A3et

Niels Thorsen

Persondiagram

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1724 Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark
Vielse 1759

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Margrethe Jensdatter Ægtehustru Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1728
Børn
Jens Nielsen Søn Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 27.07.1760
Peder Nielsen Søn Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 05.12.1762
Thor Nielsen Søn Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 20.10.1765
Karen Nielsdatter Datter 05.06.1768
Anne Nielsdatter Datter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 21.01.1770
Maren Nielsdatter Datter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 19.08.1772 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 21.07.1828
Oldebørn
Niels Sørensen Oldesøn Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 10.12.1818
Hans Frederik Sørensen Oldesøn Fyrendal, Sorø, Danmark 18.05.1821
Maren Kirstine Sørensdatter Oldedatter Fyrendal, Sorø, Danmark 23.03.1824 17.06.1913
Jokum Frederik Sørensen Oldesøn Fyrendal, Sorø, Danmark 06.02.1828 Auning, Randers, Danmark 24.12.1913
Tipoldebørn
Johanne Kirstine Jokumsen Tipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 08.05.1861
Niels Jokumsen Tipoldesøn Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.01.1863 02.11.1875
Mette Margrethe Jokumsen Tipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 23.10.1864
Søren Johansen Jokumsen Tipoldesøn Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.10.1867 Sct Mortens, Randers, Danmark 16.07.1945
Anne Marie Jokumsen Tipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 19.11.1869
Hans Frederik Jokumsen Tipoldesøn 20.02.1872
Kirsten Marie Jokumsen Tipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 23.09.1873
Hansine Frederikke Jokumsen Tipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 01.05.1875
Tiptipoldebørn
Julie Hansine Sørensen Tiptipoldedatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 29.04.1886
Maren Jensen Tiptipoldedatter Vivild, Randers, Danmark 06.11.1886
Jens Frederik Jensen Tiptipoldesøn Vivild, Randers, Danmark 16.09.1887
Niels Jensen Tiptipoldesøn Vivild, Randers, Danmark 01.01.1890
Gjertrud Katrine Hansine Jensen Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 06.12.1891
Julie Hansine Jokumsen Tiptipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Julie Frederikke Jensen Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 29.09.1894
Mette Kirstine Jokumsen Tiptipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anna Frederikke Hansine Petrine Andersen Tiptipoldedatter Skrøbelev, Rudkøbing, Svendborg, Danmark 15.11.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Selma Margrethe Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Sct Knud, Odense, Danmark 05.12.1898
Gjerrud Katrine Jensen Tiptipoldedatter Fausing, Randers, Danmark 16.08.1899
Søren Edvard Jensen Tiptipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 18.08.1899
Helga Jokumsen Tiptipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kai Frederik Emil Andersen Tiptipoldesøn Sct Knud, Odense, Danmark 14.09.1901
Rasmus Kristian Jensen Tiptipoldesøn Fausing, Randers, Danmark 06.12.1901
Asta Kristine Thomine Andersen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 23.04.1902
Ellen Edvardine Hansine Andersen Tiptipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 06.05.1904
Karen Margrethe Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Christen Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tiptipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Esther Marie Andersen Tiptipoldedatter Sct Knud, Odense, Danmark 03.03.1910
Harald Mohr Jokumsen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Gert Andersen Tiptipoldesøn Sct Knud, Odense, Danmark 14.05.1913
Tip3-oldebørn
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tip3-oldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tip3-oldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tip3-oldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tip3-oldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Aage Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Karl Heinrich Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tip3-oldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tip3-oldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tip3-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tip3-oldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip4-oldebørn
Andersen Tip4-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip4-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip4-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip4-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip4-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip4-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip4-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip4-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip4-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip4-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip4-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip4-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip4-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip4-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip4-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip4-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip4-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip4-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip4-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip4-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip4-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip4-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip4-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip4-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip4-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip4-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip4-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip4-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip4-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip4-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip4-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip4-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip4-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip4-oldesøn 1969
Tip5-oldebørn
Chatrine Hansen Tip5-oldedatter
Connie Pedersen Tip5-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip5-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip5-oldersøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip5-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip5-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip5-oldersøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip5-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip5-oldersøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip5-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip5-oldersøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip5-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip5-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip5-oldersøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip5-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip5-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip5-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip5-oldersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip5-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip5-oldersøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip5-oldersøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip5-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip5-oldersøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip5-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip5-oldersøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip5-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip5-oldersøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip5-oldersøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip5-oldersøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip5-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip5-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip5-oldersøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip5-oldersøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip5-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip5-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip5-oldersøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip5-oldersøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip5-oldersøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip5-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip5-oldersøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip5-oldersøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip5-oldersøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip5-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip5-oldersøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip6-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip6-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip6-oldesøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip6-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip6-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip6-oldesøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip6-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip6-oldesøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip6-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Børnebørn
Åge Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip4-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø Tip4-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip3-oldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tip3-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip4-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip4-oldesvigerdatter
Jørgen Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Lola Pedersen Smed Tiptipoldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Tip3-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip4-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip4-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tip3-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip5-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip4-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip3-oldesvigersøn
Svend Sunesen Tipoldesvigersøn Sverige
John Nielsen Lund Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip4-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip4-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Søren Hemmingsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 31.07.1785 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 18.01.1832
Maren Jochumsdatter Sønne-/datterdatter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 26.04.1795
Karen Jocumsdatter Sønne-/datterdatter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 17.04.1797 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 24.08.1830
Johan Jochumsen Sønne-/dattersøn Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 11.06.1802
Ane Jochumsdatter Sønne-/datterdatter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 1805
Ane Marie Jochumsdatter Sønne-/datterdatter Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 05.02.1810
Hansine Nielsdatter Røddinge Oldesvigerdatter Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.09.1832 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 08.06.1884
Rasmus Peter Jensen Tipoldesvigersøn Ørsted, Randers, Århus, Danmark 06.01.1865
Jens Nielsen Andersen Tipoldesvigersøn Åsted, Salling, Viborg, Danmark 30.12.1867 Sct Knud, Odense, Danmark
Hans Peter Sørensen Andersen Tipoldesvigersøn Sct Mortens, Randers, Danmark 30.08.1879 Sct Mortens, Randers, Danmark 09.04.1916
Edvard Kristian Hansen Tiptipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tiptipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Arne Kartun Winter Sørensen Tiptipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tip3-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip3-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip3-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip3-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tip3-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip3-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip4-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tip3-oldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip4-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip3-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip4-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip4-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip4-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip4-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip5-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip4-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip4-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip4-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip4-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip4-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip4-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip4-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip5-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
25 Dec 1642 - 20 Mar 1726 (-81.6) - 1.7 Isaac Newtons tidsalder Kendte personer
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-39.3) - 26.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
24 May 1686 - 16 Sep 1736 (-38.1) - 12.2 Daniel Gabriel Fahrenheits tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-35.5) - 30.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-18.5) - 65.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 7.7 - 75.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 8.5 - 68.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
1737 13.0 Opløsningen af huset Medici Italien
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 25.2 - 107.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 31.4 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 32.0 - 39.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 38.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 45.2 - 96.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 46.5 - 102.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 49.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 50.6 - 112.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 50.8 - 59.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 52.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 59.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 64.9 - 72.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 65.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 67.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 68.0 - 76.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 68.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 70.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 71.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 71.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 72.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 73.4 - 76.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 75.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 76.7 - 84.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 78.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 79.8 - 89.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 80.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 82.2 - 89.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 84.2 - 87.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 84.7 - 140.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 84.7 - 157.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 84.7 - 92.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 86.1 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 87.7 - 146.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 88.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 88.1 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 89.3 - 91.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 89.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 89.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 90.8 - 116.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 91.0 - 142.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 91.0 - 91.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 92.1 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 92.1 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 92.5 - 168.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 92.7 - 100.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 93.4 Wartburg festival Tyskland
1818 94.1 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 95.6 - 166.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 99.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 99.5 Monroe-doktrinen USA