A3et

Christian Bertelsen

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Bertel Madsen 1758 Lisbeth Nielsdatter 1763

Partnere

Partner Fødselsdato Børn
Inger Nielsdatter

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 24.01.1806
Vielse 17.10.1841

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Inger Nielsdatter Ægtehustru
Brødre & søstre
Maren Bertelsdatter Søster
Edel Bertelsdatter Søster Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1787
Mads Bertelsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1789
Edel Bertelsdatter Søster Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.02.1792 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.03.1873
Margrethe Bertelsdatter Søster Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.02.1795 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1870
Niels Bertelsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 09.03.1798
Niels Bertelsen Broder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 25.10.1801
Forældre
Bertel Madsen Fader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1839
Lisbeth Nielsdatter Moder Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1833
Bedsteforældre
Mette Bertelsdatter Bedstemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1723 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Mads Svenningsen Bedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1724 5.1763
Margrethe Rasmusdatter Bedstemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1728 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 11.1790
Niels Svenningsen Bedstefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1730 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.11.1799
Oldeforældre
Søfren Svenningsen Oldefader Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1668 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 5.1750
Christen Svenningsen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1680
Rasmus Pedersen Oldefader Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1680
Karen Pedersdatter Oldemoder Uggelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1685
Anne Madsdatter Oldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1754
Kirsten Christensdatter Oldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1695 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1762
Bertel Christiansen Oldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1769
Maren Nielsdatter Oldemoder Bjødstrup, Thorsager, Randers, Danmark 1700 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1754
Tipoldeforældre
Anna Jensdatter Tipoldemoder
Niels Søvrensen Tipoldefader
Svenning Søfrensen Tipoldefader Bregnet, Randers, Danmark 1642
Karen Søfrensen Tipoldemoder 1643 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1712
Mads Shot Tipoldefader Thorsager, Randers, Danmark 1653 Thorsager, Randers, Danmark 6.1740
Karen Povelsdatter Tipoldemoder Thorsager, Randers, Danmark 1654 Thorsager, Randers, Danmark 10.1740
Anne Sørensdatter Tipoldemoder Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1655 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1741
Christian Pedersen Degn Tipoldefader Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1658 Marie Magdalene, Randers, Randers, Danmark 1713
Karen Laursdatter Tipoldemoder Marie Magdalene, Bregnet, Randers, Danmark 1662 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1743
Christian Bertelsen Leth Smed Tipoldefader Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1671 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1742
Svogre & svigerinder
Søren Andersen Svoger Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Mogens Christensen Svoger Hornslet, Randers, Danmark 1790 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.02.1874
Nevøer & niecer
Anders Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Maren Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Mette Mogensdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 31.01.1823
Mette Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Lisbeth Mogensdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 19.06.1824
Madsine Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Christian Mogensen Nevø 17.01.1826
Maren Mogensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.07.1827
Mette Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Mette Marie Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Marie Kirstine Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Mads Mogensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1830
Karen Sørensdatter Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Bertel Mogensen Nevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 30.08.1832
Kirsten Mogensdatter Niece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.01.1834
Jens Christian Sørensen Nevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Kirstine Sørensen Niece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Grandnevøer & grandniecer
Jens Bertelsen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Grandniece Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Grandniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Grandniece Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Grandniece Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Grandnevø Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Grandniece Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Grandnevø Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Søren Nielsen Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Thomas Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Grandniece Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Jens Sørensen Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Søren Peter Sørensen Grandnevø Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Søren Andersen Jensen Grandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Ane Margrethe Jensen Grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Anders Marius Christian Jensen Grandnevø Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Grandniece Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Grand2-nevøer & -niecer
Ane Mette Nielsen Mohr Grand2-niece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Grand2-niece 09.11.1912
Anna Grand2-nevø
Frida Marie Mohr Grand2-niece
Gerda Elisabeth Mohr Grand2-niece
Kristen Vilhelm Mohr Grand2-nevø
Kristine Mohr Grand2-niece
Niels Andersen Mohr Grand2-nevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Grand2-niece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Grand2-niece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Grand2-niece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Grand2-niece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Grand2-niece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Grand2-niece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Grand2-nevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Grand2-nevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Grand3-nevøer & -niecer
Laurits Mohr Grand3-nevø
Marie Mohr Grand3-niece
Signe Mohr Grand3-niece
Vilhelm Mohr Grand3-nevø
Svend Harry Jochumsen Grand3-nevø Herning 19.02.1916 Horsens 28.09.1974
Jens Kristian Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Anders Verner Hansen Grand3-nevø Odense 08.07.1918 04.09.1982
Dagmar Viola Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Inger Hansen Grand3-niece Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 14.05.1920 29.11.1987
Rosa Ketty Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Knud Hansen Grand3-nevø Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 22.06.1922
Karen Margrete Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Grand3-nevø 22.8.1927
Annelise Birthe Hofmann Grand3-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 17.07.1928
Gerda Elisabeth Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Karen Margrethe Mohr Grand3-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 23.01.1930
Ella Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Gerda Haugaard Grand3-nevø 05.05.1931
Aage Winther Sørensen Grand3-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 04.07.1931
Knud Vilhelm Mohr Grand3-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 15.05.1932
Karl Heinrich Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Jytte Marie Mohr Grand3-niece Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.03.1934 Kristrup, Randers, Danmark 05.02.1971
Inger Lise Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Grand3-niece Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Steffen Mohr Leibo Grand3-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 09.04.1938
Frode Andersen Grand3-nevø Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Hanne Hofmann Grand3-niece Sct Mathæus Sogn, København, København, Danmark 31.01.1939
Erik Winther Sørensen Grand3-nevø Sct Peders Sogn, Randers, Danmark 08.07.1940
Bent Villy Andersen Grand3-nevø Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Peter Laibo Grand3-nevø Gethsemene Sogn, København, Danmark 27.03.1949
Grand4-nevøer & -niecer
Andersen Grand4-nevø
LiselLotte Bangshåb Grand4-niece Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Grand4-niece Horsens 01.07.66
Lander Gulhammer Pedersen Grand4-nevø 08.04.1933
Anne Lise Andersen Grand4-niece Horsens 07.11.1940
Kirsten Jochumsen Grand4-niece Horsens 13.07.1944
Joan Guldhammer Pedersen Grand4-niece 29.07.1944
Jette Loise Franzen Grand4-niece Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Grand4-nevø Horsens 02.08.1946
Vivi Jochumsen Grand4-niece Horsens 29.12.1946 1947
Ivan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Grand4-niece Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Grand4-niece Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Grand4-niece 07.04.1948
Vivi Margot Jochumsen Grand4-niece Horsens 26.08.1948
Erna Guldhammer Pedersen Grand4-niece Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Grand4-niece Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Grand4-nevø Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Grand4-nevø Horsens 08.07.1952
Svend Harry Jochumsen Grand4-nevø Horsens 28.05.1953
Helle Krogh Hansen Grand4-niece 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Grand4-niece Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Grand4-nevø Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Grand4-niece Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Grand4-nevø Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Grand4-niece Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Grand4-niece Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Grand4-niece Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Grand4-nevø Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Grand4-nevø Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Grand4-nevø Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Grand4-niece Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Grand4-nevø Århus 09.01.1961
Steen Andersen Grand4-nevø Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Grand4-niece Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Grand4-niece Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Grand4-niece Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Grand4-niece Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Grand4-nevø Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Grand4-nevø Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Grand4-niece Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Grand4-nevø Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Grand4-niece Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Sten Weber Hansen Grand4-nevø 1969
Grand5-nevøer & -niecer
Chatrine Hansen Grand5-niece
Connie Pedersen Grand5-niece
Mira Jun Pedersen Grand5-niece Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Grand5-nevø Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Grand5-niece Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Grand5-niece Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Grand5-nevø Århus 24.11.99
Lone Pedersen Grand5-niece 17.12.1956
Tommy Mikkelsen Grand5-nevø Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Grand5-niece Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Grand5-nevø Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Grand5-niece Vejle 14.02.1973
Loise Møller Grand5-niece Århus 03.07.1974
Melmanat Grand5-nevø Iran 23.08.1974
Janni Bjerremand Kristensen Grand5-niece 21.01.1975
Lisbeth Rebekka Kelø Grand5-niece Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Grand5-niece Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Morten Revsbæk Grand5-nevø Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Grand5-niece 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Grand5-nevø Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Grand5-niece Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Grand5-niece Århus 03.11.1981
Michael Rohden Grand5-nevø Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Grand5-niece Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Grand5-niece Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Grand5-nevø 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Grand5-niece Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Grand5-nevø Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Grand5-niece Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Grand5-nevø Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Grand5-nevø Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Grand5-nevø Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Grand5-niece Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Grand5-niece Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Grand5-nevø Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Grand5-nevø Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Grand5-niece Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Grand5-niece Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Grand5-niece Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Grand5-nevø 12.11.1993
Sophie Thomsen Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Grand5-nevø Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Grand5-nevø Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Grand5-niece Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Grand5-nevø Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Grand5-nevø Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Grand5-nevø Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Grand5-nevø Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Grand5-niece Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Grand5-nevø Rigshospitalet, København 25.07.2002
Onkler & tanter
Anna Madsdatter Tante
Christian Madsen Onkel
Inger Nielsdatter Tante
Inger Nielsdatter Tante
Knud Madsen Onkel
Lisbeth Nielsdatter Tante
Margrethe Nielsdatter Tante
Niels Nielsen Svenningsen Onkel
Rasmus Nielsen Svenningsen Onkel
Søren Nielsen Svenningsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1752 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.1808
Maren Nielsdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1755 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1783
Svenning Madsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1760 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 9.1811
Svenning Nielsen Svenningsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1767 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.02.1837
Margrethe Nielsdatter Tante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 08.12.1791
Jens Nielsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.05.1794
Niels Nielsen Onkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 29.01.1796
Grandonkler & grandtanter
Christian Bertelsen Grandonkel
Edel Bertelsdatter Grandtante
Else Bertelsdatter Grandtante
Jacob Bertelsen Grandonkel
Karen Bertelsdatter Grandtante
Knud Svenningsen Grandonkel
Pofel Svenningsen Grandonkel
Svenning Svenningsen Grandonkel
Svenning Svenningsen Grandonkel
Birgitte Søfrensdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1698
Karen Søfrensdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.01.1700
Svenning Søfrensen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.12.1703
Mette Søfrensdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1706
Karen Svenningsdatter Grandtante 20.07.1710
Hans Svenningsen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1727 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1817
Kirsten Søfrensdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1728
Christian Bertelsen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1729
Søren Søfrensen Grandonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1733
Maren Søfrensdatter Grandtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1735
Søren Bertelsen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1737 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.1775
Grand2-onkler & -tanter
Povel Madsen Grand2-onkel
Johan Christian Leth Grand2-onkel 1695
Mathias Christiansen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.06.1697
Lars Christiansen Grand2-onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.04.1703
Maren Madsdatter Grand2-tante Fårup, Thorsager, Randers, Danmark 13.01.1704
Svigeronkler & -tanter
Jacob Jørgensen Notler Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1750
Ane Sørensdatter Tante (indgiftet) Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1756 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 04.04.1826
Ane Margrethe Jensdatter Tante (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1758 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.09.1837
Inger Jensdatter Tante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1765 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.01.1820
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anders Moesmand Grandonkel (indgiftet)
Birthe Jensdatter Gradtante (indgiftet)
Dorthe Jensdatter Gradtante (indgiftet)
Espen Nielsen Grandonkel (indgiftet)
Peder Sørensen Grandonkel (indgiftet)
Christen Madsen Grandonkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1693 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1.1766
Jens Bach Grandonkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1713
Anne Nielsdatter Gradtante (indgiftet) Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1722 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 4.1788
Kirsten Andersdatter Gradtante (indgiftet) Randers 1745
Fætre/kusiner
Anne Jacobsdatter Kusine
Anne Margrethe Jacobsen Kusine
Hans Sørensen Fætter
Hans Sørensen Fætter
Jens Svenningsen Fætter
Jens Svenningsen Fætter
Jørgen Jacobsen Fætter
Margrethe Svenningsdatter Kusine
Niels Jacobsen Fætter
Niels Svenningsen Fætter
Rasmus Sørensen Fætter
Søren Svenningsen Fætter
Inger Jacobsdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 24.03.1782
Niels Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1782
Søren Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 02.05.1784
Mads Svenningsen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.04.1788
Niels Svenningsen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 20.07.1788 23.12.1843
Mette Svenningsdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 21.07.1792
Abel Svenningsdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 06.01.1794
Jacob Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 23.07.1794
? Sørensen Fætter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 2.1796
Maren Svenningsdatter Kusine Rønde 03.06.1796
Ane Marie Svenningsdatter Kusine Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 28.06.1798
Inger Svenningsdatter Kusine Rønde 29.11.1799
Andre slægtninge
? Christensen Halvonkel
Anna Hansdatter Halvtante
Anne Sørensdatter Halvtante
Bertel Christiansen Halvonkel
Bertel Sørensen Halvonkel
Christian Hansen Halvonkel 22.11.1817
Christian Sørensen Halvonkel
Clemen Christiansen Halvtante
Jacob Christiansen Halvonkel
Kirsten Christensdatter Halvtante
Knud Hansen Halvonkel 01.06.1836
Mads Christensen Halvonkel
Maren Christensdatter Halvtante
Niels Christiansen Halvonkel
Povel Hansen Halvonkel
Povel Hansen Halvonkel
Rasmus Christensen Halvonkel
Rasmus Christensen Halvonkel
Sidsel Christensdatter Halvtante 26.04.1822
Søren Christensen Halvonkel
Karen Christensdatter Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 13.11.1740
Svenning Christensen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 12.07.1744
Karen Christensdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 14.08.1746
Kirsten Jensdatter Halvtante Thorsager, Randers, Danmark 14.05.1752
Lars Bach Halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 27.04.1755
Kirsten Jensdatter Bach Halvonkel Thorsager, Randers, Danmark 04.03.1759
Niels Hansen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 27.09.1761
? Hansdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 1763
? Hansen Halvonkel Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 7.1764
? Hansen Halvonkel 7.1764
Zidsel Hansdatter Halvtante Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 17.11.1765
? Christiansen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 2.1790

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-56.4) - 26.2 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
15 Aug 1769 - 5 May 1821 (-36.5) - 15.3 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 (-35.1) - 21.2 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 (-31.0) - 30.4 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 (-4.9) - 3.1 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 (-1.8) - 8.2 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 0.5 - 7.5 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 2.6 - 6.0 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 3.1 - 59.3 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 3.1 - 76.3 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 3.1 - 11.1 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 4.4 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 6.0 - 64.4 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 6.4 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 6.4 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 7.7 - 9.4 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 7.7 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 7.9 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 9.1 - 34.7 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 9.4 - 60.6 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 9.4 - 9.5 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 10.4 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 10.4 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 10.9 - 86.9 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 11.1 - 19.1 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 11.7 Wartburg festival Tyskland
1818 12.4 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 13.9 - 84.7 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 17.7 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 17.9 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 19.1 - 23.1 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 23.1 - 31.1 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 24.2 - 38.4 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 24.2 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 26.4 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 26.9 - 118.0 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 27.4 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 28.2 - 94.2 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 31.1 - 35.1 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 31.4 - 95.1 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 31.5 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 31.5 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 31.8 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 32.5 - 111.2 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 33.5 - 36.5 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 34.7 - 43.2 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 35.1 - 35.2 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 35.2 - 39.1 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 37.9 - 104.4 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 38.9 - 123.3 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 39.1 - 43.1 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 40.5 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 40.5 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 41.1 - 125.8 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 41.1 - 116.6 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 41.5 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 41.5 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 42.0 - 71.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 42.1 - 43.7 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 42.2 - 43.2 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 42.9 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 43.1 - 44.5 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 43.2 - 84.9 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 43.5 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 44.5 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 44.5 - 47.1 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 45.5 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 45.5 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 45.5 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 46.9 - 64.7 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 47.1 - 51.1 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 47.5 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 50.3 - 133.8 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 51.1 - 55.1 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 51.4 - 52.2 Utah-krigen Mormon-historie
1859 53.5 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 55.1 - 59.3 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 55.2 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 55.3 - 59.2 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 55.7 - 136.2 Robert Boschs tidsalder Kendte personer
30 Jul 1863 - 7 Apr 1947 57.6 - 141.3 Henry Fords tidsalder Kendte personer
16 Oct 1863 - 17 Mar 1937 57.8 - 131.2 Joseph Austen Chamberlains tidsalder Kendte personer
15 Apr 1865 - 4 Mar 1869 59.3 - 63.2 Amerikanske præsidenter: Andrew Johnson USA - Præsidenter
9 Jun 1866 - 26 Jul 1866 60.4 - 60.5 Den østrigsk-tyske krig Tyskland
10 Mar 1867 61.2 Første taleoverførsel pr. telefon Teknologi
1868 - 1878 62.5 - 72.5 Tiårskrigen Krige
4 Mar 1869 - 4 Mar 1877 63.2 - 71.2 Amerikanske præsidenter: Ulysses S. Grant USA - Præsidenter
5 Sep 1869 - 1884 63.7 - 78.5 Byggeperioden for slottet Neuschwanstein Monumenter
22 Apr 1870 - 21 Jan 1924 64.3 - 118.1 Vladimir Lenins tidsalder Kendte personer
1870 64.5 Begyndelse på Den 3. franske Republik Frankrig
19 Jul 1870 - 10 May 1871 64.5 - 65.3 Den tysk-franske krig Tyskland
18 Jan 1871 - 9 Mar 1888 65.0 - 82.2 Tyske kejsere: Wilhelm I Tyskland
4 May 1871 - 20 Mar 1890 65.3 - 84.2 Kansler i Det tyske Kejserrige: Otto von Bismarck Tyskland
9 Nov 1871 65.8 Grundlæggelsen af det Tyske Rige Tyskland
30 Nov 1874 - 24 Jan 1965 68.9 - 159.1 Sir Winston Leonard Spencer Churchills tidsalder Kendte personer
5 Jan 1876 - 19 Apr 1967 70.0 - 161.3 Konrad Adenauers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1877 - 4 Mar 1881 71.2 - 75.2 Amerikanske præsidenter: Rutherford B. Hayes USA - Præsidenter
1878 72.5 Grundlæggelsen af Bell Telephone Company Virksomheder
1878 - 1881 72.5 - 75.5 2. britisk-afghanske krig Krige
31 Dec 1878 73.0 Første to-takts forbrændingsmotor Automobilhsitorie
14 Mar 1879 - 18 Apr 1955 73.2 - 149.3 Albert Einsteins tidsalder Kendte personer
1879 73.5 Vaccine mod pest opdages Medicin
1879 73.5 Vaccine mod kolera opdages Medicin
1879 73.5 Zulukrigen Krige
10 Oct 1880 - 25 Jul 1887 74.8 - 81.6 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: John Taylor Mormon-historie
20 Dec 1880 - 23 Mar 1881 75.0 - 75.2 1. Boerkrig (’Den 1. sydafrikanske Krig’) Krige
4 Mar 1881 - 19 Sep 1881 75.2 - 75.7 Amerikanske præsidenter: James A. Garfield USA - Præsidenter
6 Aug 1881 - 11 Mar 1955 75.6 - 149.2 Alexander Flemings tidsalder Kendte personer
19 Sep 1881 - 4 Mar 1885 75.7 - 79.2 Amerikanske præsidenter: Chester A. Arthur USA - Præsidenter
1882 76.5 Briterne besætter Ægypten Opdagelser & Kolonisering
1882 76.5 Grundlæggelsen af Peugeot Virksomheder
21 Jan 1884 - 12 Dec 1963 78.0 - 158.0 Theodor Heusss tidsalder Kendte personer
1884 78.5 Første kontrollerede zeppelinflyvning Luftfartshistorie
15 Nov 1884 - 26 Feb 1885 78.9 - 79.1 Berlin-konferencen (’Congo-konferencen’) Opdagelser & Kolonisering
4 Mar 1885 - 4 Mar 1889 79.2 - 83.2 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
1886 80.5 Grundlæggelsen af Johnson & Johnson Virksomheder
1886 80.5 Grundlæggelsen af Coca Cola Company Virksomheder
28 Oct 1886 80.8 Byggeperioden for Frihedsstatuen Monumenter
1887 81.5 Stor oversvømmelse af Huang He (Den gule Flod) Katastrofer
1887 - 1889 81.5 - 83.5 Bygningen af Eiffeltårnet Monumenter
9 Mar 1888 - 15 Jun 1888 82.2 - 82.4 Tyske kejsere: Friedrich III Tyskland
15 Jun 1888 - 9 Nov 1918 82.4 - 112.9 Tyske kejsere: Wilhelm II Tyskland
1888 82.5 Første kommercielle automobil fremstillet af Karl Benz Automobilhsitorie
4 Mar 1889 - 4 Mar 1893 83.2 - 87.2 Amerikanske præsidenter: Benjamin Harrison USA - Præsidenter
7 Apr 1889 - 2 Sep 1898 83.3 - 92.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Wilford Woodruff Mormon-historie
20 Apr 1889 - 30 Apr 1945 83.3 - 139.4 Adolf Hitlers tidsalder Kendte personer
1890 84.5 Grundlæggelsen af General Electric Virksomheder
1890 84.5 Grundlæggelsen af Daimler Virksomheder
14 Oct 1890 - 28 Mar 1969 84.8 - 163.3 Dwight David Eisenhowers tidsalder Kendte personer
23 Nov 1890 - 4 Sep 1948 84.9 - 142.7 Dronning af Holland: Wilhelmina Holland
4 Mar 1893 - 4 Mar 1897 87.2 - 91.2 Amerikanske præsidenter: Grover Cleveland USA - Præsidenter
6 Apr 1893 87.3 Indvielse af Salt Lake Templet Mormon-historie
1896 90.5 Grundlæggelsen af IBM (International Business Machines Corp., tidligere 'Computing Tabulating Recording Corp. (CTR)') Virksomheder
1896 - 1897 90.5 - 91.5 Matabele-opstanden (’Ndebele-Matabele-krigen’) Krige
4 Mar 1897 - 14 Sep 1901 91.2 - 95.7 Amerikanske præsidenter: William McKinley USA - Præsidenter
13 Sep 1898 - 10 Oct 1901 92.7 - 95.8 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Lorenzo Snow Mormon-historie
11 Oct 1899 - 31 May 1902 93.8 - 96.4 2. Boerkrig (’Den 2. sydafrikanske Krig’) Krige
8 Sep 1900 94.7 Galveston hurricane; ødelæggelse af byen Galvestone i Texas Katastrofer
22 Jan 1901 - 6 May 1910 95.1 - 104.3 Konge af Det forenede Kongerige: Edward VII Storbritannien
14 Sep 1901 - 4 Mar 1909 95.7 - 103.2 Amerikanske præsidenter: Theodore Roosevelt USA - Præsidenter
17 Oct 1901 - 19 Nov 1918 95.8 - 112.9 President of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints: Joseph F. Smith Sr. Mormon-historie
19 Oct 1901 95.8 Første motordrevne Zeppelinflyvning Luftfartshistorie
5 Dec 1901 - 15 Dec 1966 95.9 - 161.0 Walter Elias Disneys tidsalder Kendte personer
16 Jun 1903 97.5 Grundlæggelsen af Ford Motor Company Virksomheder
16 Dec 1903 98.0 Første kontrollerede flyvning af brødrene Wright Luftfartshistorie
1904 - 1908 98.5 - 102.5 Herero- og Nama-opstanden (’Herero- og Namaqua-folkemordet’) Krige