A3et

Mette Sørensdatter

Persondiagram

Yderligere navne

Yderligere navne Navn
Giftenavn Tværmose

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Søren Andersen 1714 Edel Andersdatter 1726

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Dåb 05.03.1769 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Vielse 14.06.1789 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Død 19.06.1850 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 25.06.1850 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Mads Nielsen Tværmose Ægtemand Sunds, Ringkøbing, Danmark 1753 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1833
Brødre & søstre
Johanne Sørensdatter Halvsøster
Anders Sørensen Halvbroder Uhre, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.1743
Børn
Ædel Madsdatter Datter
Mads Madsen Søn
Mads Madsen Søn
Søren Madsen Søn
Anne Marie Madsdatter Datter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1792
Anna Madsdatter Datter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 1802
Niels Madsen Søn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 1805 Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 03.06.1895
Forældre
Søren Andersen Fader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1714 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1791
Edel Andersdatter Moder Ikast, Ringkøbing, Danmark 1726 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1800
Oldebørn
Anders Peder Pedersen Oldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.07.1850
Ane Marie Pedersen Oldesøn Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1850
Marie Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Kirsten Marie Jacobsen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1856
Anne Marie Andersen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Knud Jacobsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.12.1857
Niels Kristian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Jacobsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1860
Niels Nicolaj Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Anne Jacobsen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.10.1862
Mads Peder Jacobsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.02.1865
Ane Andersen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Dorthea Marie Jacobsen Oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1865
Mads Christian Andersen Oldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Mads Christian Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Jens Knudsen Jacobsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.09.1870
Anton Andersen Oldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Laust Peder Jacobsen Oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.01.1874
Karl Andersen Oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Tipoldebørn
Anders Christian Andersen Tipoldesøn
Anton Andersen Tipoldesøn
Knud Andersen Tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tipoldesøn
Carline Mette Kirstine Andersen Tipoldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tipoldesøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tipoldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tipoldesøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Tiptipoldebørn
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tiptipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tiptipoldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tiptipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tiptipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tiptipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tiptipoldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tiptipoldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip3-oldedatter
Marianne Amstrup Tip3-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip3-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip3-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip3-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip3-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip3-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip3-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip3-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip4-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip4-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip4-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip4-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip4-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip4-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip4-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip6-oldebørn
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Bedsteforældre
Anders Hesselbjerg Bedstefader
Ukendt Bedstemoder
Ukendt Bedstemoder
Anders Ellemholdt Bedstefader Ikast, Ringkøbing, Danmark 1664 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1740
Svigerforældre
Anne Marie Svendsdatter Svigermor 1716 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1762
Niels Madsen Svigerfar Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1729 isenvad, Ringkøbing, Danmark 1786
Svigersønner & -døtre
Jens Pedersen Svigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 1780
Anne Nielsdatter Svigerdatter Engesvanghus Kragelund, Silkeborg, Viborg, Danmark 1799 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.07.1877
Jens Hansen Moeslund Svigersøn 1803
Karen Marie Pedersdatter Svigerdatter Toftlund, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1812
Svogre & svigerinder
Christen Nielsen Svoger
Jacob Nielsen Svoger
Peder Nielsen Svoger
Sidsel Nielsdatter Svigerinde
Christian Nielsen Svoger Sunds, Ringkøbing, Danmark 1757 24.06.1764
Svend Nielsen Svoger Sunds, Ringkøbing, Danmark 1758 22.11.1837
Bodil Nielsdatter Svigerinde Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1759 Tulstrup, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1833
Maren Nielsdatter Svigerinde Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1760
Nevøer & niecer
Anders Christensen Svigernevø
Anne Kjersitine Nielsdatter Svigerniece
Anne Nielsdatter Svigerniece 1792
Anne Nielsdatter Svigerniece
Kirsten Christensen Svigerniece
Niels Christensen Svigernevø
Peter Nielsen Svigernevø
Anne Marie Nielsdatter Svigerniece 05.07.1792 1792
Onkler & tanter
Anne Andersdatter Tante
Edel Andersdatter Tante
Gregers Andersen Onkel
Knud Andersen Onkel
Maren Andersdatter Tante
Peder Andersen Bierg Onkel
Ukendt Andersen Onkel Ikast, Ringkøbing, Danmark 1704
Svigerbedsteforældre
Anne Jacobsdatter Svigeroldemoder
Jacob Skiøtte Svigertipoldefader 13.03.1726
Niels Pedersen Coustrup Svigeroldefader Rind, Ringkøbing, Danmark Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 07.09.1750
Christian Andersen Svigeroldefader Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1663 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1748
Ukendt Svigeroldemoder Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1671 Fonnesbæk, Ikast, Ringkøbing, Danmark 1752
Mads Christensen Fonnesbech Svigerbedstefader 1700 Tværmose, Sunds, Ringkøbing, Danmark 1751
Bodil Nielsdatter Svigerbedstemoder Koustrup, Rind, Ringkøbing, Danmark 1711 Ikast, Ringkøbing, Danmark 1774
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip3-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Johan Tolstrup Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Marie Jensen Tipoldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tipoldesvigerdatter
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tipoldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Søren Chriatian Dahl Christensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Thomas Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Peder Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 26.10.1813
Mette Marie Jensdatter Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.05.1821 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.12.1850
Jacob Knudsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.04.1824
Bodil Marie Vedersøe Sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.12.1824
Anders Nielsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Mette Kirstine Nielsdatter Sønne-/datterdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Dorthea Marie Nielsdatter Sønne-/datterdatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.06.1832 28.05.1856
Mette Marie Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 17.05.1833
Kirsten Marie Jendatter Sønne-/datterdatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.02.1834
Madsine Nielsdatter Sønne-/datterdatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 21.03.1834 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.05.1911
Boline Marie Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 29.01.1835
Ædel Marie Nielsdatter Sønne-/datterdatter Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 15.03.1836 06.04.1846
Frederikke Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.03.1837
Mads Severin Jensen Sønne-/dattersøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.08.1837 15.11.1838
Niels Peter Jensen Sønne-/dattersøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 28.08.1837
Madsine Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 30.07.1839
Mads Nicolai Madsen Sønne-/dattersøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 10.09.1839 28.03.1853
Mette Kirstine Jensen Sønne-/datterdatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1839
Ane Johanne Nielsdatter Sønne-/datterdatter 13.03.1841
Mads Peder Jensen Sønne-/dattersøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 31.12.1841
Birgitte Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 02.04.1842
Niels Christian Nielsen Sønne-/dattersøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 19.01.1844
Lovise Kirstine Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.05.1844
Nicoline Jensen Sønne-/dattersøn Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1844
Mads Peter Sørensen Sønne-/dattersøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 25.05.1846
Peder Sørensen Sønne-/dattersøn Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 06.11.1848
Jens Thomas Andersen Oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 03.07.1853
Anne Marie Sørensen Sønne-/datterdatter Tyvkiær, Ikast, Ringkøbing, Danmerk 26.10.1855
Nielsine Nielsen Oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Amalie Pedersen Oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Petrea Nielsen Oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tipoldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tipoldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tiptipoldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tiptipoldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tiptipoldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tipoldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tiptipoldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tipoldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tiptipoldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tipoldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tiptipoldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tiptipoldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tipoldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tiptipoldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tiptipoldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip3-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip3-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-63.5) - 20.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-37.4) - 30.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-36.5) - 23.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-19.9) - 62.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 0.1 - 51.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 1.5 - 57.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 4.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 5.6 - 67.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 5.8 - 14.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 7.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 14.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 19.8 - 27.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 20.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 22.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 23.0 - 31.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 23.2 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 25.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 26.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 26.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 27.6 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 28.4 - 31.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 30.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 31.7 - 39.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 33.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 34.7 - 44.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 35.4 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 37.1 - 44.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 39.2 - 42.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 39.6 - 95.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 39.6 - 112.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 39.7 - 47.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 41.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 42.6 - 101.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 43.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 43.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 44.2 - 46.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 44.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 44.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 45.7 - 71.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 46.0 - 97.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 46.0 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 47.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 47.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 47.5 - 123.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 47.7 - 55.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 48.3 Wartburg festival Tyskland
1818 49.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 50.5 - 121.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 54.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 54.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 55.7 - 59.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 59.7 - 67.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 60.8 - 75.0 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 60.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 62.9 - 63.0 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 63.5 - 154.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 64.0 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 64.8 - 130.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 67.7 - 71.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 68.0 - 131.6 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 68.0 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 68.0 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 68.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 69.1 - 147.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 70.0 - 73.0 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 71.3 - 79.8 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 71.7 - 71.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 71.8 - 75.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 74.5 - 141.0 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 75.5 - 159.9 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 75.7 - 79.7 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 77.0 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 77.0 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 77.7 - 162.4 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 77.7 - 153.2 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 78.0 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 78.0 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 78.5 - 108.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 78.7 - 80.3 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 78.8 - 79.8 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 79.5 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 79.7 - 81.1 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 79.8 - 121.5 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 80.1 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder