A3et

Mette Kirstine Nielsdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Niels Jørgensen 1731 Inger Søfrensdatter Tyrris 1720

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 14.11.1762 Følle, Bregnet, Randers, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Brødre & søstre
Karen Jensdatter Rønde Halvsøster 7.4.1816
Søren Jensen Rønde Halvbroder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Halvsøster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Halvsøster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Jens Jørgensen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Søster Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Broder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Forældre
Inger Søfrensdatter Tyrris Moder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Niels Jørgensen Fader Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Bedsteforældre
Jørgen Johansen Bedstefader 1678
Mette Søfrensdatter Bedstemoder 1.6.1682
Søfren Søfrensen Tyrresen Bedstefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Dorethe Jørgensdatter Bedstemoder Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1690 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.1726
Oldeforældre
Inger Søvrensdatter Oldemoder
Johan Skrædder Jørgensen Oldefader 1707
Jørgen Jørgensen Oldefader
Karen Christensdatter Oldemoder
Søfren Jørgensen Tyrresen Oldefader Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1650 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 3.1704
Maren Søvrensdatter Oldemoder Bregnet, Randers, Danmark 1658 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1730
Tipoldeforældre
Jørgen Tyrisen Tipoldefader
Mette Jensdatter Tipoldemoder
Svogre & svigerinder
Mads Jensen Wad Svoger
Mads Jensen Wad Svoger
Onkler & tanter
Inger Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Onkel
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Søfren Søfrensen Onkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Tyge Sørensen Tyrresen Onkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Tante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Onkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Tante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Anders Sørensen Tyrresen Onkel 1741
Grandonkler & grandtanter
Thomas Søfrensen Tyrresen Grandonkel
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 3.10.1680
Mette Søfrensdatter Grandtante 1.6.1682
Søfren Søfrensen Tyrresen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.9.1686 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.6.1748
Karen Søfrensdatter Grandtante 25.5.1690
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 18.2.1692
Jørgen Søfrensen Tyrresen Grandonkel 2.10.1692
Rasmus Søfrensen Tyrresen Grandonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.1.1695 5.7.1716
Anders Søfrensen Tyrresen Grandonkel 23.7.1699
Anne Søfrensdatter Grandtante 24.01.1701
Svigeronkler & -tanter
Hans Povelsen Onkel (indgiftet) Bregnet, Randers, Danmark 1709 Bregnet, Randers, Danmark 1.1764
Rasmus Kiær Onkel (indgiftet) Thorsager, Randers, Danmark 1718 Thorsager, Randers, Danmark 1792
Johan Jørgensen Onkel (indgiftet) 1746 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1783
Ane Margrethe Poulsdatter Tante (indgiftet) Mørke, Randers, Danmark 1751 Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 4.1786
Fjerne svigeronkler & -tanter
Anna Andersdatter Gradtante (indgiftet)
Karen Jensdatter Gradtante (indgiftet)
Dorethe Jørgensdatter Gradtante (indgiftet) Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1690 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.1726
Kirsten Rasmusdatter Gradtante (indgiftet) Skarresø, Randers, Danmark 1709 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1742
Karen Rasmusdatter Gradtante (indgiftet) 1711
Fætre/kusiner
Tyrresen Fætter
Kirstine Marie Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Kusine Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Hans Hansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Fætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Kusine 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Kusine 1.7.1770
Karen Johansdatter Kusine 6.9.1772
Jørgen Johansen Fætter 21.8.1774
? Johansdatter Kusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Fætter 28.12.1777
Hans Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Johanne Johansdatter Kusine 12.1783 12.1783
Anna Margrethe Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Kusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Kusine 30.1.1791 10.10.1862
Hans Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Hans Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Tygge Andersen Fætter 5.9.1794 21.9.1794
Tygge Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Thyge Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Fætter 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Fætter 17.3.1798 17.3.1798
Dødfødt Andersen Fætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Fjerne slægtninge
Ane Kirstine Sørensdatter Halvfætter
Jørgen Jørgensen Halvfætter
Karen Jensdatter Rønde Halvkusine 7.4.1816
Karen Jørgensdatter Halvkusine
Maren Jørgensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Maren Sørensdatter Halvkusine
Rasmus Jørgensen Halvfætter
Rasmus Sørensen Halvfætter
Tyrresen Halvfætter
Søren Jensen Rønde Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.7.1747
Dorethe Jensdatter Rønde Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 12.4.1750
Karen Jensdatter Rønde Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 8.8.1751
Jens Jørgensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.7.1754
Maren Nielsdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 16.5.1756
Søren Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.5.1757
Jørgen Nielsen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.4.1758
Kirstine Marie Rasmusdatter Halvkusine Thorsager, Randers, Danmark 04.06.1758
Maren Rasmusdatter Halvkusine Thorsager, Randers, Danmark 10.08.1760
Søren Hansen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.03.1761
Jacob Hansen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.10.1762
Hans Hansen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.08.1764
Maren Johansdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.6.1766 23.8.1799
Jørgen Johansen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 20.2.1768
Kirsten Johansdatter Halvkusine 12.3.1769 12.3.1769
Kirsten Johansdatter Halvkusine 1.7.1770
Karen Johansdatter Halvkusine 6.9.1772
Jørgen Johansen Halvfætter 21.8.1774
? Johansdatter Halvkusine Følle, Bregnet, Randers, Danmark 19.3.1776
Mette Kirstine Johansdatter Halvfætter 28.12.1777
Hans Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 15.02.1778 4.1781
Poul Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 5.1779
Karen Rasmusdatter Halvkusine 7.1780
Johanne Johansdatter Halvkusine 12.1783 12.1783
Maren Sørensdatter Halvkusine 1.1784
Anna Margrethe Andersdatter Halvkusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.04.1787
Anna Rebecca Andersdatter Halvkusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.4.1787 14.11.1787
Søren Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1788 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.02.1879
Søren Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 14.12.1788 17.2.1879
Kirsten Marie Andersdatter Halvkusine 30.1.1791 10.10.1862
Kirsten Marie Andersdatter Halvkusine Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 1.1791 Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 10.10.1862
Hans Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.09.1792 Skjødstrup, Randers, Danmark 06.11.1857
Hans Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 23.9.1792 6.11.1857
Tygge Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 05.09.1794
Tygge Andersen Halvfætter 5.9.1794 21.9.1794
Thyge Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 01.11.1795 Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 09.11.1844
Thyge Andersen Halvfætter 1.11.1795 9.11.1844
Dødfødt Andersen Halvfætter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 17.03.1798
Dødfødt Andersen Halvfætter 17.3.1798 17.3.1798
Rasmus Sørensen Halvfætter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.10.1802 Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 16.02.1839
Halvnevøer/niecer
Anders Sørensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Halvnevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Halvniece Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Halvnevø 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Halvniece Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Halvniece Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Halvnevø Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Gjertrud Johanne Hansen Halvniece Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Halvnevø Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Halvniece Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Halvnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Halvniece København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Halvniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Halvniece Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Marie Ottine Andersen Halvniece Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Halv-gradnevøer/-niecer
Jens Bertelsen Halv-grandnevø Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Halv-grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Halv-grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Halv-grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Halv-grandnevø Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Halv-grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Halv-grandnevø Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Halv-grandniece Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Halv-grandniece Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Halv-grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Halv-grandnevø Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Halv-grandniece Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Halv-grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Halv-grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Halv-grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Halv-grandniece Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Halv-grandnevø Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Halv-grandniece Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Halv-grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Halv-grandnevø Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Halv-grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Halv-grandnevø Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Halv-grandnevø Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Halv-grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Halv-grandniece Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Halv-grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Halv-grandniece Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Halv-grandnevø Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Halv-grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Halv-grandniece Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Halv-grandnevø Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Halv-grandnevø Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Halv-grandniece Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Halv-grandniece Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Halv-grandnevø Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Halv-grandnevø Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Halv-grandnevø Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Halv-grandnevø Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Halv-grandniece Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Halv-grandnevø Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Halv-grandniece Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Halv-grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Halv-grandnevø Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Halv-grandniece Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Halv-grandnevø Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Halv-grandniece Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Halv-grandnevø Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Halv-grandniece Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876
Halv-grand2-nevøer/-niecer
Ane Mette Nielsen Mohr Halv-grand2-niece 11.06.1894
Ane Mette Nielsine Mohr Halv-grand2-niece 09.11.1912
Anna Halv-grand2-nevø
Frida Marie Mohr Halv-grand2-niece
Gerda Elisabeth Mohr Halv-grand2-niece
Kristen Vilhelm Mohr Halv-grand2-nevø
Kristine Mohr Halv-grand2-niece
Niels Andersen Mohr Halv-grand2-nevø 30.06.1895
Mette Kirstine Mohr Halv-grand2-niece Sahl, Vinderup, Ringkøbing, Danmark 02.04.1886
Petra Henriette Mohr Halv-grand2-niece Århus 18.11.1889
Thor Dithlev Bredgaard Halv-grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 03.08.1893
Julie Hansine Jokumsen Halv-grand2-niece Borup, Haslund, Randers, Danmark 23.03.1894 Skodborg, Haderslev, Ribe, Danmark 17.04.1923
Mette Kirstine Jokumsen Halv-grand2-niece Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Agnes Jenny Bredgaard Halv-grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.05.1896
Dagmar Marie Jokumsen Halv-grand2-niece Randers 07.09.1898 Randers 07.09.1898
Helga Jokumsen Halv-grand2-niece Randers 24.04.1901 14.02.1978
Kristen Mohr Halv-grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 06.09.1901
Søren Frank Mohr Halv-grand2-nevø Nykøbing Falster, Maribo, Danmark 31.12.1901
Karen Margrethe Jokumsen Halv-grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 02.12.1904 Plejehjemmet De Gamles By, København, Danmark 29.01.1980
Niels Andersen Mohr Halv-grand2-nevø Paderup Kristrup, Randers, Danmark 19.07.1905 Paderup Kristrup, Randers, Danmark 05.07.1985
Christen Mohr Jokumsen Halv-grand2-nevø Randers 15.08.1907 07.02.1908
Clara Elisabeth Jokumsen Halv-grand2-niece Sct Mortens, Randers, Danmark 17.01.1909
Harald Mohr Jokumsen Halv-grand2-nevø Sct Mortens, Randers, Danmark 25.02.1913 København 20.08.1977
Andre slægtninge
Inger Søfrensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.12.1719
Karen Rasmusdatter Halvtante
Mette Rasmusdatter Halvtante
Mette Søfrensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 10.5.1725
Rasmus Søfrensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark
Søfren Søfrensen Halvonkel
Søfren Søfrensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.3.1728
Søren Rasmussen Halvonkel
Inger Søfrensdatter Tyrris Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1720 11.1803
Søfren Søfrensen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.1.1725 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.11.1725
Niels Jørgensen Halvonkel Ugelbølle, Mørke, Randers, Danmark 1731 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.1803
Tyge Sørensen Tyrresen Halvonkel 19.8.1731
Dorthe Søfrensdatter Halvtante 05.10.1732 Thorsager, Randers, Danmark 1764
Maren Sørensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 14.1.1734
Jørgen Sørensen Tyrresen Halvonkel 25.7.1734
Mette Søfrensdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1738 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 17.2.1816
Anders Sørensen Tyrresen Halvonkel 1741
Søren Rasmussen Halvonkel Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1747 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.04.1813
Margrethe Rasmusdatter Halvtante Følle, Bregnet, Randers, Danmark 4.1752 Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.11.1825
Anders Sørensen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 18.02.1816
Lisbeth Marie Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 29.03.1817
Mads Sørensen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.4.1818 28.12.1819
Bertel Sørensen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.08.1819 Mørke, Randers, Danmark 09.09.1888
Anders Poulsen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 31.07.1820
Maren Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 22.12.1820 Årslev, Århus, Danmark 30.08.1910
Anders Poulsen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 03.05.1822
Rasmus Jensen Oldeforældres tipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 16.06.1823
Mette Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 7.1823 12.1894
Mette Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.08.1823 Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 13.12.1894
Ane Poulsdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 07.03.1824
Maren Jensdatter Oldeforældres tipoldedatter Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 19.05.1825 15.10.1829
Niels Poulsen Oldeforældres tipoldesøn 01.01.1826
Madsine Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 08.01.1826
Ellen Pedersdatter Oldeforældres tipoldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 11.02.1826
Christine Hansen Oldeforældres tipoldedatter Ommestrup, Mørke, Randers, Danmark 28.03.1826 Skjødstrup, Randers, Danmark 11.05.1834
Birthe Poulsdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 11.01.1827
Mette Marie Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 1.11.1827
Birthe Kirstine Jensdatter Oldeforældres tipoldesøn Hjelmager, Skjødstrup, Randers, Danmark 20.12.1827 01.03.1846
Mette Marie Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 9.5.1828
Søren Rasmussen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1828
Gjertrud Johanne Hansen Oldeforældres tipoldedatter Skjødstrup, Randers, Danmark 20.02.1829
Niels Poulsen Oldeforældres tipoldesøn Nødager, Randers, Danmark 25.08.1829
Marie Kirstine Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 26.1.1830 21.6.1851
Karen Sørensdatter Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 24.05.1832
Ane Kirstine Poulsdatter Oldeforældres tipoldedatter Nødager, Randers, Danmark 10.11.1833
Jens Christian Sørensen Oldeforældres tipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 04.03.1834
Flore Henriette Andersen Oldeforældres tipoldedatter København, København, Danmark 3.1835
Kirstine Sørensen Oldeforældres tipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 15.05.1837 Mørke, Randers, Danmark 08.08.1924
Maren Poulsdatter Oldeforældres tipoldedatter Nødager, Randers, Danmark 03.06.1838
Marie Ottine Andersen Oldeforældres tipoldedatter Kalø, Bregnet, Randers, Danmark 05.11.1841
Jens Bertelsen Oldeforældres tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 20.04.1846 07.03.1848
Søren Sørensen Oldeforældres tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 3.1849 25.07.1913
Edel Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 04.04.1849 29.06.1881
Jens Bertelsen Oldeforældres tiptipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Søren Bertelsen Oldeforældres tiptipoldesøn Bregnet, Randers, Danmark 22.05.1849
Jacob Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 05.10.1851 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 07.10.1854
Jens Anders Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 18.04.1852
Edel Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 17.07.1853
Mette Sophie Andersen Oldeforældres tiptipoldedatter Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 16.03.1854 Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 26.10.1872
Abelone Caroline Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 24.12.1854
Niels Nielsen Vad Oldeforældres tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 08.08.1855
Sørensmine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 26.02.1856
Jacob Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 01.04.1856
Thomas Chrstian Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 10.05.1856
Vilhelm Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 01.12.1856
Marie Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Stabrand, Randers, Danmark 22.10.1857
Jørgen Balle Oldeforældres tiptipoldesøn Nabelslund, Skjødstrup, Randers, Danmark 14.02.1858
Mette Mette Nielsen Oldeforældres tiptipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 08.09.1858
Søren Andersen Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 11.01.1859
Hans Christian Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Rostved, Bregnet, Randers, Danmark 04.02.1859
Søren Jacob Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 22.09.1859
Albert Thygge Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 17.12.1859
Søren Nielsen Oldeforældres tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 28.07.1860 25.05.1867
Edel Kristine Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.11.1860
Mette Kirstine Nielsine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 10.12.1861
Thomas Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 18.01.1862 05.06.1862
Ædeline Kathrine Sørensen Oldeforældres tiptipoldedatter Årslev, Århus, Danmark 16.08.1862
Anders Pind Mohr Oldeforældres tiptipoldesøn Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 26.06.1863 27.12.1913
Thomas Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 09.08.1863
Inger Marie Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 27.01.1864
Jens Sørensen Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 05.08.1864
Edvard Christian Andersen Oldeforældres tiptipoldesøn Rønde, Bregnet, Randers, Danmark 15.10.1864
Karen Margrethe Mohr Oldeforældres tiptipoldedatter Gundestrup, Hørning, Randers, Danmark 15.09.1865 Sct Mortens, Randers, Danmark 30.10.1935
Mette Johanne Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 05.04.1866
Jens Peder Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Stabrand, Randers, Danmark 21.07.1866
Jens Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 27.10.1866
Søren Peter Sørensen Oldeforældres tiptipoldesøn Årslev, Århus, Danmark 13.01.1867
Søren Andersen Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 16.02.1868
Vilhelmine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 18.02.1869
Søren Andersen Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Følle, Bregnet, Randers, Danmark 21.09.1869
Edel Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 21.01.1870
Edel Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 27.04.1871
Arnold Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Grenå, Randers, Danmark 21.12.1871
Ane Margrethe Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Følle, Bregnet, Randers, Danmark 09.04.1873
Anders Marius Christian Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 06.02.1874 11.02.1874
Hansine Dominika Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Grenå, Randers, Danmark 04.08.1874
Anders Marius Christian Jensen Oldeforældres tiptipoldesøn Mørke, Randers, Danmark 17.12.1874 28.12.1874
Marie Kirstine Jensen Oldeforældres tiptipoldedatter Mørke, Randers, Danmark 24.04.1876

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-56.9) - 27.4 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-30.7) - 37.1 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-29.9) - 29.7 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-13.2) - 69.4 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1756 - 1763 (-6.4) - 0.6 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 0.2 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 6.8 - 58.5 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 8.1 - 64.4 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 11.1 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 12.2 - 73.6 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 12.4 - 20.8 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 13.6 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 20.8 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 26.5 - 34.3 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 26.7 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 28.8 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 29.6 - 37.6 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 29.9 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 31.6 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 32.6 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 32.7 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 34.3 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 35.0 - 38.3 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 36.6 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 38.3 - 46.3 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 39.6 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 41.4 - 51.4 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 42.1 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 43.8 - 50.8 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 45.8 - 49.2 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 46.3 - 102.5 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 46.3 - 119.5 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 46.3 - 54.3 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 47.7 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 49.3 - 107.6 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 49.6 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 49.7 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 50.9 - 52.6 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 51.0 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 51.1 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 52.4 - 77.9 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 52.6 - 103.8 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 52.6 - 52.7 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 53.7 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 53.7 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 54.1 - 130.1 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 54.3 - 62.3 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 55.0 Wartburg festival Tyskland
1818 55.7 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 57.2 - 127.9 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 60.9 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 61.1 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 62.3 - 66.3 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 66.3 - 74.4 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 67.4 - 81.7 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 67.4 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 69.6 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 70.1 - 161.2 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 70.7 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 71.4 - 137.4 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 74.4 - 78.4 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 74.6 - 138.3 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 74.7 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 74.7 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 75.0 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 75.7 - 154.4 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer
1839 - 1842 76.7 - 79.7 1. britisk-afghanske krig Krige
7 Oct 1840 - 17 Mar 1849 77.9 - 86.4 Konge af Holland: Willem II Holland
4 Mar 1841 - 4 Apr 1841 78.4 Amerikanske præsidenter: William Henry Harrison USA - Præsidenter
4 Apr 1841 - 4 Mar 1845 78.4 - 82.4 Amerikanske præsidenter: John Tyler USA - Præsidenter
11 Dec 1843 - 27 May 1910 81.1 - 147.6 Robert Kochs tidsalder Kendte personer
25 Nov 1844 - 4 Apr 1929 82.1 - 166.5 Carl Benzs tidsalder Kendte personer
4 Mar 1845 - 4 Mar 1849 82.4 - 86.4 Amerikanske præsidenter: James K. Polk USA - Præsidenter
1846 83.7 Grundlæggelsen af Carl Zeiss AG Virksomheder
1846 83.7 Grundlæggelsen af Associated Press Virksomheder
11 Feb 1847 - 18 Oct 1931 84.3 - 169.0 Thomas Alva Edisons tidsalder Kendte personer
3 Mar 1847 - 1 Aug 1922 84.4 - 159.8 Alexander Graham Bells tidsalder Kendte personer
1847 84.7 Grundlæggelsen af Cartier Virksomheder
1847 84.7 Grundlæggelsen af Siemens Virksomheder
27 Dec 1847 - 29 Aug 1877 85.2 - 114.9 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Brigham Young Mormon-historie
1 Mar 1848 - 30 Sep 1849 85.4 - 86.9 Den tyske revolution 1848/1849 Tyskland
31 Mar 1848 - 3 Apr 1849 85.4 - 86.4 Nationalforsamlingen mødes i Sct. Paul’s kirke i Frankfurt Tyskland
1 Dec 1848 86.1 Valget af Louis-Napoléon Bonaparte, begyndelsen på Den 2. Republik Frankrig
4 Mar 1849 - 9 Jul 1850 86.4 - 87.7 Amerikanske præsidenter: Zachary Taylor USA - Præsidenter
17 Mar 1849 - 23 Nov 1890 86.4 - 128.1 Konge af Holland: Willem III Holland
1849 86.7 Grundlæggelsen af Pfizer Virksomheder
1850 87.7 Grundlæggelsen af American Express Company Virksomheder
9 Jul 1850 - 4 Mar 1853 87.7 - 90.4 Amerikanske præsidenter: Millard Fillmore USA - Præsidenter
1851 88.7 Grundlæggelsen af Western Union Virksomheder
1851 88.7 Grundlæggelsen af Reuters Virksomheder
1851 88.7 Grundlæggelsen af The New York Times Virksomheder
2 Dec 1852 - 4 Sep 1870 90.1 - 107.9 Franske kejsere: Napoleon III Frankrig
4 Mar 1853 - 4 Mar 1857 90.4 - 94.4 Amerikanske præsidenter: Franklin Pierce USA - Præsidenter
1853 90.7 Grundlæggelsen af Levi Strauss & Co Virksomheder
6 May 1856 - 23 Sep 1939 93.5 - 177.0 Sigmund Freuds tidsalder Kendte personer
4 Mar 1857 - 4 Mar 1861 94.4 - 98.4 Amerikanske præsidenter: James Buchanan USA - Præsidenter
28 May 1857 - 12 Apr 1858 94.6 - 95.5 Utah-krigen Mormon-historie
1859 96.7 Bygningen af Big Ben Monumenter
4 Mar 1861 - 15 Apr 1865 98.4 - 102.5 Amerikanske præsidenter: Abraham Lincoln USA - Præsidenter
17 Mar 1861 98.4 Viktor Emanuel II. proklameres som den første konge af et forenet Italien Italien
12 Apr 1861 - 9 Apr 1865 98.5 - 102.5 Den amerikanske Borgerkrig USA
23 Sep 1861 - 12 Mar 1942 98.9 - 179.4 Robert Boschs tidsalder Kendte personer