A3et

?

Persondiagram

Yderligere navne

Yderligere navne Navn
Giftenavn Povelsen

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Christen Povelsen Povel Christensen

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 13.05.1787 Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark
Begravelse 28.05.1787

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Christen Povelsen Mandlig partner eller ægtemand
Børn
Povel Christensen Søn
Oldebørn
? Andersen Oldesøn 1746
? Andersen Oldesøn 1747
? Andersen Oldesøn 1748
Edel Andersen Oldedatter Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.08.1749
Peder Andersen Oldesøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.07.1750
Ædel Andersen Oldedatter Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 27.12.1752
Poul Andersen Oldesøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 24.02.1754
Povel Andersen Oldesøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 01.06.1755
Anne Andersen Oldedatter Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 20.08.1758
Poul Andersen Tyvkjær Post Oldesøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 26.01.1772 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1839
Mette Poulsen Oldedatter Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 13.05.1787
Pallie Andersen Oldesøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 19.10.1788
Tipoldebørn
Niels Poulsen Tipoldesøn 26.04.1795 1795
Mette Poulsdatter Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.09.1797
Niels Poulsen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.07.1800 Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.08.1800
Anders Poulsen Tipoldesøn Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Marianne Poulsen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.12.1805
Nicoline Poulsen Tipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.12.1808 Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 08.05.1876
Maren Poulsen Tipoldedatter 16.12.1810
Tiptipoldebørn
Kirsten Kristensdatter Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.10.1825
Henrik Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 11.07.1902
Poul Andersen Tiptipoldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Pvel Christjan Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.01.1832 30.08.1832
Rasmus Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Povel Christjan Kristensen Tiptipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 16.09.1833 28.01.1839
Kirsten Andersen Tiptipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Tiptipoldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Frands Kristensen Tiptipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 01.06.1838 13.12.1838
Anders Andersen Tiptipoldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Frands Kristensen Tiptipoldesøn Gulforhoved, 7441 Bording, Danmark 26.05.1841 26.10.1841
Kirstine Linesen Tiptipoldedatter Boes, Dover, Skanderborg, Danmark 30.01.1843
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Tiptipoldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Tiptipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tip3-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip3-oldesøn
Anton Andersen Tip3-oldesøn
Knud Andersen Tip3-oldesøn
Niels Martinus Andersen Tip3-oldesøn
Otto Marinus Andersen Tip3-oldesøn
Maren Sofie Laursen Tip3-oldedatter Hornum Mark Hvirring, Skanderborg, Danmark 12.02.1852
Jørgen Mikkel Hansen Tip3-oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tip3-oldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tip3-oldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tip3-oldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tip3-oldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Katrine Kristensen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885 Elling, Funder, Viborg, Danmark
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tip3-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tip3-oldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tip3-oldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tip4-oldebørn
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Albert Henry Madsen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.11.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Hulda Natalie Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Petrea Nielsine Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 27.01.1907
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Hjalmer Uhrskov Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 27.08.1909
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Peder Rudolf Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 19.05.1911
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tip4-oldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Svend Børge Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 24.05.1913
Jutta Antonie Helene Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Arthur Løvgren Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 10.09.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Oda Kirstine Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 22.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tip4-oldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Vagner Herløv Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 15.03.1920
Rosa Ketty Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Egon Lindegaard Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Iris Agathe Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 06.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Doris Irene Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.06.1925
Søren Åge Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Regner Højmark Madsen Tip4-oldesøn Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926 08.02.1927
Ritta Miga Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 14.09.1926
Hans Erik Andersen Tip4-oldesøn 22.8.1927
Ruth Olivia Madsen Tip4-oldedatter Funder, Viborg, Danmark 19.05.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tip4-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip4-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip5-oldebørn
Andersen Tip5-oldersøn
Ellen Margrethe Jensen Tip5-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip5-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.07.66
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip5-oldersøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip5-oldersøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip5-oldersøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip5-oldersøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip5-oldersøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip5-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip5-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip5-oldersøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip5-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip5-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip5-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip5-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip5-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip5-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip5-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip5-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip5-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip5-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip5-oldersøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip5-oldersøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip5-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip5-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip5-oldersøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip5-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip5-oldersøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip5-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip5-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip5-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip5-oldersøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip5-oldersøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip5-oldersøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip5-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip5-oldersøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip5-oldersøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip5-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip5-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip5-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip5-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip5-oldersøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip5-oldersøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip5-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip5-oldersøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip5-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip6-oldebørn
Chatrine Hansen Tip6-oldedatter
Connie Pedersen Tip6-oldedatter
Mira Jun Pedersen Tip6-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip6-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip6-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip6-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip6-oldesøn Århus 24.11.99
Lone Pedersen Tip6-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip6-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip6-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip6-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip6-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip6-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip6-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip6-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip6-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip6-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip6-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip6-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip6-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip6-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip6-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip6-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip6-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip6-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip6-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip6-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip6-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip6-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip6-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip6-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip6-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip6-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip6-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip6-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip6-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip6-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip6-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip6-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip6-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip6-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip6-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip6-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip6-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip6-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip6-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip6-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip6-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip6-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip6-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip6-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip6-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip6-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip6-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Fjern efterslægt
Soya Martini Revsbæk 8th granddaughter
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk 8th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 8th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 8th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 8th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 8th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 8th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 8th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Børnebørn
Abelone Marie Hovgaard Tip4-oldesvigerdatter
Åge Pedersen Tip4-oldesvigersøn
Ane Kirstine Andersen Tiptipoldesvigerdatter
Ane Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip5-oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip4-oldesvigersøn
Emma K Eugenia Gudiksen Tip4-oldesvigerdatter
Erik Kelø Tip5-oldesvigersøn
Gerda Marie Olsen Tip4-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip5-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tip4-oldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter
Henning Kristensen Tip5-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tip4-oldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Jens Madsen Tip3-oldesvigersøn
Jytte Thøgersen Tip5-oldesvigerdatter
Mads xx Tip3-oldesvigersøn
Maria Kirstine Andersen Tip4-oldesvigerdatter
Meinert Møller Tip5-oldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tip4-oldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Tip4-oldesvigerdatter
Peder Emil Korsbakke Tip4-oldesvigersøn
Pia Brandt Johansen Tip5-oldesvigerdatter
Preben Pedersen Tip5-oldesvigersøn 7.1995
Selmer Viggo Jespersen Tip4-oldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Tiptipoldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip5-oldesvigersøn
Søren Troldeskov Tip6-oldesvigersøn
Susanne Margrethe Madsen Tip5-oldesvigerdatter
Svend Niels Kristian Pedersen Tip4-oldesvigersøn
John Nielsen Lund Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip5-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip5-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Anders Poulsen Sønne-/dattersøn Lund, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 11.05.1727 13.11.1819
Anne Pallisdatter Datter-/Sønnesøns ægtefælle Lundgaard, Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 1751
Kirstine Nielsdatter Oldesvigerdatter Thorup, Sunds, Ringkøbing, Danmark 13.05.1770 Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 12.02.1846
Kristian Henriksen Tipoldesvigersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.07.1855
Karen Rasmusdatter Tipoldesvigerdatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Hans Jørgensen Tiptipoldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Anne Marie Andersen Tiptipoldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Tiptipoldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Peder Sørensen Tiptipoldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tip3-oldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Emma Amalie Sørensen Tip3-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Mette Kirstine Jokumsen Tip3-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Otto Marinus Andersen Tip4-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip4-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip4-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip4-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Jens Jensen Skou Tip4-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Kristian Ernst Laubjerg Tip4-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip4-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip4-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tip4-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tip4-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip5-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip5-oldesvigerdatter 10.10.1939
Ulla Svendsen Tip4-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip5-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip5-oldesvigersøn 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tip4-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip5-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip5-oldesvigersøn 20.01.1954
Egon Rohden Tip5-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip5-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip6-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip5-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip5-oldesvigersøn 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip5-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip5-oldesvigerdatter 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip5-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip5-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip5-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan Tip6-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-81.4) - 2.9 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-55.3) - 12.6 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-54.4) - 5.2 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-37.7) - 44.9 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-17.8) - 34.0 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-16.4) - 39.9 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-12.3) - 49.1 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 2.0 - 9.8 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 2.2 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 4.3 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 5.1 - 13.1 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 5.4 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 7.1 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 8.1 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 8.2 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 9.8 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 10.5 - 13.8 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 12.1 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 13.8 - 21.8 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 15.1 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 16.9 - 26.9 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 17.6 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 19.2 - 26.2 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 21.3 - 24.7 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 21.8 - 78.0 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 21.8 - 95.0 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 21.8 - 29.8 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 23.1 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 24.8 - 83.1 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 25.1 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 25.1 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 26.4 - 28.1 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 26.4 - 26.5 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 26.6 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 27.9 - 53.4 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 28.1 - 79.3 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 28.1 - 28.2 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 29.2 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 29.2 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 29.6 - 105.6 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 29.8 - 37.8 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 30.5 Wartburg festival Tyskland
1818 31.2 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 32.7 - 103.4 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 36.4 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 36.6 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 37.8 - 41.8 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 41.8 - 49.8 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 42.9 - 57.2 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 42.9 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 45.1 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 45.6 - 136.7 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 46.2 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 46.9 - 112.9 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 49.8 - 53.8 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 50.1 - 113.8 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 50.2 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 50.2 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 50.5 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 51.2 - 129.9 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 52.2 - 55.2 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 53.4 - 61.9 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 53.8 - 53.9 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 53.9 - 57.8 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 56.6 - 123.1 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 57.6 - 142.0 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 57.8 - 61.8 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 59.2 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 59.2 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 59.8 - 144.5 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 59.8 - 135.3 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 60.2 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 60.2 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 60.7 - 90.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 60.8 - 62.4 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 60.9 - 61.9 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 61.6 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 61.8 - 63.2 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 61.9 - 103.6 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 62.2 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 63.2 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 63.2 - 65.9 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 64.2 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 64.2 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 64.2 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 65.6 - 83.4 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 65.9 - 69.9 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 66.2 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 69.0 - 152.5 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 69.9 - 73.9 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 70.1 - 71.0 Utah-krigen Mormon-historie
1859 72.2 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 73.9 - 78.0 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 73.9 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 74.0 - 78.0 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 74.4 - 154.9 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 76.3 - 160.0 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 76.5 - 149.9 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 78.0 - 81.9 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 79.1 - 79.3 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 79.9 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 81.2 - 91.2 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 81.9 - 89.9 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 82.4 - 97.2 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 83.0 - 136.8 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 83.2 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 83.2 - 84.0 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 83.7 - 100.9 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 84.0 - 102.9 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 84.5 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 87.6 - 177.8 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 88.7 - 180.1 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 89.9 - 93.9 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 91.2 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 91.2 - 94.2 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 91.7 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 91.9 - 168.0 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 92.2 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 92.2 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 92.2 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 93.5 - 100.3 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 93.7 - 93.9 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 93.9 - 94.4 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 94.3 - 167.9 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 94.4 - 97.9 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 95.2 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 95.2 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 96.8 - 176.7 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 97.2 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 97.6 - 97.9 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 97.9 - 101.9 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 99.2 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 99.2 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 99.5 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter