A3et

Jens Jørgensen

Persondiagram

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Ukendt Jensdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Bopæl Fårup, Thorsager, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Børn
Ukendt Jensdatter Datter Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Oldebørn
Rasmus Jensen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 23.07.1719
Maren Jensdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1720
Anders Jensen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 07.03.1723
Maren Jensdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Rasmus Jensen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 19.09.1728
Lars Jensen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 1.1732
Karen Jensdatter Oldedatter Thorsager, Randers, Danmark 05.06.1735
Anders Jensen Oldesøn Thorsager, Randers, Danmark 01.02.1738
Tipoldebørn
Mette Hansdatter Tipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1755 Thorsager, Randers, Danmark 13.02.1825
Maren Hansdatter Tipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Luche Hansdatter Tipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 01.04.1759
Jacob Hansen Tipoldesøn Thorsager, Randers, Danmark 13.08.1761
Povel Hansen Tipoldesøn Thorsager, Randers, Danmark 06.03.1763
Jørgen Hansen Tipoldesøn Thorsager, Randers, Danmark 1764
Jens Hansen Tipoldesøn Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1766
Tiptipoldebørn
Hans Pedersen Tiptipoldesøn
Karen Pedersdatter Tiptipoldedatter
Mette Kirstine Pedersdatter Tiptipoldedatter
Søren Pedersen Tiptipoldesøn
Tyrresen Tiptipoldesøn
Christiane Pedersdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1784 12.09.1856
Maren Pedersdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 1784 13.06.1845
Anna Margrethe Andersdatter Tiptipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Søren Andersen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Marie Marie Jørgensdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 05.12.1790 Mørke, Randers, Danmark 27.09.1838
Kirsten Marie Andersdatter Tiptipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Edel Jørgensdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 26.06.1793
Jacob Pedersen Tiptipoldesøn Thorsager, Randers, Danmark 1794 13.08.1866
Tygge Andersen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Dødfødt Andersen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Margrethe Pedersdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 04.07.1798
Margrethe Pedersdatter Tiptipoldedatter Thorsager, Randers, Danmark 25.04.1801
Anders Sørensen Tiptipoldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.04.1802 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.05.1856
Tip3-oldebørn
Anders Sørensen Tip3-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Tip3-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Tip3-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Rasmus Jensen Tip3-oldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Maren Jensdatter Tip3-oldedatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Madsine Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Christine Hansen Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Mette Marie Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Tip3-oldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Tip3-oldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Maren Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.09.1830
Søren Laurits Andersen Tip3-oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.09.1831 26.11.1831
Karen Sørensdatter Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Kirsten Marie Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.11.1832
Mette Cathrine Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 21.02.1834 03.02.1875
Jens Christian Sørensen Tip3-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Tip3-oldedatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Tip3-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Sørenmine Christine Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 24.06.1837 13.05.1866
Jensmine Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 07.04.1840
Marie Ottine Andersen Tip3-oldedatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Søren Skaarup Andersen Tip3-oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 22.02.1847
Jens Peter Andersen Tip3-oldesøn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 20.03.1849 17.06.1880
Ane Mette Andersdatter Tip3-oldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1855
Tip4-oldebørn
Jens Bertelsen Tip4-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Tip4-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Tip4-oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Tip4-oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Tip4-oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Tip4-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Tip4-oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Tip4-oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Tip4-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Tip4-oldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Tip4-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Tip4-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Tip4-oldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Tip4-oldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Tip4-oldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Tip4-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Tip4-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Tip4-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Tip4-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Tip4-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Tip4-oldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Tip4-oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Tip4-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Tip4-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Tip4-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Tip4-oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Tip4-oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Tip4-oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Tip4-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Tip4-oldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Tip4-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Tip4-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Tip4-oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Tip4-oldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Tip4-oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Tip4-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Tip4-oldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Tip4-oldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Tip4-oldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tip5-oldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tip5-oldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tip5-oldedatter 09.11.1912
Anna Tip5-oldersøn
Frida Marie Mohr Tip5-oldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tip5-oldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tip5-oldersøn
Kristine Mohr Tip5-oldedatter
Niels Andersen Mohr Tip5-oldersøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tip5-oldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tip5-oldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tip5-oldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tip5-oldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tip5-oldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tip5-oldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tip5-oldersøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tip5-oldersøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tip5-oldersøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tip5-oldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tip5-oldersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tip6-oldebørn
Laurits Mohr Tip6-oldesøn
Marie Mohr Tip6-oldedatter
Signe Mohr Tip6-oldedatter
Vilhelm Mohr Tip6-oldesøn
Svend Harry Jochumsen Tip6-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip6-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip6-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip6-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip6-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip6-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tip6-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tip6-oldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tip6-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tip6-oldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tip6-oldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip6-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip6-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip6-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip6-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip6-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Fjern efterslægt
Andersen 8th grandson
Chatrine Hansen 9th granddaughter
Connie Pedersen 9th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 10th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 8th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 8th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 9th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 9th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 9th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 9th grandson Århus 24.11.99
Lander Gulhammer Pedersen 8th grandson 08.04.1933
Anne Lise Andersen 8th granddaughter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen 8th granddaughter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen 8th granddaughter 29.07.1944
Jette Loise Franzen 8th granddaughter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen 8th grandson Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen 8th granddaughter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 8th granddaughter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen 8th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 8th granddaughter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen 8th granddaughter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen 8th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 8th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen 8th grandson Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen 8th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen 8th grandson Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen 8th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 8th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg 8th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 8th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 8th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 8th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 9th granddaughter 17.12.1956
Bente Andersen 8th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 8th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 8th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 8th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 8th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen 8th granddaughter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov 8th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 8th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 8th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 8th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 8th grandson Horsens 30.06.1965
Steven Hansen 8th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen 8th granddaughter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen 8th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 8th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen 8th grandson 1969
Tommy Mikkelsen 9th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 9th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 9th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 9th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 9th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 9th grandson Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen 9th granddaughter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø 9th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 9th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk 9th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 9th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 9th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 9th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 9th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 9th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 9th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 9th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 9th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 9th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 9th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 9th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 9th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 9th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 9th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 9th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 9th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 9th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 9th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 9th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 9th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 9th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 9th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 9th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 9th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 9th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 10th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 10th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 10th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 10th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 10th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 10th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 10th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Svigersønner & -døtre
Lads Rasmussen Svigersøn Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Børnebørn
Åge Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Ane Terkildsdatter Tiptipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 8th granddaughter-in-law
Christen Mohr Tip3-oldesvigersøn
Ejner Andersen Tip6-oldesvigersøn
Else Hansdatter Tiptipoldesvigerdatter
Erik Kelø 8th grandson-in-law
Folmer Nørgaard Laursen Tip6-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip6-oldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tip6-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen 8th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen 8th granddaughter-in-law
Jacob Jensen Tipoldesvigersøn
Jens Grosen Jørgensen Tip4-oldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Tip4-oldesvigersøn
Jens Thomasen Tip3-oldesvigersøn
Johanne Andersen Tip4-oldesvigerdatter
Jørgen Jensen Løber Tip3-oldesvigersøn
Jørgen Jepsen Tip4-oldesvigersøn
Kirsten Christensdatter Tiptipoldesvigerdatter
Kirsten Marie Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Kirstine Christensdatter Tip3-oldesvigerdatter
Lola Pedersen Smed Tip5-oldesvigerdatter
Marius Hansen Tip5-oldesvigersøn
Mette Sørensdatter Tipoldesvigerdatter
Niels Peter Andersen Tip3-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tip6-oldesvigerdatter
Ove Ovesen Tip6-oldesvigersøn
Peder Haugaard Tip5-oldesvigersøn
Peder Jensen Tiptipoldesvigersøn
Peder Jørgensen Tiptipoldesvigersøn
Peder Nielsen Snedker Tiptipoldesvigersøn
Peder Pedersen Bach Tiptipoldesvigersøn
Peder Poulsen Tip3-oldesvigersøn
Peder Simonsen Tip3-oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen 8th granddaughter-in-law
Preben Pedersen 8th grandson-in-law 7.1995
Rasmus Nielsen Tiptipoldesvigersøn
Rasmus Pedersen Mørcke Tiptipoldesvigersøn
Roald Weber Hansen Tip6-oldesvigersøn
Søren Rasmussen Tip3-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen 8th grandson-in-law
Søren Troldeskov 9th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen 8th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Ukendt Tip4-oldesvigersøn
John Nielsen Lund 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen 8th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen 8th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Rasmus Larsen Sønne-/dattersøn Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 19.12.1686
Jens Larsen Sønne-/dattersøn Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 11.08.1689
Jens Larsen Sønne-/dattersøn Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Elisabeth Larsdatter Sønne-/datterdatter Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 15.02.1696
Jep Larsen Sønne-/dattersøn Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 12.02.1699
Hans Povelsen Oldesvigersøn Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Maren Madsdatter Tipoldesvigerdatter Thorsager, Randers, Danmark 1752 Thorsager, Randers, Danmark 01.09.1826
Peder Sørensen Skrædder Tipoldesvigersøn Thorsager, Randers, Danmark 1753 Thorsager, Randers, Danmark 08.07.1837
Søren Skaarup Jensen Tipoldesvigersøn Bregnet, Randers, Danmark 1761 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.02.1837
Edel Bertelsdatter Tiptipoldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Tiptipoldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Bodil Chatrine Sørensdatter Tiptipoldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 17.07.1798 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 13.09.1844
Karen Sørensdatter Tiptipoldesvigerdatter Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Tiptipoldesvigerdatter Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Jens Jensen Tip3-oldesvigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Ane Kirstine Jensdatter Tip3-oldesvigerdatter Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Karen Marie Jacobsdatter Tip3-oldesvigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Jens Thomasen Tip3-oldesvigersøn Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Søren Pedersen Tip3-oldesvigersøn Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Christian Mohr Tip3-oldesvigersøn Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Niels Nielsen Vad Tip3-oldesvigersøn Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Tip3-oldesvigersøn Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Niels ( Ekvaldv) Jensen Tip3-oldesvigersøn Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Søren Jensen Tip3-oldesvigersøn Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Margrethe Sørensen Tip3-oldesvigerdatter Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Tip4-oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Tip4-oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Tip4-oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Tip4-oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tip5-oldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tip5-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tip5-oldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tip5-oldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tip5-oldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tip5-oldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip6-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip6-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip6-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip6-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip6-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen 8th grandson-in-law Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip6-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders 8th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip6-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk 8th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael 8th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden 8th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard 8th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush 9th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen 8th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker 8th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 8th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm 8th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen 8th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen 8th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 9th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori