A3et

Kristen Henrichsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Henrich Olufsen 1755 Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Mette Poulsdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 08.05.1803 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Vielse 29.10.1825
Begravelse 27.07.1855

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Mette Poulsdatter Ægtehustru
Brødre & søstre
Oluf Henrichsen Broder 1840
Ane Marie Henriksdatter Søster Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Anne Kirstine Henrichsen Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Søster Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Broder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Forældre
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Moder Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Henrich Olufsen Fader Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Bedsteforældre
Oluf Henrichsen Bedstefader Bankerød, Hvaler, Norge 17.07.1717 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 4.1804
Frands Christensen Mulvad Bedstefader Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Ane Marie Svendsdatter Bedstemoder Bankerød, Hvaler, Norge 1738 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.07.1819
Kirsten Thomsadatter Bedstemoder 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Oldeforældre
Christian Pedersen Mulvad Oldefader Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Oldemoder Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Tipoldeforældre
Peder Christensen Mulvad Tipoldefader Ribe, Ribe, Danmark 1658 Ringive, Vejle, Danmark 1719
Clara Berntsdatter Rosenmeyer Tipoldemoder Kristiansstad, Skåne, Sverige 28.09.1662 Ringive, Vejle, Danmark 1700
Hans Frandsen Hagedorn Tipoldefader Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Johanne Sørensdatter Tipoldemoder Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Tiptipoldeforældre
Christen Hansen Mulvad Tiptipoldefader 1617 Sct. Catharina, Esbjerg, Ribe, Danmark 19.04.1677
Bernt Lades Rosenmeyer Tiptipoldefader 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 01.02.1670
Inger Lavesdatter Tiptipoldemoder 1620 Kristiansstad, Skåne, Sverige 1668
Maren Jesdatter Mulvad Tiptipoldemoder Ribe, Ribe, Danmark 1624 Ribe, Ribe, Danmark 1693
Sofie Nielsdatter Schytte Tiptipoldemoder Vestervig, Thisted, Danmark 1647 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1720
Frands Hansen Hagedorn Tiptipoldefader Nykøbing, Mors, Viborg, Danmark 23.09.1650 Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 03.05.1696
Byrgde Jørgensen Tiptipoldefader 1740 14.04.1828
Ellen Sørensdatter Tiptipoldemoder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1755 Randlev, Århus, Danmark 08.10.1838
Tip3-oldeforældre
Cathrine Rosenmeier Tip3-oldemoder 1662
Hans Christensen Tip3-oldefader
Hans Jensen Hagedorn Tip3-oldefader
Lave Madsen Tip3-oldefader Århus
Maria Carstensdatter Tip3-oldemoder
Peder Rosenmeier Tip3-oldefader
Jes Hansen Kjærgaard Tip3-oldefader Lundsager, Ribe, Danmark 1560 Ribe, Ribe, Danmark 07.04.1641
Ingeborg Nielsdatter Mulvad Tip3-oldemoder Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1598 Sct. Catharina, Ribe, Danmark 08.10.1679
Niels Andersen Schytte Tip3-oldefader Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1608 Vestervig, Thisted, Danmark 1676
Chatrine Thøgersdatter Holm Tip3-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1610
Søren Nielsen Tip3-oldefader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Tip3-oldemoder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Tip4-oldeforældre
Niels Hansen Mulvad Tip4-oldefader Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1560 Hunderup, Ribe, Danmark 1630
Anders Nielsen Schytte Tip4-oldefader Kobberup, Viborg, Danmark 1565 Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1634
Maren Hansdatter Carlsen Tip4-oldemoder Lille Darum, Ribe, Danmerk 1565 Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1630
Mette Christoffersdatter Bang Tip4-oldemoder Skyum, Thisted, Danmark 1565
Thøger Jacobsen Holm Tip4-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1579 Ramme, Ringsted, Danmark 1630
Maren Jensdatter Trane Tip4-oldemoder Låstrup, Skals, Viborg, Danmark 1582
Henrik Rosenmeyer Tip4-oldefader 1590 Højbrostræde København, Danmark 1638
Niels Rasmussen Tip4-oldefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Tip4-oldemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Tip5-oldeforældre
Anders Knudsen Tip5-oldefader
Hans Carlsen Tip5-oldefader
Hans Tygisen Tip5-oldefader Lille Darum, Ribe, Danmerk
Jens Trane Tip5-oldefader
Christopher Hansen Bang Tip5-oldefader 1525 Skyum, Thisted, Danmark 23.05.1597
Niels Olsen Schytte Tip5-oldefader Gråbrødre Kirke, Viborg, Viborg, Danmark 1530 Kobberup, Viborg, Danmark 1601
Jacob Jensen Holm Tip5-oldefader Viborg, Viborg, Danmark 1543 Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 29.04.1609
Ukendt Tip5-oldemoder 1545
Karen Kjeldsdatter Trane Tip5-oldemoder Gunderup, Ålborg, Danmark 1549
Else Pedersdatter Løvenbalk Tip5-oldemoder Viborg, Viborg, Danmark 1559
Fjerne forfædre
Anne Joachimsdatter Flemming 10th great grandmother
Else Svendsdatter Udson 11th great grandmother
Erik Christoffersen Løvenbalk 14th great grandfather
Jens Holm 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark
Jens Lauridsen Løvenbalk 9th great grandfather 29.04.1538
Johan Caisen Rantzau 14th great grandfather
Jomfru af Lunge 15th great grandmother
Karli Karlsen 9th great grandfather
Karli Severinsen 7th great grandfather
NN Godskesdatter 14th great grandmother
Severin Karlisen 8th great grandfather 14.03.1537
Svend Udson 12th great grandfather
Ukendt 12th great grandmother
Konge Christoffer II 15th great grandfather 1276 Lolland 02.08.1332
Niels Eriksen Løvenbalk 13th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1331 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1377
Sophie Johansdatter Rantzau 13th great grandmother Holsten 1335 1367
Jens Nielsen Løvenbalk 12th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1344 Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1438
Mogens Jensen Løvenbalk 11th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1400 Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1441
Laurids Mogensen Løvenbalk 10th great grandfather Aunsbjerg Herregård Sjørslev, Aunsbjerg, Viborg, Danmark 1454 Tjele Gods, Viborg, Danmark 1500
Helen Pedersdatter Munk 9th great grandmother Holbækgaard, Randers, Danmark 1475
Thøger Jensen Løvenbalk Broder Thøger 8th great grandfather Tjele Gods, Viborg, Danmark 1490 1542
Oluf Nielsen Schytte 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1500 Viborg, Viborg, Danmark 1577
Kjeld Jensen Trane 7th great grandfather Gunderup, Ålborg, Danmark 1504
Ukendt 7th great grandmother 1506
Anne Pedersdatter 8th great grandmother 1510
Peder Thøgersen Løvenbalk 7th great grandfather Viborg, Viborg, Danmark 1532 03.05.1595
Svogre & svigerinder
Ukendt Svigerinde
Niels Andersen Svoger Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Nevøer & niecer
Karen Nielsdatter Niece Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Niece Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Niece Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Nevø Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Nevø Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Grandnevøer & grandniecer
Ane Pedersen Grandniece Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Grandniece Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Grandnevø Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Grandnevø 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Grandnevø 18.08.1869
Ane Nielsen Grandniece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Grandnevø 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Grandnevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Grandnevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Grand2-nevøer & -niecer
Anders Christian Andersen Grand2-nevø
Anton Andersen Grand2-nevø
Knud Andersen Grand2-nevø
Niels Martinus Andersen Grand2-nevø
Otto Marinus Andersen Grand2-nevø
Carline Mette Kirstine Andersen Grand2-niece 25.09.1884
Frederik Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Grand2-niece 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Grand2-nevø Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Grand2-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Grand2-nevø Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Grand2-niece Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Grand2-niece Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Grand2-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Grand2-nevø Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Grand2-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Grand2-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Grand3-nevøer & -niecer
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Grand3-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Grand3-niece Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Grand3-nevø 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Grand3-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Grand3-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Grand3-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Grand3-nevø Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Grand3-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Grand3-niece Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Grand3-nevø 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Grand3-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Grand4-nevøer & -niecer
Andersen Grand4-nevø
Ellen Margrethe Jensen Grand4-niece
Marianne Amstrup Grand4-niece
LiselLotte Bangshåb Grand4-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand4-niece Horsens 01.07.66
Karl Jensen Fuglsang Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen Grand4-nevø 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Grand4-nevø Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Grand4-nevø Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Grand4-niece Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Grand4-niece Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Grand4-nevø Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Grand4-niece Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Grand4-niece Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Grand4-niece Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Grand4-niece 29.07.1944
Mona Skou Grand4-niece Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Grand4-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand4-nevø Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Grand4-niece Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand4-niece Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen Grand4-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand4-niece 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen Grand4-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand4-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen Grand4-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen Grand4-nevø Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen Grand4-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand4-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen Grand4-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen Grand4-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg Grand4-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand4-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand4-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand4-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand4-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand4-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand4-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand4-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand4-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand4-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand4-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand4-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand4-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand4-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand4-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Grand5-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand5-niece
Connie Pedersen Grand5-niece
Mira Jun Pedersen Grand5-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand5-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand5-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand5-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand5-niece 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Grand5-nevø Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Grand5-niece Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Grand5-niece Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Grand5-nevø Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Grand5-niece Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Grand5-niece Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Grand5-nevø Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Grand5-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand5-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand5-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand5-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand5-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand5-nevø Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Grand5-nevø Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Grand5-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand5-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Grand5-nevø Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Grand5-nevø Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Grand5-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand5-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand5-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand5-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand5-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand5-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand5-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand5-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand5-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand5-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand5-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand5-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand5-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand5-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand5-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand5-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand5-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand5-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand5-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand5-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand5-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand5-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand5-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand5-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand5-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand5-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Onkler & tanter
Anne Kirstine Franddatter Tante
Christen Frandsen Onkel Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Christen Olufsen Onkel Bankerød, Hvaler, Norge 1781 Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.04.1835
Grandonkler & grandtanter
Peder Christensen Mulvad Grandonkel Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Grandonkel 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Grandtante Jelling, Vejle, Danmark 1730
Jes Christensen Mulvad Grandonkel Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Grand2-onkler & -tanter
Maren Pedersdatter Rosenmeyer Mulvad Grand2-tante Ringive, Vejle, Danmark 29.06.1693 06.07.1743
Bert Rosenmeyer Mulvad Grand2-onkel Ringive, Vejle, Danmark 28.08.1697
Jens Pedersen Mulvad Grand2-onkel Ringive, Vejle, Danmark 1708
Grand3-onkler & -tanter
Hans Christense Riber Grand3-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1646 1700
Signe Berntsdatter Rosenmeyer Grand3-onkel 17.01.1647
Jes Christensen Mulvad Grand3-onkel Ribe, Ribe, Danmark 09.06.1648 28.05.1693
Niels Christensen Mulvad Grand3-onkel 1650
Ingeborg Christensen Mulvad Grand3-tante 1652
Maren Christensen Mulvad Grand3-tante 1654 20.02.1676
Margrethe Christensen Mulvad Grand3-tante Ribe, Ribe, Danmark 1656
Johanne Christensen Mulvad Grand3-tante Ribe, Ribe, Danmark 11.1660
Vibeke Frandsdatter Hagedorn Grand3-tante Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1689 02.03.1727
Søren Byrgesen Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Grand3-tante 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Grand3-tante 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Grand3-onkel Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Grand3-tante Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Grand3-onkel Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Grand4-onkler & -tanter
Cordt Lades Rosenmeyer Grand4-onkel 15.05.1677
Johanne Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark
Niels Sørensen Grand4-onkel
Hans Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1621 1670
Mads Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1623
Peder Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-onkel Ribe, Ribe, Danmark 1626 1693
Birgitte Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante 1630
Maren Jensen Kjærgaard Mulvad Grand4-tante Ribe, Ribe, Danmark 1640
Christian Nielsen Schytte Grand4-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1645
Knud Nielsen Schytte Grand4-onkel Vestervig, Thisted, Danmark 1646
Anne Nielsdatter Schytte Grand4-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1649
Edel Nielsdatter Schytte Grand4-tante Vestervig, Thisted, Danmark 1650
Knud Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Grand4-tante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Grand4-onkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Grand5-onkler & -tanter
Anders Nielsen Grand5-onkel
Anne Nielsdatter Grand5-tante
Else Nielsdatter Grand5-tante
Helle Nielsen Grand5-tante
Johan Rosenmeyer Grand5-onkel
Johanne Nielsdatter Grand5-tante
Jørgen Nielsen Grand5-onkel
Karen Thøgersdatter Grand5-tante
Knud Nielsen Grand5-onkel
Maren Nielsdatter Grand5-tante
Niels Nielsen Grand5-onkel
Rasmus Nielsen Grand5-onkel
Hans Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1592 1662
Ingvard Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1594
Carl Nielsen Mulvad Grand5-onkel Mulvadgård, Bramming, Ribe, Danmark 1596 1662
Christian ANdersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1604 1666
Hans Andersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 1605 02.03.1681
Anne Thøgersdatter Grand5-tante Skyum, Thisted, Danmark 1607
Keld Andersen Schytte Grand5-onkel Tostrup, Roum, Ålborg, Danmark 02.06.1619
Carl Rosenmeyer Grand5-onkel 1630 1670
Grand6-onkler & -tanter
Offer Mulvad Grand6-onkel
Anne Christophersdatter Bang Grand6-tante Skyum, Thisted, Danmark 1567 1639
Maren Nielsdatter Schytte Grand6-tante Kobberup, Viborg, Danmark 1567
Jacob Jacobsen Holm Grand6-onkel Viborg, Viborg, Danmark 1587 Nykøbing, Lodderuo, Viborg, Danmark 1663
Kirsten Jacobsen Holm Grand6-tante Viborg, Viborg, Danmark 1590 1653
Else Jacobsen Holm Grand6-tante Viborg, Viborg, Danmark 1591
Svigeronkler & -tanter
Anne Jensdatter Tante (indgiftet) Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Maren Christensdatter Tante (indgiftet) 1790 Ruskiær, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.12.1836
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Lund Grand4-tante (indgiftet)
Anne Margrethe Hansdatter Gradtante (indgiftet)
Anne Nielsdatter 7xGreat aunt-in-law
Anne Pedersdatter Bruun Grand3-tante (indgiftet)
Cathrine Hansdatter Tørslef Gradtante (indgiftet)
Dorthea Clemensdatter Grand3-tante (indgiftet)
Gjøde Jensen Grand3-onkel (indgiftet)
Hans Nielsen Teilmann Grand3-onkel (indgiftet)
Ib Nielsen Grand4-onkel (indgiftet)
Jens Sørensen Grand3-tante (indgiftet)
Johan Andersen Grand3-onkel (indgiftet)
Karen Baggesdatter Grand3-tante (indgiftet)
Karen Christophersdatter Stub Grand2-tante (indgiftet)
Maren Kjeldsdatter Trane 7xGreat aunt-in-law
Maren Nielsen Schytte 7xGreat aunt-in-law
Margrethe Jacobsdatter Grand5-tante (indgiftet)
Maria Nielsdatter Arctand Grand6-tante (indgiftet)
Mette Jensdatter Grand5-tante (indgiftet)
Niels Olesen Schytte 7xGreat aunt-in-law
Peder Jacobsen Holst Grand5-onkel (indgiftet)
Poul Ibsen 7xGreat uncle-in-law
Rasmus Jensen Grand3-onkel (indgiftet) Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Simon Willadsen Slange Grand6-onkel (indgiftet)
Søren Christensen Bhie Grand6-tante (indgiftet) Ingstrup, Hjørring, Danmark
Thøger Kjeldsen Trane Grand6-onkel (indgiftet)
Thomas Christensen Mumme Grand6-onkel (indgiftet)
Ukendt Grand5-tante (indgiftet)
Zachris Wognsen Wagner Grand3-tante (indgiftet) 1699
Fætre/kusiner
Christen Christensen Fætter 02.04.1826
Jens Christensen Fætter 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Kusine
Bodil Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Kusine Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Fætter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Ane Marie Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.07.1824
Kjersten Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.02.1826
Ane Christensdatter Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1828
Ole Christensen Fætter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.04.1831
Inger Kjerstine Christensen Kusine Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1834
Fjerne slægtninge
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tiptipoldeforældres tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Andre slægtninge
Anders Christian Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Anne Nielsdatter Banner 1st cousin 14 times removed up (f) Vinstrup 1475
Anton Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Ellen Pedersdatter Skram 2nd cousin 13 times removed up (f)
Knud Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn
Jens Nielsen Kaas 3rd cousin 12 times removed up (m) 1477 Taarupgaard 1519
Niels Jensen Kaas 4th cousin 11 times removed up (m) 1505 1534
Peder Jacobsen Holm 1st cousin 7 times removed up (m) 1585 1639
Anne Pedersdatter Holm 2nd cousin 6 times removed up (f) 1630 1677
Ide Rubechsdatter Humble 3rd cousin 5 times removed up (f) 1650 1677
Helvig Lauridsdatter Bech 4th cousin 4 times removed up (f) 1677 1761
Rasmus Jensen Grand2-halvonkel Snærild 26.04.1771
Knud Rasmussen Grand2-halvonkel Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Maren Rasmusdater Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Grand2-halvtante 26.06.1807 21.11.1869
Knud Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Niels Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Grand2-halvonkel Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Grand2-halvonkel Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Grand2-halvtante Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Hans Rasmussen Grand2-halvonkel 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Grand2-halvtante Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Poul Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/datterdatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tiptipoldeforældres sønne-/dattersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Jørgen Mikkel Hansen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tiptipoldeforældres tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tiptipoldeforældres tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Halvnevøer/niecer
Ane Kirstine Nielsen Halvniece Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Halvnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Halvnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Halv-gradnevøer/-niecer
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Halv-grandnevø
Niels Peder Nielsen Frandsen Halv-grandnevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Halv-grand2-nevøer/-niecer
Arne kristian Nielsen Frandsen Halv-grand2-nevø Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Halv-grand2-niece Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-53.7) - 28.9 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-33.7) - 18.0 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-32.4) - 23.9 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-28.3) - 33.1 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 (-2.2) - 5.8 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 0.9 - 10.9 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 1.6 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 3.2 - 10.3 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 5.3 - 8.7 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 5.8 - 62.0 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 5.8 - 79.0 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 5.8 - 13.8 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 7.2 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 8.8 - 67.1 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 9.1 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 9.2 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 10.4 - 12.1 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 10.4 - 10.5 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 10.6 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 11.9 - 37.4 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 12.1 - 63.3 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 12.1 - 12.2 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 13.2 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 13.2 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 13.6 - 89.6 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 13.8 - 21.8 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 14.5 Wartburg festival Tyskland
1818 15.2 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 16.7 - 87.4 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 20.4 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 20.6 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 21.8 - 25.8 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 25.8 - 33.8 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 26.9 - 41.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 26.9 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 29.1 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 29.6 - 120.7 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 30.2 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 30.9 - 96.9 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 33.8 - 37.8 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 34.1 - 97.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 34.2 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 34.2 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 34.5 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 35.2 - 113.9 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 36.2 - 39.2 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 37.4 - 45.9 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 37.8 - 37.9 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 37.9 - 41.9 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 40.6 - 107.1 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 41.6 - 126.0 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 41.9 - 45.9 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 43.2 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 43.2 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 43.8 - 128.5 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 43.8 - 119.3 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 44.2 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 44.2 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 44.7 - 74.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 44.8 - 46.4 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 44.9 - 45.9 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 45.6 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 45.9 - 47.2 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 45.9 - 87.6 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 46.2 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 47.2 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 47.2 - 49.9 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 48.2 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 48.2 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 48.2 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 49.6 - 67.4 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 49.9 - 53.9 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 50.2 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 53.0 - 136.5 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 53.9 - 57.9 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 54.1 - 55.0 Utah-krigen Mormon-historie
1859 56.2 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 57.9 - 62.0 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 57.9 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 58.0 - 62.0 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 58.4 - 138.9 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 60.3 - 144.0 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 60.5 - 133.9 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 62.0 - 65.9 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 63.1 - 63.3 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 63.9 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 65.2 - 75.2 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 65.9 - 73.9 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 66.4 - 81.2 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 67.0 - 120.8 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 67.2 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 67.2 - 68.1 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 67.7 - 84.9 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 68.0 - 86.9 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 68.6 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 71.6 - 161.8 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 72.7 - 164.1 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 73.9 - 77.9 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 75.2 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 75.2 - 78.2 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 75.7 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 75.9 - 152.0 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 76.2 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 76.2 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 76.2 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 77.5 - 84.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 77.7 - 77.9 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 77.9 - 78.4 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 78.3 - 151.9 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 78.4 - 81.9 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 79.2 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 79.2 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 80.8 - 160.7 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 81.2 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 81.6 - 81.9 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 81.9 - 85.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 83.2 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 83.2 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 83.5 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 84.2 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 84.2 - 86.2 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 84.9 - 85.2 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 85.2 - 115.6 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 85.2 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 85.9 - 89.9 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 86.0 - 95.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 86.0 - 142.1 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 87.2 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 87.2 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 87.5 - 166.0 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 87.6 - 145.4 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 89.9 - 93.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 90.0 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 93.2 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 93.2 - 94.2 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 93.9 - 98.4 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 95.4 - 98.5 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 96.5 - 99.1 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 97.4 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 97.8 - 107.1 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 98.4 - 105.9 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 98.5 - 115.6 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 98.5 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 98.6 - 163.7 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer