvtante 10.06.1821
Birthe Kirstine Krsitensen Grand-halvtante Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822
Kirsten Rasmusdatter Grand5-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Anders Andersen Grand-halvonkel Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.04.1824
Ane Marie Christensdatter Grand2-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.07.1824
Bodil Marie Vedersøe Grand-halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Kirsten Kristensdatter Halvtante Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Kjersten Christensdatter Grand2-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.02.1826
Henrik Kristensen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Ane Christensdatter Grand2-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1828
Poul Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Ole Christensen Grand2-halvonkel Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.04.1831
Pvel Christjan Kristensen Halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Rasmus Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Maren Nielsdatter Grand-halvtante Karup, Viborg, Danmark 1832
Mette Marie Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Povel Christjan Kristensen Halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Kirsten Andersen Tip5-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Kirsten Marie Jendatter Grand-halvtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Dorthe Kathrine Jensdatter Grand-halvtante Karup, Viborg, Danmark 1834
Inger Kjerstine Christensen Grand2-halvtante Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1834
Boline Marie Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Maren Andersdatter Tip5-oldeforældres oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Elisabeth Jensdatter Grand-halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1836
Frederikke Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Niels Jensen Grand-halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1837
Mads Severin Jensen Grand-halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Grand-halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Frands Kristensen Halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Anders Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Marie Kathrine Jensdatter Grand-halvtante Karup, Viborg, Danmark 1839
Madsine Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mette Kirstine Jensen Grand-halvtante Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Mette Marie Andersen Tip5-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Frands Kristensen Halvonkel Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Mads Peder Jensen Grand-halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Niels Christian Tuesen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Kirstine Linesen Halvtante Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Christian Tuesen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 20.11.1843
Niels Tuesen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.07.1843 19.08.1846
Ane Kirstine Andersen Tip5-oldeforældres oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Lovise Kirstine Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Grand-halvonkel Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Christen Tuesen Grand-halvonkel Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.07.1845
Niels Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn Thiimhus 02.04.1846
Mads Peter Sørensen Grand-halvonkel Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Ane Marie Jensdatter Grand-halvtante Karup, Viborg, Danmark 1846
Knud Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Philip Frederik Jensen Grand-halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1848
Peder Sørensen Grand-halvonkel Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Ane Kirstine Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Anders Peder Pedersen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Tipoldeforældres sønne-/dattersøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Jens Thomas Andersen Tip5-oldeforældres oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Ane Kirstine Jensdatter Grand-halvonkel Karup, Viborg, Danmark 1852
Jens Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Anne Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Ane Pedersen Halvtante Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Karen Marie Pedersen Halvtante Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Sørensen Grand-halvtante Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Kirsten Marie Jacobsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Knud Jacobsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Jørgen Mikkel Hansen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Rasmus Peder Pedersen Halvonkel Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Jacobsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Anton Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Anne Jacobsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Jørgen Mikkel Jørgensen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Niels Anton Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Mads Peder Jacobsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Maren Nielsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Dorthea Marie Jacobsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Carl Martin Jørgensen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Peder Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Ole Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Anton Nielsen Halvonkel 18.08.1869
Jens Knudsen Jacobsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Ane Nielsen Halvtante Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Niels Peder Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Christian Peder Sørensen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Jens Peter Nielsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Laust Peder Jacobsen Halvonkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Peter Urskov Kristensen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tip5-oldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Ane Johanne Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tip5-oldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Niels Peder Nielsen Frandsen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Albert Henry Madsen Oldeforældres tipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Hulda Natalie Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Hjalmer Uhrskov Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Jens Kristian Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Peder Rudolf Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Svend Børge Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Arthur Løvgren Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Oda Kirstine Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Vagner Herløv Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Rosa Ketty Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Egon Lindegaard Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Doris Irene Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Søren Åge Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Regner Højmark Madsen Oldeforældres tipoldesøn Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Hans Erik Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Ruth Olivia Madsen Oldeforældres tipoldedatter Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip5-oldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Svigerbedsteforældre
Anders Pind Svigertip4-oldefader
Anna Jensdatter Svigertip4-oldemoder
Anne Christensdatter Svigertip4-oldemoder
Christen Willumsen Svigertip5-oldefader
Christian Hes Svigertiptipoldefader
Fru Ryom Svigertip4-oldemoder
Jacob Pedersen Svigertiptipoldefader Nørager, Randers, Danmark 4.1766
Jens Christensen Houlund Svigertip3-oldefader
Jens Jørgensen Svigertip5-oldefader
Jens Nielsen Thorup Svigertip4-oldefader
Jørgen Tyrisen Svigertip4-oldefader
Kirsten Sørensdatter Svigertip4-oldemoder
Maren Andersdatter Pind Svigertip3-oldemoder
Maren Larsdatter Svigertiptiptipoldemoder
Mette Jensdatter Svigertip4-oldemoder
Niels Søvrensen Svigertip4-oldefader
Rasmus Ryom Svigertip4-oldefader
Søren Nielsen Svigertip4-oldefader 1607 1688
Laurids (Laue) Jensen Svigertip5-oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Christen Christensen Svigertip5-oldefader Vester Velling 1625
Magdalene Pedersdatter Svigertip5-oldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Maren Andersdatter Svigertip5-oldemoder Vester Velling 1630 Vester Velling 1.1699
Bodil Michelsdatter Svigertip5-oldemoder Vester Velling 1635 1680
Svenning Søfrensen Svigertip4-oldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen Svigertip4-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen Svigertip4-oldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen Svigertip4-oldefader Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Søfren Jørgensen Tyrresen Svigertip3-oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Mads Shot Svigertip4-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christen Laursen Houlund Svigertip4-oldefader Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Rasmusdatter Svigertip4-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn Svigertip4-oldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Maren Søvrensdatter Svigertip3-oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Anne Christensdatter Svigertip4-oldemoder Vester Velling, Viborg, Danmark 1659 Vester Velling, Viborg, Danmark 3.1744
Povel Søfrensen Svigertip3-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Ukendt Jensdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter Svigertip4-oldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Jens Nielsen Torup Svigertip4-oldefader Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1664 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Niels Hartvigsen Svigertip5-oldefader Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1668 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1706
Søfren Svenningsen Svigertip3-oldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Maren Pedersdatter Svigertip4-oldemoder 1669 12.03.1730
Christian Bertelsen Leth Smed Svigertip4-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Maren Christensdatter Willumsen Svigertip4-oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Rasmus Sørensen Svigertip3-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Christen Svenningsen Svigertip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Svigertip3-oldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Svigertip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Svigertip3-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Karen Pedersdatter Svigertip3-oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Søfren Søfrensen Tyrresen Svigertiptipoldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Peder Sørensen Højlund Svigertip3-oldefader 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1756
Jens Larsen Svigertip3-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Svigertip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Svigertip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Bodil Jensdatter Svigertip3-oldemoder Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Kirsten Christensdatter Svigertip3-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Maren Andersdatter Pind Svigertip3-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Bertel Christiansen Svigertip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Jens Christensen Houlund Svigertip3-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Maren Jensdatter Svigertip3-oldemoder Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1698
Maren Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Peders Michelsen Svigertiptipoldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 1702 Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 7.1740
Niels Pedersen Dengsø Svigertip3-oldefader Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Else Pedersdatter Svigertiptiptipoldemoder Fodby, Sorø, Danmark 1705
Kirsten Rasmusdatter Svigertiptiptipoldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Anders Andersen Loeg Svigertiptipoldefader Gjesing, Randers, Danmark 1710 Gjesing, Randers, Danmark 1763
Niels Sørensen Gye Svigertiptipoldefader 1715
Hans Povelsen Svigertiptipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Svigertiptiptipoldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Svigertiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Niels Thorsen Svigertiptipoldefader Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1724
Else Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Glæsborg, Randers, Danmark 1725 Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 1785
Maren Jensdatter Svigertiptiptipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Christen Jensen Pind Svigertiptipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 2.1808
Margrethe Jensdatter Svigertiptiptipoldemoder Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1728
Margrethe Rasmusdatter Svigertiptiptipoldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Maren Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder Nørager, Randers, Danmark 1730
Niels Svenningsen Svigertiptipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Abelone Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Giertrud Rasmusdatter Vestergaard Svigertiptiptipoldemoder Gjesing, Randers, Danmark 1736 Gjesing, Randers, Danmark 1782
Anders Jensen Pind Svigertiptipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Hemming Pedersen Svigertipoldefader Fodby, Sorø, Danmark 13.12.1739
Anders Sørensen Tyrresen Svigertipoldefader 1741
Mette Pedersdatter Svigertiptiptipoldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1741 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1795
Hans Heinrich Mohr Svigertipoldefader 1745 Silkeborg 1831
Johanne Sørensdatter Svigertipoldemoder Sorø, Danmark 1751
Frederica Cathrine Hess Svigertipoldemoder 1752 Århus 1800
Hans Jensen Rødding Svigertipoldefader 1756 Fjellerup, Randers, Danmark 05.03.1833
Maren Hansdatter Svigertipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Svigertipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Anders Andersen Laage Svigertipoldefader Gjesing, Randers, Danmark 30.03.1760 Nørager, Randers, Danmark 26.03.1826
Maren Jacobsdatter Svigertipoldemoder Nørager, Randers, Danmark 1760 Nørager, Randers, Danmark 25.01.1839
Lisbeth Nielsdatter Svigertipoldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Jocum Johansen Svigertipoldefader 1764 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 10.11.1829
Jens Christensen Pind Svigertipoldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Gertrud Nielsdatter Svigertipoldemoder Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 05.05.1766 Fjellerup, Randers, Danmark 11.06.1818
Anna Andersdatter Pind Svigertipoldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Maren Nielsdatter Svigertipoldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 19.08.1772 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 21.07.1828
Søren Hemmingsen Svigeroldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 31.07.1785 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 18.01.1832
Mathias Vilhelm Mohr Svigeroldefader Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
Søren Andersen Svigeroldefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Svigeroldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Karen Jocumsdatter Svigeroldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 17.04.1797 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 24.08.1830
Niels Hansen Rødding Svigeroldefader Fjellerup, Randers, Danmark 27.08.1797 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 25.10.1857
Abelone Caroline Pind Svigeroldemoder Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Johanne Andersdatter Svigeroldemoder Ørsted, Randers, Århus, Danmark 30.12.1798
Mette Sørensdatter Svigerbedstemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christian Mohr Svigerbedstefader Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jokum Frederik Sørensen Svigerbedstefader Fyrendal, Sorø, Danmark 06.02.1828 Auning, Randers, Danmark 24.12.1913
Hansine Nielsdatter Røddinge Svigerbedstemoder Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.09.1832 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 08.06.1884
Børnebørn
Andersen Sønne-/dattersøn
Annie Elisabeth Grønning Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Ellen Margrethe Jensen Sønne-/datterdatter
Erik Kelø Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Hans Børge Hansen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Helle Bundgaard Jensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Helle Kiil Rasmussen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Pia Brandt Johansen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Preben Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle 7.1995
Søren Thagaard Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Troldeskov Oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle
John Nielsen Lund Datter-/Sønnedatters ægtefælle Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Skjern 30.07.59
LiselLotte Bangshåb Sønne-/datterdatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Sønne-/dattersøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Sønne-/dattersøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Sønne-/dattersøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip3-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tiptipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tipoldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Sønne-/datterdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Sønne-/datterdatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Sønne-/dattersøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Sønne-/datterdatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Erling Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 10.10.1939
Anne Lise Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Sønne-/datterdatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Sønne-/datterdatter 29.07.1944
Mona Skou Sønne-/datterdatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Sønne-/datterdatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Sønne-/dattersøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Sønne-/datterdatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Kurt Fokdal Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ejby Roskilde 15.05.1947
Ivan Guldhammer Pedersen Sønne-/dattersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 01.01.1948
Dennis Milton Saunders Datter-/Sønnedatters ægtefælle 28.02.1948
Tove Elinor Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Sønne-/datterdatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Sønne-/datterdatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Sønne-/dattersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 1.11.1951
Allan Revsbæk Datter-/Sønnedatters ægtefælle Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Robert Brian Hansen Sønne-/dattersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Sønne-/dattersøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Sønne-/datterdatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Sønne-/datterdatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Ole Wael Datter-/Sønnedatters ægtefælle 20.01.1954
Mogens Riis Laubjerg Sønne-/dattersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Egon Rohden Datter-/Sønnedatters ægtefælle Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Hanne Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Sønne-/dattersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Sønne-/datterdatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 29.03.1956
Tullia Tove Dahlgaard Datter-/Sønnesøns ægtefælle Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 28.11.1956
Villy Ludvig Marcher Datter-/Sønnedatters ægtefælle Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 09.08.1957
Elin Elida Christophersen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Datter-/Sønnedatters ægtefælle 22.02.1958
Torben Johannes Rolskov Sønne-/dattersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Sønne-/dattersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Sønne-/dattersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Sønne-/datterdatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Sønne-/dattersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Jens Christian Jensen Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Susanne Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 08.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Datter-/Sønnesøns ægtefælle 14.04.1961
Vibeke Rolskov Sønne-/datterdatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Sønne-/datterdatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Sønne-/datterdatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Sønne-/dattersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 30.06.1965
Arnbjørn S Egholm Datter-/Sønnedatters ægtefælle Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Steven Hansen Sønne-/dattersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Bo Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Nimtofte 18.06.1966
Helen Jacobsen Sønne-/datterdatter Durup 01.05.1967
Frank Rosendahl Poulsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Lars Filskov Andersen Sønne-/dattersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Sønne-/datterdatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sabrina Ann Callaghan Oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 (-69.7) - 6.3 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 (-66.7) - 4.1 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 (-53.7) - 37.4 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 (-52.5) - 13.5 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 (-49.2) - 14.4 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 (-48.2) - 30.6 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
11 Dec 1843 - 27 May 1910 (-42.7) - 23.8 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 (-41.8) - 42.6 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 (-39.6) - 45.2 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 (-39.5) - 36.0 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 (-37.5) - 4.3 Konge af Holland: Willem III Holland
6 May 1856 - 23 Sep 1939 (-30.3) - 53.1 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 (-24.9) - 55.6 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 (-23.1) - 60.7 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 (-22.9) - 50.6 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 (-16.3) - 37.4 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 (-15.6) - 1.5 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 (-15.3) - 3.6 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 (-11.7) - 78.5 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 (-10.6) - 80.7 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 (-7.4) - 68.7 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 (-5.9) - 0.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 (-5.0) - 68.6 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 (-2.6) - 77.4 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 (-1.5) - 2.5 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
28 Oct 1886 0.2 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 0.9 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 0.9 - 2.9 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 1.5 - 1.8 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 1.8 - 32.2 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 1.9 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 2.5 - 6.5 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 2.6 - 12.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 2.7 - 58.7 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 3.9 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 3.9 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 4.1 - 82.6 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 4.3 - 62.1 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 6.5 - 10.5 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 6.6 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 9.9 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 9.9 - 10.9 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 10.5 - 15.1 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 12.1 - 15.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 13.1 - 15.8 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 14.1 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 14.4 - 23.7 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 15.1 - 22.5 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 15.2 - 32.3 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 15.2 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 15.3 - 80.4 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 16.8 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 17.3 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 17.9 - 21.9 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige
18 Apr 1906 19.7 Jordskælvet i San Francsico 1906 Katastrofer
1907 20.9 Første flyvning med helikopter Luftfartshistorie
16 Sep 1908 22.1 Grundlæggelsen af General Motors Virksomheder
27 Sep 1908 22.1 Introduktion af Ford Model T Automobilhsitorie
4 Mar 1909 - 4 Mar 1913 22.5 - 26.5 Amerikanske præsidenter: William Howard Taft USA - Præsidenter
1909 22.9 Opdagelsen af antibiotika Medicin
6 May 1910 - 20 Jan 1936 23.7 - 49.4 Konge af Det forenede Kongerige: George V Storbritannien
30 May 1911 24.8 Hver 7. familie i USA har en bil Automobilhsitorie
30 May 1911 24.8 Første Indianapolis 500-løb Automobilhsitorie
23 Oct 1911 25.2 Første militære indsættelse af flyvemaskine Luftfartshistorie
4 Mar 1913 - 4 Mar 1921 26.5 - 34.6 Amerikanske præsidenter: Woodrow Wilson USA - Præsidenter
14 Jun 1914 - 15 Jun 1914 27.8 Første transatlantiske flyvning Luftfartshistorie
28 Jun 1914 - 11 Nov 1918 27.9 - 32.2 1. verdenskrig Krige
6 Aug 1914 - 25 Nov 1918 28.0 - 32.3 1. verdenskrig i Østafrika Krige
13 Sep 1914 - 9 Jul 1915 28.1 - 28.9 1. verdenkrig i Tysk-Sydvestafrika Krige
14 Oct 1914 - 24 Oct 1914 28.2 Maritz-oprøret (Boeroprøret) Krige
24 Apr 1916 - 30 Apr 1916 29.7 Den irske Påskeopstand Storbritannien
1916 29.9 Grundlæggelsen af BMW Virksomheder
8 Mar 1917 - 12 Mar 1917 30.6 Den russiske Februarrevolution Rusland
29 May 1917 - 22 Nov 1963 30.8 - 77.3 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
1917 - 1923 30.9 - 36.9 Den russiske borgerkrig Krige
7 Nov 1917 31.2 Grundlæggelsen af den Russiske Socialistiske Føderative Sovjetrepublik Rusland
9 Nov 1918 32.2 Novemberrevolution 1918 i Tyskland Tyskland
23 Nov 1918 - 14 May 1945 32.3 - 58.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Heber J. Grant Mormon-historie
11 Feb 1919 - 28 Feb 1925 32.5 - 38.5 Tyske rigskanselere: Friedrich Ebert Tyskland
13 Feb 1919 - 20 Jun 1919 32.5 - 32.8 Tyske rigskanselere: Philipp Scheidemann Tyskland
6 May 1919 - 8 Aug 1919 32.7 - 33.0 3. britisk-afghanske krig Krige
1919 32.9 Første transatlantiske Zeppelin-flyvning Luftfartshistorie
11 Aug 1919 33.0 Vedtagelsen af Weimar-forfatningen Tyskland
10 Sep 1919 33.1 St. Germain-traktaten, opløsningen af Det østrigsk-ungarnske Kejserrige Italien
4 Mar 1921 - 2 Aug 1923 34.6 - 37.0 Amerikanske præsidenter: Warren G. Harding USA - Præsidenter
6 Dec 1921 35.3 Anglo-Irish Treaty Storbritannien
28 Oct 1922 36.2 Benito Mussolini bliver ministerpræsident Italien
2 Aug 1923 - 4 Mar 1929 37.0 - 42.6 Amerikanske præsidenter: Calvin Coolidge USA - Præsidenter
13 Aug 1923 - 23 Nov 1923 37.0 - 37.3 Tyske rigskanselere: Gustav Stresemann Tyskland
13 Sep 1923 37.1 Indførelse af militærdiktatur Spanien
12 May 1925 - 2 Aug 1934 38.7 - 48.0 Tyske rigskanselere: Paul von Hindenburg Tyskland
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 41.8 - 81.2 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
1928 41.9 Opdagelsen af penicillin Medicin
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 42.4 - 81.7 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
4 Mar 1929 - 4 Mar 1933 42.6 - 46.6 Amerikanske præsidenter: Herbert Hoover USA - Præsidenter
25 Oct 1929 43.2 ’Black Friday’ USA
22 Jan 1930 - 1 May 1931 43.4 - 44.7 Bygningen af Empire State Building Monumenter
30 Mar 1930 - 30 May 1932 43.6 - 45.8 Tyske rigskanselere: Heinrich Brüning Tyskland
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 44.0 - 126.1 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
14 Apr 1931 44.7 Proklamation af Den 2. spanske Republik Spanien
1931 44.9 Grundlæggelsen af Porsche Virksomheder
11 Dec 1931 45.3 Westminster-statutten Storbritannien
1 Jun 1932 - 17 Nov 1932 45.8 - 46.3 Tyske rigskanselere: Franz von Papen Tyskland
3 Dec 1932 - 28 Jan 1933 46.3 - 46.5 Tyske rigskanselere: Kurt von Schleicher Tyskland
30 Jan 1933 - 30 Apr 1945 46.5 - 58.7 Tyske rigskanselere: Adolf Hitler Tyskland
28 Feb 1933 - 23 Mar 1933 46.5 - 46.6 ‚Rigsdagsbrands-dekretet‘ og ‚Nødretsloven‘: De facto-afslutningen af Weimar-republiken og starten på det nazistiske diktatur Tyskland
4 Mar 1933 - 12 Apr 1945 46.6 - 58.7 Amerikanske præsidenter: Franklin D. Roosevelt USA - Præsidenter
1935 48.9 Italien besætter Ethiopien, det sidste frie afrikanske territorium. Opdagelser & Kolonisering
20 Jan 1936 - 11 Dec 1936 49.4 - 50.3 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VIII Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 50.3 - 65.5 Konge af Det forenede Kongerigem: George VI Storbritannien
11 Dec 1936 - 6 Feb 1952 50.3 - 65.5 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth Bowes-Lyon ’Dronningemoder’ Storbritannien
6 May 1937 50.7 Hindenburg-katastrofen Luftfartshistorie
1937 50.9 Bygningen af Golden Gate Bridge Monumenter
27 Aug 1939 53.0 Første flyvning med en turbinedrevet jetmaskine Luftfartshistorie
1 Sep 1939 - 2 Sep 1945 53.1 - 59.1 2. verdenskrig Krige
14 May 1940 53.8 Grundlæggelsen af McDonald’s Virksomheder
7 Dec 1941 55.3 Japansk angreb på Pearl Harbor USA
12 Apr 1945 - 20 Jan 1953 58.7 - 66.5 Amerikanske præsidenter: Harry S. Truman USA - Præsidenter
25 Apr 1945 58.7 Grundlæggelsen af de Forenede Nationer Verden
8 May 1945 58.7 Det tyske riges betingelsesløse kapitulation Tyskland
21 May 1945 - 4 Apr 1951 58.8 - 64.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: George Albert Smith Mormon-historie
6 Aug 1945 - 9 Aug 1945 59.0 Atombomber kastes over Hiroshima og Nagasaki USA
14 Oct 1946 60.2 Begyndelse på Den 4. franske Republik Frankrig
14 Oct 1947 61.2 Første overlydsflyvning med Bell X-1 Luftfartshistorie
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 62.1 - 93.7 Dronning af Holland: Juliana Holland
21 Dec 1948 62.4 Den irske Republikslov 1948 Storbritannien
23 May 1949 62.8 Grundlæggelsen af forbundsrepublikken Tyskland Tyskland
1949 62.9 Grundlæggelsen af Circuit City Virksomheder
15 Sep 1949 - 16 Oct 1963 63.1 - 77.2 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Konrad Adenauer Tyskland - Kanslere
7 Oct 1949 63.2 Grundlæggelsen af DDR Tyskland
11 Oct 1949 - 7 Sep 1960 63.2 - 74.1 Statspræsident for DDR: Wilhelm Pieck Østtyskland
17 Jun 1950 63.9 Første vellykkede organtransplantation Medicin
1950 - 1953 63.9 - 66.9 Koreakrigen Krige
9 Apr 1951 - 18 Jan 1970 64.7 - 83.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: David O. McKay Mormon-historie
22 Jan 1952 65.5 Første passager-jet i regulær drift Luftfartshistorie
6 Feb 1952 - Today 65.5 Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth II. Storbritannien
20 Jan 1953 - 20 Jan 1961 66.5 - 74.5 Amerikanske præsidenter: Dwight D. Eisenhower USA - Præsidenter
17 Jun 1953 66.9 Folkeopstand d. 17. juni 1953 i DDR Tyskland
4 Jul 1954 67.9 FIFA verdensmesterskab 1954: Tyskland Tyskland
24 Feb 1955 - 5 Oct 2011 68.6 - 125.2 Steven ’Steve’ Paul Jobs‘s tidsalder Kendte personer
4 Oct 1957 71.2 Sputnik opsendes: Første satellit i kredsløb om Jorden Teknologi
5 Oct 1958 72.2 Begyndelse på Den 5. franske Republik Frankrig
8 Jan 1959 - 28 Apr 1969 72.4 - 82.7 Frankrigs præsident: Charles de Gaulle Frankrig
1959 - 30 Apr 1975 72.9 - 88.7 Vietnamkrigen Krige
1960 - 1973 73.9 - 86.9 Formand for DDRs statsråd: Walter Ulbricht Østtyskland
20 Jan 1961 - 22 Nov 1963 74.5 - 77.3 Amerikanske præsidenter: John F. Kennedy USA - Præsidenter
12 Apr 1961 74.7 Første menneske i verdensrummet Teknologi
25 May 1961 - 24 Jul 1975 74.8 - 89.0 Apollo-rumprogrammet Teknologi
13 Aug 1961 75.0 Bygningen af Berlin-muren Tyskland
11 Oct 1962 - 8 Dec 1965 76.2 - 79.3 Det andet Vatikanske Koncil Verden
16 Oct 1962 - 28 Oct 1962 76.2 Kuba-krisen ('Oktoberkrisen') USA