A3et

Ellen Sørensdatter

Persondiagram

Forældre

Fader Fødselsdato Moder Fødselsdato
Søren Nielsen 1723 Maren Jensdatter 1725

Personbegivenheder

Begivenhedstype Dato Sted Beskrivelse
Fødsel 1755 Ondrup, Odder, Århus, Danmark
Vielse 30.01.1778 Odder, Århus, Danmark
Død 08.10.1838 Randlev, Århus, Danmark
Begravelse 15.10.1838 Randlev, Århus, Danmark

Slægtskabsrapport

Navn Art Fødselssted Fødselsdato Dødssted Dødsdato
Partner
Byrgde Jørgensen Ægtemand 1739 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 14.05.1828
Byrgde Jørgensen Mandlig partner eller ægtemand 1740 14.04.1828
Byrgde Jørgensen Mandlig partner eller ægtemand 1740 14.04.1828
Brødre & søstre
Niels Sørensen Broder
Knud Sørensen Broder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 10.02.1760
Jens Sørensen Broder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 05.12.1762
Karen Sørensdatter Søster Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.12.1763
Jens Sørensen Broder Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.07.1767
Børn
Johanne Sørensdatter Datter Todbjerg, Randers, Århus, Danmark 1680
Søren Byrgesen Søn Odder, Århus, Danmark 30.01.1778
Maren Byrgdesdatter Datter 03.04.1780
Maren Byrgdesdatter Datter 1780 Ørting, Århus, Danmark 04.08.1846
Jørgen Byrgesen Søn Fruering, Skanderborg, Århus, Danmark 21.04.1782
Anne Byrgesdatter Søn Odder, Århus, Danmark 1785
Gertrud Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 28.03.1790 02.05.1797
Helle Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 10.11.1791
Helle Byrgesdatter Datter Odder, Århus, Danmark 20.11.1793
Gertrud Byrgesdatter Søn Odder, Århus, Danmark 13.08.1797
Forældre
Søren Nielsen Fader Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1723 Morsholt, Odder, Århus, Danmark 23.10.1807
Maren Jensdatter Moder Odder, Århus, Danmark 1725 Ondrup, Odder, Århus, Danmark 1777
Oldebørn
Peder Christensen Mulvad Oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1723
Hans Christensen Mulvad Oldesøn 1725
Clare Marie Christensen Mulvad Oldedatter Jelling, Vejle, Danmark 1730
Frands Christensen Mulvad Oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 1734 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1798
Jes Christensen Mulvad Oldesøn Jelling, Vejle, Danmark 15.03.1736 03.06.1816
Poul Andersen Oldesøn Odder, Århus, Danmark 16.09.1829
Rasmus Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.01.1832
Kirsten Andersen Oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 07.02.1834
Maren Andersdatter Oldedatter Thiimhus, Ringkøbing, Danmark 02.02.1836
Anders Andersen Oldesøn 20.07.1838 07.04.1840
Mette Marie Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.12.1840
Ane Kirstine Andersen Oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 19.10.1843 Elling, Funder, Viborg, Danmark 15.05.1919
Niels Andersen Oldesøn Thiimhus 02.04.1846
Knud Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1848
Jens Thomas Andersen Oldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Tipoldebørn
Anders Christian Andersen Tipoldesøn
Ane Kirstine Frandsdatter Mulvad Tipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark
Anne Kirstine Franddatter Tipoldedatter
Anton Andersen Tipoldesøn
Christen Frandsen Tipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.08.1845
Knud Andersen Tipoldesøn
Niels Martinus Andersen Tipoldesøn
Otto Marinus Andersen Tipoldesøn
Jørgen Mikkel Hansen Tipoldesøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.06.1858
Jørgen Mikkel Jørgensen Tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 18.04.1863
Carl Martin Jørgensen Tipoldesøn Klovborg, Skanderborg, Danmark 01.11.1865
Christian Peder Sørensen Tipoldesøn Ebeltoft, Randers, Danmark 02.01.1873
Peter Urskov Kristensen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.09.1881
Poul Andersen Tipoldesøn Linaa, Skanderborg, Danmark 07.10.1881
Johanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 04.04.1883
Carline Mette Kirstine Andersen Tipoldedatter 25.09.1884
Ane Kathrine Kristensen Tipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1885
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.03.1886
Frederik Andersen Tipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Ane Johanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 25.03.1888
Karen Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 21.03.1890
Ane Kirstine Andersen Tipoldedatter 10.03.1892
Povlene Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 08.05.1892
Hanne Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 17.03.1894
Agnes Andersen Tipoldedatter Linaa, Skanderborg, Danmark 18.05.1896
Tiptipoldebørn
Christen Christensen Tiptipoldesøn 02.04.1826
Jens Christensen Tiptipoldesøn 10.01.1822
Kirsten Maria Christensen Tiptipoldedatter
Oluf Henrichsen Tiptipoldesøn 1840
Ane Marie Henriksdatter Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.11.1793 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.04.1871
Anna Henrichsdatter Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.06.1796
Anna Henrichsdatter Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.06.1799
Kristen Henrichsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1803
Anne Kirstine Henrichsen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.10.1805
Anne Kirstine Henrichsen Tiptipoldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1808
Frands Henrichsen Tiptipoldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.07.1811
Bodil Christensen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Maren Christensen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.04.1814
Johanne Marie Christensen Tiptipoldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1818
Niels Frandsen Christensen Tiptipoldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1821
Hulda Kristiane Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 20.09.1903 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 27.05.1989
Peder Vilhelm Uhrkov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.05.1905
Axel Henrik Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.06.1906 04.07.1926
Erna Kathrine Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.07.1909
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Anna Margrethe Uhrskov Kristensen Tiptipoldedatter Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 09.09.1911
Agnes Margrethe Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Harry Immanuel Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 01.06.1916
Jens Kristian Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Vagner Harald Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 13.10.1917
Dagmar Viola Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Viggo Thorvald Uhrskov Kristensen Tiptipoldesøn Engesvang, Kragelund, Viborg, Danmark 07.01.1920
Rosa Ketty Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Karen Margrete Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Ester Julie Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Søren Åge Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Hans Erik Andersen Tiptipoldesøn 22.8.1927
Gerda Elisabeth Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Ella Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Heinrich Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Ove Henning Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Inger Lise Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Jenny Doris Andersen Tiptipoldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Frode Andersen Tiptipoldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tiptipoldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Tip3-oldebørn
Andersen Tip3-oldesøn
Ellen Margrethe Jensen Tip3-oldedatter
LiselLotte Bangshåb Tip3-oldedatter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.07.66
Karen Nielsdatter Tip3-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 05.03.1818
Ane Kirstine Nielsdatter Tip3-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.06.1819 06.09.1819
Ane Nielsdatter Tip3-oldedatter Julianehede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1822 Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.01.1859
Anders Nielsen Tip3-oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 17.04.1825 10.05.1826
Anders Nielsen Tip3-oldesøn Skygge, Kragelund, Viborg, Danmark 26.04.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 03.02.1925
Heinrich Nielsen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.10.1831
Dødfødt dreng Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 7.1834
Dødfødt dreng Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 8.1835
Charl Andersen Tip3-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1837
Ane Kirstine Nielsen Tip3-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.11.1849
Christen Nielsen Tip3-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.11.1849 Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.12.1925
Jens Nielsen Tip3-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 09.08.1852
Elly Marie Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.11.1923
Gudrun Jensigne Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.11.1926
Jens Peder Uhrskov Andersen Tip3-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 05.08.1928
Svend Åge Uhrskov Andersen Tip3-oldesøn Skygge Engesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 11.04.1930
Lander Gulhammer Pedersen Tip3-oldesøn 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen Tip3-oldesøn Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou Tip3-oldesøn Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou Tip3-oldedatter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen Tip3-oldedatter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen Tip3-oldesøn Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou Tip3-oldedatter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter 29.07.1944
Mona Skou Tip3-oldedatter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen Tip3-oldedatter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 02.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen Tip3-oldedatter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Else Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Grethe Uhrskov Andersen Tip3-oldedatter Kjellerup, Viborg, Danmark 22.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 01.12.1947
Margit Andersen Tip3-oldedatter Horsens 01.01.1948
Tove Elinor Andersen Tip3-oldedatter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen Tip3-oldedatter 07.04.1948
Erna Guldhammer Pedersen Tip3-oldedatter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen Tip3-oldedatter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 29.05.1950
Poul Erik Andersen Tip3-oldesøn Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 22.02.1952
Allan Guldhammer Pedersen Tip3-oldesøn Horsens 08.07.1952
Helle Krogh Hansen Tip3-oldedatter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg Tip3-oldedatter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Mogens Riis Laubjerg Tip3-oldesøn Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen Tip3-oldedatter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb Tip3-oldesøn Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen Tip3-oldedatter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen Tip3-oldedatter Horsens 28.11.1956
Bente Andersen Tip3-oldedatter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen Tip3-oldesøn Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen Tip3-oldesøn Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov Tip3-oldesøn Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen Tip3-oldedatter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen Tip3-oldesøn Århus 09.01.1961
Steen Andersen Tip3-oldesøn Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Susanne Andersen Tip3-oldedatter Horsens 08.04.1961
Vibeke Rolskov Tip3-oldedatter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen Tip3-oldedatter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen Tip3-oldedatter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen Tip3-oldesøn Horsens 30.06.1965
Steven Hansen Tip3-oldesøn Ontario, Canada 23.05.1966
Helen Jacobsen Tip3-oldedatter Durup 01.05.1967
Lars Filskov Andersen Tip3-oldesøn Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen Tip3-oldedatter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tip4-oldebørn
Chatrine Hansen Tip4-oldedatter
Connie Pedersen Tip4-oldedatter
Inger Kirstine Nielsen Frandsen Tip4-oldesøn
Mira Jun Pedersen Tip4-oldedatter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb Tip4-oldesøn Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen Tip4-oldedatter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb Tip4-oldedatter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen Tip4-oldesøn Århus 24.11.99
Ane Pedersen Tip4-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 04.10.1853
Marie Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.06.1854
Karen Marie Pedersen Tip4-oldedatter Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 03.06.1855
Anne Marie Andersen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Rasmus Peder Pedersen Tip4-oldesøn Voel Tvilum, Skanderborg, Danmark 05.08.1858
Niels Christian Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 06.01.1859
Niels Kristian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 05.05.1859 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.12.1945
Niels Anton Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1860 26.12.1861
Ane Marie Nielsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.09.1861
Niels Nicolaj Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.05.1862
Niels Anton Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 30.08.1863 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.04.1868
Ane Andersen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.04.1865
Maren Nielsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1865 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 19.11.1865
Peder Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.07.1866 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.08.1866
Maren Nielsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.08.1867
Mads Christian Andersen Tip4-oldesøn 07.01.1868 27.01.1868
Ole Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 01.05.1868 1868
Mads Christian Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.1869
Anton Nielsen Tip4-oldesøn 18.08.1869
Ane Nielsen Tip4-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.03.1871 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1871
Anton Andersen Tip4-oldesøn 16.09.1871 16.01.1895
Niels Peder Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.05.1872
Jens Peter Nielsen Tip4-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.10.1873
Karl Andersen Tip4-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.05.1875 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.02.1977
Niels Peder Nielsen Frandsen Tip4-oldesøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 29.10.1896
Lone Pedersen Tip4-oldedatter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher Tip4-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip4-oldedatter Korsør 21.03.1961
Marianne Simonsen Tip4-oldedatter Århus 25.12.1961
Jens Ole Jørgensen Tip4-oldesøn Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher Tip4-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Rikke Stær Nielsen Tip4-oldedatter Korsør 05.11.1966
Per Stær Nielsen Tip4-oldesøn Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Tommy Mikkelsen Tip4-oldesøn Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen Tip4-oldedatter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø Tip4-oldesøn Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen Tip4-oldedatter Vejle 14.02.1973
Loise Møller Tip4-oldedatter Århus 03.07.1974
Melmanat Tip4-oldesøn Iran 23.08.1974
Kim Fokdal Tip4-oldesøn Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø Tip4-oldedatter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk Tip4-oldedatter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal Tip4-oldesøn Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen Tip4-oldesøn Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk Tip4-oldesøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen Tip4-oldedatter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour Tip4-oldesøn Horsens 04.02.1981
Lise Andersen Tip4-oldedatter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 03.11.1981
Michael Rohden Tip4-oldesøn Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael Tip4-oldedatter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen Tip4-oldedatter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker Tip4-oldesøn 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen Tip4-oldedatter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg Tip4-oldesøn Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov Tip4-oldedatter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders Tip4-oldesøn Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen Tip4-oldesøn Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen Tip4-oldesøn Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne Tip4-oldedatter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden Tip4-oldedatter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen Tip4-oldesøn Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen Tip4-oldesøn Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen Tip4-oldedatter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen Tip4-oldedatter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen Tip4-oldedatter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen Tip4-oldesøn 12.11.1993
Sophie Thomsen Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen Tip4-oldesøn Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen Tip4-oldesøn Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen Tip4-oldedatter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen Tip4-oldesøn Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen Tip4-oldesøn Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov Tip4-oldesøn Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing Tip4-oldesøn Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing Tip4-oldedatter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen Tip4-oldesøn Rigshospitalet, København 25.07.2002
Tip5-oldebørn
Anders Christian Andersen Tip5-oldersøn
Anton Andersen Tip5-oldersøn
Knud Andersen Tip5-oldersøn
Niels Martinus Andersen Tip5-oldersøn
Otto Marinus Andersen Tip5-oldersøn
Soya Martini Revsbæk Tip5-oldedatter
Carline Mette Kirstine Andersen Tip5-oldedatter 25.09.1884
Frederik Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.08.1886 Horsens 15.11.1962
Anders Peter Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 02.06.1888 17.12.1949
Anders Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.03.1890
Poul Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 10.09.1891
Marie Kirstine Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.11.1891
Ane Kirstine Andersen Tip5-oldedatter 10.03.1892
Mette Kirstine Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 26.05.1893
Maren Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1896
Maren Alvlda Kirstine Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.10.1897
Anders Andersen Tip5-oldersøn Vinding, Ringkøbing, Danmark 26.02.1898
Mette Kristine Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.01.1899
Ane Cecilie Mette Marie Andersen Tip5-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.02.1901 20.04.1997
Poul William Andersen Tip5-oldersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 28.05.1901
Klara Frederikke Magne Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.05.1903 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.04.1962
Mette Kirstine Andersen Tip5-oldedatter Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.02.1904
Anne Helene Andersen Tip5-oldedatter Herning, Ringkøbing, Danmark 21.05.1905
Anders Kristian Andersen Tip5-oldersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.10.1907 15.07.1908
Jens Poulsen Tværmose Andersen Tip5-oldersøn Herning 16.09.1908
Anders Kristian Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.03.1909
Amalie Andersen Tip5-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 03.08.1910 08.11.1975
Anton Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 12.02.1912
Poul Andersen Tip5-oldersøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.05.1913
Arne kristian Nielsen Frandsen Tip5-oldersøn Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.06.1926
Signe Marie Nielsen Frandsen Tip5-oldedatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 27.03.1934
Villy Ludvig Marcher Tip5-oldersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip5-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip5-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Magnus Troldeskov Revsbæk Tip5-oldersøn Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush Tip5-oldedatter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov Tip5-oldedatter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush Tip5-oldersøn Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg Tip5-oldedatter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk Tip5-oldersøn Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg Tip5-oldedatter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Tip6-oldebørn
Jens Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 24.07.1910 1915
Agnes Margrethe Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.04.1912 København 18.12.1996
Jutta Antonie Helene Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.10.1914 21.11.1999
Helga Natalie Gudrun Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.03.1915
Jens Kristian Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.9.1917 2.6.1936
Dagmar Viola Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 15.1.1919
Rosa Ketty Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 30.11.1920
Poul Verner Stenholt Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.04.1922
Karen Margrete Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.9.1922
Johannes Jensen Voldby Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.08.1923
Jens Kristian Helmuth Andersen Tip6-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 19.07.1924
Ester Julie Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 8.9.1924
Liddy Ruth Stenholt Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 24.08.1925 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.09.2002
Jens Peter Voldby Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.02.1926
Søren Åge Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 7.5.1926 Vejle 16.12.2009
Henny Alice Andersen Tip6-oldedatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 08.12.1926
Hans Erik Andersen Tip6-oldesøn 22.8.1927
Lilli Aase Stenholt Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.08.1928
Gerda Elisabeth Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.11.1928
Elly Marie Hamann Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.01.1929
Ernst Oluf Andersen Tip6-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 03.01.1929 18.01.1929
Ester Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.01.1929
Helga Marie Voldby Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 20.03.1929
Ella Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.4.1930 Århus 10.11.2002
Frank Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 18.04.1930
Karl Andersen Hamann Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.09.1930 19.09.1966
Svend Børge Andersen Tip6-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.09.1931
Edith Andersen Hamann Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 25.12.1931
Karl Heinrich Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.9.1932
Vagn Kristian Andersen Tip6-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 13.12.1933
Ove Henning Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.12.1933
Villy Normand Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.02.1934
Inger Lise Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 14.7.1935
Lissy Margit Andersen Tip6-oldesøn Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 28.01.1936
Jenny Doris Andersen Tip6-oldedatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.9.1936 1.7.2013
Anna Helene Voldby Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 26.03.1937
Karla Marie Nordmand Andersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 17.12.1937
Frode Andersen Tip6-oldesøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 5.12.1938
Bent Villy Andersen Tip6-oldesøn Gulforhoved Kolpensig Bording 22.8.1940
Sonja Helene Pedersen Tip6-oldedatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 5.1941
Bruno Nordmand Andersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 15.12.1943
Lindy Lindberg Pedersen Tip6-oldesøn 20.6.1946 24.11.1917
Ove Bent Pedersen Tip6-oldesøn Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 22.02.1952
Villy Ludvig Marcher Tip6-oldesøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Anette Marcher Tip6-oldedatter Korsør 21.03.1961
Maibrit Marcher Tip6-oldedatter Svendstrup 20.05.1966
Fjern efterslægt
Andersen 8th grandson
Chatrine Hansen 9th granddaughter
Connie Pedersen 9th granddaughter
Ellen Margrethe Jensen 8th granddaughter
Marianne Amstrup 8th granddaughter
Soya Martini Revsbæk 10th granddaughter
LiselLotte Bangshåb 8th granddaughter Horsens 07.11.59
Anne Mette Bangshåb Andersen 8th granddaughter Horsens 01.07.66
Mira Jun Pedersen 9th granddaughter Seul, Korea 11.05.0082
Maj Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 14.04.90
Mads Bangshåb 9th grandson Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 12.12.92
Line Bangshåb Christensen 9th granddaughter Århus 28.04.96
Liv Bangshåb 9th granddaughter Ålborg, Fleskum Herred, Ålborg, Danmark 22.10.98
Jeppe Bangshåb Christensen 9th grandson Århus 24.11.99
Karl Jensen Fuglsang 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.04.1928
Lander Gulhammer Pedersen 8th grandson 08.04.1933
Regner Klingenberg Nielsen 8th grandson Horsens Kloster, Horsens, Vejle, Danmark 10.05.1934 1984
Erik Skou 8th grandson Voldum Randers 09.08.1934 06.04.1935
Ketty Skou 8th granddaughter Voldum Randers 24.07.1935
Annelis Rønnelin Sørensen 8th granddaughter Nørregade 24, Horsens, Horsens, Ringkøbing, Danmark 01.06.1936
Arne Simonsen 8th grandson Valore, Ejby, København, Danmark 30.09.1937
Randi Skou 8th granddaughter Alrø Århus Amt, Danmark 19.08.1938
Anne Lise Andersen 8th granddaughter Horsens 07.11.1940
Ellen Margrethe Simonsen 8th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 27.03.1941
Joan Guldhammer Pedersen 8th granddaughter 29.07.1944
Mona Skou 8th granddaughter Magleby Sogn Svendborg 11.03.1945 Tårnborg Sorø
Jette Loise Franzen 8th granddaughter Horsens 07.07.1945
Kurt Bøje Pedersen 8th grandson Horsens 02.08.1946
Steen Bjarne Christensen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.08.1946
Karen Elisabeth Simonsen 8th granddaughter Valore, Ejby, København, Danmark 07.10.1946
Ivan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 01.12.1947
Margit Andersen 8th granddaughter Horsens 01.01.1948
Lili Birgit Hamann 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 18.02.1948
Tove Elinor Andersen 8th granddaughter Horsens 11.03.1948
Ulla Lilian Pedersen 8th granddaughter 07.04.1948
Leila Anette Stenholt Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.09.1948
Erna Guldhammer Pedersen 8th granddaughter Horsens 14.11.1948 23.03.1949
Marie Louise Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1948
Eva Annitta Andersen 8th granddaughter Horsens 18.11.1949
John Richie Hansen 8th grandson Ontario, Canada 29.05.1950
Bjarne Salomonsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 02.06.1950
Poul Erik Andersen 8th grandson Horsens 1.11.1951
Robert Brian Hansen 8th grandson Ontario, Canada 22.02.1952
Børge Salomonsen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.07.1952
Allan Guldhammer Pedersen 8th grandson Horsens 08.07.1952
Preben Edvard Ebbesen 8th grandson Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 21.06.1953
Helle Krogh Hansen 8th granddaughter 28.08.1953
Lisbeth Laubjerg 8th granddaughter Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 12.09.1953
Jan Finn Andersen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.03.1954
Torkil Stenholt Olesen 8th grandson Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 23.04.1954
Mogens Riis Laubjerg 8th grandson Sølystgade 56, 8000 Århus C, Danmark 11.11.1954
Hanne Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Lone Andersen 8th granddaughter Horsens 24.01.1955
Karsten Bangshåb 8th grandson Horsens 25.08.1955
Britta Susanne Andersen 8th granddaughter Lund Tumdrup 11.01.1956
Flemming La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 29.03.1956
Rikke La Cour Herlin Andersen 8th granddaughter Horsens 28.11.1956
Lone Pedersen 9th granddaughter 17.12.1956
Villy Ludvig Marcher 13th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 9th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 10th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 12th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 11th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 14th grandson Tårnborg Sorø 20.03.1957
Bente Andersen 8th granddaughter Horsens 09.08.1957
Torben Johannes Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 28.07.1958
Heinrich Rene Rixen Andersen 8th grandson Lund Tumdrup 21.11.1958
Kim La Cour Herlin Andersen 8th grandson Horsens 26.05.1959
Hans Henrik Rolskov 8th grandson Vrold Skanderborg 19.12.1959
Birgitte Andersen 8th granddaughter Viby, Århus, Århus, Danmark 09.06.1960
Jesper Franzen 8th grandson Århus 09.01.1961
Steen Andersen 8th grandson Horsens 19.01.1961 Horsens 07.01.1979
Anette Marcher 14th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 8th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 13th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 12th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 11th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 9th granddaughter Korsør 21.03.1961
Anette Marcher 10th granddaughter Korsør 21.03.1961
Susanne Andersen 8th granddaughter Horsens 08.04.1961
Marianne Simonsen 9th granddaughter Århus 25.12.1961
Vibeke Rolskov 8th granddaughter Vrold Skanderborg 28.2.1962
Anette Dorit Rixen Andersen 8th granddaughter Horsens 23.03.1962
Elisabeth Jacobsen 8th granddaughter Thorsted, Vejle, Vejle, Danmark 22.12.1963
Allen Roy Hansen 8th grandson Ontario, Canada 30.01.1964
Claus Filskov Andersen 8th grandson Horsens 04.05.1964
Jan Michael Andersen 8th grandson Horsens 30.06.1965
Jens Ole Jørgensen 9th grandson Stestrup K Eskildstrup Holbæk, Holbæk 04.04.1966
Maibrit Marcher 14th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 8th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 13th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 12th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 11th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 9th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Maibrit Marcher 10th granddaughter Svendstrup 20.05.1966
Steven Hansen 8th grandson Ontario, Canada 23.05.1966
Rikke Stær Nielsen 9th granddaughter Korsør 05.11.1966
Helen Jacobsen 8th granddaughter Durup 01.05.1967
Per Stær Nielsen 9th grandson Skælskør Sorø, Danmark 02.03.1968
Lars Filskov Andersen 8th grandson Horsens 17.11.1968
Lone Jacobsen 8th granddaughter Nedrehede Skals, Viborg, Danmark 20.03.1969
Tommy Mikkelsen 9th grandson Århus 20.04.1970
Jeanette Hansen 9th granddaughter Vejle 18.10.1970
Mads Kelø 9th grandson Odense 22.06.1971
Anne Dorthe Hansen 9th granddaughter Vejle 14.02.1973
Loise Møller 9th granddaughter Århus 03.07.1974
Melmanat 9th grandson Iran 23.08.1974
Kim Fokdal 9th grandson Roskilde 16.12.1974
Lisbeth Rebekka Kelø 9th granddaughter Odense 14.05.1975
Line Revsbæk 9th granddaughter Illerupvej 24, 8200 Århus N 16.03.1977
Kenneth Fokdal 9th grandson Køge 18.07.1977
Klaus Jørgensen 9th grandson Søndre Sogn, Roskilde 19.10.1979
Morten Revsbæk 9th grandson Illerupvej 24, 8200 Århus N 20.07.1980
Heidi Vedel Hansen 9th granddaughter 20.12.1980
Christian Kiil la Cour 9th grandson Horsens 04.02.1981
Lise Andersen 9th granddaughter Horsens, Central Jutland, Horsens Kommune, Denmark 11.7.1981
Maria Andersen Wael 9th granddaughter Århus 03.11.1981
Michael Rohden 9th grandson Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 10.08.1983
Kathrine Andersen Wael 9th granddaughter Århus 08.01.1984
Heidi Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Horsens 19.06.1984
Sara Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 21.06.1984
Timothy Søren Roy Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 15.09.1984
Marianne Andersen 9th granddaughter Horsens 8.11.1984
Casper Strecker 9th grandson 04.09.1985
Maria Ho Jacobsen 9th granddaughter Horsens 24.09.1986
Christian Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 19.06.1987
Asker Laubjerg 9th grandson Tybjerglille Bakker 03.07.1987
Karina Ravnsgaard Rolskov 9th granddaughter Juelsminde 30.07.1987
Casey Christopher Rasmus Saunders 9th grandson Kingston, Ontario, Canada 20.10.1987
Kim Jun Pedersen 9th grandson Seul, Korea 09.10.1988
Joachim Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 01.01.1989
Jesper la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Tvingstrup, Horsens 05.01.1990
Emil Pedersen 9th grandson Valby, Capital Region, Københavns Kommune, Denmark 2.5.1990
Christina Drejer Stinne 9th granddaughter Hansted, Horsens, Vejle, Danmark 07.07.1990
Anne Rohden 9th granddaughter Aabenra, Aabenra, Sønderborg, Danmark 25.06.1991
Jonas Vendelbo Andersen 9th grandson Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 14.10.1991
Sebastian Thomsen 9th grandson Holbæk 30.04.1992
Camilla Rixen Andersen 9th granddaughter Horsens 06.06.1992
Michelle Louise Nielsen 9th granddaughter Horsens 05.02.1993
Jonas la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 13.05.1993
Jara Alexandra Rolskov Thagaard Jensen 9th granddaughter Tyskland 10.1993
Sebastian Bundgaard Rolskov Jensen 9th grandson 12.11.1993
Sophie Thomsen 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 15.02.1994
Frederik Brandt Rixen Andersen 9th grandson Stensballe, Horsens, Vejle, Danmark 08.06.1994
Maibritt Line Nielsen 9th grandson Horsens 02.11.1994
Anders la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 10.05.1995
Nanna Vendelbo Andersen 9th granddaughter Tyrsted Uth, Horsens, Vejle, Danmark 25.07.1995
Casper Rixen Andersen 9th grandson Horsens 22.09.1998
Emil la Cour Rosendahl Poulsen 9th grandson Serridslev, Vejle, Danmark 17.02.1999
Jens Harald Rolskov 9th grandson Måstrup, 9870 Sindal, Danmark 09.09.1999
Lui Valdemar Fausing 9th grandson Frederiksberg, København, Danmark 26.10.1999
Luna Victoria Fausing 9th granddaughter Frederiksberg, København, Danmark 13.02.2001
Tristan Seltz Christensen 9th grandson Rigshospitalet, København 25.07.2002
Magnus Troldeskov Revsbæk 10th grandson Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 23.12.2007
Elisabeth Nicole Bush 10th granddaughter Huston, Texas, USA 15.12.2010
Ronja Revsbæk Troldeskov 10th granddaughter Høgh Guldbergsgade 65, Århus, Danmark 31.5.2011
Victoria Emilie Bush 10th grandson Huston, Texas, USA 22.01.2014
Ella Christina Laubjerg 10th granddaughter 26.8.2016
Vester Martini Revsbæk 10th grandson Aarhus Universitetshospital Skejby, Danmark 05.09.2017
Kayla Chan Laubjerg 10th granddaughter Matilda International Hospital, Kina, Hong Kong 15.6.2018
Bedsteforældre
Niels Rasmussen Bedstefader Ørting, Århus, Danmark 1686
Karen Andersdatter Bedstemoder Morsholt, Odder, Århus, Danmark 1690
Oldeforældre
Anders Knudsen Oldefader
Svigersønner & -døtre
Jens Sørensen Svigerdatter
Rasmus Jensen Svigersøn Odder, Århus, Danmark Ørting, Århus, Danmark 09.02.1856
Hans Frandsen Hagedorn Svigersøn Solbjerg, Mors, Viborg, Danmark 1680 Jelling, Vejle, Danmark 28.09.1720
Onkler & tanter
Anders Nielsen Onkel
Anne Nielsdatter Tante
Else Nielsdatter Tante
Helle Nielsen Tante
Johanne Nielsdatter Tante
Jørgen Nielsen Onkel
Knud Nielsen Onkel
Maren Nielsdatter Tante
Niels Nielsen Onkel
Rasmus Nielsen Onkel
Børnebørn
Åge Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Åge Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ane Nielsen Oldesvigerdatter
Anne Margrethe Hansdatter Oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning Tip3-oldesvigerdatter
Annie Elisabeth Grønning 8th granddaughter-in-law
Cathrine Hansdatter Tørslef Oldesvigerdatter
Ejner Andersen Tip6-oldesvigersøn
Ejner Andersen Tiptipoldesvigersøn
Erik Kelø Tip3-oldesvigersøn
Erik Kelø 8th grandson-in-law
Gerda Marie Olsen Tiptipoldesvigerdatter
Gerda Marie Olsen Tip6-oldesvigerdatter
Hans Børge Hansen Tip3-oldesvigersøn
Hans Børge Hansen 8th grandson-in-law
Heinrich Joakim Franzen Tip6-oldesvigersøn
Heinrich Joakim Franzen Tiptipoldesvigersøn
Helle Bundgaard Jensen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Bundgaard Jensen 8th granddaughter-in-law
Helle Kiil Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter
Helle Kiil Rasmussen 8th granddaughter-in-law
Henning Kristensen Tip3-oldesvigerdatter
Inga Valborg Nielsen Tiptipoldesvigerdatter
Inger Caroline Nielsen Oldesvigerdatter
Jens Madsen Tipoldesvigersøn
Jytte Thøgersen Tip3-oldesvigerdatter
Laust Christian Nielsen Tiptipoldesvigersøn
Maria Kirstine Andersen Tiptipoldesvigerdatter
Marie Jensen Tip5-oldesvigerdatter
Marie Christine Pedersen Tip5-oldesvigerdatter
Meinert Møller Tip3-oldesvigersøn
Mette Poulsdatter Tiptipoldesvigerdatter
Morten Nielsen Tiptipoldesvigersøn
Nancy Olivia Kjeldgaard Kristensen Tiptipoldesvigerdatter
Niels Hansen Danielsen Tiptipoldesvigersøn
Niels Jensen Nielsen Fuglsang Tip5-oldesvigersøn
Oda Jensen Bangshåb Tiptipoldesvigerdatter
Oda Jensen Bangshåb Tip6-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen Tip3-oldesvigerdatter
Pia Brandt Johansen 8th granddaughter-in-law
Povel Geertsen Tiptipoldesvigersøn
Preben Pedersen Tip3-oldesvigersøn 7.1995
Preben Pedersen 8th grandson-in-law 7.1995
Selmer Viggo Jespersen Tiptipoldesvigersøn
Søren Christian Pedersen Oldesvigerdatter
Søren Thagaard Jensen Tip3-oldesvigersøn
Søren Thagaard Jensen 8th grandson-in-law
Søren Troldeskov Tip4-oldesvigersøn
Søren Troldeskov 9th grandson-in-law
Susanne Margrethe Madsen Tip3-oldesvigerdatter
Susanne Margrethe Madsen 8th granddaughter-in-law
Svend Niels Kristian Pedersen Tip6-oldesvigersøn
Svend Niels Kristian Pedersen Tiptipoldesvigersøn
Ukendt Tiptipoldesvigerdatter
John Nielsen Lund Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
John Nielsen Lund 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.06.54
Jette Svendsen Tip3-oldesvigerdatter Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Jette Svendsen 8th granddaughter-in-law Grenå, Randers, Danmark 14.03.58
Aage Christensen Tip3-oldesvigersøn Skjern 30.07.59
Aage Christensen 8th grandson-in-law Skjern 30.07.59
Christian Pedersen Mulvad Datter-/Sønnedatters ægtefælle Ringive, Vejle, Danmark 1694 Jelling, Vejle, Danmark 1754
Ane Kirstine Hagedorn Sønne-/datterdatter Jelling, Vejle, Danmark 1703 Jelling, Vejle, Danmark 1745
Kirsten Thomsadatter Oldesvigerdatter 1743 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 1816
Henrich Olufsen Tipoldesvigersøn Bankerød, Hvaler, Norge 1755 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 07.09.1829
Rasmus Jensen Sønne-/dattersøn Snærild 26.04.1771
Anne Jensdatter Tipoldesvigerdatter Stubkær, Bording, Ringkøbing, Danmark 1776 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.01.1863
Niels Andersen Tiptipoldesvigersøn Hestlund, Bording, Ringkøbing, Danmark 10.07.1796 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 16.11.1887
Knud Rasmussen Sønne-/dattersøn Morsholt, Odder, Århus, Danmark 21.01.1801 02.02.1801
Anders Poulsen Datter-/Sønnedatters ægtefælle Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1801 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 27.12.1864
Maren Rasmusdater Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 27.05.1802
Ellen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 09.05.1804 1815
Karen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter 26.06.1807 21.11.1869
Karen Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Odder, Århus, Danmark 26.06.1807 Thiimhus, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.11.1869
Knud Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 03.05.1809
Jens Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 29.06.1811 01.04.1812
Peder Rasmussen Tip3-oldesvigersøn Røgen Tvilum, Silkeborg, Ringkøbing, Danmark 31.12.1813
Niels Sørensen Sønne-/dattersøn Randlev, Århus, Danmark 09.02.1814
Jørgen Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 16.05.1814
Knud Sørensen Sønne-/dattersøn Randlev, Århus, Danmark 12.02.1816
Jens Rasmussen Sønne-/dattersøn Ondrup, Odder, Århus, Danmark 12.11.1816 17.12.1816
Ellen Sørensdatter Sønne-/datterdatter Randlev, Århus, Danmark 20.04.1817
Ane Kirstine Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 02.01.1818 02.12.1820
Inger Kirstine Jensdatter Tiptipoldesvigerdatter Ravnholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 1818
Hans Rasmussen Sønne-/dattersøn 08.10.1820 15.04.1822
Kirsten Rasmusdatter Sønne-/datterdatter Ondrup, Odder, Århus, Danmark 26.08.1823
Hans Jørgensen Oldesvigersøn Tved, Svendborg, Svendborg, Danmark 31.05.1826
Henrik Kristensen Oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 17.06.1828 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 11.07.1902
Mette Kirstine Nielsdatter Tip3-oldesvigerdatter Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 22.06.1831 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 21.01.1903
Nielsine Nielsdatter Tip3-oldesvigerdatter Gjellerup, Ringkøbing, Danmark 10.10.1833
Jens Thomas Andersen Tip4-oldesvigersøn Ikast, Ringkøbing, Danmark 08.11.1851
Anne Marie Andersen Oldesvigerdatter Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 04.04.1856 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 09.12.1930
Ane Marie Kirstine Jensen Oldesvigerdatter Storring, Århus, Danmark 08.09.1858
Nielsine Christiane Pedersen Tip3-oldesvigerdatter Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.03.1861 Guldforhoved, Bording, Ringkøbing, Danmark 23.05.1923
Nielsine Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Sunds, Ringkøbing, Danmark 18.09.1865
Ane Kirstine Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Sønderås, Sunds, Ringkøbing, Danmark 26.01.1868
Peder Sørensen Oldesvigersøn Ebeltoft, Randers, Danmark 13.05.1872
Amalie Pedersen Tip4-oldesvigerdatter Søndre Ørum, Viborg, Danmark 27.09.1873 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 07.08.1905
Maren Kirstine Jensine Sørensen Tipoldesvigerdatter Raklev, Holbæk, Danmark 29.10.1876
Petrea Nielsen Tip4-oldesvigerdatter Favrholt, Ikast, Ringkøbing, Danmark 13.02.1877
Ole Marius Voldby Tip5-oldesvigersøn Stautrup, Kold, Århus, Danmark 06.10.1886
Emma Amalie Sørensen Tip5-oldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Emma Amalie Sørensen Tipoldesvigerdatter 07.04.1890 29.02.1916
Edvard Christian Hamann Tip5-oldesvigersøn Mårslet, Århus, Danmark 05.09.1894 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 08.12.1950
Mette Kirstine Jokumsen Tip5-oldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Mette Kirstine Jokumsen Tipoldesvigerdatter Askildrup Ølst, Randers, Danmark 1.12.1895 25.7.1981
Anders Kristian Andersen Tip5-oldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 12.02.1899
Otto Marinus Andersen Tiptipoldesvigersøn Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 01.05.1901 Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 17.10.1983
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tip6-oldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Kaj Åge Rønnelin Sørensen Tiptipoldesvigersøn Sions sogn, København, Danmark 12.12.1901
Hans Otto Simonsen Tip6-oldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Hans Otto Simonsen Tiptipoldesvigersøn Ørsted, København 13.04.1904 Ørsted, København 6.1984
Harald August Klingenberg Nielsen Tip6-oldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Harald August Klingenberg Nielsen Tiptipoldesvigersøn Egebjerg Mark, Hansted, Skanderborg, Århus, Danmark 31.10.1907
Ellen Sørine Karen Pedersen Tip5-oldesvigerdatter Børsted, Thureby, Præstø, Danmark 26.12.1910
Jens Jensen Skou Tip6-oldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Jens Jensen Skou Tiptipoldesvigersøn Mygind Randers 08.08.1911 Voldum Randers 16.04.1935
Anna Frandsen Tip5-oldesvigerdatter 07.11.1912
Svend Oluf Olesen Tip6-oldesvigersøn Bodholt, Bording, Ringkøbing, Danmark 13.01.1915 Bording, Ikast, Ringkøbing, Danmark 25.02.2005
Herdis Hansen Tip5-oldesvigerdatter Egesvang, Silkeborg, Viborg, Danmark 09.04.1918
Johannes Hjøllund Tip6-oldesvigersøn 22.06.1918
Charles Kornelius Ebbesen Tip6-oldesvigersøn Grindsted, Vejle, Danmark 23.09.1920
Jens Johan Pedersen Tip5-oldesvigersøn Rønkilde, Bording, Ringkøbing, Danmark 16.03.1921 Christianshede, Bording, Ringkøbing, Danmark 14.03.1988
Villy Christian Christensen Tip6-oldesvigersøn 29.07.1921
Otto Salomonsen Tip6-oldesvigerdatter Septrup, Tem 01.02.1923
Kristian Ernst Laubjerg Tip6-oldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Kristian Ernst Laubjerg Tiptipoldesvigersøn Teglværksvej 7, Hellerød 18.06.1926 25.01.2015
Gerda Nielsen Tiptipoldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Gerda Nielsen Tip6-oldesvigerdatter Hals, North Jutland, Ålborg Kommune, Denmark 23.11.1928 Horsens 31.7.1981
Axel Skouenborg Rolskov Tip6-oldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Axel Skouenborg Rolskov Tiptipoldesvigersøn Nørre Vissing Vang, Skanderborg 15.10.1929
Svend Jacobsen Tip6-oldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Svend Jacobsen Tiptipoldesvigersøn Roslev, Viborg 14.09.1931 Hobro, Ålborg 02.02.1971
Ketty Skou 11th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip5-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 14th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 10th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 9th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip4-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 13th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 12th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou 8th granddaughter-in-law Voldum Randers 24.07.1935
Ketty Skou Tip6-oldesvigerdatter Voldum Randers 24.07.1935
Aase La Cour Herlin Jensen Tiptipoldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Aase La Cour Herlin Jensen Tip6-oldesvigerdatter Horsens 10.11.1935 02.11.1987
Åse Filskov Tiptipoldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Åse Filskov Tip6-oldesvigerdatter Holstebro, Holstebro, Ringkøbing, Danmark 03.06.1938
Erling Jørgensen Tip3-oldesvigersøn Bellinge Odense 22.09.1939
Erling Jørgensen 8th grandson-in-law Bellinge Odense 22.09.1939
Inger Rasmussen Tip3-oldesvigerdatter 10.10.1939
Inger Rasmussen 8th granddaughter-in-law 10.10.1939
Ulla Svendsen Tiptipoldesvigerdatter 26.09.1943
Ulla Svendsen Tip6-oldesvigerdatter 26.09.1943
Kurt Fokdal Tip3-oldesvigersøn Ejby Roskilde 15.05.1947
Kurt Fokdal 8th grandson-in-law Ejby Roskilde 15.05.1947
Dennis Milton Saunders Tip3-oldesvigersøn 28.02.1948
Dennis Milton Saunders 8th grandson-in-law 28.02.1948
Berit Annelie Vejrup Tiptipoldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Berit Annelie Vejrup Tip6-oldesvigerdatter Varde, Ribe, Ribe, Danmark 16.10.1951
Allan Revsbæk Tip3-oldesvigersøn Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Allan Revsbæk 8th grandson-in-law Illerupvej 24, 8200 Århus N 09.11.1951
Ole Wael Tip3-oldesvigersøn 20.01.1954
Ole Wael 8th grandson-in-law 20.01.1954
Egon Rohden Tip3-oldesvigersøn Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Egon Rohden 8th grandson-in-law Klostersogn, Horsens, Vejle, Danmark 17.01.1955
Tullia Tove Dahlgaard Tip3-oldesvigerdatter Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Tullia Tove Dahlgaard 8th granddaughter-in-law Frisersvej Gentofte 06.10.1956
Terrence Nilson Bush Tip4-oldesvigersøn Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Terrence Nilson Bush 9th grandson-in-law Lincoln, Nebraska, USA 26.10.1956
Villy Ludvig Marcher Tip3-oldesvigersøn Tårnborg Sorø 20.03.1957
Villy Ludvig Marcher 8th grandson-in-law Tårnborg Sorø 20.03.1957
Elin Elida Christophersen Tip3-oldesvigerdatter Færøerne 11.10.1957
Elin Elida Christophersen 8th granddaughter-in-law Færøerne 11.10.1957
Claus Strecker Tip3-oldesvigersøn 22.02.1958
Claus Strecker 8th grandson-in-law 22.02.1958
Jens Christian Jensen Andersen Tip3-oldesvigersøn Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Jens Christian Jensen Andersen 8th grandson-in-law Glostrup, Glostrup, København, Danmark 02.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen Tip3-oldesvigerdatter 14.04.1961
Ulla Ravnsgaard Nielsen 8th granddaughter-in-law 14.04.1961
Arnbjørn S Egholm Tip3-oldesvigersøn Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Arnbjørn S Egholm 8th grandson-in-law Thorshavn, Færøerne 19.12.1965
Bo Nielsen Tip3-oldesvigersøn Nimtofte 18.06.1966
Bo Nielsen 8th grandson-in-law Nimtofte 18.06.1966
Frank Rosendahl Poulsen Tip3-oldesvigersøn Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Frank Rosendahl Poulsen 8th grandson-in-law Serridslev, Vejle, Danmark 13.04.1968
Sabrina Ann Callaghan 9th granddaughter-in-law Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987
Sabrina Ann Callaghan Tip4-oldesvigerdatter Our Lady of the Lourdes Catholic Church, Drougheda, Ireland 13.01.1987

Historie

Dato Alder Begivenhed Kategori
17 Jan 1706 - 17 Apr 1790 (-49.5) - 34.8 Benjamin Franklins tidsalder Kendte personer
22 Feb 1732 - 14 Dec 1799 (-23.4) - 44.5 George Washingtons tidsalder Kendte personer
23 Dec 1732 - 5 Aug 1792 (-22.5) - 37.1 Richard Arkwrights tidsalder Kendte personer
28 Aug 1749 - 22 Mar 1832 (-5.8) - 76.8 Johann Wolfgang Goethes tidsalder Kendte personer
1 Nov 1755 0.3 Alvorligt jordskælv i Lissabon Katastrofer
1756 - 1763 1.0 - 8.0 Syvårskrigen Krige
10 Feb 1763 7.6 Pariser-freden 1763, Florida bliver britisk USA
15 Aug 1769 - 5 May 1821 14.1 - 65.9 Napoléon Bonapartes tidsalder Kendte personer
17 Dec 1770 - 26 Mar 1827 15.5 - 71.8 Ludwig von Beethovens tidsalder Kendte personer
16 Dec 1773 18.5 Te-selskabet i Boston USA
20 Jan 1775 - 10 Jun 1836 19.6 - 81.0 André Marie Ampères tidsalder Kendte personer
19 Apr 1775 - 3 Sep 1783 19.8 - 28.2 Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
4 Jul 1776 21.0 Den amerikanske uafhængighedserklæring USA
3 Sep 1783 28.2 Pariser-freden 1783, afslutningen på Den amerikaniske Uafhængighedskrig USA
30 Apr 1789 - 4 Mar 1797 33.9 - 41.7 Amerikanske præsidenter: George Washington USA - Præsidenter
14 Jul 1789 34.1 Stormen på Bastillen Frankrig
3 Sep 1791 36.2 Vedtagelsen af den første franske forfatning Frankrig
1792 - 1800 37.0 - 45.0 Byggeperioden for Det hvide Hus Monumenter
22 Sep 1792 37.3 Udråbelsen af Den første franske Republik Frankrig
1794 39.0 Første dampdrevne jernbane Teknologi
1795 40.0 Første skridt til udforskning af Niger Opdagelser & Kolonisering
22 Jul 1795 40.1 Basel-freden Spanien
14 Feb 1797 41.7 Søslaget ved Kap St. Vincent Spanien
30 Oct 1797 - 4 Mar 1801 42.4 - 45.7 Amerikanske præsidenter: John Adams USA - Præsidenter
1799 44.0 Grundlæggelsen af JPMorgan Chase Virksomheder
4 Mar 1801 - 4 Mar 1809 45.7 - 53.7 Amerikanske præsidenter: Thomas Jefferson USA - Præsidenter
1802 47.0 Grundlæggelsen af DuPont Virksomheder
20 Mar 1804 - 6 Apr 1814 48.8 - 58.8 Franske kejsere: Napoleon I Frankrig
2 Dec 1804 49.5 Napoleon sætter Kejserkronen på sit eget hoved Frankrig
6 Aug 1806 - 6 Aug 1813 51.1 - 58.1 Opoøsning af det Hellige romerske Rige Tyskland
1 Sep 1808 - 15 Jan 1812 53.2 - 56.6 Junta Suprema Central Spanien
12 Feb 1809 - 15 Apr 1865 53.7 - 109.9 Abraham Lincolns tidsalder Kendte personer
12 Feb 1809 - 19 Apr 1882 53.7 - 126.9 Charles Robert Darwins tidsalder Kendte personer
4 Mar 1809 - 4 Mar 1817 53.7 - 61.7 Amerikanske præsidenter: James Madison USA - Præsidenter
1810 55.0 Grundlæggelsen af Krupp Virksomheder
7 Feb 1812 - 9 Jun 1870 56.6 - 115.0 Charles John Huffam Dickenss tidsalder Kendte personer
18 Jun 1812 57.0 1812-kriger, den britisk-amerikanske krig begynder. USA
1812 57.0 Grundlæggelsen af Citibank Virksomheder
18 Sep 1813 - 9 Jun 1815 58.3 - 60.0 Wiener-kongressen Europæiske Union
16 Oct 1813 - 19 Oct 1813 58.3 Slaget ved Leipzig Tyskland
11 Dec 1813 58.5 Valençay-traktaten Spanien
16 Mar 1815 - 7 Oct 1840 59.7 - 85.3 Konge af Holland: Willem I Holland
8 Jun 1815 - 24 Aug 1866 60.0 - 111.2 Det tyske Forbund Tyskland
22 Jun 1815 - 7 Jul 1815 60.0 - 60.1 Franske kejsere: Napoleon II Frankrig
1816 61.0 Grundlæggelsen af 'American Colonization Society' Opdagelser & Kolonisering
1816 61.0 Opfindelsen af stetoskopet Medicin
13 Dec 1816 - 6 Dec 1892 61.5 - 137.5 Werner von Siemenss tidsalder Kendte personer
4 Mar 1817 - 4 Mar 1825 61.7 - 69.7 Amerikanske præsidenter: James Monroe USA - Præsidenter
18 Oct 1817 - 19 Oct 1817 62.3 Wartburg festival Tyskland
1818 63.0 Første blodtransfusion Medicin
30 Dec 1819 - 20 Sep 1890 64.5 - 135.3 Theodor Fontanes tidsalder Kendte personer
22 Sep 1823 68.3 Fund af De gyldne Plader (Mormon's Bog) Mormon-historie
2 Dec 1823 68.5 Monroe-doktrinen USA
4 Mar 1825 - 4 Mar 1829 69.7 - 73.7 Amerikanske præsidenter: John Quincy Adams USA - Præsidenter
4 Mar 1829 - 4 Mar 1837 73.7 - 81.7 Amerikanske præsidenter: Andrew Jackson USA - Præsidenter
6 Apr 1830 - 27 Jun 1844 74.8 - 89.1 Præsident for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige: Joseph Smith Mormon-historie
6 Apr 1830 74.8 Grundlæggelse af Jesus Kristi Kirke Mormon-historie
27 May 1832 - 30 May 1832 77.0 ’Hambacher Fest’ Tyskland
15 Dec 1832 - 27 Dec 1923 77.5 - 168.6 Gustave Eiffels tidsalder Kendte personer
1833 78.1 Grundlæggelsen af Shell Virksomheder
17 Mar 1834 - 6 Mar 1900 78.8 - 144.8 Gottlieb Wilhelm Daimlers tidsalder Kendte personer
4 Mar 1837 - 4 Mar 1841 81.7 - 85.7 Amerikanske præsidenter: Martin Van Buren USA - Præsidenter
20 Jun 1837 - 22 Jan 1901 82.0 - 145.7 Dronning af Det forenede Kongerige: Victoria Storbritannien
1837 82.1 Grundlæggelsen af Colt’s Manufacturing Company Virksomheder
1837 82.1 Grundlæggelsen af Peninsular & Oriental Steam Navigation Company (P&O) Virksomheder
31 Oct 1837 82.4 Grundlæggelsen af Procter & Gamble Virksomheder
8 Jul 1838 - 8 Mar 1917 83.1 - 161.8 Ferdinand Von Zeppelins tidsalder Kendte personer