A3et

Anders Sørensen Tyrresen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Søfren Søfrensen Tyrresen 19.9.1686 Kirsten Rasmusdatter 1709

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1741
Dåb 20.2.1741 Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Vielse 16.08.1777 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark
Stilling Gårdmand
Begravelse 11.9.1800

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Ane Margrethe Poulsdatter Ægtehustru Mørke, Randers, Danmark 1751 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 4.1786
Maren Hansdatter Kvindelig partner eller ægtehustru Thorsager, Randers, Danmark 1757 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 05.02.1850
Brødre & søstre
Inger Søfrensdatter Halvsøster Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Mette Søfrensdatter Halvsøster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Halvbroder Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Halvbroder
Søfren Søfrensen Halvbroder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Inger Søfrensdatter Tyrris Halvsøster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Halvbroder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Broder 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Søster 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Broder 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Børn
Tyrresen Søn
Hans Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Anna Margrethe Andersdatter Datter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Datter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Datter 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Datter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Søn 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Søn 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Søn 17.3.1798 17.3.1798
Dødfødt Andersen Søn Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Forældre
Søfren Søfrensen Tyrresen Fader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Kirsten Rasmusdatter Moder Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Oldebørn
Jens Bertelsen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Oldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Oldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Oldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Oldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Oldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Oldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Oldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Oldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Oldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Oldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Oldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Oldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Oldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Oldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Oldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Oldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Oldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Oldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Oldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Oldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Oldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Oldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Oldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Oldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Oldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Tipoldebørn
Ane Mette Nielsen Mohr Tipoldedatter 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Tipoldedatter 09.11.1912
Anna Tipoldesøn
Frida Marie Mohr Tipoldedatter
Gerda Elisabeth Mohr Tipoldedatter
Kristen Vilhelm Mohr Tipoldesøn
Kristine Mohr Tipoldedatter
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Tipoldedatter Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Tipoldedatter Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Tipoldedatter Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldedatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Tipoldedatter Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Tipoldedatter Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Tipoldesøn Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Tipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Tipoldesøn Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Tipoldedatter Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Tipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Tiptipoldebørn
Laurits Mohr Tiptipoldesøn
Marie Mohr Tiptipoldedatter
Signe Mohr Tiptipoldedatter
Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn
Svend Harry Jochumsen Tiptipoldesøn Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Tiptipoldesøn Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Tiptipoldedatter Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Tiptipoldesøn Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Tiptipoldesøn 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Tiptipoldesøn Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Tiptipoldedatter Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Tiptipoldedatter Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Tiptipoldesøn Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Tiptipoldesøn Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Tip3-oldedatter Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Tip3-oldesøn Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Tip3-oldesøn 1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Tip4-oldedatter 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Søfren Jørgensen Tyrresen Bedstefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Bedstemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Rasmus Sørensen Bedstefader Skarresø, Randers, Danmark 1673 Mørke, Randers, Danmark 10.1744
Dorthe Thygesdatter Bedstemoder Skarresø, Randers, Danmark 1683 Skarresø, Randers, Danmark 9.1745
Oldeforældre
Jørgen Tyrisen Oldefader
Kirsten Sørensdatter Oldemoder
Mette Jensdatter Oldemoder
Søren Nielsen Oldefader 1607 1688
Thyge Nielsen Oldefader Skarresø, Randers, Danmark 1642 Skarresø, Randers, Danmark 1712
Maren Rasmusdatter Oldemoder Skarresø, Randers, Danmark 1657 Skarresø, Randers, Danmark 1731
Svigerforældre
Anne Christensdatter Svigermor
Povel Andersen Svigerfar
Svigersønner & -døtre
Peder Kristian Gregersen Svigersøn Eskerod, Hornslet, Randers, Danmark 1761 Skjødstrup, Randers, Danmark 27.04.1841
