A3et

Tullia Tove Dahlgaard

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Thyge Dahlgaard 8.4.1921 Tove Karen Jørgensen 13.03.1919

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Mogens Riis Laubjerg 11.11.1954 Asker Laubjerg

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 06.10.1956 Frisersvej Gentofte
Bopæl 1957 Paris, Frankrig
Bopæl 1959 Washington, USA
Bopæl 1964 Brussel, Belgien
Bopæl 01.01.1966 Marienborg
Bopæl 1968 Beograd, Jugoslavien
Bopæl 1972 Tokyo, Japan
Bopæl 1973 Stavangergade , København, Danmark
Bopæl 1975 Herninggade, København
Bopæl 1975 Hagemanns Kollegie, København
Stilling 1978 Cand Polit
Bopæl 1983 Tybjerglille Bakker
Stilling 1983 Jordmoder
Vielse 16.09.1994 Rådhuset i Svendborg
Bopæl 2000 Rødbyvej 3, Thurø 5700 Svendborg, Danmark
Bopæl Oure
Bopæl Fruerstuevej 36, 5700 Svendborg, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Mogens Riis Laubjerg Ægtemand Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Brødre & søstre
Trine Dahlgaard Søster 28.05.1951
Børn
Asker Laubjerg Søn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Forældre
Tove Karen Jørgensen Moder 13.03.1919 10.05.2013
Thyge Dahlgaard Fader København 8.4.1921 København 20.12.1985
Børnebørn
Ella Christina Laubjerg Sønne-/datterdatter 26.8.2016
Kayla Chan Laubjerg Sønne-/datterdatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Kristine Dorthea Poulsen Bedstemoder Viborg 3.9.1885 1975
Bertel Dahlgaard Bedstefader Åbakken 4, 7860 Spøttrup, Danmark 7.11.1887 1972
Wilhelm Alfred Jørgensen Bedstefader Undløse, Danmark 13.02.1888 Roskilde amtssygehus, Roskilde, Roskilde domsogn, Danmark 29.09.1959
Karen Kirstine Larsen Bedstemoder Drøsselbjerg? 01.07.1888 Tune 1981
Oldeforældre
Niels Jørgensen Oldefader Undløse, Danmark 02.06.1844
Karen Nielsen Oldemoder 1845
Johanne Pedersen Primdahl Oldemoder 1848 1933
Poul Christensen Dahlgaard Oldefader Lødderup, Mors, Danmark 1848 1897
Lauge Poulsen Oldefader 1852 Viborg 1934
Christiane Kristensen Oldemoder Bovbjerg 16.2.1854 1934
Søren Larsen Oldefader 03.04.1862
Inger Marie Iversen Oldemoder 03.11.1863 1943
Tipoldeforældre
Anders Larsen Gunselsen Tipoldefader
Johanne Larsdatter Tipoldemoder Jyderup, Jyderup Sogn, Danmark Undløse, Danmark 04.03.1885
Sidsel Kristine Sørensen Tipoldemoder
Peder Jensen Primdal Tipoldefader 1800 1878
Maren Gudiksdatter Tipoldemoder 1810 1879
Jørgen Christensen Tipoldefader Undløse, Danmark 26.05.1814 Undløse, Danmark 19.05.1887
Anne Marie Laugesdatter Tipoldemoder 1816
Christen Poulsen Dahlgaard Tipoldefader 1818 1884
Mette Thomasdatter Tipoldemoder 1820 1906
Christen Jensen Bisgaard Tipoldefader 1821 1906
Ane Dorthe Nielsdatter Tipoldemoder 1823 1877
Poul Peter Jensen Tipoldefader 1824
Karen Sofie Nielsdatter Tipoldemoder 1833
Niels Hansen Iversen Tipoldefader Sierslev, Sjælland, Danmark 15.01.1836 17.06.1860
Tiptipoldeforældre
Ane Jørgensdatter Tiptipoldemoder
Maren Nielsdatter Tiptipoldemoder
Lars Jensen Tiptipoldefader Jyderup? 1746 Jyderup , Jyderup ogn 10.01.1819
Niels Andersen Kjærsgaard Tiptipoldefader 1762 1834
Jens Pedersen Primdal Tiptipoldefader 1770 1809
Thomas Larsen Vangsgaard Tiptipoldefader 1771 1853
Christen Nielsen Tiptipoldefader 1775 Undløse, Danmark 30.01.1853
Karen Bertelsdatter Tiptipoldemoder 1777 1814
Lauge Madsen Tiptipoldefader 1781
Jens Pedersen Tiptipoldefader 1782
Christiane Christensdatter Tiptipoldemoder 1786 1863
Cecilie Marie Mortensdatter Tiptipoldemoder 1788
Johanne Sørensdatter Tiptipoldemoder 1788 1833
Kirsten Marie Jensdatter Filtenborg Tiptipoldemoder 1791 1868
Anne Christensdatter Tiptipoldemoder 1793 1872
Ane Povelsdatter Tiptipoldemoder 1794
Poul Christensen Dahlgaard Tiptipoldefader 1794 1833
Jens Andersen Elbrønd Tiptipoldefader 1799 1860
Hans Ivertsen Tiptipoldefader Sierslev, Sjælland, Danmark 23.09.1803 14.01.1851
Karen Rasmusdatter Tiptipoldemoder Sierslev, Sjælland, Danmark 01.08.1811 28.04.1891
Tip3-oldeforældre
Peder Christensen Primdal Tip3-oldefader 1716 1795
Anders Nielsen Kjærsgaard Tip3-oldefader 1726 1807
Ane Jensdatter Tip3-oldemoder 1731 1808
Anne Nielsdatter Tip3-oldemoder 1731 1807
Christen Enevoldsen Tip3-oldefader 1731 1824
Lars Thomsen Tip3-oldefader 1738 1800
Anne Pedersdatter Bukhave Tip3-oldemoder 1747 1808
Christen Pedersen Østergaard Tip3-oldefader 1748 1813
Kirsten Nielsdatter Tip3-oldemoder 1750 1824
Maren Poulsdatter Tip3-oldemoder 1752 1830
Anne Pedersdatter Tip3-oldemoder 1753 1835
Anders Stephensen Elbrønd Tip3-oldefader 1754 1839
Rasmus Hansen Tip3-oldefader 23.11.1755 07.01.1837
Kirsten Josephsdatter Tip3-oldemoder 1758 1833
Ivert Hansen Tip3-oldefader Holtug Stevns 1760 Sierslev Store Heddinge 17.07.1841
Maren Nielsdatter Tip3-oldemoder 1760 1847
Christen Poulsen Dahlgaard Tip3-oldefader 1762 1837
Jens Madsen Filtenborg Tip3-oldefader 1763 1825
Birthe Hansdatter Tip3-oldemoder Sierslev Store Heddinge 15.08.1773 Sierslev Store Heddinge 24.12.1852
Ane Margrethe Nielsdatter Tip3-oldemoder 30.08.1788 27.11.1868
Tip4-oldeforældre
Benned Pedersdatter Tip4-oldemoder
Inger Pedersdatter Tip4-oldemoder
Kirsten Hansdatter Tip4-oldemoder
Maren Lauridsdatter Tip4-oldemoder 1737
Niels Andersen Kjærsgaard Tip4-oldefader 1678 1769
Christen Chistensen Tip4-oldefader 1679 1721
Karen Jensdatter Tip4-oldemoder 1696 1745
Niels Christian Saustrup Tip4-oldefader 1696 1750
Peder Christensen Bukhave Tip4-oldefader 1699 1781
Ernold Christensen Nørgaard Tip4-oldefader 1702 1758
Peder Nielsen Hale Tip4-oldefader 1707 1755
Mette Christensdatter Tip4-oldemoder 1709 1797
Niels Lauersen Tip4-oldefader 1711 1772
Anne Svenningsdatter Tip4-oldemoder 1715
Poul Christensen Tip4-oldefader 1715 1753
Stephen Stephensen Tip4-oldefader 1715 1787
Birthe (Birgitte) Nielsdatter Tip4-oldemoder 1716 1794
Peder Christensen Sveveltsed ? Tip4-oldefader 1716 1797
Mads Jensen Bodrum Filtenborg Tip4-oldefader 1718 1775
Poul Christensen Sundbye Tip4-oldefader 1719 1764
Maren Benthsdatter Tip4-oldemoder 1720 1768
Niels Christensen Feld Tip4-oldefader 1722 1773
Anne Larsdatter Tip4-oldemoder 1724 1788
Anne Andersdatter Tip4-oldemoder 1725
Hans Nielsen Tip4-oldefader 1725
Pedersdatter Rebekka Tip4-oldemoder 1727 1797
Christensen Joseph Tip4-oldefader 1728 1804
Margrethe Gregersdatter Tip4-oldemoder 1734 1821
Karen Sejrsdatter Leth Tip4-oldemoder 1737 1812
Hans Pedersen Tip4-oldefader 1740
Anne Jørgensdatter Tip4-oldemoder 1743
Niels Nielsen Tip4-oldefader 27.04.1755 03.06.1840
Sidsel Marie Larsdatter Tip4-oldemoder 21.05.1758 14.10.1830
Tip5-oldeforældre
Anders Jørgensen Elbrønd Tip5-oldefader 1760
Anne Jepsdatter Tip5-oldemoder
Benth Nielsen Tip5-oldefader
Christen Damsgaard Tip5-oldefader
Christen Ebbesen Tip5-oldefader
Christensen Enevoldsen Nørgaard Tip5-oldefader
Christian Nielsen Saustrup Tip5-oldefader 1702
Gunder Pedersdatter Tip5-oldemoder
Jens Jensdatter Ausum Tip5-oldefader
Karen Christiansdatter Tip5-oldemoder
Kirsten Pedersdatter Tip5-oldemoder
Laurids Tip5-oldefader
Maren Jensdatter Tip5-oldemoder
Niels Christensen Tip5-oldefader
Christen Mikkelsen Sandal Tip5-oldefader 1601 1645
Kirsten Kristiansdatter Tip5-oldemoder 1667 1719
Anne Pedersdatter Tip5-oldemoder 1670 1747
Niels Josepsen Tip5-oldefader 1672 1758
Jens Madsen Bodum Tip5-oldefader 1674 1753
Svenning Poulsen Tip5-oldefader 1677 1746
Sidsel Christensdatter Tip5-oldemoder 1682 1772
Maren Thomasdatter Tip5-oldemoder 1683 1755
Christen Poulsen Tip5-oldefader 1685 1742
Sidsel Christensdatter Tip5-oldemoder 1686 1720
Christen Nielsen Feld Tip5-oldefader 1688 1753
Maren Jensdatter Tip5-oldemoder 1688 1726
Kirsten Villadsdatter Tip5-oldemoder 1692 1767
Karen Josephsdatter Tip5-oldemoder 1700 1750
Lars Andersen Tip5-oldefader 1700 1766
Gregers Christensen Tip5-oldefader 1701 1744
Lars Larsen Tip5-oldefader 1706 31.01.1790
Mette Pedersdatter Tip5-oldemoder 1709 1742
Ide Nielsdatter Lang Tip5-oldemoder 1710 1780
Sejr Olsen ( Olufsen) Leth Tip5-oldefader 1711 1760
Niels Knudsen Tip5-oldefader 1719 26.03.1792
Ane Hermandsdatter Tip5-oldemoder 31.08.1732 14.05.1818
Fjerne forfædre
Anna Eddeler 12th great grandmother
Anne Christensdatter 9th great grandmother
Anne Joachimsdatter Flemming 15th great grandmother
Anne Pedersdatter 7th great grandmother 1709
Jens Lauridsen Løvenbalk 14th great grandfather 29.04.1538
Jens Pedersen 8th great grandfather
Jens Pedersen Trabjerg 8th great grandfather
Jens Trabjerg 9th great grandfather
Jensdatter 10th great grandmother
Jep 7th great grandfather
Jørgen Thomsen 7th great grandfather
Karen Pedersdatter 8th great grandmother
Kirsten Madsdatter 15th great grandmother
Kirsten Nielsdatter 14th great grandmother
Kirsten Nielsdatter 13th great grandmother
Kirsten Smed Trabjerg 9th great grandmother 1678
Knud Nielsen 14th great grandfather
Laurids Sejersen 14th great grandfather
Lauritz Sejersen 13th great grandfather
Maren Brynild 14th great grandmother
Mette Svendsdatter 7th great grandmother
Niels Christensen Feld 7th great grandfather 1721
Peder Gregersen 7th great grandfather
Peder Jensen Trabjerg 7th great grandfather
Peder Lauritzen 10th great grandfather
Søren Lauritzen 8th great grandfather
Svend / Jens Rød 13th great grandfather
Villads Jensen Nold 8th great grandfather
Villads Mortensen Dalby 7th great grandfather
Laurids Mogensen Løvenbalk 15th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Niels Mikkelsen 15th great grandfather 1468 1525
Helen Pedersdatter Munk 14th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Jens Hansen 13th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1490 Viborg, Viborg, Danmark 1558
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 13th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Anne Bjørnsdatter 15th great grandmother 1495 1539
Niels Jensen Kaas 15th great grandfather 1505 1534
Anne Pedersdatter 13th great grandmother 1510
Maren Knudsdatter Bryning 13th great grandmother Viborg, Viborg, Danmark 1510 1580
Anders Lauritzen Bonde 12th great grandfather Oustrupgaard Røgen sogn 1513 Farre sogn Gern Herred 28.10.1583
Peter Von Achen 12th great grandfather 1513 28.10.1583
Bjørn Kaas 14th great grandfather Staarup Hovedgaard 1518 Bygholm 26.03.1581
Gert (Gerhard) Hermans 12th great grandfather 1520 1589
Barbera Gjødesdatter 12th great grandmother Åle sogn 1525 Oustrupgaard Røgen sogn 1580
Peder Thøgersen Løvenbalk 12th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Gregers Nielsen 11th great grandfather 1540 1605
Jacob Jensen Holm 11th great grandfather 1543 1609
Niels Iversen Skriver 11th great grandfather 1545 1617
Købmand Peter Von Achen 11th great grandfather 1549 1597
Jens Bjørnsen 12th great grandfather 1550 1600
Melcior Iversen 11th great grandfather 1550 1612
Sejer Andersen Bonde 11th great grandfather Oustrupgård, Røgen Sogn 1550 Oustrupgård, Røgen Sogn 06.09.1598
Johanne Grøn 11th great grandmother Tjørring sogn 1555 Oustrupgård, Røgen Sogn 1620
Else Pedersdatter 11th great grandmother 1559 1591
Anne Gertsdatter 11th great grandmother 1560 1602
Christian Pedersen 10th great grandfather 1560 1624
Laurids Jensen Suur 10th great grandfather 1560 1632
Margrethe Hansdatter 11th great grandmother 1560 1645
Birthe Mouridsdatter 12th great grandmother 1565 1600
Maren Gregersdatter 10th great grandmother 1570 1618
Gert Pedersen Von Archen 10th great grandfather 1575 1635
Johanne Lauridsdatter Guldsmed 10th great grandmother 1580 1652
Oluf (Ole) Christensen Pind 10th great grandfather 1580 1628
Peder Jacobsen Holm 10th great grandfather 1585 1639
Anne Jensdatter 11th great grandmother 1586 1649
Mette Melchiorsdatter 10th great grandmother 1590 1672
Morten Pedersen 8th great grandfather 1593 1665
Margrethe Jensdatter 12th great grandmother Viborg, Viborg, Danmark 02.01.1595 1603
Erik Sejersen 10th great grandfather 1595 1636
Abild Jørgensdatter 10th great grandmother 1600 1640
Christen Feld 8th great grandfather 1600 1673
Christian Smed 9th great grandfather 1600 1687
Gertrud Nielsdatter 10th great grandmother 1606 1668
Anne Albertsdatter 8th great grandmother 1608 1688
Bodil Madsdatter 8th great grandmother 1610 1674
Niels Christensen Bodrum 8th great grandfather 1610 1666
Rubech Christensen Humble 9th great grandfather 1610 1673
Niels Lauridsen Bech 9th great grandfather 1611 1667
Søren Olufsen Pind 9th great grandfather 1611 1671
Knud Andersen 8th great grandfather 1613 1686
Helvig Gertsdatter Von Archen 9th great grandmother 1620 1670
Johanne Eriksdatter 9th great grandmother 1620 1680
Søren Madsen 8th great grandfather 1625 1677
Kirsten Pedersdatter 8th great grandmother 1627 1686
Anne Pedersdatter Holm 9th great grandmother 1630 1677
Christian Christiansen Feld 8th great grandfather 1631 1710
Maren Jensdatter 8th great grandmother 1632 1702
Villads Nielsen Frandsen 8th great grandfather 1633 1686
Maren Sørensdatter 8th great grandmother 1637 1717
Maren Sørensdatter Pind 8th great grandmother 1638 1710
Niels Mortensen 7th great grandfather 1640 1721
Laurids Nielsen Bech 8th great grandfather 1646 1712
Mikkel Christensen Sandal 7th great grandfather 1646 1710
Thomas Christensen Feld 7th great grandfather 1648 1726
Ide Rubechsdatter Humble 8th great grandmother 1650 1677
Peder Dinesen (Dynsen) 8th great grandfather 1650 1688
Helle Christensdatter 7th great grandmother 1651 1726
Anne Christiansdatter 8th great grandmother 1653
Christian Knudsen 7th great grandfather 1655 1726
Jens Pedersen Selevsted 7th great grandfather 1660 1733
Margrethe Andersdatter 7th great grandmother 1661 1728
Christian Feld 7th great grandfather 1663 1733
Maren Villadsdatter 7th great grandmother 1663 1741
Anders Olsen 7th great grandfather 1666 1725
Kirsten Jensdatter 7th great grandmother 1666
Ole (Oluf) Villadsen 7th great grandfather 1667 1734
Karen Sørensdatter 7th great grandmother 1669 1734
Niels Pedersen Lang 7th great grandfather 1670 1734
Helvig Lauridsdatter Bech 7th great grandmother 1677 1761
Anne Thomasdatter 7th great grandmother 1684 1750
Herman Peitersen 7th great grandfather 1695 23.12.1774
Kirsten Olesdatter 7th great grandmother 1700 09.06.1741
Svigerforældre
Kristian Ernst Laubjerg Svigerfar Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Ella Andersen Svigermor Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Svigersønner & -døtre
Sabrina Ann Callaghan Svigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987
Svogre & svigerinder
Ludvig Edvard Dittmann Svoger 22.02.1946
Lisbeth Laubjerg Svigerinde Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Nevøer & niecer
Espen Dittmann Nevø 24.09.1976
Line Revsbæk Svigerniece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Niels Dittmann Nevø 27.01.1979
Morten Revsbæk Svigernevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Poul Dittmann Nevø 05.11.1986
Grandnevøer & grandniecer
Soya Martini Revsbæk Svigergrandniece
Magnus Troldeskov Revsbæk Svigergrandnevø Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Ronja Revsbæk Troldeskov Svigergrandniece Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Vester Martini Revsbæk Svigergrandnevø Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Onkler & tanter
Poul Dahlgaard Onkel København 31.5.1915 1993
Knud Georg Jørgensen Onkel 19.03.1916 30.06.1959
Inger Margrethe Jørgensen Tante Brorupgården Slagelse, Danmark 21.01.1918 Fauringgård Karise, Danmark 12.08.1988
Lauge Dahlgaard Onkel 1.1.1919
Grandonkler & grandtanter
Ingeborg Larsen Grandtante
Lauritz Larsen Grandonkel 03.04.1862
Laura Christine Jørgensen Grandtante Undløse Kirke, Hovedgaden 2, 4340 Tølløse, Danmark 05.01.1876 Undløse, Danmark 03.09.1900
Hans Kristian Jørgensen Grandonkel 15.08.1877 04.05.1964
Jens Christen Jørgensen Grandonkel 05.04.1879 Tømmerup, Undløse sogn, Danmark 02.09.1962
Niels Peter Jørgensen Grandonkel Undløse, Danmark 15.09.1880
Maskinist Carl Julius Jørgensen Grandonkel Undløse, Danmark 21.10.1881 Californien, USA 1965
Anna Johanna Jørgensen Grandtante Undløse, Danmark 06.08.1883
Banearbejder Jørgen Laurits Jørgensen Grandonkel Undløse, Danmark 05.11.1884 København
Johannes Valdemar Jørgensen Grandonkel 08.04.1886 Undløse, Danmark 1895
Karl Larsen Grandonkel 23.09.1886 06.05.1919
Grand2-onkler & -tanter
Karen Kirstine Jørgensen Grand2-tante 05.11.1837
Lars Christian Jørgensen Grand2-onkel 05.05.1841 Ladegårdshusene Merløse 03.05.1875
Christen Jørgensen Grand2-onkel 17.09.1849 29.10.1849
Karen Margrethe Iversen Grand2-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 19.09.1861
Hans Peter Iversen Grand2-onkel Sierslev, Sjælland, Danmark 15.03.1864
Birthe Marie Iversen Grand2-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 11.06.1867
Grand3-onkler & -tanter
Niels Christensen Grand3-onkel Kongsdahl Undløse, Danmark 08.02.1801 31.10.1850
Karen Kristensdatter Grand3-tante 20.07.1804 31.10.1850
Hans Kristensen Grand3-onkel 22.05.1806
Niels Larsen Grand3-onkel Jyderup, Jyderup Sogn, Danmark 27.10.1814
Maren Elbrønd Grand3-tante 1822 1887
Mads Iversen Grand3-onkel Sierslev, Sjælland, Danmark 15.09.1834 Sierslev, Sjælland, Danmark 01.01.1887
Ane Iversen Grand3-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 23.12.1839 Sierslev Store Heddinge 14.02.1917
Birthe Marie Iversen Grand3-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 10.01.1844 Sierslev, Sjælland, Danmark 10.04.1865
Grand4-onkler & -tanter
Maren Iversdatter Grand4-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 02.06.1795
Kirsten Iversdatter Grand4-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 06.03.1800 1826
Ane Marie Iversdatter Grand4-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 22.02.1802 1825
Mads Iversen Grand4-onkel Sierslev, Sjælland, Danmark 02.04.1805 Sierslev, Sjælland, Danmark 02.08.1824
Inger Iversdatter Grand4-tante Sierslev, Sjælland, Danmark 04.04.1806 Sierslev, Sjælland, Danmark 18.06.1806
Grand5-onkler & -tanter
Søren Nielsen Grand5-onkel 05.06.1786 18.04.1870
Lisbeth Nielsdatter Grand5-tante Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 19.05.1790 Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 02.03.1887
Lars Nielsen Grand5-onkel Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 05.05.1792 Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 16.08.1846
Kirsten Nielsdatter Grand5-tante Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 03.06.1795 Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 16.04.1869
Niels Nielsen Grand5-onkel Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 07.05.1797
Anders Nielsen Grand5-onkel Bjælkerup, Store Heddinge, Sjælland, Danmark 02.11.1800
Svigeronkler & -tanter
Johanne Marie Junker Tante (indgiftet) Tyrolsgade 13, København, Danmark 8.1.1915
Fjerne svigeronkler & -tanter
Amalie Gradtante (indgiftet)
Ellen Kirstine Hansen Grand2-tante (indgiftet)
Henrik Jensen Grand3-onkel (indgiftet) Sierslev, Store Heddinge, Stevns 15.02.1830 Sierslev, Store Heddinge, Stevns 17.12.1906
Karen Marie Jørgensen Grand3-tante (indgiftet) Sierslev 05.07.1848
Nielsine Kristiane Nielsen Gradtante (indgiftet) Undløse, Danmark 01.01.1874 Undløse, Danmark 30.10.1957
Hans Christian Olsen Grandonkel (indgiftet) Kongsdal, Undløse 30.11.1879 København
Anna Christine Hansen Gradtante (indgiftet) Hjärup sogn 18.02.1882 Undløse Kirke, Hovedgaden 2, 4340 Tølløse, Danmark 18.11.1956
Fætre/kusiner
Jørgen Jørgensen Fætter
Merethe Jørgensen Kusine
Torben Steen Jørgensen Fætter
Klaus Dahlgaard Fætter 25.03.1942
Peter Dahlgaard Fætter 25.09.1944
Thomas Dahlgaard Fætter Hellerup 16.1.1945
Frank Dahlgaard Fætter 28.01.1946
Sofia (Sonia) Dahlgaard Kusine 12.09.1950
Fjerne slægtninge
Grethe Frandsen Halvkusine
Inger Christensen Halvkusine
Kaj Frandsen Halvfætter
Knud Erik Jørgensen Halvfætter
Tove Lilly Christensen Halvkusine
Ukendt Christensen Halvkusine
Bodil Ingeborg Jørgensen Halvkusine Sipperup, Søndersted sogn, Danmark 22.01.1929 Frederiksberg Hospital, København, Danmark 17.10.1990
Ove Stig Jørgensen Halvfætter Undløse 11.12.1936
Kristian Vagn Jørgensen Halvfætter 17.02.1938
Ida Marie Larsen Halvkusine Canada 09.03.1943
Linda Anne Larsen Halvkusine Canada 20.03.1946 Canada 18.04.1998
Halvnevøer/niecer
Anne Rikke Dahlgaard Halvniece
Knud Jørgensen Halvnevø
Kristian Dahlgaard Halvnevø
Marianne Dahlgaard Halvniece
Mikkel Eskjær Halvnevø
Thomas Jørgensen Halvnevø
Dorthe Dahlgaard Dingel Halvniece 10.11.1967
Louise Lybye Dahlgaard Halvniece 15.01.1969
Pernille Dahlgaard Halvniece 16.02.1971
Søren Dahlgaard Halvnevø 29.12.1973
Jesper Dahlgaard Halvnevø 13.01.1976
Mikael Dahlgaard Halvnevø 14.10.1976
Martin Dahlgaard Halvnevø 12.6.1980
Halv-gradnevøer/-niecer
Carl Halv-grandnevø
Gustav Halv-grandnevø
Jacob Dahlgaad Dingel Halv-grandnevø
Mikkeline Vastrup Halv-grandniece
Eskil Dahlgaard Halv-grandnevø 1999
Selma Fugl Eskjær Halv-grandniece 20.03.2003
Emilie Dahlgaard Halv-grandniece 2003
Emma Dingel Halv-grandniece 2005
Mikkel Dahlgaard Halv-grandnevø 2006
Noah Halv-grandnevø 2006
Villads Fugl Eskjær Halv-grandnevø 30.08.2006
Moa Margrethe Eskjær Olsson Halv-grandniece 12.11.2006
Olau Dahlgaard Halv-grandnevø 2008
Lucca Halv-grandniece 08/2009
Sophia Halv-grandnevø 08/2009
Frederikke Vastrup Halv-grandniece 2010
Casandra Dahlgaard Halv-grandniece 27.03.2012
Malthe Halv-grandnevø 2012
Hannah Dahlgaard Halv-grandniece 14.6.2016
Andre slægtninge
Christian Schnack Oldeforældres tipoldesøn
Ester Anderson Oldeforældres tiptipoldedatter
Henry Larsen Halvonkel
Jan Thorbjørn Møller Oldeforældres tipoldesøn
John Kenneth Christensen Oldeforældres tipoldesøn
Karen Thøgersdatter 2nd cousin 11 times removed up (f)
Marin Anderson Oldeforældres tiptipoldesøn
Pia Møller Oldeforældres tipoldedatter
Poul Larsen Halvonkel
Steen Asbjørn Møller Oldeforældres tipoldesøn
Thøger Jacobsen Holm 1st cousin 12 times removed up (m) Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Jacob Jacobsen Holm 1st cousin 12 times removed up (m) Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm 1st cousin 12 times removed up (f) Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm 1st cousin 12 times removed up (f) Viborg, Viborg, Danmark 1591
Anne Thøgersdatter 2nd cousin 11 times removed up (f) Skyum, Thisted, Danmark 1607
Chatrine Thøgersdatter Holm 2nd cousin 11 times removed up (f) Skyum, Thisted, Danmark 1610
Christian Nielsen Schytte 3rd cousin 10 times removed up (m) Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte 3rd cousin 10 times removed up (m) Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Sofie Nielsdatter Schytte 3rd cousin 10 times removed up (f) Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Anne Nielsdatter Schytte 3rd cousin 10 times removed up (f) Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte 3rd cousin 10 times removed up (f) Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Hans Frandsen Hagedorn 4th cousin 9 times removed up (m) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Vibeke Frandsdatter Hagedorn 4th cousin 9 times removed up (f) Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Karen Kirstine Oline Jørgensen Grand-halvtante Tåstrup Merløse 21.01.1863 Ugerløse 16.05.1933
Jørgen Christian Jørgensen Grand-halvonkel 31.01.1864 Amerika 26.02.1896
Birthe Marie Jensen Grand2-halvtante Sierslev, Store Heddinge, Stevns 20.03.1865 Kirke Hyllinge, Voldborg, Roskilde 03.09.1946
Bodil Johanne Jensine Jørgensen Grand-halvtante Ladegårdshusene Merløse 13.01.1866 St. Elisabeth Hospital Holbæk 03.06.1938
Hans Iversen Grand2-halvonkel 16.10.1866
Ane Margrethe Iversen Grand2-halvtante 08.07.1868
Marie Iversen Grand2-halvtante 18.05.1871
Niels Iversen Grand2-halvonkel 23.03.1873
Dagmar Margrethe Jensen Grand2-halvtante Sierslev, Store Heddinge, Stevns 14.02.1885 30.03.1964
Karen Iversen Grand2-halvtante 08.03.1887
Gudrun Nielsen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Sierslev, Store Heddinge, Stevns 17.07.1891
Peter Johannes Jørgensen Halvonkel Undløse, Danmark 02.11.1901 København, Danmark
Svend Marius Jørgensen Halvonkel Undløse, Danmark 24.12.1904 Frederik VI's Allé 1, Frederiksberg, Danmark 10.06.1992
Karl Holger Jørgensen Halvonkel Undløse, Danmark 15.03.1906 Hovedgaden 5, Undløse, Danmark 09.04.1983
Helge Larsen Halvonkel 23.02.1910 Charlottetown Prinse EDward Island Canada 16.06.1968
Else Vandeskov Olsen Halvtante Fredensborggade 10 2., Skt. Stefans sogn, Københav, Danmark 08.08.1910
Alice Vandeskov Olsen Halvtante Fredensborggade 10 2., Skt. Stefans sogn, Københav, Danmark 13.12.1914
Niels Juul Olsen Halvonkel Fredensborggade 10 2., Skt. Stefans sogn, Københav, Danmark 13.12.1914
Mary Larsen Halvtante 1917 1992
Assistent Svend Vandeskov Olsen Halvonkel Fredensborggade 10 2., Skt. Stefans sogn, Københav, Danmark 05.08.1918 Rådmand Steins Allé 41, København, Danmark 1995
Niels Arne Jørgensen Halvonkel Tømmerup, Undløse sogn, Danmark 04.12.1918
Søren Kaj Jørgensen Halvonkel Tømmerup, Undløse sogn, Danmark 04.12.1918 Undløse, Danmark 2005
Karla Larsen Halvtante 25.03.1919 01.02.1989
Jens Erik Jørgensen Halvonkel Tømmerup, Undløse sogn, Danmark 08.05.1926 Undløse, Danmark 2005
Elsebeth Marie Jenkins Oldeforældres tipoldedatter Canada 06.11.1974
nancy Leanne Jenkins Oldeforældres tipoldedatter 24.06.1977
Ester Lynn Jenkins Oldeforældres tipoldedatter Canada 10.12.1980
Emma Schnack Oldeforældres tiptipoldedatter 01.03.2002
Joakim Schnack Oldeforældres tiptipoldesøn 13.02.2004
Linnea Katherina Anderson Oldeforældres tiptipoldedatter 17.02.2008
Felix Schnack Oldeforældres tiptipoldesøn 17.03.2009
Svigerbedsteforældre
Anders Svigertip3-oldefader
Anders Hesselbjerg Svigertip5-oldefader
Anders Knudsen 7th great grandfather-in-law
Anders Knudsen 11th great grandfather-in-law
Anders Pind 7th great grandfather-in-law
Anders Rasmussen Svigertip4-oldefader
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Svigertip3-oldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Ane Margrethe Spleth Svigertiptiptipoldemoder Skårup Præstegård Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 19.2.1853
Ane Olesdatter Svigertip3-oldemoder
Anna Jensdatter 7th great grandmother-in-law
Anna Lauritzdatter 11th great grandmother-in-law
Anne Christensdatter 7th great grandmother-in-law
Anne Gregersdatter Svigertip5-oldemoder
Anne Jacobsdatter 7th great grandmother-in-law
Anne Pedersdatter Jyde 10th great grandmother-in-law 1617
Anne Sørensdatter Svigertip4-oldemoder
Anne Thomasdatter Svigertip5-oldemoder
Birgitte Pedersdatter Møller Svigertiptiptipoldemoder
Birthe Pedersdatter Svigertip4-oldemoder 1760
Cathrine Rosenmeier 9th great grandmother-in-law 1662
Christen Pedersen Svigertip4-oldefader
Christen Povelsen Svigertip5-oldefader
Christen Willumsen 8th great grandfather-in-law
Christian Nielsen Smed Svigertip3-oldefader
Christian Hes Svigertip4-oldefader
Dorothea Lydersdatter 8th great grandmother-in-law 1690
Erik Mortensen Svigertip3-oldefader
Fru Christensen Svigertip4-oldemoder
Fru Ryom 7th great grandmother-in-law
Gundel Jensdatter 11th great grandmother-in-law
Hans Carlsen 11th great grandfather-in-law
Hans Christensen 9th great grandfather-in-law
Hans Jensen Hagedorn 9th great grandfather-in-law
Hans Tygisen 11th great grandfather-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk
Hinrich Reimers Svigertip3-oldefader
Jacob Pedersen Svigertip4-oldefader Nørager, Randers, Danmark 4.1766
Jacob Skiøtte 8th great grandfather-in-law 13.03.1726
Jens Christensen Houlund Svigertip5-oldefader
Jens Holm 12th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark
Jens Jørgensen 8th great grandfather-in-law
Jens Lauridsen Løvenbalk 14th great grandfather-in-law 29.04.1538
Jens Mortensen 7th great grandfather-in-law 1715.04.10
Jens Nielsen Thorup 7th great grandfather-in-law
Jens Trane 11th great grandfather-in-law
Johanna Marie Henriette Sørum Svigertipoldemoder
Jørgen Tyrisen 7th great grandfather-in-law
Karen Jørgensdatter Svigertip5-oldemoder
Karen Marie Winther Svigertip4-oldemoder
Karli Karlsen 14th great grandfather-in-law
Karli Severinsen 12th great grandfather-in-law
Kirsten Pedersdatter Svigertip5-oldemoder
Kirsten Sørensdatter 7th great grandmother-in-law
Kirsten Sørensdatter Svigertip3-oldemoder
Købmand Niels Kristian Tingbjerg Svigertip5-oldefader
Lave Madsen 9th great grandfather-in-law Århus
Maren Andersdatter Pind Svigertip5-oldemoder
Maren Larsdatter Svigertip4-oldemoder
Maren Lauridsdatter Svigertip3-oldemoder
Margrethe 8th great grandmother-in-law
Margrethe Jensdatter Svigertip3-oldemoder
Margrethe Schumacher 8th great grandmother-in-law
Margrethe Vester Toftum Svigertip5-oldemoder Humlum
Maria Carstensdatter 9th great grandmother-in-law
Mette Jensdatter 7th great grandmother-in-law 1715
Mette Jensdatter 7th great grandmother-in-law
Morten Refael Svigertip5-oldefader
Niels Graa 11th great grandfather-in-law
Niels Jensen Rønkilde Svigertip5-oldefader
Niels Pedersen Coustrup 7th great grandfather-in-law Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Niels Søvrensen 7th great grandfather-in-law
Peder Lauridsen Jyde 11th great grandfather-in-law
Peder Pedersen Svigertip5-oldefader
Peder Rosenmeier 9th great grandfather-in-law
Povel Christensen Svigertip4-oldefader
Rasmus Jensen Svigertiptipoldefader Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Rasmus Ryom 7th great grandfather-in-law
Severin Karlisen 13th great grandfather-in-law 14.03.1537
Søren Christensen Svigertip3-oldefader
Styne 10th great grandmother-in-law
Ukendt Svigertip5-oldemoder
Ukendt Svigertip5-oldemoder
Ukendt Svigertip5-oldemoder
Ukendt Svigertip3-oldemoder
Helen Pedersdatter Munk 14th great grandmother-in-law Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Herman Schumacher 10th great grandfather-in-law 1475
Jørgen Anchersen 10th great grandfather-in-law 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 13th great grandfather-in-law Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 12th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 12th great grandfather-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Wilhelm Schumacher 9th great grandfather-in-law Coesfeld, Westfalen, Tyskland 1505 Haderslev, Danmark 9.10.1583
Ukendt 12th great grandmother-in-law 1506
Anne Pedersdatter 13th great grandmother-in-law 1510
Bodil Jørgensdatter Anchersen 9th great grandmother-in-law 1520 Haderslev, Danmark 1585
Christopher Hansen Bang 11th great grandfather-in-law 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte 11th great grandfather-in-law Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Peder Thøgersen Løvenbalk 12th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Jacob Jensen Holm 11th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt 11th great grandmother-in-law 1545
Karen Kjeldsdatter Trane 11th great grandmother-in-law Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Herman Reminch 8th great grandfather-in-law Coesfeld, Westfalen, Tyskland 1550
Hendrich Spleth 8th great grandfather-in-law Vejle, Danmark 1553 Vejle, Danmark 28.1.1641
Else Pedersdatter Løvenbalk 11th great grandmother-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1559
Jes Hansen Kjærgaard 9th great grandfather-in-law Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Niels Hansen Mulvad 10th great grandfather-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte 10th great grandfather-in-law Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen 10th great grandmother-in-law Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang 10th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm 10th great grandfather-in-law Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane 10th great grandmother-in-law Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Lyder Hendrichsen Spleth 7th great grandfather-in-law Kolding 5.1590 7.5.1660
Henrik Rosenmeyer 10th great grandfather-in-law 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Margrethe Reminch 7th great grandmother-in-law 1593 Kolding 22.10.1678
Anna Hansdatter 9th great grandmother-in-law 1594 30.09.1628
Ingeborg Nielsdatter Mulvad 9th great grandmother-in-law Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Lauritzen Graa 9th great grandfather-in-law 1599 07.10.1664
Christian Skyum Knakkergård 7th great grandfather-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1600
Lauritz / Laurs Nielsen Graa 10th great grandfather-in-law Ystad, Sverige 1606 1628
Søren Nielsen 7th great grandfather-in-law 1607 1688
Niels Andersen Schytte 9th great grandfather-in-law Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm 9th great grandmother-in-law Skyum, Thisted, Danmark 1610
Laurids (Laue) Jensen 8th great grandfather-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1613 Vester Velling, Viborg, Danmark 21.02.1676
Christen Hansen Mulvad 8th great grandfather-in-law 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer 8th great grandfather-in-law 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter 8th great grandmother-in-law 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Peder Nielsen Grå 8th great grandfather-in-law Ystad, Sverige 1620 1693
Maren Jesdatter Mulvad 8th great grandmother-in-law Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Christen Christensen 8th great grandfather-in-law Vester Velling 1625
Laurids Christensen Dybdal 7th great grandfather-in-law 1625 1680
Christian Christiansen Knakkergård Svigertip5-oldefader Skyum, Thisted, Danmark 1628
Magdalene Pedersdatter 8th great grandmother-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1630 Vester Velling, Viborg, Danmark 9.1705
Maren Andersdatter 8th great grandmother-in-law Vester Velling 1630 Vester Velling 1.1699
Jeremias Lydersen Spleth Svigertip5-oldefader Verninge, Odense, Danmark 1631 Verninge, Odense, Danmark 17.3.1703
Bodil Michelsdatter 8th great grandmother-in-law Vester Velling 1635 1680
Svenning Søfrensen 7th great grandfather-in-law Bregnet, Randers, Danmark 1642
Thyge Nielsen 7th great grandfather-in-law Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Karen Søfrensen 7th great grandmother-in-law 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Lads Rasmussen 7th great grandfather-in-law Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 1645 Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 5.1729
Sofie Nielsdatter Schytte 8th great grandmother-in-law Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Jens Laursen Thagaard Svigertip5-oldefader 1648 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 25.5.1729
Christen Lauritsen Dybdal Svigertip5-oldefader 1649 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1735
Søfren Jørgensen Tyrresen Svigertip5-oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Frands Hansen Hagedorn 8th great grandfather-in-law Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Mads Shot 7th great grandfather-in-law Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter 7th great grandmother-in-law Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter 7th great grandmother-in-law Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christen Laursen Houlund 7th great grandfather-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1656 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1716
Maren Rasmusdatter 7th great grandmother-in-law Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Christian Pedersen Degn 7th great grandfather-in-law Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Maren Søvrensdatter Svigertip5-oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Peder Christensen Mulvad 7th great grandfather-in-law Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Anne Christensdatter 7th great grandmother-in-law Vester Velling, Viborg, Danmark 1659 Vester Velling, Viborg, Danmark 3.1744
Jørgen Pedersen Graa 7th great grandfather-in-law 1659 26.08.1705
Povel Søfrensen Svigertip5-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1659 Thorsager, Randers, Danmark 2.1729
Ukendt Jensdatter 7th great grandmother-in-law Thorsager, Randers, Danmark 1660 Thorsager, Randers, Danmark 1718
Karen Laursdatter 7th great grandmother-in-law Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Clara Berntsdatter Rosenmeyer 7th great grandmother-in-law Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Christian Andersen 7th great grandfather-in-law Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Anders Ellemholdt Svigertip5-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Jens Nielsen Torup 7th great grandfather-in-law Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1664 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735
Christen Nielsen Svigertip5-oldefader Humlum, Thyholm, Danmark 1665 29.04.1738
Chatrine Knudsdatter 7th great grandmother-in-law Svendborg 28.12.1667 26.08.1705
Niels Hartvigsen 8th great grandfather-in-law Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1668 Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 12.1706
Søfren Svenningsen Svigertip5-oldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Maren Pedersdatter 7th great grandmother-in-law 1669 12.03.1730
Christian Bertelsen Leth Smed 7th great grandfather-in-law Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Maren Christensdatter Willumsen 7th great grandmother-in-law Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1671 1732
Ukendt 7th great grandmother-in-law Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Rasmus Sørensen Svigertip5-oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Laurids Christiansen Dybdal Svigertip4-oldefader 1.12.1674 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 17.5.1727
Mads Christensen Knakkergård Svigertip4-oldefader Skyum, Thisted, Danmark 1675
Maren Pedersdatter Svigertip4-oldemoder 1.1.1678 Dybdal, Skyum, Thisted, Danmark 1.4.1728
Peder Pedersen Flovlev Svigertip5-oldefader Fovlev, Thyholm, Danmark 1678
Christen Svenningsen Svigertip5-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Hans Frandsen Hagedorn 7th great grandfather-in-law Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter 7th great grandmother-in-law Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Svigertip5-oldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Maren Michelsdatter Svigertip5-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1681 Thorsager, Randers, Danmark 3.1776
Dorthe Thygesdatter Svigertip5-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Maren Olufsdatter Svigertip4-oldemoder 1684 Ølby, Hjerm, Ringkøbing 1764
Karen Pedersdatter Svigertip5-oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Niels Rasmussen Svigertip5-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Niels Rasmussen 10th great grandfather-in-law Ørting, Århus, Danmark 1686
Søfren Søfrensen Tyrresen Svigertip4-oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Oluf Jensen Thagaard Svigertip4-oldefader Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1688 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1773
Frederik Jensen Riis Svigertip5-oldefader 1689 10.5.1746
Knud Jørgensen Graa Svigertip5-oldefader 13.10.1689 Svendborg 16.08.1761
Karen Andersdatter Svigertip5-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Karen Andersdatter 10th great grandmother-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Niels Madsen Knakkergård Svigertip3-oldefader Knakkegårdsvej, Thisted, Danmark 1690 1.8.1772
Peder Sørensen Højlund Svigertip5-oldefader 1690 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1756
Jens Larsen Svigertip5-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 1692 Thorsager, Randers, Danmark 5.1758
Anne Madsdatter Svigertip5-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Luche Rasmusdatter Svigertip5-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693
Bodil Jensdatter Svigertip5-oldemoder Lille Torup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1694 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1755
Christian Pedersen Mulvad Svigertip5-oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Kirsten Christensdatter Svigertip5-oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Anne Margrethe Jeremiasdatter Spleth Svigertip4-oldemoder 1697
Inge Jensdatter Svigertip4-oldemoder 1697 1754
Maren Andersdatter Pind Svigertip5-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1697 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 8.1772
Bertel Christiansen Svigertip5-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Jens Christensen Houlund Svigertip5-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1698 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 12.1772
Maren Jensdatter Svigertip5-oldemoder Lille Thorup, Vester Velling, Viborg, Danmark 1698
Niels Christensen Rokier Svigertip4-oldefader Humlum, Thyholm, Danmark 1698 1760
Mads Jensen Stocktoft Svigertip4-oldefader 1699 1765
Mads Christensen Fonnesbech Svigertip5-oldefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Maren Nielsdatter Svigertip5-oldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Maren Lauridsdatter Dybdal Svigertip3-oldemoder Knakkergård 1701 Skyum Kirke 1.1.1770
Peders Michelsen Svigertip4-oldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 1702 Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 7.1740
Ane Kirstine Hagedorn Svigertip5-oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Niels Pedersen Dengsø Svigertip5-oldefader Dengsø, Vester Velling, Viborg, Danmark 1703 Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 6.1737
Maren Nielsdstter Svigertip4-oldemoder 1704 1773
Else Pedersdatter Svigertip4-oldemoder Fodby, Sorø, Danmark 1705
Lars Knudsen Stocktoft Svigertip4-oldefader 1705 Lyngs 1762
Peder Olesen Thagaard Svigertip3-oldefader Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1708 Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 18.4.1773
Kirsten Rasmusdatter Svigertip4-oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Anders Andersen Loeg Svigertip4-oldefader Gjesing, Randers, Danmark 1710 Gjesing, Randers, Danmark 1763
Bodil Nielsdatter Tingbjerg Svigertip4-oldemoder 1710 13.11.1785
Mette Kristensdatter Svigertip5-oldemoder 12.02.1711 07.07.1733
Bodil Nielsdatter Svigertip5-oldemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Niels Sørensen Pathold Svigertip4-oldefader 1714
Søren Andersen Svigertip4-oldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Maren Christensdatter Svigertip4-oldemoder 1715
Niels Sørensen Gye Svigertip4-oldefader 1715
Anne Marie Svendsdatter Svigertip4-oldemoder 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Oluf Henrichsen Svigertip4-oldefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Anne Christensdatter Svigertip4-oldemoder Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1718
Jens Frederiksen Riis Svigertip4-oldefader 1718
Christian Knudsen Graa Svigertip4-oldefader 15.01.1719 16.03.1769
Niels Jensen Ulfborg Svigertip3-oldefader 1720 1802
Jens Andersen Østergaard Svigertip4-oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1721 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1778
Hans Povelsen Svigertip4-oldefader Thorsager, Randers, Danmark 21.2.1723 Thorsager, Randers, Danmark 22.11.1795
Mette Bertelsdatter Svigertip4-oldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Søren Nielsen 9th great grandfather-in-law Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Søren Nielsen Svigertip4-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Mads Svenningsen Svigertip4-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Niels Thorsen Svigertip4-oldefader Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1724
Else Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Glæsborg, Randers, Danmark 1725 Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 1785
Jens Nielsen Svigertip3-oldefader Odder, Århus, Danmark 1725
Maren Jensdatter Svigertip4-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1725 Thorsager, Randers, Danmark 22.03.1809
Maren Jensdatter Svigertip4-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Maren Jensdatter 9th great grandmother-in-law Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Niels Iversen Smed Svigertip4-oldefader Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1725 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1800
Anne Mortensdatter Svigertip4-oldemoder Stenholt, Kragelund, Viborg, Danmark 1726 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 3.1795
Edel Andersdatter Svigertip4-oldemoder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Anders Poulsen Svigertip3-oldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Christen Jensen Pind Svigertip4-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1727 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 2.1808
Karen Marie Christensdatter Werth Svigertip3-oldemoder 1727
Maren Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1728
Margrethe Jensdatter Svigertip4-oldemoder Taarmark, Fuirendal, Sorø, Danmark 1728
Margrethe Rasmusdatter Svigertip4-oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Madsen Svigertip4-oldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Maren Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Nørager, Randers, Danmark 1730
Niels Svenningsen Svigertip4-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Anne Sørensdatter Svigertip4-oldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1731 Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1792
Cristian Andersen Spleth Svigertip3-oldefader Naarup, Verninge, Fyn, Danmark 4.12.1731 23.1.1794
Frands Christensen Mulvad Svigertip4-oldefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Abelone Nielsdatter Svigertip4-oldemoder Terp, Vester Velling, Viborg, Danmark 1735 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1787
Christen Madsen Svigertip3-oldefader Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1735 Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1796
Jens Nielsen af Rønkilde Svigertip4-oldefader Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 1735 17.04.1797
Giertrud Rasmusdatter Vestergaard Svigertip4-oldemoder Gjesing, Randers, Danmark 1736 Gjesing, Randers, Danmark 1782
Anders Jensen Pind Svigertip4-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1738 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 11.1798
Ane Marie Svendsdatter Svigertip4-oldemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Byrgde Jørgensen Svigertip3-oldefader 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Mette Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1739 13.07.1825
Hemming Pedersen Svigertip3-oldefader Fodby, Sorø, Danmark 13.12.1739
Byrgde Jørgensen 8th great grandfather-in-law 1740 14.04.1828
Anders Sørensen Tyrresen Svigertip3-oldefader 1741
Anne Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1741
Christen Knudsen Svigertip4-oldefader Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 1741
Mette Pedersdatter Svigertip4-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 1741 Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 10.1795
Anne Nielsdatter Svigertip4-oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1742 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1782
Christian Peder Knakkergård Svigertiptipoldefader Knakkegårdsvej, Skyum, Danmark 6.2.1743 Thisted 15.5.1812
Kirsten Thomsadatter Svigertip4-oldemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Mette Christiansen Graa Svigertip3-oldemoder Svendborg, Svendborg, Danmark 12.04.1745 Helligkildegaard, Thyholm, Danmark 15.03.1800
Hans Heinrich Mohr Svigertip3-oldefader 1745 Silkeborg 1831
Christen Rockier Svigertip3-oldefader 1746 1798
Sidsel Larsdatter Svigertip3-oldemoder Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1748 Stoktoft, Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1831
Frederik Jensen Riis Svigertip3-oldefader 1749 1794
Peder Andersen Dahl Svigertiptipoldefader Øster Dalgaard, Ølby, Ringkøbing, Danmark 1749 14.2.1816
Johanne Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Sorø, Danmark 1751
Frederica Cathrine Hess Svigertip3-oldemoder 1752 Århus 1800
Anders Jensen Østergaard Svigertip3-oldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 1753 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1819
Mads Nielsen Tværmose Svigertip3-oldefader Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Anna Nielsdatter Piiene Svigertip3-oldemoder 1755 1806
Ellen Sørensdatter 8th great grandmother-in-law Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Ellen Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Hans Nicolai Nielsen Svigertiptipoldefader 1755 1840
Henrich Olufsen Svigertip3-oldefader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Hans Jensen Rødding Svigertip3-oldefader 1756 Fjellerup, Randers, Danmark 05.03.1833
Christen Jensen Riis Wert Svigertiptipoldefader 1757
Maren Hansdatter Svigertip3-oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Bertel Madsen Svigertip3-oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Karen Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1759 Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.06.1829
Anders Andersen Laage Svigertip3-oldefader Gjesing, Randers, Danmark 30.03.1760 Nørager, Randers, Danmark 26.03.1826
Maren Jacobsdatter Svigertip3-oldemoder Nørager, Randers, Danmark 1760 Nørager, Randers, Danmark 25.01.1839
Niels Jensen Svigertip3-oldefader Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 17.05.1761 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 26.12.1816
Lisbeth Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Maren Pedersdatter Svigertiptiptipoldemoder Thagaard, Humlum, Ringkøbing, Danmark 1763 Lyskær, Fousing Sogn, Ringkøbing, Danmark 31.7.1829
Jocum Johansen Svigertip3-oldefader 1764 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 10.11.1829
Johan Frederik Sørum Svigertiptipoldefader 1764 27.08.1831
Jens Christensen Pind Svigertip3-oldefader Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 14.05.1765 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 06.07.1836
Anna Johanna Christensdatter Svigertiptiptipoldemoder Thisted Sogn 10.4.1766 1800
Gertrud Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Kuckerhusene, Glæsborg, Ringkøbing, Danmark 05.05.1766 Fjellerup, Randers, Danmark 11.06.1818
Maren Eriksdatter Svigertiptiptipoldemoder 1766 1817
Lars Christensen Gade Svigertiptipoldefader Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 1767 1830
Anna Andersdatter Pind Svigertip3-oldemoder Sønder Vinge, Skern, Viborg, Danmark 18.05.1768 Julielund, Vejby, Randers, Danmark 15.08.1844
Elsabeth Chatrine Fischer Svigertiptiptipoldemoder 1768 11.04.1805
Mette Sørensdatter Svigertip3-oldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.06.1850
Kirstine Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Poul Andersen Tyvkjær Post Svigertiptipoldefader Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Maren Nielsdatter Svigertip3-oldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 19.08.1772 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 21.07.1828
Dorthe Christensdatter Svigertip3-oldemoder Søeberg, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.01.1774 Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 28.12.1825
Niels Christensen Rockier Svigertiptipoldefader Humlum 30.3.1777 26.11.1855
Ane Sørensdatter Svigertiptiptipoldemoder 1779 19.01.1857
Maren Byrgdesdatter Svigertiptiptipoldemoder 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Niels Christian Riis Svigertipoldefader Thisted Købstad 17.2.1783 Thisted Sogn
Søren Hemmingsen Svigertiptipoldefader Skraverup, Fodby, Sorø, Danmark 31.07.1785 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 18.01.1832
Mathias Vilhelm Mohr Svigertiptipoldefader Århus Domsogn, Århus, Danmark 03.08.1786 Sejling, Silkeborg, Viborg, Danmark 15.06.1832
? Svigertip5-oldemoder Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Hinrich Reimers Svigertiptipoldefader 1787
Christiane Pedersdatter Knakkergård Svigertipoldemoder Thisted, Danmark 3.5.1788
Søren Andersen Svigertiptipoldefader Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Edel Bertelsdatter Svigertiptiptipoldemoder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Ane Marie Henriksdatter Svigertiptiptipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Frederikke Catharina Lüdmann Svigertiptiptipoldemoder 1796
Niels Andersen Svigertiptipoldefader Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Karen Jocumsdatter Svigertiptiptipoldemoder Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 17.04.1797 Kvislemark, Fyrendal, Sorø, Danmark 24.08.1830
Niels Hansen Rødding Svigertiptipoldefader Fjellerup, Randers, Danmark 27.08.1797 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 25.10.1857
Abelone Caroline Pind Svigertiptiptipoldemoder Karmark Hovedgård, Skern, Viborg, Danmark 27.04.1798 Fausing, Randers, Danmark 29.12.1853
Johanne Andersdatter Svigertiptiptipoldemoder Ørsted, Randers, Århus, Danmark 30.12.1798
Anne Nielsdatter Svigertiptiptipoldemoder Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Anders Poulsen Svigertipoldefader Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Niels Ernst Nielsen Svigertipoldefader Heligkildegård Thyholm 1803 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 3.6.1885
Niels Madsen Svigertiptipoldefader Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Karen Rasmusdatter Svigertipoldemoder Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Ane Nielsdatter Svigertipoldemoder Søndbjerg 10.12.1808 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 10.4.1888
Søren Pedersen Dahl Svigertipoldefader Ølby, Hjerm, Ringkøbing 9.2.1810 Barslev Thyholm, Hvidbjerg, Thisted, Danmark 25.1.1892
Ane Marie Larsdatter Svigertipoldemoder Gadegård Lyngs, Thyholm, Thisted, Danmark 18.12.1812 21.04.1859
Henning Johan Heinrich Reimers Svigertipoldefader Gluckstadt, Tyskland 1.04.1823 1840
Mette Sørensdatter Svigertipoldemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Christian Mohr Svigertipoldefader Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Jokum Frederik Sørensen Svigertipoldefader Fyrendal, Sorø, Danmark 06.02.1828 Auning, Randers, Danmark 24.12.1913
Anders Nielsen Svigertipoldefader Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Christen Knakkergaard Riis Svigeroldefader Thisted Sogn 13.3.1830 Thisted Sogn 3.6.1919
Mette Kirstine Nielsdatter Svigertipoldemoder Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Hansine Nielsdatter Røddinge Svigertipoldemoder Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.09.1832 Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 08.06.1884
Niels Nielsen Laubjerg Svigeroldefader Semb Thyholm, Danmark 30.01.1840 25.12.1900
Maren Marie Sørensdatter Svigeroldemoder Lavbjerghage Thyholm, Hvidbjerg, Danmark 29.01.1844 27.05.1930
Dorthea Christiane Frederikke Reimers Svigeroldemoder Gluckstadt, Tyskland 22.7.1849 Thisted Sogn 16.7.1910
Jens Thomas Andersen Svigeroldefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Svigeroldemoder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Karen Margrethe Mohr Svigeroldemoder Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Søren Johansen Jokumsen Svigeroldefader Lystrup, Vivild, Randers, Danmark 13.10.1867 Sct Mortens, Randers, Danmark 16.07.1945
Marie Riis Svigerbedstemoder Thisted 10.12.1881 Hellerød Thyholm 05.12.1967
Graves Kristian Nielsen Laubjerg Svigerbedstefader Teglbjerg Thyholm 21.02.1884 Hellerød Thyholm 26.12.1967
Frederik Andersen Svigerbedstefader Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Mette Kirstine Jokumsen Svigerbedstemoder Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981

Medier

Billeder

Tullia Tove Dahlgaard

Tullia Tove Dahlgaard

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 (-81.9) - 8.3 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 (-80.8) - 10.5 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 (-72.8) - 7.2 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 (-66.0) - 12.5 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 (-54.9) - 10.2 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
29 May 1917 - 22 Nov 1963 (-39.4) - 7.1 John F. Kennedys tidsalder Kendte personer
14 Jun 1928 - 9 Oct 1967 (-28.3) - 11.0 Che Guevaras tidsalder Kendte personer
15 Jan 1929 - 4 Apr 1968 (-27.7) - 11.5 Martin Luther Kings tidsalder Kendte personer
5 Aug 1930 - 25 Aug 2012 (-26.2) - 55.9 Neil Armstrongs tidsalder Kendte personer
4 Sep 1948 - 30 Apr 1980 (-8.1) - 23.6 Dronning af Holland: Juliana Holland
15 Sep 1949 - 16 Oct 1963 (-7.1) - 7.0 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Konrad Adenauer Tyskland - Kanslere
11 Oct 1949 - 7 Sep 1960 (-7.0) - 3.9 Statspræsident for DDR: Wilhelm Pieck Østtyskland
9 Apr 1951 - 18 Jan 1970 (-5.5) - 13.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: David O. McKay Mormon-historie
6 Feb 1952 - Today (-4.7) Dronning af Det forenede Kongerige: Elizabeth II. Storbritannien
20 Jan 1953 - 20 Jan 1961 (-3.7) - 4.3 Amerikanske præsidenter: Dwight D. Eisenhower USA - Præsidenter
24 Feb 1955 - 5 Oct 2011 (-1.6) - 55.0 Steven ’Steve’ Paul Jobs‘s tidsalder Kendte personer
4 Oct 1957 1.0 Sputnik opsendes: Første satellit i kredsløb om Jorden Teknologi
5 Oct 1958 2.0 Begyndelse på Den 5. franske Republik Frankrig
8 Jan 1959 - 28 Apr 1969 2.3 - 12.6 Frankrigs præsident: Charles de Gaulle Frankrig
1959 - 30 Apr 1975 2.7 - 18.6 Vietnamkrigen Krige
1960 - 1973 3.7 - 16.7 Formand for DDRs statsråd: Walter Ulbricht Østtyskland
20 Jan 1961 - 22 Nov 1963 4.3 - 7.1 Amerikanske præsidenter: John F. Kennedy USA - Præsidenter
12 Apr 1961 4.5 Første menneske i verdensrummet Teknologi
25 May 1961 - 24 Jul 1975 4.6 - 18.8 Apollo-rumprogrammet Teknologi
13 Aug 1961 4.9 Bygningen af Berlin-muren Tyskland
11 Oct 1962 - 8 Dec 1965 6.0 - 9.2 Det andet Vatikanske Koncil Verden
16 Oct 1962 - 28 Oct 1962 6.0 - 6.1 Kuba-krisen ('Oktoberkrisen') USA
16 Oct 1963 - 1 Dec 1966 7.0 - 10.2 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Ludwig Erhard Tyskland - Kanslere
22 Nov 1963 - 20 Jan 1969 7.1 - 12.3 Amerikanske præsidenter: Lyndon B. Johnson USA - Præsidenter
1966 - 1973 9.7 - 16.7 Bygningen af World Trade Center Monumenter
1 Dec 1966 - 21 Oct 1969 10.2 - 13.0 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Kurt Georg Kiesinger Tyskland - Kanslere
1967 10.7 Grundlæggelsen af Det europæiske Fællesskab (EF) Europæiske Union
20 Jan 1969 - 9 Aug 1974 12.3 - 17.9 Amerikanske præsidenter: Richard Nixon USA - Præsidenter
20 Jun 1969 - 2 Apr 1974 12.7 - 17.5 Frankrigs præsident: Georges Pompidou Frankrig
20 Jul 1969 12.8 Første menneske på månen Teknologi
21 Oct 1969 - 7 May 1974 13.0 - 17.6 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Willy Brandt Tyskland - Kanslere
31 Oct 1969 13.1 Grundlæggelsen af Wal Mart Virksomheder
23 Jan 1970 - 2 Jul 1972 13.3 - 15.7 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph Fielding Smith Mormon-historie
7 Jul 1972 - 26 Dec 1973 15.8 - 17.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Fielding Smith Mormon-historie
21 Jul 1972 15.8 Bloody Friday i Belfast Storbritannien
1973 - 1976 16.7 - 19.7 Formand for DDRs statsråd: Willi Stoph Østtyskland
30 Dec 1973 - 5 Nov 1985 17.2 - 29.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Spencer W. Kimball Mormon-historie
16 May 1974 - 1 Oct 1982 17.6 - 26.0 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Helmut Schmidt Tyskland - Kanslere
27 May 1974 - 21 May 1981 17.6 - 24.6 Frankrigs præsident: Valéry Giscard d'Estaing Frankrig
7 Jul 1974 17.8 FIFA verdensmesterskab 1974: Tyskland Tyskland
8 Jul 1974 17.8 FIFA verdensmesterskab 1990: Tyskland Tyskland
13 Jul 1974 17.8 FIFA verdensmesterskab 2014: Tyskland Tyskland
9 Aug 1974 - 20 Jan 1977 17.9 - 20.3 Amerikanske præsidenter: Gerald Ford USA - Præsidenter
20 Nov 1975 19.1 Franco dør, enden på Franco-regimet Spanien
1 Apr 1976 19.5 Grundlæggelse af Apple Computer Apple Inc. - firmahistorie
1976 - 1989 19.7 - 32.8 Formand for DDRs statsråd: Erich Honecker Østtyskland
20 Jan 1977 - 20 Jan 1981 20.3 - 24.3 Amerikanske præsidenter: Jimmy Carter USA - Præsidenter
16 Apr 1977 20.5 Præsentation af Apple II Apple Inc. - firmahistorie
27 Dec 1979 - 15 Feb 1989 23.2 - 32.4 Sovjetisk-afghanske krig (1979-1989) Krige
30 Apr 1980 - 30 Apr 2013 23.6 - 56.6 Dronning af Holland: Beatrix Holland
22 Sep 1980 - 20 Aug 1988 24.0 - 31.9 1. Golfkrig (’Iran-Irak-krigen’) Krige
20 Jan 1981 - 20 Jan 1989 24.3 - 32.3 Amerikanske præsidenter: Ronald Reagan USA - Præsidenter
21 May 1981 - 17 May 1995 24.6 - 38.6 Frankrigs præsident: François Mitterrand Frankrig
2 Apr 1982 - 14 Jun 1982 25.5 - 25.7 Falklandskrigen Krige
1 Oct 1982 - 27 Oct 1998 26.0 - 42.1 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Helmut Kohl Tyskland - Kanslere
19 Jan 1983 26.3 Præsentation af Apple Lisa Apple Inc. - firmahistorie
1983 26.7 Opdagelsen af HIV Medicin
24 Jan 1984 27.3 Præsentation af Macintosh Apple Inc. - firmahistorie
10 Nov 1985 - 30 May 1994 29.1 - 37.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Ezra Taft Benson Mormon-historie
20 Jan 1989 - 20 Jan 1993 32.3 - 36.3 Amerikanske præsidenter: George H. W. Bush USA - Præsidenter
18 Oct 1989 - 3 Dec 1989 33.1 - 33.2 Formand for DDRs statsråd: Egon Krenz Østtyskland
2 Aug 1990 - 28 Feb 1991 33.8 - 34.4 2. Golfkrig (’Operation Desert Shield’, ’Operation Desert Storm’) Krige
3 Oct 1990 34.0 Den tyske genforening Tyskland
8 Dec 1991 35.2 Underskrivelsen af Belavezha-aftalerne, der deklarerer opløsningen af Sovjetunionen Rusland
1992 - 1996 35.8 - 39.8 Den afghanske Borgerkrig Krige
20 Jan 1993 - 20 Jan 2001 36.3 - 44.3 Amerikanske præsidenter: Bill Clinton USA - Præsidenter
4 Aug 1993 36.9 Præsentation af Apple Newton Apple Inc. - firmahistorie
1 Nov 1993 37.1 Grundlæggelsen af Den europæiske Union (EU) Europæiske Union
5 Jun 1994 - 3 Mar 1995 37.7 - 38.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Howard W. Hunter Mormon-historie
1994 - 1996 37.8 - 39.8 1. Tjetjenske krig Krige
17 Jan 1995 38.3 Jordskælvet i Kobe Katastrofer
12 Mar 1995 - 27 Jan 2008 38.5 - 51.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Gordon B. Hinckley Mormon-historie
17 May 1995 - 16 May 2007 38.6 - 50.6 Frankrigs præsident: Jacques Chirac Frankrig
1998 - 2003 41.8 - 46.8 Den 2. Kongokrig Krige
1998 - 1999 41.8 - 42.8 Kosovokrigen (’Kosovo-konflikten’) Krige
15 Aug 1998 41.9 Præsentation af Apple iMac Apple Inc. - firmahistorie
27 Oct 1998 - 22 Nov 2005 42.1 - 49.2 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Gerhard Schröder Tyskland - Kanslere
1 Jan 1999 42.3 ECU som intern regnskabsenhed i EU Europæiske Union
20 Jan 2001 - 20 Jan 2009 44.3 - 52.3 Amerikanske præsidenter: George W. Bush USA - Præsidenter
11 Sep 2001 45.0 11. september-anslaget ('9/11') USA
7 Oct 2001 - Today 45.0 Krigen i Afghanistan Krige
23 Oct 2001 45.1 Præsentation af Apple iPod Apple Inc. - firmahistorie
1 Jan 2002 45.3 Indførelsen af Euro Europæiske Union
20 Mar 2003 - 1 May 2003 46.5 - 46.6 3. Golfkrig (’Irakkrigen’) Krige
26 Dec 2004 48.3 Tsunami i det Indiske Ocean Katastrofer
6 Jun 2005 48.7 Apple skifter til Intel-processorer Apple Inc. - firmahistorie
22 Nov 2005 - Today 49.2 Bundeskanslere for Forbundsrepublikken Tyskland: Angela Merkel Tyskland - Kanslere
9 Jan 2007 50.3 Præsentation af Apple iPhone Apple Inc. - firmahistorie
16 May 2007 - 15 May 2012 50.6 - 55.6 Frankrigs præsident: Nicolas Sarkozy Frankrig
3 Feb 2008 - 2 Jan 2018 51.4 - 61.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Thomas S. Monson Mormon-historie
20 Jan 2009 - 20 Jan 2017 52.3 - 60.3 Amerikanske præsidenter: Barack Obama USA - Præsidenter
15 May 2012 - 14 May 2017 55.6 - 60.6 Frankrigs præsident: François Hollande Frankrig
30 Apr 2013 - Today 56.6 Konge af Holland: Willem-Alexander Holland
20 Jan 2017 - Today 60.3 Amerikanske præsidenter: Donald Trump USA - Præsidenter
14 May 2017 - Today 60.6 Frankrigs præsident: Emmanuel Macron Frankrig