Edel Bertelsdatter Svigerdatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Jens Rasmussen Groesen Svigersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 24.11.1797 Skjødstrup, Randers, Danmark 13.02.1832
Maren Nielsdatter Svigerdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.03.1798
Karen Sørensdatter Svigerdatter Mørke, Randers, Danmark 02.11.1798
Inger Marie Hansdatter Svigerdatter Store Heddinge, Præstø, Danmark 1809
Svogre & svigerinder
Hans Povelsen Svoger Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Jens Rønde Svoger 1715 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1752
Rasmus Kiær Svoger Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Niels Jørgensen Svoger Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Johan Jørgensen Svoger 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Nevøer & niecer
Karen Jensdatter Rønde Niece 7.4.1816
Søren Jensen Rønde Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Jens Jørgensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Niece Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Niece Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Mette Kirstine Nielsdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Hans Hansen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Niece 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Niece 1.7.1770
Karen Johansdatter Niece 6.9.1772
Jørgen Johansen Nevø 21.8.1774
? Johansdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Nevø 28.12.1777
Johanne Johansdatter Niece 12.1783 12.1783
Onkler & tanter
Clemen Rasmussen Onkel
Søren Rasmussen Onkel
Thomas Søfrensen Tyrresen Onkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Onkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Tante 1.6.1682
Karen Søfrensdatter Tante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Onkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Onkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Anders Søfrensen Tyrresen Onkel 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Tante 24.01.1701
Maren Rasmusdatter Tante Skarresø, Randers, Danmark 08.11.1711
Karen Rasmusdatter Tante Skarresø, Randers, Danmark 11.02.1714
Grandonkler & grandtanter
Anne Marie Thygesdatter Grandonkel
Jesper Thygesen Grandonkel
Maren Thygesdatter Grandtante
Maren Thygesdatter Grandtante
Peder Thygesen Grandonkel
Rasmus Thygesen Grandonkel
Svigeronkler & -tanter
Anna Andersdatter Tante (indgiftet)
Karen Andersdatter Tante (indgiftet)
Karen Jensdatter Tante (indgiftet)
Karen Rasmusdatter Tante (indgiftet) 1711
Fjerne svigeronkler & -tanter
Maren Jørgensdatter Gradtante (indgiftet)
Søren Jensen Gradtante (indgiftet)
Fætre/kusiner
Karen Rasmusdatter Kusine
Mette Rasmusdatter Kusine
Søren Rasmussen Fætter
Niels Jørgensen Fætter Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Søren Rasmussen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Margrethe Rasmusdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Halvnevøer/niecer
Ane Kirstine Sørensdatter Halvnevø
Jørgen Jørgensen Halvnevø
Karen Jørgensdatter Halvniece
Maren Jørgensdatter Halvniece
Maren Sørensdatter Halvniece
Maren Sørensdatter Halvniece
Rasmus Jørgensen Halvnevø
Rasmus Sørensen Halvnevø
Jens Jørgensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Mette Kirstine Nielsdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.11.1762
Karen Rasmusdatter Halvniece 7.1780
Maren Sørensdatter Halvniece 1.1784
Rasmus Sørensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Halv-gradnevøer/-niecer
Søren Rasmussen Halv-grandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Børnebørn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ane Nicoline Johansen Oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Christen Mohr Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Folmer Nørgaard Laursen Tiptipoldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Jens Grosen Jørgensen Oldesvigerdatter
jens Kristian Andersen Oldesvigersøn
Jens Thomasen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Johanne Andersen Oldesvigerdatter
Jørgen Jepsen Oldesvigersøn
Kirstine Christensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle
Lola Pedersen Smed Tipoldesvigerdatter
Marius Hansen Tipoldesvigersøn
Niels Peter Andersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Ove Ovesen Tiptipoldesvigersøn
Peder Haugaard Tipoldesvigersøn
Peder Simonsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Roald Weber Hansen Tiptipoldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ukendt Oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Jens Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 06.07.1812
Anders Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Ane Kirstine Jensdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Hvilsager, Randers, Danmark 15.08.1816 Mørke, Randers, Danmark 29.02.1888
Lisbeth Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Karen Marie Jacobsdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.08.1819 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.12.1895
Anders Poulsen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Sønne-/dattersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Jens Thomasen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Feldballe, Randers, Danmark 09.08.1823
Ane Poulsdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Søren Pedersen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Hørning, Randers, Danmark 18.07.1824
Maren Jensdatter Sønne-/datterdatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Sønne-/dattersøn 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Sønne-/datterdatter Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Sønne-/datterdatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Christian Mohr Datter-/Sønnedatters ægtefælle Klausholm, Levring, Viborg, Danmark 07.09.1827 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 20.07.1884
Mette Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Sønne-/dattersøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Sønne-/datterdatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Sønne-/dattersøn Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Niels Nielsen Vad Datter-/Sønnedatters ægtefælle Årslev, Århus, Danmark 27.02.1831
Niels Jørgensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Skjødstrup, Randers, Danmark 03.05.1832
Karen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Sønne-/datterdatter Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Sønne-/dattersøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Niels ( Ekvaldv) Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Fannerup, Ginnerup, Randers, Danmark 1834
Flore Henriette Andersen Sønne-/datterdatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Sønne-/datterdatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Sønne-/datterdatter Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Søren Jensen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Rodskov, Hornslev, Randers, Danmark 06.02.1840 Mørke, Randers, Danmark 21.12.1922
Marie Ottine Andersen Sønne-/datterdatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Margrethe Sørensen Datter-/Sønnesøns ægtefælle Tirstrup, Randers, Danmark 17.06.1845
Søren Gregersen Oldesvigersøn Ølst, Randers, Danmark 28.03.1852
Niels Peter Christensen Oldesvigersøn Øster Alling, Randers, Danmark 10.08.1853 Hørning, Randers, Danmark 18.02.1891
Søren Madsen Bredgaard Oldesvigersøn Galten, Hørning, Randers, Danmark 09.09.1854 Sct Mortens, Randers, Danmark 02.09.1930
Thomasine Petersen Oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 28.12.1859
Knudsine Andersen Oldesvigerdatter Brabrand, Århus, Danmark 12.06.1863
Edvard Kristian Hansen Tipoldesvigersøn Kolding, Vejle, Danmark 07.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Knud Eiler Johan Hofmann Tipoldesvigersøn Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 06.08.1898 Søndre Boulevard, København, København, Danmark 14.10.1969
Elna Marie Nielsen Tipoldesvigerdatter Askildrup, Ølst, Randers, Danmark 28.01.1905
Emilie Bolette Jensine Thomasen Tipoldesvigerdatter Gassum, Randers, Danmark 11.03.1906 Kristrup, Randers, Danmark 22.02.2001
Arne Kartun Winter Sørensen Tipoldesvigersøn Vinterslev Mark, Galten, Randers, Danmark 03.12.1907
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Otto Egil Bjerremand Kristensen Tip3-oldesvigersøn Horsens 07.04.1942
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
21 Mar 1685 - 28 Jul 1750 (-56.3) - 9.1 Johann Sebastian Bachs tidsalder Kendte personer
18 Jan 1689 - 10 Feb 1755 (-52.5) - 13.6 Charles De Secondat, Baron de Montequieus tidsalder Kendte personer
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-35.5) - 48.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-9.4) - 58.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-8.5) - 51.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 8.2 - 90.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 14.3 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 15.0 - 22.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 21.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 28.1 - 79.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 29.5 - 85.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 32.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 33.6 - 95.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 33.8 - 42.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 35.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 42.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 47.9 - 55.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 48.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 50.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 51.0 - 59.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 51.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 53.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 54.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 54.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 55.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 56.4 - 59.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 58.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 59.7 - 67.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 61.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 62.8 - 72.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 63.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 65.1 - 72.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 67.2 - 70.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 67.7 - 123.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 67.7 - 140.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 67.7 - 75.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 69.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 70.7 - 129.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 71.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 71.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 72.3 - 74.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 72.3 - 72.4 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 72.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 73.8 - 99.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 74.0 - 125.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 74.0 - 74.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 75.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 75.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 75.5 - 151.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 75.7 - 83.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 76.4 Wartburg festival Tyskland
1818 77.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 78.6 - 149.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 82.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 82.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 83.7 - 87.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 87.7 - 95.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 88.8 - 103.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 88.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 91.0 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 91.5 - 182.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 92.1 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 92.8 - 158.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 95.7 - 99.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 96.0 - 159.7 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 96.1 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 96.1 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 96.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 97.1 - 175.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 98.1 - 101.1 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 99.3 - 107.8 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 99.7 - 99.8 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 99.8 - 103.7 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter